Zivimo, ali smo le sifre v dusevnem prostoru?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Uporabniški avatar
vid
Prispevkov: 89
Pridružen: 4.2.2005 21:58
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vid »

no ci si tko postavu.... kaj pa pol prenasa sifro da le ta dekodira nase mozgane, oz. kateri del se naj bi vezal (celotni mozgani, specificen del?))

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

aniviller: mogoce ja mogoce pa ne. vbistvu sem pricakoval bolj konkretno z dejstvi podkrepljeno teorijo, ne pa kaksnega filozofskega sistema. v okviru teorij z nefizicnim delom sveta pa je cisto legitimna in lepa razlaga. bom se enkat svojo napisu

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Kren,
hmm..., obstaja čudovit sistem šifer kar tako sam od sebe, in po vrhu še tako dobro funkcionira.
To se ne sklada ravno s prepričanjem, da ima vsaka posledica tudi svoj razlog. (Mimogrede, zakaj so to sploh šifre? )
S tem se človek težko kar takole sprijazni. Lažje bi se sprijaznil z odkritjem barvnega televizorja Gorenje na Marsu. Recimo z razlago, da je pred kakšnimi 300 000 000 leti na Mars treščil komet in je v eksploziji prišlo do interakcije med prisotnimi kemijskimi spojinami, ko pa se je prah polegel se je iz tega prikazal barvni televizor. To bi bil veliko manjši čudež, kot pa tak sistem šifer. :)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Evo-tocno to sem imel v mislih! :o
Ce je celotna fizika matematicno skoraj popolna (se vedno cakam, da nekdo izpelje TOE- zagotovo obstaja!), zakaj ne bi tako pojasnili se cloveskega samozavedanja in dejstva, ZAKAJ ZA ... SE CUTIMO KOT ENO TELO, CE SMO IZ MILJARD DELCEV IN MALO MANJ CELIC,........ :P :P :P :x

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Aniviller: samo celota lahko deluje kot telo. ce bi en organ manjkal, potem organizem ne deluje vec, tisti organ se pa ne zaveda sam sebe. ne vem zakaj postavljas samozavedanje (cloveska samovsecnost?) na tako visoko mesto, po znanstvenih merilih je tudi to kompleksen sistem vzrocno-posledicnih zvez med milijardami molekul. je pa treba razumeti da na danasnjem nivoju je podrobna razlaga takih sistemov veliko prezahtevna. gledano z danasnjih osnov: se nismo dovolj razviti, se nimamo dovolj zmogljivih racunalnikov, metod dela, itd itd. skratka nekaj stopnick (ali pa kar stopnic) nam se manjka do razumevanja samozavedanja iz matematicno-fizikalnega stalisca.

ap-ciha: verjetnost da iz tistega prahu nastane televizor je izredno majhna. pri raznih teorijah pa ne gledamo verjetnosti da ta drzi oz. ne drzi (ali deloma, saj vseeno). dobro, saj razumem analogijo ampak druga stvar je kako sokantni so izsledki take teorije za nase trenutno razumevanje sveta. ljudje nismo tako zelo dovzetni za ogromne spremembe nazorov, ki si jih oblikujemo v primarni in sekundarni socializaciji. zdaj ce si bolj odprt do novih teorij potem lahko lazje sprejmes razne novitete, ce si bolj zaprt pa tezje (saj vsi vemo kako nedovzeten je bil Einstein do verjetnosti - "Bog ne kocka").
meni osebno teorija sifer (ce lahko tako recem:)) sploh ni grozen zalogaj, nekomu drugemu pa bi najbrz bil ze razumeti relativnost gibanja velik problem. kar vprasaj staro mamo kdo se giblje, avto mimo ulice ali ulica mimo avta:).

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Thja Antiviler, menda bo tako - kar se stare mame tiče - in tudi nas ostalih, da bo njeno stališče takšno kakršno bo njeno stojišče. V principu je recimo mogoče da smo definirani na tak način. Kar bi pomenilo, da je takšen odgovor samo izhodišče novih vprašanj.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

pardon, post je bil namenjen Krenem.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

napaka v besedni igri najprej:)?
"V principu je recimo mogoče da smo definirani na tak način. " - definicije v realnosti ne obstajajo, zgolj nase interpretacije delovanja. kar pojmujemo pod pojmom definicija pa je dogovorjen pomen za doloceno stvar. v principu lahko opisemo nase delovanje na tak nacin; bi bilo bolj ustrezno. mislim da si to hotel povedat? :)

izhodisce kaksnih novih vprasanj?

