Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Bom skušal prevesti, namreč moja, kako si že rekel, provenienca je z one strani Sotle, celo Une, ampak moram priznati, da se mi sladko jebe glede tega dejstva, torej:

"Jaz slovenščino dobro govorim, (seveda) če nisem preveč noseč." (Vojko)
Prvič, ne razumem tvoje reakcije! Saj vendar govoriva isto. Tudi meni se upira takšen kriptošovinizem in generalno namigovanje na povezanost provenience z določenimi (običajno slabimi) lastnostmi nekoga. Zato sem povsem jasno in nedvoumno zapisal ob teh namigovanjih: »/…in pri tem mislil, da je moja provenienca z one strani Sotle (kar je že sama po sebi pritlehnost posebne vrste!).«

Drugič, odlično si razumel ironijo, vezano na lingvistično sorodnost jezika, ki ga je imel v mislih GJ (»/…ti bom kar po vaše povedal.«). Tudi dobesedni prevod je brez napak.

Skratka, v vsem se strinjam s tabo, razen s tistim zadnjim (Vojko, pa šta ti bi? Jel popustio leponex?), predvsem zato, ker ga ne razumem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:Skratka, v vsem se strinjam s tabo, razen s tistim zadnjim (Vojko, pa šta ti bi? Jel popustio leponex?), predvsem zato, ker ga ne razumem.
To razumejo samo tisti, ki bodisi predpisujejo recept, bodisi so ga deležni.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Skratka, v vsem se strinjam s tabo, razen s tistim zadnjim (Vojko, pa šta ti bi? Jel popustio leponex?), predvsem zato, ker ga ne razumem.
To razumejo samo tisti, ki bodisi predpisujejo recept, bodisi so ga deležni.
:lol: :lol: :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

A je to morda ze uvod v tisto ezoteriko na meji metafizike, ki nam jo je obljubljal?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:A je to morda ze uvod v tisto ezoteriko na meji metafizike, ki nam jo je obljubljal?

Ne, derik, to ni »uvod v tisto ezoteriko na meji metafizike«, to je bil samo odgovor na problemijev post.

Za uvod v pravo ezoteriko pa tile vprašanji zate, za GJ in za vse ostale:


1) Koliko znaša maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena hitrost računanja (merjeno v FLOPSIH)recimo laptopa, ki tehta cca 1kg (teže modernih laptopov)?
2) Koliko znaša maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena količina memorije,(merjene v bitih) ki jo lahko stlačimo v ta volumen (cca 1 liter)?

Drugo vprašanje z naklonjenostjo posvečam strokovnjaku za spominske medije, GJ in pričakujem njegov hiter odgovor!

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Drugo vprašanje z naklonjenostjo posvečam strokovnjaku za spominske medije, GJ in pričakujem njegov hiter odgovor!
Zopet si bil skromen v zahtevah... Niti nisi napisal a statičen ali dinamičen spomin.
Evo tole je čisto komercialno: NAND Flash Memory 256Gb v čipu, dobijo pa že sempli po 1Tb na čip.
Velikost 18mm * 12mm * 1.4mm.
Priponke
256Gb.png

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Drugo vprašanje z naklonjenostjo posvečam strokovnjaku za spominske medije, GJ in pričakujem njegov hiter odgovor!
Zopet si bil skromen v zahtevah... Niti nisi napisal a statičen ali dinamičen spomin.
Evo tole je čisto komercialno: NAND Flash Memory 256Gb v čipu, dobijo pa že sempli po 1Tb na čip.
Velikost 18mm * 12mm * 1.4mm.

Dober poskus, GJ, toda napaka je cca 10 trilijonov, kar ni ravno trivialna napaka…Za te podatke pa mi ne moreš očitati, da so zastareli, ker nikoli ne bodo.

Takole gre (opravičujem se za morebitne računske napake, za matematiko sem namreč 'truba', kot sem že obznanil; prosim tiste bolj izkušene matematike, da me popravijo!):

Vzamiva spomin 1Tb/čip, ki ga navajaš. Tega spravimo v 18mm x 12mm x 1.4mm, kar je cca 300mm*3. V 1 dm*3 (10*6mm*3) bi šlo cca 3x10*4 takšnih čipov. Torej bi spravili v ta volumen cca 3x10*4 krat 10*12 bitov, kar znese 3x10*16 bitov spomina. Maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena količina memorije,(merjena v bitih) ki jo lahko stlačimo v ta volumen, pa znaša vrtoglavih 10*31 bitov, se pravi kakšnih 10*16 (10 trilijonov) krat več kot s sedanjimi state-of-the-art čipi!

