luna in plimovanje

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
aless
Prispevkov: 4
Pridružen: 16.2.2005 12:37

luna in plimovanje

Odgovor Napisal/-a aless »

Imeli smo razpravljalno temo o plimovanju in je ostalo nekaj vprašanj delno odgovorjenih. Torej: ali pri plimovanju, na primer, ko morje zalije Piran, ali se to praviloma zgodi ob polni luni. Zanima me tudi, kaj je še vzrok temu večjemu plimovanju?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

V splosnem vecjo plimo povzroci vzajemno delovanje sonca in lune, v Jadranu pa se pripomore veter, ce ravno takrat piha proti severu. :o

alezhko
Prispevkov: 1
Pridružen: 24.1.2006 9:10

Odgovor Napisal/-a alezhko »

tole je iz članka na kvarkadabri:
Zaradi vrtenja okoli težišča namreč na Zemljo deluje tudi sistemska sila - centripetalna sila, ki deluje stran od osi vrtenja (tako kot nas vleče navzven iz ovinka, ko hitro pripeljemo z avtom v ovinek).
res me zanima, kako se to pokaže!

s sistemskimi silami v neinercialnih opazovalnih sistemih sem imel vedno težave in če kdo ve, kako s tem ...

kako je s pospeškom za "inercialnega" opazovalca mi je bolj ali manj jasno

svensek
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 36
Pridružen: 13.10.2003 9:53

Odgovor Napisal/-a svensek »

ja, za poplavljanje Pirana in Benetk je kriv veter - mocan jugo, ki potiska vodo v severni Jadran. v Sloveniji je strokovnjak za te zadeve, tudi za napovedovanje mocnih plim, Vlado Malacic.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Prof. Malačič je tudi zaslužen za postavitev oceanografske boje, katere trenutni podatki so na voljo tudi on-line.

http://buoy.mbss.org/

seba
Prispevkov: 40
Pridružen: 27.1.2006 2:46
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a seba »

Sej imaš "koledar" plim/osek. No, kot prebivalec Pirana, ti lahko povem, da če (kot je svensek rekel) piha močan jugo in še je lih dan z večjo plimo (zaradi lune), imaš mokre noge :p pa še da dežuje :D ahja. enkrat sem ladje porival notri, so ble kar sredi ceste.

svensek
Član strokovnega sveta Kvarkadabre.
Prispevkov: 36
Pridružen: 13.10.2003 9:53

Odgovor Napisal/-a svensek »

aha. ampak juga seveda ni na koledarju ...:)

Odgovori