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Napisal sem natančno tako kot sem mislil. Izhajam iz začetnega posta te teme in iz napisanega (citiram: ....mogoče je duša le šifra..., ...isti šifri ustreza čez čas zopet en človek..) sklepam, da sem definiran z določeno šifro.

(SSKJ) Definirati: podati natančen opis pojma z navedbo vseh njegovih bistvenih znakov.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

no pa se js malo citiram: "nadalje, ker fizikalno drugace ne moremo utemeljiti te teorije moramo vpeljati vzporeden prostor"

nisi definiran z neko sifro, si manifestacija te sifre iz vzporednega prostora

izhodisce kaksnih novih vprasanj?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Se to: kaj vam je ljubse: Da je nasa zavest interakcija nasega prostora z vzporednim in lahko na ravni kvantnih fluktuacij posredno vplivamo na potek dogajanja ali pasivno zaznavamo, kaj telo pocne in smo zaslepljeni - mislimo, da nadzorujemo svoje življenje? V tem primeru se zelje in teznje (o teh tece ze en forum na Kvakradabri :) ) telesa in konfiguracije sifre ujemajo (evolucija je oblikovala taka telesa, ki se zavzemajo za dobrobit duse...) Tukaj nacenjam ze znano temo, se mi zdi... :shock:

Ali se huje- ce gledas prostor-čas, je zadeva statična, saj ni casa, v katerem bi se vse spreminjalo. Mi v bistvu samo predvajamo vesolje kot film-v smeri časa. Taki misli lahko recem samo eno-usoda je 4D in velika kot nase vesolje. 8) 8) 8) 8)

Ce sem vam pokvaril dan s pesimizmom, se opravicujem :? :wink:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

ps. nekaj sem se spomnil: na tem principu delujejo sanje. V mozganih se v nekaj minutah "download-a" film, za katerega smo zjutraj prepricani, da smo ga dozziveli v realnem casu. Hehe- :lol:

Kaj menite o sanjah in povezovanju le-teh z realnostjo. Jaz mislim, da nima veliko povezave, razen ce gre tudi v tem primeru odsev stanja v sifernem prostoru- tokrat tudi zame malo pretirano.

Uporabniški avatar
Japi
Prispevkov: 230
Pridružen: 16.4.2004 17:17

Odgovor Napisal/-a Japi »

Aniviller, ful dobra teorija. Tudi dosti realna se mi zdi. Pojasni cel kup stvari, mogoče bi dodal le to, da po fizični smrti ne pridemo na zavedanje na nižji ravni. Strinjam se, da je več raven zavedanja, vendar je prav zavedanje vsega po moje najvišja raven vsega, vsaj kar se tiče materialnega sveta. Iz tvojih postov sem tudi opazil, da bi lahko te šifre rangirali glede na stopnjo zavedanja in da se po teh šifrah človek tudi ravna. Vsaka šifra bi lahko bila ključ do pripadajoče stopnje zavedanja in s tem, če predpostavimo, da je najvišja stopnja zavedanja Bog, potem lahko zelo hitro najdemo razlago, zakaj je nekdo, ki je sestavljen iz istega materiala kot vsi ostali Slomšek, nekdo drugi pa Hitler.
Bi pa dopustil možnost, da je še za časa enega fizičnega življenja možno preiti na višjo stopnjo zavedanja - sprejeti drugo šifro. Zanima me, po kakšnem ključu misliš, da so nam določene šifre?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce imas dva prostora, rabis preslikavo. Glede na to, da mora preslikati isto materijo veckrat na razlicne nacine, si najbolje predstavljam, da so to sifre, ki povezejo na vec moznih ravneh (kot sem rekel na zacetku-zakaj ne bi bilo vse clovestvo tudi pod eno zelo splosno sifro).

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Meni se zdi izraz "definicija" za obrazložitev omenjenih citatov bolj ustrezen. Ne nasprotujem pa drugačnim individualnim razlagam, ker gre zgolj za hipotezo. :)

Zastavlja se npr. preprosto vprašanje, iz kakšnega razloga je prišlo do takšnega sistema šifer katerih - recimo - " manifestacija v tem prostoru" naj bi bili in čemu naj bi manifestirali tak sistem šifer.

Naslednje vprašanje je, ali so vsa živa bitja v času in prostoru manifestacija teh šifer iz vzporednega sistema, ali zgolj samo ljudje.

In tako dalje.

Odgovori