Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Posebna in splošna teorija relativnosti
TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

S STR sem se srečal prvič v gimanziji.
Profesor nam je med drugim povedal, da tečejo ure bolj hitro na Luni kot na Zemlji,
ker je 4D prostor-čas bolj ukrivljen okoli Zemljo kot okoli Lune.
Na splošno velja, da bolj ko je ukrivljen prostor-čas, bolj počasi tečejo ure.
V teoriji se V črnih luknjah za Sch. r. ure zaustavijo.......

Vprašal sem profesorja, kako konkretno ukrivljenost prostor-časa deluje na urni mahanizem in ga upošasni,
kateri je fizikalni mehanizem, ki upočasni hitrost ur ?
Profesor ni znal odgovora.

Molgoče pa bo tukaj kdo znal razložiti to zadevo.
Jaz sem že kar brskal po literaturi pa nišem našel zadovoljivega odgovora. :D

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Nic ne deluje na urni mehanizem, nobenega lokalnega fizicnega efekta ni. Sam cas je tisti, ki tece razlicno hitro, kar se tice lokalnega opazovalca, ki stoji zraven ure, je pa vse v najlepsem redu. Ura tece po lastnem casu - ta je tisti, ki nastopa v vseh fizikalnih procesih, tudi tistih, ki zenejo mehanizem. Razlika se pojavi zato, ker glede na lastni cas, tek casa na nekem drugem mestu (z drugo hitrostjo ali drugacno gravitacijo) ni usklajen.

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

ja tvoj odgovor zastopa stališče, da "čas poganja ure"
približno tako kot voda poganja mlinsko kolo.....
moram te opozoriti, da tega časa še nihče ni opazoval z instrumeni in je čista nedokazana teorija:
čas namreč, ki poganja ure z različno silo, ki je odvisna od gravitacije.

Glede opazovalocev in lastnih časov pa je zadeva taka, da velja hitrost ur za vse opazovalce.
Vzemi da ti, jaz in srink imamo vsak eno precizno uro. Ti greš na Luno, jaz na orbito v vesoljsko postajo,
srink ostane na Zemlji.
Preden midva oddideva, istočasno poženemo ure.
Po enem letu se pokličemo in si povemo kako je z našimi urami.
Seveda za vse nas tečejo vse ure z različnimi hitrostmi......ki veljajo za vse nas 3 opazovalce.

upam da se bo našel kdo, ki bo povezavo "gravitacija-hitrost ur" pojasnil bolj eksaktno


Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a celica »

TimeEinstein pouk v osnovni šoli se bo kmalu začel, pazi da ne zamudiš prvi dan.

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

Vedež napisal/-a:Kako komentiraš tole:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitatio ... e_dilation
Vedež vse štima, le da ni razloženo kako ukrivljenost časa kot četrte dimenzije zmanjša zmanjša hitrost ur......
po moje bi lahko bil odgovor v zmanjšani energijski gostoti kvantnega vakuuma, ki ga povzroči določeno nebesno telo.
Majša je gostota vakuuma, manjša je hitrost ur in materialnih sprememb nasploh.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a derik »

TimeEinstein napisal/-a:. . . ni razloženo kako ukrivljenost časa kot četrte dimenzije zmanjša zmanjša hitrost ur......
Izraz "hitrost ure" je zavajajoč, ker sili k pojasnjevanju neobstoječega problema. Kaj naj si predstavljamo kot hitrost ure? Morda se sprašujemo, koliko svojih časovnih enot preteče v času ene absolutne časovne enote? Ker pa absolutnega časa ni, je tako vprašanje nesmiselno. Lokalna ura teče vedno enako hitro, ne glede na gravitacijo, v kateri se nahaja. Če je točna, bo v eni časovni enoti lokalnega časa pretekla ravno eno časovno enoto. Kako pa je to videti iz drugih opazovalnih sistemov, pa nima vpliva na lokalne procese.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

amritu in podobnim (Rozman, recimo, ima podobne težave) še vedno ni jasno, kaj pomeni relativnost opazovalnih sistemov in kaj pomeni lastni čas. Priporočam mu, da se končno izobrazi.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a GJ »

derik napisal/-a:Izraz "hitrost ure" je zavajajoč, ker sili k pojasnjevanju neobstoječega problema. Kaj naj si predstavljamo kot hitrost ure? Morda se sprašujemo, koliko svojih časovnih enot preteče v času ene absolutne časovne enote? Ker pa absolutnega časa ni, je tako vprašanje nesmiselno. Lokalna ura teče vedno enako hitro, ne glede na gravitacijo, v kateri se nahaja. Če je točna, bo v eni časovni enoti lokalnega časa pretekla ravno eno časovno enoto. Kako pa je to videti iz drugih opazovalnih sistemov, pa nima vpliva na lokalne procese.
Se popolnoma strinjam s teboj, in to smo mu že večkrat povedali.
Srečko pač ni zmožen razumeti in posledično sprejeti STR in zato znova in znova ponavlja nesmiselna vprašanja in išče odgovore na njih.
Morda bi dodal le to, da absolutnega časa res ni vendar pa je absolutna hitrost elektromagnetnega valovanja v vakuumu v vsakem opazovanem sistemu in ta je referenca.