Obrazložitev je takšna (prepisano iz vira):

Spodnjo mejo entropije lahko dobimo iz predpostavke, da energija in entropija pretežno izvirata iz sevanja črnega telesa, sestavljenega iz fotonov. V tem primeru je r = 2 in za kilogramski računalnik omejena na prostornino enega litra imamo kBT = 8,10 × 10*-15 joulov, ali T = 5,87 × 10*8 K; entropija je S = 2,04 × 10*8 joulov/K, kar ustreza velikosti pomnilnika, ki je na voljo I = S / kB ln 2 = 2,13 × 10*31 bitov.
Ko ta končni laptop uporablja ves svoj pomnilniški prostor, je mogoče izvesti 2 ln 2kBE /πhS = 3 ln 2kBT/2πh ≈ 10*19 operacij na bit na sekundo. Ker je število operacij na sekundo 2E /πh neodvisno od števila bitov, ki so na voljo, se lahko število operacij na bit na sekundo poveča z uporabo manjšega števila bitov.


Kaj pa odgovor na prvo vprašanje?

Še malo bom počakal, če bo kdo odgovoril, potem pa bom navedel link. Verjetno pa ga bo kdo našel že sam!
Zadnjič spremenil vojko, dne 15.11.2012 0:55, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a:
shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Skratka, v vsem se strinjam s tabo, razen s tistim zadnjim (Vojko, pa šta ti bi? Jel popustio leponex?), predvsem zato, ker ga ne razumem.
To razumejo samo tisti, ki bodisi predpisujejo recept, bodisi so ga deležni.
:lol: :lol: :lol:
No, da ne bo pomote: vojku ni treba razumeti.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Kaj pa odgovor na prvo vprašanje?
Glej, te stvari niso tako preproste kot si ti misliš.
Govoriš kar o nekem laptopu, ki ima lako danes recimo tam do 8 jeder oziroma procesorjev. Če ima pa ta laptop še dobro grafično kartico ima lahko še dodatnih 512 procesorjev, ti so namenjeni za preračunavanje robov senc itd. pri grafiki. Določene grafične kartice so FPGA in določeni proizvajalci kartic ti dopuščajo, da teh 512 procesorjev uporabljaš na mesto za grafiko, še za kar si ti želiš, recimo za kriptiranje ali pa za optično prepoznavanje.
Recimo GeForce GTX 680MX (October 23, 2012 ) naredi 2234 GFLOPS. So pa še boljše... :lol: :lol: :lol:

He, he, lahko noč...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kaj pa odgovor na prvo vprašanje?
Glej, te stvari niso tako preproste kot si ti misliš.
Govoriš kar o nekem laptopu, ki ima lako danes recimo tam do 8 jeder oziroma procesorjev. Če ima pa ta laptop še dobro grafično kartico ima lahko še dodatnih 512 procesorjev, ti so namenjeni za preračunavanje robov senc itd. pri grafiki. Določene grafične kartice so FPGA in določeni proizvajalci kartic ti dopuščajo, da teh 512 procesorjev uporabljaš na mesto za grafiko, še za kar si ti želiš, recimo za kriptiranje ali pa za optično prepoznavanje.
Recimo GeForce GTX 680MX (October 23, 2012 ) naredi 2234 GFLOPS. So pa še boljše... :lol: :lol: :lol:

He, he, lahko noč...
GJ, govorimo o maksimalni, na podlagi fizikalnih zakonov določeni hitrost računanja (merjeno v FLOPSIH)recimo laptopa, ki tehta cca 1kg, ne modernih laptopov.

2234 GFLOPS (2,2 T FLOPS, 10*12) je polžja hitrost v primerjavi z ultimativno hitrostjo, ki jo dopuščajo fizikalni zakoni. Ta znaša (raje sedi na stol, če stojiš) neverjetnih 5.4258 × 10*50 FLOPS! Torej imamo še kakšnih 35 velikostnih razredov za pospešitev naših računalnikov.

