Verjamete v reinkaracijo?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori

Verjameš v reinkaracijo?

DA
30
33%
NE
61
67%
 
Skupaj glasov: 91

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

NiMoS napisal/-a:Zakaj ne verjeti v rteinkarnacijo?
Če ti je fajn, izvoli :)
Se spomnnite velikega poka.
Ne, ti se ga? :shock:
Gdo pravi da je na svetu vse tako kot nam kažejo naša čutila.
Kdo pa nam pravi da ni? Okej, omejenost čutil je treba upoštevati. Za ostalo pa je fizika :D
Če današnja fizika velja energija ne more iz nič nastati in se ne more v nič spremeniti.
Kaj ima to v zvezi z reinkarnacijo?

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Hehe, zanimivo, ne vem pomoje umreš in je kar je, organizem odmre, ne moreš več razmišljat, kam gre duša nimam blage veze, kaj sploh duša je?; ko enkrat comp. v zgornjem nadstropju crkne nimaš kaj, pomoje se nimaš kam reinkarnirat. Enostavno ni te več, hudič, pekel, bog, nebesa in tralala pa so itak vse ideje ljudi, ki svojčas niso imeli kaj za delat. Dokaza ni nobenega, seveda verjamem, da obstaja nekaj nad nami in to če mene vprašate je narava, kdo je pa naravo(mislim vse skupaj, vključujoč vesolje, čas, skratka vse kar je tukaj z nami)ustvaril spet nimam blage, mogoče kakšen nori japonski znanstvenik testira nov model ultrahiperturbo prostora v katerem se dogajajo čudne stvari in nas gleda z nekim hudim high-end mikroskopom.

Vsak si itak lahko misli svoje, kaj pa je v resnici sam bog ve(če obstaja, pomoje tudi tega ni; pravi nejeverni Tomaž, hahaha).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Reinkarnacija!

Odgovor Napisal/-a Roman »

NiMoS napisal/-a:Se spomnnite velikega poka.
Ne, nisem bil zraven.
Gdo pravi da je na svetu vse tako kot nam kažejo naša čutila.
Res ni. Prapoka ne kaže nobeno čutilo.
Če današnja fizika velja energija ne more iz nič nastati in se ne more v nič spremeniti. Toraj reinkarnacija sploh ni vprašanje!
Reinkarnacija je vprašanje, in energija ga ne rešuje. Energiji namreč še zelo veliko manjka, da bi lahko bila zavest, razum, spomin. In če se to ne ohrani, v čem je štos reinkarnacije?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

sstone napisal/-a:kaj sploh duša je?
Po moje je ni, vsaj take kot jo splošno definirajo. Eh, ni je v bilokakšni obliki.
mogoče kakšen nori japonski znanstvenik testira nov model ultrahiperturbo prostora v katerem se dogajajo čudne stvari in nas gleda z nekim hudim high-end mikroskopom.
Japonski znanstveniki so res spoštovanja vredni ampak kaj takega pa še verjetno niso naredli :lol:
pomoje se nimaš kam reinkarnirat.
Hm no teoretično se imaš kam za reinkarnirat. Vsako sekundo nastane novo življenje (oziroma kar precej novih življenj).

Jaz menim, da po smrti še ne bo takoj konec. Ne v smislu da bomo živeli dalje v recimo veverici. Možgani so po moje aktivni še nekaj časa, nevem kaj sicer bi lahko doživljali (kakšne sanje najbolj verjetno). Vprašanje je kaj bomo sanjali. Pravzaprav bo smrt zelo zanimiva izkušnja.

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

mriz prav imaš imamo se kam reinkarnirati. Jaz sem se zmotil ko sem rekel, da se nimamo kam, moral bi reči, da se nima kaj reinkarnirati, ali pač. Mogoče samo ne odmremo do konca.
Pa sem že mislil, da mi smrt ne bo nikoli zanimiva. Pa ne da bi jo rad okusil, ampak bolj proučeval.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Duše ni, zato je dobro vprašanje kaj se reinkarnira. No, reinkarnacija vsebuje pojem duše. Ni pa tako v budizmu. Buda je zanikal obstoj duše, ni pa zanikal ponovnega rojstva. Definicije ki so ostale od takrat pa so v stilu "plamen sveče se preseli na drugo svečo" ali kaj podobnega. Me zanima, kaj so mislili z plamenom in preselitvijo. Kaj in kako. Zahtevam preveč?

