Antropično načelo

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:Od majhnega prostora.
Verjetno naivno vprašanje, vendar, kaj ima visoka/nizka entropija z velikostjo prostora?

agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a agata »

Problemi-mislim, da je to zanimivo vprašanje.Ampak, kaj zares pomeni entropija? ( to je, recimo naivno ?) :wink:

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a NoSee »

problemi napisal/-a:...kaj ima visoka/nizka entropija z velikostjo prostora?
Vec prostora -> vec moznosti(kombinacij) za organizacijo/kaoticnost materije -> visja entropija.
Nekako tako, zelo na kratko.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Verjetno naivno vprašanje, vendar, kaj ima visoka/nizka entropija z velikostjo prostora?
V statistični termodinamiki je entropija odvisna od števila možnih stanj sistema, ki pa je odvisen tudi od prostora, v katerem je ta sistem. Večji prostor omogoča več stanj.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Hvala obema za odgovor. Nisem se dobro izrazil oziroma vprašal. Poznam formule v katerih nastopa volumen (\(S=...(\frac{V_A}{V_B})\).Če obravnavamo "razvoj vesolja" z vidika informacije, kar seveda lahko (vse je 1,0 :wink: ) prostor, vsaj po moje, ni več relevanten podatek - obstaja možnost, da se motim.

Bi pa imel vpra'šanje, kako to da sta takoj pomislila, da ko govorim o entropiji, takoj govorim o termodinamiki - OK, verjetno zaradi vojkovega vprašanja, ampak ... Ali lahko o entropiji govorimo tudi pri vprašanjih, ki se tičejo kulture človeka? :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Ali lahko o entropiji govorimo tudi pri vprašanjih, ki se tičejo kulture človeka?
Probaj z memi?

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

problemi napisal/-a:Ali lahko o entropiji govorimo tudi pri vprašanjih, ki se tičejo kulture človeka? :)
Mislim, da ja.
Seveda je treba v tem primeru človeški um, dojemati kot vesolje.
Naš um zaradi širšega dojemanja realnosti, omogoča več stanj in več pogojev in hkrati več problemov. :)

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:
problemi napisal/-a:Ali lahko o entropiji govorimo tudi pri vprašanjih, ki se tičejo kulture človeka?
Probaj z memi?
Moram priznati, da nisem pomislil na to.

Pa probajva, tu te prosim če mi malce pomagaš, kako bi z memi (entropija) razložila, po meni, dejstvo, da pred borzo protestira peščica ljudi, kateri opozarjajo na stvari, na katere bi človek pričakoval vsaj odgovor, "šakalov" - jaz se opravičujem vendar to kar se počne te dni v zvezi s sestavo vlade terja izključno eno, nove volitve in prepoved udeležbe na teh volitvah strankam in poslancem, ki so bili izvoljeni na zadnjih volitvah, sorry - deležni pa so praktično totalne ignorance celotne slovenske družbe. Kar bom napisal je zgolj primer, tako da ne generaliziram, bil sem v neki družbi in je slučajno naneslo, da smo gledali skupaj poročila. Med nami je bila tudi gospa, ki dela, trdo dela, za minimalno plačo in je ob prispevku izpred borze izustila: "Kaj sploh hočojo ti hašišarji?". Nisem mogel biti tiho in sem jo vprašal, ali se sploh zaveda, da se ti "hašišarji" borijo za njene pravice.

Torej, kako to pojasniti z memi (entropija)?

Ali ne bi bilo boljše orodje, recimo, Althusser in njegovo delo Ideologija in ideološki aparati države?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roberto11. napisal/-a:
problemi napisal/-a:Ali lahko o entropiji govorimo tudi pri vprašanjih, ki se tičejo kulture človeka? :)
Mislim, da ja.
Seveda je treba v tem primeru človeški um, dojemati kot vesolje.
Naš um zaradi širšega dojemanja realnosti, omogoča več stanj in več pogojev in hkrati več problemov. :)
Roberto11, moram priznati da si mi ti s temi "človeški um/vesolje" "vse je povezano" sila sumljiv. :)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Torej, kako to pojasniti z memi (entropija)?
Ne vem, jaz se ne ubadam z memi, in tega v kratkem kot kaže tudi ne bom spremenil.

Sicer pa je dobra tista s hašišarji. Lahko bi tisti gospe predlagal boljši izraz - umazani hipiji. :lol:

Ali ne bi bilo boljše orodje, recimo, Althusser in njegovo delo Ideologija in ideološki aparati države?
Lahko tudi Rdeča kapica, če ti tako ustreza...

