V imenu znanosti

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

V imenu znanosti

Odgovor Napisal/-a mriz »

Zadnje čase me bega vprašanje glede tega, kaj si lahko človeštvo oziroma majhen del človeštva lahko dovoli pri razvoju znanosti. Najbolj imam v mislih razvoj genetike, medicine, skratka bolj biološko usmerjenih znanosti, kjer recimo ni potreben samo genialen um, list papirja in svinčnik, kot recimo pri teoretični fiziki ali matematiki.
Se sprašujem, če bi vi dovolili v imenu znanja, napredka v znanju genetske eksperimente na ljudeh, na živalih, torej kreacije kakšnih mutantov ali hibridov ali kaj podobnega.
Kaj menite o preizkusih zdravil na živalih? Imamo ljudje to pravico?
Kje je meja pri sredstvih za razvoj znanosti?

tschmrlj
Prispevkov: 12
Pridružen: 25.1.2004 15:09
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tschmrlj »

Vsi ljudje na zemlji smo neke vrste poskusne živali. Tako kot se živi danes se nikoli v zgodovini človeštva ni živelo. Kje bo vsa ta materijalna krama, ki jo sedaj potrebujemo za življenje čež 15 let. Gospodarska rast zahteva razvoj tehnike, genetike, medicine..... . Tudi jest danes brez vsega tega najbrrž nebi več znal živeti. Skrajna meja vsega tega je v propadu naše civilizacije, nimamo se kam umakniti, zemlja je pa konstantne velikosti. Zavedam se da je to problem svetovne politike in politikov, ki še vedno tekmujejo kdo je boljši.

LP Tschmrlj

Če bi zemljo ustavili, bi jest izstopil!

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Re: V imenu znanosti

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Se sprašujem, če bi vi dovolili v imenu znanja, napredka v znanju genetske eksperimente na ljudeh, na živalih, torej kreacije kakšnih mutantov ali hibridov ali kaj podobnega.
Sej mutanti smo že mi.izbor naprednih mutacij Narave.po tem mam nik...nekra=mutantka.kle gre ubistvu sam za to da bomo počas mi prevzel vlogo Stvarnika-Narave.mamo spoštovanja vredno znanje,moč da ustvarmo novo življenje,se bo pokazal če bomo znal to modro uporabt.sm slišala da so delal neka bitja da bi se borila v vojni-to je ena pot te moči k je pomojm nebi smel uporabt.karkol sploh...dokler ne popravmo usega kar smo slbga nrdil temu planetu se mi zdi da v to smer sploh nebi smel delat.sam bojo...hm mogoče je tko tut prv.neka konstanta.mogoče bomo lih zarad tega prežvel (bomo recimo svoja pljuča prlagodil da bojo vdihovala C02?).sam useen...če se ne bomo skušal resn omejit glede vsega nas bo prej konc...preveč smo že uničl.mi,najinteligentnešja bitja v znanem vesolju.paradoks.

Kaj menite o preizkusih zdravil na živalih? Imamo ljudje to pravico?
ah pravica...kaj pa čš druzga?delat preizkuse na ljudeh?sej bi se živali zavedale tko k mi,da bojo umrle zato da bomo mi neki sprobal,nč ne rečm...sam se ne.pa ja to nam ne daje pravice ubit jih da nau kdo tega mislu sam pravm pač...dokler una vrsta k delamo preizkuse na njih (zajci recimo pa čeprou jih mam rada) ni ogrožena se mi zdi da ni take panike...

Kje je meja pri sredstvih za razvoj znanosti?
pomojm bi morala bit meja to da bi najprej use popravl pa se pol resno spravl delat take stvari,sj sm že rekla zgori...sam pol bi blo najbolš da se usi skp ubijemo.ne...bo težje k to.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nekra napisal/-a:ah pravica...kaj pa čš druzga?delat preizkuse na ljudeh?sej bi se živali zavedale tko k mi,da bojo umrle zato da bomo mi neki sprobal,nč ne rečm...sam se ne.pa ja to nam ne daje pravice ubit jih da nau kdo tega mislu sam pravm pač...dokler una vrsta k delamo preizkuse na njih (zajci recimo pa čeprou jih mam rada) ni ogrožena se mi zdi da ni take panike...
Zakaj pa ne bi delali preizkuse na ljudeh?
Mislim da so na Kitajskem postavili spomenik neznani miši, da so s tem počastili vse živalske žrtve za človeški napredek. Edini, ki so se to spomnili.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Zakaj pa ne bi delali preizkuse na ljudeh?
Mislim da so na Kitajskem postavili spomenik neznani miši, da so s tem počastili vse živalske žrtve za človeški napredek. Edini, ki so se to spomnili.
Sej sm napisala-ker se ljudje zavedamo.pa tut če se živali...se ne niti na prbližn na podobn način k mi.bi ti biu prpravlen se javt da bi delal preizkuse na teb al kaj?dvomm.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nekra napisal/-a:Sej sm napisala-ker se ljudje zavedamo.pa tut če se živali...se ne niti na prbližn na podobn način k mi.bi ti biu prpravlen se javt da bi delal preizkuse na teb al kaj?dvomm.
Ker se zavedamo smo večvredni?

