Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

O podnebnih spremembah, vremenu, vplivu človeka na naravo ...
Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Opažam da počasi ločujete magnetizem od elektromagnetizma.
Lp

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sicer stvar besed, ampak ne ločujemo obeh pojmov, razen kadar ni potrebe komplicirati.

Svarun
Prispevkov: 4
Pridružen: 16.6.2006 16:23
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Svarun »

najprej pohvala MAVER|CKu, kot sta že rekla shrink in Roman.
O variaciji magnetnega severa:

V notranjosti zemlje so staljeni materiali (v jedru Ni in Fe), ki zaradi različnih temperatur in posledično gostote krožijo. Ta pojav povzroča med drugim tudi premikanje tektonskih plošč. (prvič slište, kajne? ;) )

Od tu naprej nimam več trdnih virov (mal po spominu, mal sam ugotavljam), tako da ni vse 100% zagotovo res.

Ko magma v zemeljski notranjosti drgne med seboj, se nabije. Magnet namreč lahko narediš doma če dovolj dolgo drgneš med seboj dva kosa železa (kar ne priporočam, ker zelo dolgo ne bi bilo rezultata :P) če pa imaš izkušnje z piljenjem/zabijanjem žebljev/vijaki ipd. si morda kdaj opazil, da se kak opilek na koncu rahlo nabije, kar povzroči, da se prilepi na dano orodje/material. (izvijači so sicer na koncu tudi tovarniško namagneteni)

Podobno se zgodi z magmo v Zemlji, ki jih potem konvekcijski tokovi magme nesejo na oba pola kar privede do magnetizma. Če se ti tokovi zaradi takšnih ali drugačnih razlogov malce premaknejo "odpeljejo" s sabo tudi magnetni sever.

Za konec pa čisto ugibanje: obrat magnetnega polja je posledica hudih sprememb tokov v zemeljski notranjosti, ki: a) popolnoma zamenjajo svojo smer ali;
b) iz nekega razloga začnejo prenašat drug naboj (S namesto N ali obratno)

And there you have it. :) Upam da nisem preveč zašel iz teme

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Nek iše iz wikipedie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Earth%27s_magnetic_field

Drugače pa se soncu magnetno polje menja vcsakih 11 let. Še dober, da se to pr nas ne zgodi, pol bi težko sploh imeli letala in navigacijo:). Mislim pa da se res v Soncu obrne smer vrtenja notranjosti.

Macho9

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a Macho9 »

MAVER|CK Je menjava zemeljskega magnetnega polja nevarna za življenje na zemlji?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a shrink »

Naj ob tej priložnosti sporočim forumovcem, da je MAVER|CK (Oki) žal pokojen (pred dobrimi dvemi meseci je nepričakovano podlegel bolezni, s katero se je boril zadnje leto).

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a kren »

Naj počiva v miru.

noe
Prispevkov: 1
Pridružen: 19.7.2012 12:53

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a noe »

vidim, da je interes po vprašanju po menjavi zemeljskih polov nekoliko upadel in da malo razburkam te vode,vse se nekako povezuje med sabo,v začetku so mi bili všeč indijanci,to se je razširilo na njihovo kulturo in vse se je ustavilo pri mayevskem koledarju,letos 21 decembra se zaključi veliko štetje in prične se nova era. In vse to me je pripeljalo do raziskovanja in nekako sem po dolgem času prišel do zaključka da je to nekaj velikega in globalno pomembnega. Če je ta njihov koledar do dneva natančno napovedal prihod špancev na njihovo ozemlje,da so napovedali od 2 svetovne vojne,do prihoda materializma in z denarjem ter gospodarstvom povezane svari,do dogodka11 septembra in še bi lahko našteval..že tukaj se mi poraja vprašanje kako so lahko poznali neznane stvari za tisti čas, ne verjamem da so mayi poznali terorizem ,cepljenje atomov itd...,torej so bili povezani z drugimi višjimi inteligencami ali pa so njihovi šamani vstopali v druge dimenzije,mogoče v prihodnost,ne vem,vendar le do sedaj so imeli prav,zakaj ne bi imeli tokrat. 21.decembra letos bo zemlja poravnana z soncem in našo galaksijo in če vso mojo kurjo pamet dam na vse in stvar poenostavim,kot da bi gledal na diagram,in da zemlja potuje naravnost in niha iz negative v pozitivo in ko je postavljana v središče je na točki nič potem pa pade na drugo stran,kot magnetno valovanje in v tem trenutku smo na prehodu in to naj bi predstavljal mayevski koledar..kaj se bo zgodilo..najbolj mi je blizu flip flop menjava polov,zasuk ekvatorja..potresi,cunamiji,tornadi,hitrost vetrov nad 400km/h,nihče ne bo preživel tega..poleg tega sem bral zanimivo tezo o dogajanju vsega tega v 50 dneh,od upočasnitve rotiranja zemlje do poplne ustavitve in rotiranja v drugo smer,med tem pa dogajanja ki so katastrofalna za cel svet..,preživeli naj bi samo izbranci torej smetana ki ima denar,ki naj bi to vedela in skrivala pred nami...
Zasledil sem vprašanje če nam bo to škodilo no upam da sem ti odgovoril..drugače pa je na netu tolko stvari o tem da se ti utrga in na koncu več ne veš komu bi verjel...nobena napoved pa ni rožnata in če so pred nami to doživeli atlantidi,sumerci,egipčani,mayi in pred vsemi še kdo ni hudič da isto lahko doživimo tudi mi...Nismo zastonj imanovani generacija x
lep pozdrav

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a problemi »

Šele zdaj sem prebral shrinkovo obvestilo, tako da tudi z moje strani: MAVER|CK (Oki) počivaj v miru.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a problemi »

V ostalo v postu se ne bom niti spuščal, tako da:

Noe, ti veš zakaj se neki generaciji reče Generacija x?

V pomoč: http://en.wikipedia.org/wiki/Generation_X

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a Roman »

noe napisal/-a:drugače pa je na netu tolko stvari o tem da se ti utrga in na koncu več ne veš komu bi verjel...
Temu se reče svoboda govora. Ne vem pa, zakaj nekateri radi strašijo ljudi.
nobena napoved pa ni rožnata
Večina se jih niti izpolnila ni.

lyriel
Prispevkov: 2
Pridružen: 15.3.2011 18:22

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a lyriel »

Drugace trenutno je severni magnetni pol na juznem geografskem polu ter juzni magnetni pol na severnem geografskem polu.
Zadnja menjava magnetnih polov, ki je zapisana v sedimentih, je bila 700.000 let nazaj

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Teorija o globalnih spremembah na Zemlji

Odgovor Napisal/-a Roman »

lyriel napisal/-a:Zadnja menjava magnetnih polov, ki je zapisana v sedimentih, je bila 700.000 let nazaj
In takrat niti magnetna pola niti geografska pola nista bila poimenovana.

Odgovori