Hitrost svetlobe

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Kar pa se grafa tiče, smo ugotovili, da je napačen!
Graf ni napačen, v grafu se je pojavil zgolj "tiskarski škrat", sicer pa pravilno prikazuje dogajanje glede osnovnih sil.
Ne, ne bo šlo. Ni važno, kako gledaš, dejstvo je, da sta od 70' elektromagnetna in šibka sila združeni v elektrošibko. Ostanejo torej samo tri. Spomni se, kdaj je Maxwell poenotil električno in magnetno silo in že skoraj 150 let govorimo o elektromagnetni sili, ne pa ločeno.
In ko jih združiš vse (kar sicer fizikom žal še ni ratalo) dobiš zgolj eno "super silo".

"Združevanje sil" - velika teorija poenotenja - kaže na potek razvoja vesolja "od prvih trenutkov do sedanjosti": "... Na podoben način so fiziki pokazali, da elektromagnetna in šibka sila pri zelo visokih temperaturah izgubita svoje značilne lastnosti, po katerih ju lahko medsebojno ločimo in se zlijeta v eno samo elektrošibko silo. Če gremo še k višjim energijam oz. temperaturi, postane nemogoče razlikovati tudi med elektrošibko in močno silo. Teorije, ki predvidevajo zlitje elektrošibke in močne sile v eno samo silo, se imenujejo velike teorije poenotenja (GUT - grand unified theories), skupni sili pa običajno rečejo kar GUT sila. Večina teoretikov verjame, da se pri še večjih energijah v eno samo silo zlijeta tudi GUT sila in gravitacija. ..." (http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... 7115526385)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Slabo vidiš, sem poročen, no, živim skupaj s svojo partnerico, že kar nekaj let. Moja življenska sopotnica nikakor ne pokima vedno, ko ji kaj razložim, seveda pa to ne pomeni, da ji lahko kot "alternativo" za butike ponudim kaj znanstvenega, vendar na oglede "energetskih toč" ne bi šel, pa če zre vame s povešenim ali pa nepovešenim pogledom.
No, vidiš, saj se strinjava! Vedno obvelja tvoja, pod pogojem, da se ona s tem strinja, mar ne? :oops: Poznaš tale vic: Prijatelj pride na obisk k poročenemu prijatelju in ga najde sredi malo hujšega prepira z ženo. Ona stoji razkačena z valjarjem v roki, on pa je pod mizo. Prijatelj ga začuden vpraša: "Ja , Jože, kaj pa delaš pod mizo, za boga?"Ta pa mu jezno odgovori: "Jaz sem gospodar v hiši, zato sem lahko kjerkoli, tudi pod mizo!" :P :P :P
Zadnjič spremenil vojko, dne 16.12.2011 16:10, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
Motore napisal/-a:Mislim, da je na tistem grafu neka zmešnjava. A ni elektromagnetna kar precej večja kot šibka?
Res je:

Slika
Slika
Slika
Slika
Tako dobrega grafičnega prikaza štirih osnovnih sil že dolgo nisem videl! Super!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kar pa se grafa tiče, smo ugotovili, da je napačen!
Graf ni napačen, v grafu se je pojavil zgolj "tiskarski škrat", sicer pa pravilno prikazuje dogajanje glede osnovnih sil.
Ne, ne bo šlo. Ni važno, kako gledaš, dejstvo je, da sta od 70' elektromagnetna in šibka sila združeni v elektrošibko. Ostanejo torej samo tri. Spomni se, kdaj je Maxwell poenotil električno in magnetno silo in že skoraj 150 let govorimo o elektromagnetni sili, ne pa ločeno.
In ko jih združiš vse (kar sicer fizikom žal še ni ratalo) dobiš zgolj eno "super silo".

"Združevanje sil" - velika teorija poenotenja - kaže na potek razvoja vesolja "od prvih trenutkov do sedanjosti": "... Na podoben način so fiziki pokazali, da elektromagnetna in šibka sila pri zelo visokih temperaturah izgubita svoje značilne lastnosti, po katerih ju lahko medsebojno ločimo in se zlijeta v eno samo elektrošibko silo. Če gremo še k višjim energijam oz. temperaturi, postane nemogoče razlikovati tudi med elektrošibko in močno silo. Teorije, ki predvidevajo zlitje elektrošibke in močne sile v eno samo silo, se imenujejo velike teorije poenotenja (GUT - grand unified theories), skupni sili pa običajno rečejo kar GUT sila. Večina teoretikov verjame, da se pri še večjih energijah v eno samo silo zlijeta tudi GUT sila in gravitacija. ..." (http://www.kvarkadabra.net/article.php/ ... 7115526385)
Kakšen "tiskarski škrat", če se sme vprašati? Kaj je bilo narobe napisano? Graf ni pravilen! In to ti dopovedujemo!