Jaz osebno se ne bi bil pripravljen javit za preizkuse (no, mogoče kakšne brez hujših posledic). Poznam pa dosti ljudi katere bi javil brez problema (pravzaprav bi javil večino ljudi ki jih poznam).
Za človeški napredek, človeška žrtev. Bi to bilo tako napačno? Po moje bi bilo bolj pravilno.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:Ker se zavedamo smo večvredni?
ubistvu ja.vsaj s stališča evolucije.
Jaz osebno se ne bi bil pripravljen javit za preizkuse (no, mogoče kakšne brez hujših posledic).
jah no vidš...gre za preizkus,torej ne morš vedt kakšne posledice bo meu-nebi se javu.belive me.
Poznam pa dosti ljudi katere bi javil brez problema (pravzaprav bi javil večino ljudi ki jih poznam).
Za človeški napredek, človeška žrtev. Bi to bilo tako napačno? Po moje bi bilo bolj pravilno.
ne morš ti drugih javt halo?o žrtvah sm pa že...ber spodi če ti še ni potegnil.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nekra napisal/-a:ubistvu ja.vsaj s stališča evolucije.
S stališča evolucije glih nebi rekel, ker človek baje še zdaleč ni najbolj prilagojen razmeram življenja na tem planetu.
Fajn pa je, ker si zaradi kakšne povratne zanke preveč v možganih lahko razmere prilagajamo sebi.

jah no vidš...gre za preizkus,torej ne morš vedt kakšne posledice bo meu-nebi se javu.belive me.
Kot sem rekel, javil bi se za preizkus brez hujših posledic (recimo branja misli). Menda bom ja bolj verjel sebi, kot pa tebi.
ne morš ti drugih javt halo?o žrtvah sm pa že...ber spodi če ti še ni potegnil.
Zakaj ne? Bi vsaj enkrat opravljali koristno delo, če se že ne izobražujejo v mojih letih.
Pa človek tudi ni ogrožen, torej ni panike.

Uporabniški avatar
Nekra
Prispevkov: 61
Pridružen: 26.4.2005 15:52
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Nekra »

mriz napisal/-a:S stališča evolucije glih nebi rekel, ker človek baje še zdaleč ni najbolj prilagojen razmeram življenja na tem planetu.
Fajn pa je, ker si zaradi kakšne povratne zanke preveč v možganih lahko razmere prilagajamo sebi.
kaj ne?smo najbolš prlagojeni čeprou mogoče na prvi pogled ne zgleda tko.mamo to kar prekaša vsa bitja na tem planetu-možgane.so delfini mogoče prstal na luni?tut če zdj ne znamo preživet v kšnih razmerah ne bo dolg trajal k bomo...če se prej ne uničmo seveda :) eh na žalost morm to zmerm rečt.

Kot sem rekel, javil bi se za preizkus brez hujših posledic (recimo branja misli). Menda bom ja bolj verjel sebi, kot pa tebi.
aja js sm mela v mislih preizkuse kšnih zdravil...to bi na živalih itk bl težko opravlu...no se tut da.
Zakaj ne? Bi vsaj enkrat opravljali koristno delo, če se že ne izobražujejo v mojih letih.
Pa človek tudi ni ogrožen, torej ni panike.
s tem se skor strinjam če si mislu stvari kot zgori,branje misli&stuff.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Nekra napisal/-a:kaj ne?smo najbolš prlagojeni čeprou mogoče na prvi pogled ne zgleda tko.mamo to kar prekaša vsa bitja na tem planetu-možgane.so delfini mogoče prstal na luni?tut če zdj ne znamo preživet v kšnih razmerah ne bo dolg trajal k bomo...
Kot sem rekel, možgani nas rešujejo. To pomeni da se ne rodimo z orodjem, ampak si ga moramo narediti (recimo za uboj plena). To je lahko slabost, dovoljuje pa tudi zmožnost prevlade.
s tem se skor strinjam če si mislu stvari kot zgori,branje misli&stuff.
Ne, za njih nisem imel v mislih takih preizkusov.