Lep dan...

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

Derik in GJ
ok absolutnega časa ni, tudi jaz pravim tako
ampak tudi "koordinatnega časa" v fizikalnem svetu ni, je le v modelu STR
edini čas, ki obstaja je "lastni čas" v določenem inercijalnem sistemu
ta lastni čas pa ne pomeni drugega kot, da je v posameznih sistemih hitrost sprememb različna,
odvisna od energijske gostote kvantnega vakuuma, manjša je gostota vakuuma, manjša je hitrost sprememb.

in seveda ta relativna hitrost spremenb velja za vse opazovalce in je od njih neodvisna
ura teče hitreje na Luni kot na Zemlji če jo vidva gledata ali ne....

sveloba ima konstantno hitrost za vse opazovalce, seveda daleč stran od masivnih objektov,
vsi poznamo poskuse Shapira, ki so pokazali, da ima svetloba manjšo hitrost v močnem gravitacijskem polju
zakaj ima manjšo hitrost ?
zato ker potuje skozi kvantni vakuum, ki ima manjšo energijsko gostoto, več o tem si lahko preberete v dopolnjeni knjigi na priponki

lep dan amrit :D
Priponke
nova obzorja fizike.pdf
dopoljnjena verzija
(785.11 KiB) Prenešeno 297 krat

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

TimeEinstein napisal/-a:
sveloba ima konstantno hitrost za vse opazovalce, seveda daleč stran od masivnih objektov,
vsi poznamo poskuse Shapira, ki so pokazali, da ima svetloba manjšo hitrost v močnem gravitacijskem polju
Zgolj po mnenju šarlatanov, ki se morajo nujno izobraziti. Za začetek priporočam:

http://van.physics.illinois.edu/qa/listing.php?id=20001
zakaj ima manjšo hitrost ?
Napačno vprašanje.
zato ker potuje skozi kvantni vakuum, ki ima manjšo energijsko gostoto, več o tem si lahko preberete v dopolnjeni knjigi na priponki
A je to isti šarlatanski vakuum, v katerem si tehtal črvje duše? :lol:

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

srink tale referenca bo bolj merodajna:
http://en.wikipedia.org/wiki/Shapiro_delay
izmerjeno dejstvo je da se hitrost svetlobe v gravitacijskem polju zmanjša,
ampak čas kot četrta dimenzija se ne skrajša
to je le matematični opis.
"Time Delay" je napačni izraz,
svetloba pač nima konstantne hitrosti
odstopanja pa so minimalna, tak da SR drži kot pribito....

TimeEinstein
Prispevkov: 643
Pridružen: 26.4.2011 0:00
Kontakt:

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a TimeEinstein »

prišel sem danes na zanimivo odejo, namreč, da bi se dal Lorentzov faktor izraziti s kinetično energijo inercialnega sistema in zmanjšano energijsko gostoto kvantnega vakuuma. Pa sem zložil skupaj par enačb na priponki.
Seveda vaša mnenja so dobrodošla.......lep dan vsem :D
Priponke
Lorentz factor expressed by the energy density of quantum vacuum.pdf
Lorentzov faktor izražen z kinetično energijo inercialnega sistema in zmanjšano energijsko gostoto kvantnega vakuuma
(22.55 KiB) Prenešeno 318 krat

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

TimeEinstein napisal/-a:srink tale referenca bo bolj merodajna:
http://en.wikipedia.org/wiki/Shapiro_delay
amRIT, tvoja polpismenost ti spet povzroča težave, sicer bi opazil opozorilo na vrhu: "This article needs attention from an expert in Physics." Toliko o merodajnosti.
Izmerjeno dejstvo je da se hitrost svetlobe v gravitacijskem polju zmanjša,
Dejstvo, ki ga vidi le šarla-tan, ki se pač mora izobraziti (za začetek sem mu že svetoval, kako in kaj).
ampak čas kot četrta dimenzija se ne skrajša
to je le matematični opis.
"Time Delay" je napačni izraz,
Šarlatansko nakladanje.
svetloba pač nima konstantne hitrosti
Šarlatansko prepričanje, ki je seveda zgrešeno.
odstopanja pa so minimalna, tak da SR drži kot pribito....
Odstopanja vidijo samo šarlatani.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Relativna Hitrost ur v Splošni Teoriji Relativnosti

Odgovor Napisal/-a shrink »

TimeEinstein napisal/-a:prišel sem danes na zanimivo odejo, namreč, da bi se dal Lorentzov faktor izraziti s kinetično energijo inercialnega sistema in zmanjšano energijsko gostoto kvantnega vakuuma. Pa sem zložil skupaj par enačb na priponki.
Seveda vaša mnenja so dobrodošla.......lep dan vsem :D
Priporočam, da prenehaš s spamanjem z lastnimi zmazki, kar se pa odej tiče, priporočam, da se odeneš z znanjem, ki ti ga očitno kronično primanjkuje.

Odgovori