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a kren »

Wiki pravi takole:
Wiki napisal/-a:Electromagnetism and weak interaction appear to be very different at everyday low energies. They can be modeled using two different theories. However, above unification energy, on the order of 100 GeV, they would merge into a single electroweak force.
Tudi v dokumentarcih se vedno reče 4 osnovne sile (in to tudi v novejših).

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Kakšen "tiskarski škrat", če se sme vprašati? Kaj je bilo narobe napisano? Graf ni pravilen! In to ti dopovedujemo!
Si ti sploh razumel na kaj je opomnil Motore glede tistega grafa?

"Tiskarski škrat" je v tistem delu na katerega je opozoril Motore ("relativna jakost sile") in glede katerega sva s shrinkom že odgovorila.

Daj malo si poglej graf in temperaturo (K) in ti bo mogoče jasno, kje se zgodba z vesoljem začne in kam se razvija.

Oziroma opiši "razvoj" osnovnih sil od "Planckove dobe" naprej.

Krmar
Prispevkov: 223
Pridružen: 11.12.2011 11:21

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Krmar »

problemi


Zelo se strinjam s tvojimi navedbami.Sam sem šel v svojem razmišljanju še v nedovoljeno področje (za znanost bogokletno).Jaz maso energijo,prostor,čas,*življenje delim znotraj vsakega X mept*pojava na Akumulirano in Realizirano vrednost,ki se navzven izražajo v X enotni mapt*vrednosti.Osebno (laično)mislim,da to načelo velja tudi v medsebojni vezavi delcev,ko en delec lahko izraža s svojimi vezavami z drugimi delci enkrat Akumulirano drugič Realizirano vednost mase-energije.Če grem na konkreten primer lune-Meseca.Luna izraža do Zemlje Akumulrano vrednost mase energije do asteroidov pa Realizirano vrednost. Če vzamemo samo proton- elektron potem proton izraža Realizirano vrednost mase energije in elektron Akumulirano,če v to konfiguracijo dodamo pozitron potem verjetno pride do dvojnega medsebojnega izražanja določenega delca,ali pa celotne konfiguracije v medesojnih vezeh.Recimo da elektron ostane kot akumulirana me vrednost nasproti protonu---- dočim v odnosu do pozitrona izkazuje sočasno realizirano me vrednost. Dvojnost delcev v konfiguraciji Xmept.Po meni se lahko brez težav (laično) poenoti šibka in močna jedrska sila z gravitacijo(medsebojni vlek odboj) X konfiguracije.Pomeni gravitacija določa konfiguracijo vseobsežnega vesolja od X do X in najmanjšega delca.Tako jaz prostor enačim z gravitacijsko konfiguracijo Xmept* EM silo pa z dinamično silo ki izraza (vzrok- posledivca)interakcije sočasno izmeničnega prehajanja obeh vrednosti znotraj določene X konfguracije opazovanega Xmept* pojava.
Napisano je laično vendar mislim,da bo šel bodoči razvoj fizike v iskanju enotne elementarne in življenjske vesoljne zakonitosti v to smer.Moje laično mnenje.Nekateri tule si po meni pripusujejo prevelik intelektualni potencial,ki pa ga ni opaziti v njihovem razmišljanju..Če vzamemo točko T časa nič -sedaj v sebi izraža enotno vrednost,kjer se odvija dinamika sočasnega izmeničnega zlivanja preteklosti-prihodnosti-isto je z maso-energijo prostorom življenjem.

