Hitrost svetlobe

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tale novička je zelo nenavadna. Najprej mi ne gre skupaj s težavami pri detekciji nevtrinov, potem mi ni jasno, kako so dosegli, da je nevtrino osciliral med Cernom in Gran Sassom. Se pa z veseljem pustim presenetiti.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a: S padcem te meje bi se odprla Pandorina skrinjica, ki bi jo težko zaprli in iz katere poleg drugih »pošasti« preži tudi pošast kavzalnosti, kar je drugi izraz za kaos.

Prepričan sem, da gre za kakšno napako v meritvah ali izračunih.
Sam v tem ne vidim ničesar problematičnega. Če bi to bili dejansko pravi rezultati bi pač to odprlo pot novim teorijam in raziskovanju. Res ne vem v čemu bi bil problem, "pošasti gor al dol".

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Prepričan sem, da gre za kakšno napako v meritvah ali izračunih.
Ali pa nekdo zbuja pozornost na svoj račun.

Lep dan...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Prepričan sem, da gre za kakšno napako v meritvah ali izračunih.
Ali pa nekdo zbuja pozornost na svoj račun.

Lep dan...
GJ, misliš da je to PR poteza vodij CERN-a z upanjem po še več sredstvih (denarju) za njihove raziskave? V stilu, ej najdli smo delec, ki "piči" hitreje od svetlobne hitrosti, če nam daste nekaj dodatnih milijard evrov, vam bomo zagotovo povedali ali je to res ali ne.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a kren »

Očitno bo danes konferenca med 16:00-18:00, ki se jo bo dalo spremljati tudi v živo prek spleta.

Meritve naj bi bile takšne: tisto razdaljo so nevtrini prepotovali 60nanosekund hitreje kot svetloba, natančnost pa naj bi bila +-10nanosekund. Kogar zanima, članek je že na internetu: arxiv.

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a beno23 »

vojko napisal/-a:Prepričan sem, da gre za kakšno napako v meritvah ali izračunih.
Ali pa bo treba teorijo malo popravit, tako da bo kavzalnost še vedno držala. Glede na to, da so večkrat preverjali rezultate bodo najbž kar točni.

anzovc
Prispevkov: 92
Pridružen: 12.8.2010 13:58

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a anzovc »

Koliko časa pa svetloba potrebuje da prepotuje omenjeno razdaljo, oz. koliko % hitreje bi naj potovali nevtrini?

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a mirko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a: S padcem te meje bi se odprla Pandorina skrinjica, ki bi jo težko zaprli in iz katere poleg drugih »pošasti« preži tudi pošast kavzalnosti, kar je drugi izraz za kaos.

Prepričan sem, da gre za kakšno napako v meritvah ali izračunih.
Sam v tem ne vidim ničesar problematičnega. Če bi to bili dejansko pravi rezultati bi pač to odprlo pot novim teorijam in raziskovanju. Res ne vem v čemu bi bil problem, "pošasti gor al dol".
Se strinjam. Ni razloga za to, da se podirajo obstoječe teorije. V zgodovini fizike imamo več podobnih primerov: PTR ni podrla Newtonove mehanike in odkritje radioaktivnosti ni podrlo zakona o ohranitvi energije. Kaos bi bil šele takrat, če prej neštetokrat ponovljeni poskusi naenkrat ne bi dali več istih rezultatov. Če ne gre za napako, bo pač spet treba odkriti kakšno novo teorijo in omejiti veljavnost starih ali kaj podobnega. Ne bo prvič in verjetno ne zadnjič.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a GJ »

kren napisal/-a:Meritve naj bi bile takšne: tisto razdaljo so nevtrini prepotovali 60nanosekund hitreje kot svetloba, natančnost pa naj bi bila +-10nanosekund. Kogar zanima, članek je že na internetu: arxiv.
Tole bi se dalo verjetno nekako pojasniti.
Nevtrino interagira le s šibko interakcijo, z močno in elektromagnetno pa ne. Kar pomeni, da v zemeljskih razmerah sicer ne potujejo hitreje od svetlobe, ampak popolnoma naravnost. Svetloba oziroma drugi delci pa imajo lahko zaradi močne in elektromagnetne interakcije posledično ukrivljeno/daljšo pot.
Je pa 60ns=18m na razdalji 730km zelo veliko.