tschmrlj
Prispevkov: 12
Pridružen: 25.1.2004 15:09
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tschmrlj »

V imenu znanosti pošiljati ljudi na koristna dela-poiskuse. Ravno včeraj je minilo šestdeset let od smrti voditelja, ki je nekoristne pošiljal za električno ograjo na razne poiskuse. Rezultat tega šest miljonov mrtvih. Podoben poiskus so izvedli danes največji zagovorniki človekovih pravic, ko so odvrgli dve bombi na dva mesta. Kaj mislite koliko poiskusov se je in se ravnokar odvija nad nami, pa tega še opazimo ne, ker slepo verjamemo voditeljem in multinacionalkam. Žrtve v imenu znanosti se bojo dogajale tudi v prihodnosti.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

To kar se je dogajalo pred 60 in malo več leti ni bilo primarno mišljeno kot delati poizkuse za napredek znanosti, ampak je to bil eden izmed načinov izpolnjevanja pravega cilja, torej uničenja rase.
Pri uporabi dveh bomb pa je bil cilj končati oziroma preprečiti večji pokol.
To za mene ni v imenu znanosti.

tschmrlj
Prispevkov: 12
Pridružen: 25.1.2004 15:09
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tschmrlj »

Primarno je bil celo Eminenca fizike gospod Albelt Einstein udeležen pri poiskusih, kasneje se je javno pokesal. Koga bi pa sploh lahlo zrtvujemo v imenu znanosti. Ta odgovor me pa sploh zelo zanima!

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

tschmrlj: tisto, kar etika dovoljuje lahko pogrešamo, tistega kar ne pa ne smemo. A konflikt nastane, ker se v mejnih točkah etike različni ljudje ne strinjajo (strinjamo). Enoznačnega odgovora na to "kaj lahko pogrešimo" ni. Nekdo lahko nekaj, nekdo drug pa tega ne more. Ta nekdo drug pa lahko pogreši tisto česar prvi ne more. Toleranca je zelo zanimiva ideja, ki z lahkoto omogoča sporazum različnih vrednot. A kaj to tudi ta lahkota ni vedno tako lahka. Problem par excellence.

Uporabi dveh bomb sta uradno resda imeli namen preprečiti še večji pokol, vendar je veliko vprašanje kaj vse se je neuradno še kuhalo za zaprtimi vrati.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

tschmrlj napisal/-a:Primarno je bil celo Eminenca fizike gospod Albelt Einstein udeležen pri poiskusih, kasneje se je javno pokesal. Koga bi pa sploh lahlo zrtvujemo v imenu znanosti. Ta odgovor me pa sploh zelo zanima!
No, če smo čisto natančni: Einsteina sploh ni bilo zraven.

Edina zveza med Einsteinom in razvojem atomske bombe je leta 1939 Rooseveltu poslano pismo, v katerem je izrazil zaskrbljenost nad možnostjo izdelave (seveda s strani Nemčije) "izjemno močne bombe nove vrste, ki bi jo pripeljale ladja in bi eksplodirala v pristanišču, lahko uničila celotno pristanišče, in tudi nekaj okoliškega območja..." Roosevelt mu je sicer odgovoril z vljudnostnim pismom, vendar je med vrsticami celo sam Einstein razbral, da ga ne jemljejo resno (oz. da ni razloga za skrb). Roosvelt je sicer dal ukaz za ustanovitev "Uranium Committee" s ciljem, da se preuči možnost izdelave takšnih bomb, vendar je bil napredek počasen. Šele avgusta 1942, ko je prevzela projekt ameriška vojska, se je začel pravi razvoj atomske bombe.

Einstein je sicer spremljal napredek na tem področju, vendar pri poizkusih ni sodeloval. Po letu 1942 je bila zadeva označena "top secret", tako da ni bil več na tekočem.

Iz pisma leta 1939 še ni možno razbrati, da je Einstein nasprotoval uporabi takšnih bomb, po letu 1945 pa je vsekakor veljal za nasprotnika.

Odgovori