Xmept* = Amept* EM A.O. Rmept* = Xmept*
Novo Akumulirana-Realizirana vrednost mept* in sočasna dvojnost mept* izražanja vsaki X konfuguraciji.GRavitacija določa konfiguracijo in dvojni izraz delcev vsakega X pojavamept*.Poenotenje šibke močne jedrske sile z gravitacijo.EM ostane dimamična sila sočasnih izmeničnih zlivanj- prehajanj A-Rmept* Mislim,da je dovolj nazorno! Tako bo izgledala poenotena končna teorija. Živi bili -pa videli!! :idea:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a shrink »

Krmar napisal/-a:problemi


Zelo se strinjam s tvojimi navedbami.Sam sem šel v svojem razmišljanju še v nedovoljeno področje (za znanost bogokletno).Jaz maso energijo,prostor,čas,*življenje delim znotraj vsakega X mept*pojava na Akumulirano in Realizirano vrednost,ki se navzven izražajo v X enotni mapt*vrednosti.Osebno (laično)mislim,da to načelo velja tudi v medsebojni vezavi delcev,ko en delec lahko izraža s svojimi vezavami z drugimi delci enkrat Akumulirano drugič Realizirano vednost mase-energije.Če grem na konkreten primer lune-Meseca.Luna izraža do Zemlje Akumulrano vrednost mase energije do asteroidov pa Realizirano vrednost. Če vzamemo samo proton- elektron potem proton izraža [Realizirano vrednost mase energije in elektron Akumulirano,če v to konfiguracijo dodamo pozitron potem verjetno pride do dvojnega medsebojnega izražanja določenega delca,ali pa celotne konfiguracije v medesojnih vezeh.Recimo da elektron ostane kot akumulirana me vrednost nasproti protonu---- dočim v odnosu do pozitrona izkazuje sočasno realizirano me vrednost. Dvojnost delcev v konfiguraciji Xmept.Po meni se lahko brez težav (laično) poenoti šibka in močna jedrska sila z gravitacijo(medsebojni vlek odboj) X konfiguracije.Pomeni gravitacija določa konfiguracijo vseobsežnega vesolja od X do X in najmanjšega delca.Tako jaz prostor enačim z gravitacijsko konfiguracijo Xmept* EM silo pa z dinamično silo ki izraza (vzrok- posledivca)interakcije sočasno izmeničnega prehajanja obeh vrednosti znotraj določene X konfguracije opazovanega Xmept* pojava.
Napisano je laično vendar mislim,da bo šel bodoči razvoj fizike v iskanju enotne elementarne in življenjske vesoljne zakonitosti v to smer.Moje laično mnenje.Nekateri tule si po meni pripusujejo prevelik intelektualni potencial,ki pa ga ni opaziti v njihovem razmišljanju..Če vzamemo točko T časa nič -sedaj v sebi izraža enotno vrednost,kjer se odvija dinamika sočasnega izmeničnega zlivanja preteklosti-prihodnosti-isto je z maso-energijo prostorom življenjem.

Xmept* = Amept* EM A.O. Rmept* = Xmept*
Novo Akumulirana-Realizirana vrednost mept* in sočasna dvojnost mept* izražanja vsaki X konfuguraciji.GRavitacija določa konfiguracijo in dvojni izraz delcev vsakega X pojavamept*.Poenotenje šibke močne jedrske sile z gravitacijo.EM ostane dimamična sila sočasnih izmeničnih zlivanj- prehajanj A-Rmept* Mislim,da je dovolj nazorno! Tako bo izgledala poenotena končna teorija. Živi bili -pa videli!! :idea:
ŠARLATANSKO NAKLADANJE!

V gornjem zmazku so označeni odebeljeno presežki intelektualnega potenciala ŠARLATANA Krmarja. :lol:

Še posebej bode v oči podobnost z megalomanskimi napovedmi šarlatana amrita (ta je tudi napovedoval, da bodo njegova nakladanja v prihodnosti del fizike):
Krmar napisal/-a:Napisano je laično vendar mislim,da bo šel bodoči razvoj fizike v iskanju enotne elementarne in življenjske vesoljne zakonitosti v to smer.
Dulcis in fundo - matematični presežki ŠARLATANA Krmarja:
Krmar napisal/-a:Xmept* = Amept* EM A.O. Rmept* = Xmept*
:lol:

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a kren »

Meni se dimamična sila zdi najbolj zabavna. : )

Krmar
Prispevkov: 223
Pridružen: 11.12.2011 11:21

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Krmar »

