položaj planetov

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

položaj planetov

Odgovor Napisal/-a mriz »

Povsod kjer vidim model našega osončja vidim da so planeti oziroma njihove poti okoli sonca v isti ravnini. Zanima me, če je to resnično tako in če je to nakjučno ali pravilo? In seveda zakaj je tako... Mislim da je luna tudi v ravnini zemljinega ekvatorja. V čem je finta?

Hvala za odgovore.

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Zanimivo, ja...Js si to razlagam kot posledico prvih "dni" oblikovanja osončja, ko se je nepravilen oblak vodika + primesi zgoščal in začel vedno hitreje vrteti, kar je pripeljalo do njegove vedno bolj sploščene oblike. Planeti pa so se oblikovali ravno v tem sploščenem delu, kjer je bila gostota plinov največja, torej v ravnini, ki danes res vsebuje večino planetov - Pluton je izjema (prav tako Sedna, ne vem pa zakaj).

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Pri Saturnovih obročih so tudi vsi delci v isti ravnini. Tile obroči pa so nastali ko je Saturn že bil trden planet, ali ne?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

Saturn ni ravno zgled trdnega planeta, ampak to ni bistveno. Mislim da imaš prav, obroči so nastali ko je bil planet že formiran, ker so dokaj nestabilni, naj bi bili celo nedavnega izvora. Morda ostanki lune v katero je treščil asteroid...ostanki pa so se razporedili ravno v ekvatorialno ravnino, ampak zakaj?
Zakaj pravimo da je Zemlja geoid in ne krogla? Vrtenje okoli osi jo je malo sploščilo, tako da je točka na ekvatorju bolj oddaljena od središča kot tista na polu. Podoben efekt je IMO pri Saturnu...tisti ledeni delci, skale itd. so se razporedile tako, da so najbolj oddaljene od osi, pri tem jih bremza gravitacija. Tako je očitno nad ekvatorjem tista optimalna pozicija za ravnovesje gravitacijo in centrifugalno silo.


Upam da sm kaj pomagal...

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ja sej je logično da je tam optimalni položaj (oziroma edini možen, ker so planeti že v tem položaju). Imam samo problem z vizualizacijo sil pa tega...
Kaj je Sedna? Za koliko odstopa Pluton? Verjetno ne za prav dosti, ne?

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Sedna je planetoid, odkrit pred nedavnim. Nekateri jo imenujejo tudi deseti planet. Slikica:

Slika


Naklon tira proti ravnini ekliptike v stopinjah:

Merkur: 7,0
Venera: 3,4
Zemlja: 0
Mars: 1,9
Jupiter: 1,3
Saturn: 2,5
Uran: 0,8
Neptun: 1,8
Pluton: 17,2
Sedna: 11,9

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Moje mnenje je da ne pluton ne sedna ne bi smela biti steta med planete nasega osoncja. Ce planet ne krozi v isti ravnini kot ostali in ima izrazito elipticen tir je ocitno da ni nastal kot ostali planeti ampak je priletel od drugod. Torej: odkrili so malo vecji asteroid. Nisem pa se slisal iz kaksnega materiala je. Ni izkljuceno da je iz ledu in je pravzaprav komet... 8) 8) 8) 8)

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Se ta naklon planetov spreminja z časom?

Maedhros
Prispevkov: 162
Pridružen: 16.1.2004 23:57

Odgovor Napisal/-a Maedhros »

@Aniviller
Tole je definicija z Wikipedije:
A planet (from the Greek πλανήτης, planetes or "wanderers") is a body of considerable mass that orbits a star and that produces no energy through nuclear fusion.

Odkrito rečeno se mi zdi precej medla. Zato tudi ni nekega konsenza okrog prištevanja Sedne med planete. Nasprotno pa Pluton prištevajo mednje, kljub "čudnemu" tiru...stvar dogovora, če mene vprašaš.

@mriz
Zagotovo prihaja do nihanj. Nekaj zaradi medsebojnih pozicij planetov, malo zaradi kakega asteroida pa še kupa drugih gravitacijskih polj. Kakšna natančna simulacija bi znala pokazati...tudi mene zanima, kako v resnici poteka tole...
Čeprav razlike so zelo verjetno minimalne (v astronomskem smislu).

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ne mislim nihanja. Zanima me če se povprečni naklon spreminja skozi daljši čas.

Odgovori