Lep dan...
Zadnjič spremenil GJ, dne 23.9.2011 13:07, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a GJ »

problemi napisal/-a:GJ, misliš da je to PR poteza vodij CERN-a z upanjem po še več sredstvih (denarju) za njihove raziskave? V stilu, ej najdli smo delec, ki "piči" hitreje od svetlobne hitrosti, če nam daste nekaj dodatnih milijard evrov, vam bomo zagotovo povedali ali je to res ali ne.
Saj ne da bi imel kaj veliko proti Italjanom, vendar pozabljaš, da je detektor Gran Sasso Laboratory v Italiji, 730km daleč od Cerna. :wink:

Lep dan...

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a kren »

Malo prebiram odzive po blogih in najboljša 'krivca' za te rezultate (pod predpostavko, da masni delec ne more hitreje od svetlobe) sta morebitna neznana sistematična napaka v tem konkretnem eksperimentu ali pa slab približek za hitrost svetlobe, ki bi ga bilo treba popraviti.

Bi bilo pa zanimivo, če bi še kje drugje poskusili tole izmeriti (Fermilab, ali pa tudi na Japonskem je baje to izvedljivo). Fermilab je enkrat sicer že izvedel tak poskus in tudi dobil precej podobne rezultate, ampak takrat je bila napaka pri merjenju tako velika, da se s tem niso naprej obremenjevali.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a kren »

anzovc napisal/-a:Koliko časa pa svetloba potrebuje da prepotuje omenjeno razdaljo, oz. koliko % hitreje bi naj potovali nevtrini?
Sodeč po članku je

\((v-c)/c = (2.48\pm 0.28 (stat.) \pm 0.30 (sys.))\times 10^{-5}\)

Torej govora je o približno 0.0000248 % večji hitrosti od svetlobne. :)

mirko
Prispevkov: 483
Pridružen: 1.9.2004 13:38

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a mirko »

GJ napisal/-a:
problemi napisal/-a:GJ, misliš da je to PR poteza vodij CERN-a z upanjem po še več sredstvih (denarju) za njihove raziskave? V stilu, ej najdli smo delec, ki "piči" hitreje od svetlobne hitrosti, če nam daste nekaj dodatnih milijard evrov, vam bomo zagotovo povedali ali je to res ali ne.
Saj ne da bi imel kaj veliko proti Italjanom, vendar pozabljaš, da je detektor Gran Sasso Laboratory v Italiji, 730km daleč od Cerna. :wink:

Lep dan...
S temi nevtrini so sami problemi; prste vmes pa je imel kdo drug kot Italijan Fermi.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Tale novička je zelo nenavadna. Najprej mi ne gre skupaj s težavami pri detekciji nevtrinov, potem mi ni jasno, kako so dosegli, da je nevtrino osciliral med Cernom in Gran Sassom. Se pa z veseljem pustim presenetiti.
Malo sem se pozanimal glede nevtrinov in moram priznati, da se mi zastavlja isto vprašanje/pomisleki kot tebi in GJ-ju. V članku na Wiki (http://sl.wikipedia.org/wiki/Nevtrino) lahko preberemo tudi sledeče: "Ker nevtrini interagirajo le šibko, je verjetnost za njihovo interakcijo s snovjo zelo majhna.". Zanima me kako so sploh dosegli/izvedli meritve na takšni razdalji, sploh glede na sledeče: "Obstaja več vrst detektorjev nevtrinov. Vsak tip pa vsebuje veliko količino snovi v podzemni jami in ta ga ščiti pred kozmičnim valovanjem."?

O nevtrinih: http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... vtrino.htm:

"Nevtrino se že vse od prvega namiga o mogočem obstoju takega delca, drži pridih nenavadnega pripadnika skupine osnovnih delcev. Nevtrino namreč zelo šibko interagira z materijo. Ker je nevtralen, ne reagira elektromagnetno, prav tako ne reagira prek močne interakcije (to je sile, ki drži skupaj nevtrone in protone v jedru), tako da njegov stik z okoliškimi delci poteka le prek tako imenovane šibke interakcije. Le ta je tako šibka, da je povprečna pot, ki bi jo prepotoval nevtrino v tunelu napolnjenem z vodo, predno bi reagiral z vodo, dolga kar pet milijonov kilometrov. Nevtrino tako na svoji poti zlahka preleti Zemljo, ne da bi na svoji poti reagiral s snovjo."

Zgleda, da gre res zgolj za PR :wink: :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a shrink »

http://xkcd.com/955/

(link na strip navedel Jure v komentarju pod svojim postom: OPERA in nevtrini z nadsvetlobno hitrostjo)

Zaklenjeno