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Ne vem, jaz se ne ubadam z memi, in tega v kratkem kot kaže tudi ne bom spremenil.
Čemu jih potemtakem predlagaš? Ali ni to "šarlatansko" početje?
Sicer pa je dobra tista s hašišarji. Lahko bi tisti gospe predlagal boljši izraz - umazani hipiji. :lol:
Kaj, ko bi ji raje predlagali, da vzame baseball kij in jih gre s somišljeniki potolčt? Če smo že nasilni bodimo kvalitetno nasilni.
Lahko tudi Rdeča kapica, če ti tako ustreza...
Ne more, ker pri tem vprašanju Rdeča kapica ne more ustrezati. Če pa misliš, da lahko, bi te prosil, da me podučiš, kako bi lahko ustrezala.

Krmar
Prispevkov: 223
Pridružen: 11.12.2011 11:21

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a Krmar »

A se vi sploh zavedati kakšni bluzči ste?? Vi ste slabši od petletnih otrok.Ste čisti prededipalci.Navadni papagaji ,ki grajo neke intelektualce.Ste že slišali za galaktične letne čase,pa za kakšno biološkoelektrodinamiko,ki vključuje prejete EM frekvence,ki delujejona ciklično na našo bit.Edino kar lahko rečem,da so vsi odgovori v nas samih in se bodo pojavili točno tkrat ko bo naša bit prejemala naugodnjše EM frekvence.Vi ste, oprostite izrazu- palčki v vseh pogledih. Vi ste izraziti predstvniki našega življenjskega paradoksa-samovšečni- neperspektivni bahači,ki pojma o pojmu nimajo.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a mriz »

problemi napisal/-a:Čemu jih potemtakem predlagaš? Ali ni to "šarlatansko" početje?
Zakaj le - s kemijo se tudi ne ubadam, pa ni šarlatanska.

Kaj, ko bi ji raje predlagali, da vzame baseball kij in jih gre s somišljeniki potolčt? Če smo že nasilni bodimo kvalitetno nasilni.
To ne bi bilo nasilje, ampak ustrezni disciplinski postopek. Najbrž pa bi jih še bolj kaznoval, če bi jim odvzel pivo in golaž.

Ne more, ker pri tem vprašanju Rdeča kapica ne more ustrezati. Če pa misliš, da lahko, bi te prosil, da me podučiš, kako bi lahko ustrezala.
No, ne bi bil presenečen, če bi vrli kvazifilozofi našli kake paralele.


Krmar napisal/-a:Edino kar lahko rečem,da so vsi odgovori v nas samih in se bodo pojavili točno tkrat ko bo naša bit prejemala naugodnjše EM frekvence.
Najbrž smo lahko počaščeni, da tvoja bit že 'prejema najugodnejše EM frekvence' in da to deliš z nami.

Kako že gre tista fora - cocaine is a hell of a drug :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a Roman »

Krmar napisal/-a:A se vi sploh zavedati kakšni bluzči ste??
Daj nam zgled in nehaj bluziti. Bo šlo? Začni s pojasnilom, kaj je to edipalnost.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

mriz napisal/-a:Zakaj le - s kemijo se tudi ne ubadam, pa ni šarlatanska.
Ne izkrivljal, nisem rekel, da je mem oziroma memetika šarlatanstvo, temveč, da je tvoje početje šarlatanstvo. Ne ukvarjaš se z memi/memetiko predlagaš pa da probam odgovorti na vprašanje s pomočjo le teh. Tudi šaralatani predlagajo uporabo nečesa, za kar sploh ne vejo ali res deluje oziroma vedo da sploh ne deluje. V čemu se ti, pri svojem predlogu, razlikuješ od njih.

Zakaj nisi napisal: "Probaj s srpom in kladivom al pa mikroskopom?".
To ne bi bilo nasilje, ampak ustrezni disciplinski postopek. Najbrž pa bi jih še bolj kaznoval, če bi jim odvzel pivo in golaž.
Zoper kaj pa so se prekršili, da bi jih bilo potrebno disciplinsko kaznovati?

Tako je, umazanim hipijem tudi vodo vzeti! Disciplinirati jih je potrebno! Živel kapital in kapitalizem in njega "hlapci/snovalci" univerzitetniki! :?:
No, ne bi bil presenečen, če bi vrli kvazifilozofi našli kake paralele.
Mene preseneča, da nekaj ponudiš/zablebečeš potem pa od mene terjaš da pojasnujem. Ti si začel z Rdečo kapico, torej ti pojasni, kakšno zvezo ima ta z zgornjim vprašanjem. Ali ni to tvoje početje podobno početju vernikov (teistov)? Torej pusti mene kvazifilozofa, ti pojasni.

Odgovori