Krmar napisal/-a:problemi


Zelo se strinjam s tvojimi navedbami.Sam sem šel v svojem razmišljanju še v nedovoljeno področje (za znanost bogokletno).Jaz maso energijo,prostor,čas,*življenje delim znotraj vsakega X mept*pojava na Akumulirano in Realizirano vrednost,ki se navzven izražajo v X enotni mapt*vrednosti.Osebno (laično)mislim,da to načelo velja tudi v medsebojni vezavi delcev,ko en delec lahko izraža s svojimi vezavami z drugimi delci enkrat Akumulirano drugič Realizirano vedtnost mase-energije.Če grem na konkreten primer lune-Meseca.Luna izraža do Zemlje Akumulirano vrednost mase energije do asteroidov pa Realizirano vrednost. Če vzamemo samo proton- elektron potem proton izraža Realizirano vrednost mase energije in elektron Akumulirano,če v to konfiguracijo dodamo pozitron potem verjetno pride do dvojnega medsebojnega izražanja določenega delca,ali pa celotne konfiguracije v medsebojnih vezeh.Recimo da elektron ostane kot akumulirana me vrednost nasproti protonu---- dočim v odnosu do pozitrona izkazuje sočasno realizirano me vrednost. Dvojnost delcev v konfiguraciji Xmept.Po meni se lahko brez težav (laično) poenoti šibka in močna jedrska sila z gravitacijo(medsebojni vlek odboj) X konfiguracije.Pomeni gravitacija določa konfiguracijo vseobsežnega vesolja od X do X in najmanjšega delca.Tako jaz prostor enačim z gravitacijsko konfiguracijo Xmept* EM silo pa z dinamično silo ki izraza (vzrok- posledivca)interakcije sočasno izmeničnega prehajanja obeh vrednosti znotraj določene X konfguracije opazovanega Xmept* pojava.
Napisano je laično vendar mislim,da bo šel bodoči razvoj fizike v iskanju enotne elementarne in življenjske vesoljne zakonitosti v to smer.Moje laično mnenje.Nekateri tule si po meni pripusujejo prevelik intelektualni potencial,ki pa ga ni opaziti v njihovem razmišljanju..Če vzamemo točko T časa 0 nič -sedaj v sebi izraža enotno vrednost,kjer se odvija dinamika sočasnega izmeničnega zlivanja preteklosti-prihodnosti-isto je z maso-energijo prostorom življenjem.

Xmept* = Amept* EM A.O. Rmept* = Xmept*
Novo Akumulirana-Realizirana vrednost mept* in sočasna dvojnost mept* izražanja vsaki X konfuguraciji.Gravitacija določa konfiguracijo in dvojni izraz delcev vsakega X pojavamept*.Poenotenje šibke močne jedrske sile z gravitacijo.EM ostane dimamična sila sočasnih izmeničnih zlivanj- prehajanj A-Rmept* Mislim,da je dovolj nazorno! Tako bo izgledala poenotena končna teorija. Živi bili -pa videli!! :idea:

Krmar
Prispevkov: 223
Pridružen: 11.12.2011 11:21

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Krmar »

shrink
Ti nekaj podobnega ne spraviš skupaj tudi če si sam Einstain.Končna teorija bo natanko takšna-grem stavit!!!Bomo počakali,da v Cernu ugotovijo,da se me sočasno izražata v akumulirani in realizirani obliki.To bo neovrgljiv zaključek raziskav in poskusov v Cernu.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a Motore »

Krmar napisal/-a:shrink
Ti nekaj podobnega ne spraviš skupaj tudi če si sam Einstain.Končna teorija bo natanko takšna-grem stavit!!!
Tvoja teorija nima niti jezikovnega smisla, kaj šele strokovnega.
Bomo počakali,da v Cernu ugotovijo,da se me sočasno izražata v akumulirani in realizirani obliki.To bo neovrgljiv zaključek raziskav in poskusov v Cernu.
Hah, prej bodo ovržene vse teorije, kot da bodo tvojo sploh opazili. (podnapisi: CERN se ne ukvarja s šarlatani!)

P.S. Krmar zelo si želim da bi se ustavil smetiti, preden zaklenejo še to temo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe

Odgovor Napisal/-a shrink »

Krmar napisal/-a:shrink
Ti nekaj podobnega ne spraviš skupaj tudi če si sam Einstain.
Po Baezovem Crackpot (saj veš, kako se prevede ta beseda, k'ne, CENZURA?) Index-u si si pravkar prislužil:

5 points for each mention of "Einstien", "Hawkins" or "Feynmann".

:lol:
Končna teorija bo natanko takšna-grem stavit!!!Bomo počakali,da v Cernu ugotovijo,da se me sočasno izražata v akumulirani in realizirani obliki.To bo neovrgljiv zaključek raziskav in poskusov v Cernu.
Hah, spet napovedi à la amrit. :lol: Povej no, kdaj se bo to zgodilo: se spet oglasim takrat. :lol:

Zaklenjeno