Da ne prevajam, bom navedel kar link in si sam preberi! Meni se je zdelo razburljivo čtivo!
Ti pa res (brez vsake ironije) priznam, da si poznavalec moderne tehnologije na tem področju.

http://arxiv.org/pdf/quant-ph/9908043.pdf

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

shrink napisal/-a:No, da ne bo pomote: vojku ni treba razumeti.
Razumeš ti zanj.

:lol: :lol: :lol:

P.S.

Prav imaš, gre za zelo zanimiv eksperiment; morda ima res praktični potencial.

:lol: :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:[Ti pa res (brez vsake ironije) priznam, da si poznavalec moderne tehnologije na tem področju.
Zdaj razumeš tudi ti.

Ostane ti zgolj, da zamenjaš vlogo, zdaj ti začni svojemu shrinku predpisovati terapijo.

P.S.

Blagor norim!

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:Za uvod v pravo ezoteriko pa tile vprašanji zate, za GJ in za vse ostale:

1) Koliko znaša maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena hitrost računanja (merjeno v FLOPSIH)recimo laptopa, ki tehta cca 1kg (teže modernih laptopov)?
2) Koliko znaša maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena količina memorije,(merjene v bitih) ki jo lahko stlačimo v ta volumen (cca 1 liter)?
. . .

Še malo bom počakal, če bo kdo odgovoril, potem pa bom navedel link. Verjetno pa ga bo kdo našel že sam!
Ne vem, zakaj me sprašuješ o stvareh, o katerih si že sam našel odgovor? A naj grem zdaj preverjat, če drži? Glede mase informacije sem ti navedel številne pripombe, pa si odgovoril samo z retoriko.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:[Ti pa res (brez vsake ironije) priznam, da si poznavalec moderne tehnologije na tem področju.
Zdaj razumeš tudi ti.

Ostane ti zgolj, da zamenjaš vlogo, zdaj ti začni svojemu shrinku predpisovati terapijo.

P.S.

Blagor norim!
Sploh ne razumem, kaj te muči? Tisto zgornje sem rekel GJ in sem mislil resno. Kakšno zvezo ima to s shrinkom? Glede na orakeljske in brezsmiselne pripombe, ki jih zadnje čase trosiš, pa se mi zdi, da si ti potreben terapije. Že nekajkrat sem ti vljudno in brez ironije odgovoril na tvoje poste, ti pa kar opletaš z nekimi nerazumljivimi opazkami. Če hočeš dobrohoten nasvet: menim, da ni pametno, da se lotevaš shrinka, ko te bo izprašil, boš pa spet jokal, da te provociramo samo zato, da bi izgubil živce.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:Za uvod v pravo ezoteriko pa tile vprašanji zate, za GJ in za vse ostale:

1) Koliko znaša maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena hitrost računanja (merjeno v FLOPSIH)recimo laptopa, ki tehta cca 1kg (teže modernih laptopov)?
2) Koliko znaša maksimalna, na podlagi fizikalnih zakonov določena količina memorije,(merjene v bitih) ki jo lahko stlačimo v ta volumen (cca 1 liter)?
. . .

Še malo bom počakal, če bo kdo odgovoril, potem pa bom navedel link. Verjetno pa ga bo kdo našel že sam!
Ne vem, zakaj me sprašuješ o stvareh, o katerih si že sam našel odgovor? A naj grem zdaj preverjat, če drži? Glede mase informacije sem ti navedel številne pripombe, pa si odgovoril samo z retoriko.
Zato, da debatiramo. Tebe pa sem vprašal zato, ker si se ti pritoževal, "A je to morda ze uvod v tisto ezoteriko na meji metafizike, ki nam jo je obljubljal?"

Ni potrebna zajedljivost in zafrkantski ton. Na tvoje pripombe o masi/energiji informacij sem ti navedel svoje odgovore - po svojih najboljših močeh. Če je to zate "samo retorika", ne morem nič pri tem; tako jo pač percipiraš. Če pa si po drugi strani pričakoval, da se bom na prvo tvojo pripombo umaknil in preklical svoja stališča, si se jasno zmotil.

Odgovori