GJ, na tretji strani te teme si govoril okoli karme:
Za kakršen koli zapis potrebuješ medij oziroma energijo.
Če človeška karma obstaja, mora biti nekje shranjena. Seveda se sedaj takoj ponudi vprašanje kje bi bila lahko shranjena ???
Če je karma vzrok in posledica je to samo fancy ime za naravni zakon.
Kje bi ti rekel da se "shrani" posledica brce v žogo? Kje je shranjena
posledica eksplozije? Mogoče sploh ne moreš govorit o "shranjevanju", ker se vse dogaja skozi proces.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:Možgani so po moje aktivni še nekaj časa...
Ali ni smrt definirana kot možganska smrt?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:Ali ni smrt definirana kot možganska smrt?
Nisem ziher. Znanstveniki trdijo da je videnje "bele luči" pri mrtvih ljudeh posledica aktivnosti možganov. Hm, če so sicer se obudili nazaj da so o beli luč govorili, sploh niso bili prav mrtvi?
Okej, potem pa rečem takole: Nekaj časa potem, ko te uradno razglasijo za mrtvega, so možgani še aktivni. Kot sem slišal, uradno mrtvemu človeku še nekaj časa rastejo nohti in lasje. Torej nekaj noter še deluje.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, zato se klinična smrt razlikoje od prave. Pri pravi ni povratka. Dlake pač rastejo, dokler ne porabijo svoje energije. Ampak preden si uradno proglašen za mrtvega, se najbrž tudi rast dlak ustavi.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Roman napisal/-a:Dlake pač rastejo, dokler ne porabijo svoje energije.
Potem je možno tudi, da možgani procesirajo dokler ne porabijo svoje energije.
Glede smrti sem imel v mislih bolj primer, ko recimo na urgenci nekoga proglasijo za mrtvega ko srce neha biti in ga ne morejo vzbuditi.
Ne znam si predstavljati kako dolgo bi možgani še delovali, mogoče kakšno uro (nimam pojma, tako se mi zdi).

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

mriz napisal/-a:Če je karma vzrok in posledica je to samo fancy ime za naravni zakon.
No no, ideja o karmi je nastala mnogo prej kot znanstvene ideje o naravnih zakonih. Če smo zgodovinsko dosledni je ustrezneje reči, da so naravni zakoni samo fancy imena za karmo.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

mriz napisal/-a:Potem je možno tudi, da možgani procesirajo dokler ne porabijo svoje energije.
Natančno tako.
Glede smrti sem imel v mislih bolj primer, ko recimo na urgenci nekoga proglasijo za mrtvega ko srce neha biti in ga ne morejo vzbuditi.
Par tisoč let nazaj je bilo vse skupaj še bolj preprosto. Človek je bil živ, če je dihal. Vstajenja od "mrtvih" so bila zato lahko kar pogosta.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

kren napisal/-a:ideja o karmi je nastala mnogo prej kot znanstvene ideje o naravnih zakonih. Če smo zgodovinsko dosledni je ustrezneje reči, da so naravni zakoni samo fancy imena za karmo.
Hm, to čist ne drži. Ideja o karmi je res nastala prej kot znanstvene ideje o vzroku in posledici, ampak karma vsebuje tudi določitev posledice iz vzroka po kriteriju dobro/slabo.
Po karmi je tako da če jaz z nekim dejanjen povzročim dogodek ki tebi prinese ugodje, ti enkrat kasneje povzročiš dogodek mi bo ugodje prinesel meni nazaj. Torej bi s svojim dejanjem tebe zmanipuliral v dejanje, ki bi meni prineslo isto ugodje kot tebi. V znanstvenih zakonih ni dobrega/slabega, ker je to subjektivno.
Če je to tako je mogoče reinkarnacija s karmo samo možnost, da si s svojimi dejanji na novorojenega človeka vplival bistveno bolj kot drugi, torej da se direktne posledice namesto tebi (ker si umrl) vračajo nekomu drugemu. Hm..."dalje živi" mogoče samo proces vzroka in posledice..

Roman napisal/-a:Natančno tako.
Torej bi lahko rekli da nekaj doživljamo še potem, ko izgubimo znake življenja?

joe
Prispevkov: 40
Pridružen: 13.2.2005 20:16
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Re: Reinkarnacija!

Odgovor Napisal/-a joe »

Trdim: kakršno koli obliko zavesti lahko dosežeš samo, dokler si živ, dokler te preplavlja življenska energija. Tako tudi zavedanje o tvoji povezanosti z negibnim, nespremenljivim in večnim. A misliš, da moraš prej umreti, da bi dosegel tako obliko zavesti? Ko umreš, je s tabo konec. Pika. Toda saj to sploh ni problem! Tisto, česar si se za življenja zavedel, da si z njim povezan, vedno je in vedno bo. Si del tega. Reinkarnacija, kaj bi z njo?!

Pa še malo za šalo in za lahko noč: budisti verjamejo, da pri reinakranaciji preži nevarnost. Če si umrl s slabo karmo, se lahko reinkarniraš v žival in boš celo novo življenje trpel strah, kot to velja za živali. Reinkarniral pa se boš toliko krat, dokler se ne boš več spraševal, kaj bo s tabo, ko enkrat umreš.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

joe napisal/-a: Tako tudi zavedanje o tvoji povezanosti z negibnim, nespremenljivim in večnim.
Kaj pa je negibno, nespremenljivo in večno?
Reinkarnacija, kaj bi z njo?!
Kaj bi s čimerkoli? Če reinkarnacija je, je to nesmiselno vprašanje.
budisti verjamejo, da pri reinakranaciji preži nevarnost. Če si umrl s slabo karmo, se lahko reinkarniraš v žival in boš celo novo življenje trpel strah, kot to velja za živali.
Strah trpiš tudi kot človek. Rekel bi tudi da žival sploh ne doživlja strahu, v smislu zavedanja strahu. Kot stroj ima samo reakcijo na nevarnost.
Reinkarniral pa se boš toliko krat, dokler se ne boš več spraševal, kaj bo s tabo, ko enkrat umreš.
Eh, neumnost. Po budizmu se ponovno rojevaš tako dolgo dokler imaš želje, ki te silijo v dejanja, katera povzročijo posledice. Če se nehaš spraševat je to samo kapljica v morje.

Odgovori