Čas je matematična količina?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a qg »

bargo napisal/-a: Izgleda, da fizike tudi ! :D
Kaj hočeš reči, da fiziko zreduciramo na matematiko in informacijo, ter da prej ali slej od nje ne bo nič ostalo? Recimo STR reducira maso in energijo na eno od njiju.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

GJ napisal/-a:O tem kaj pomeni tebi odločaš ti kot posameznih, vendar bo brez vseh nas še vedno obstajala!
Že, lahko sam odločim, vendar ne vididm v tem problema, temveč v tem, kaj bo brez nas še evdno ostalo. Kot sam razumem stvari je to lahko zgolj materija (energija). Torej, ali materiji oziroma nje dinamiki praviš fizika?
Fizika ne potrebuje niti boga!
Če misliš kot sem zgoraj napisal, potem ne gre za to, da fizika ne potrebuje niti boga, gre za to, da bog potrebuje fiziko, ta ga namreč ustvari ...
Lep večer...
Tudi tebi, dobri mož GJ ...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

qg napisal/-a:
bargo napisal/-a: Izgleda, da fizike tudi ! :D
Kaj hočeš reči, da fiziko zreduciramo na matematiko in informacijo, ter da prej ali slej od nje ne bo nič ostalo? Recimo STR reducira maso in energijo na eno od njiju.
Nič nočem reči, kot to: Fizika ne obstaja in kar ne obstaja, ni mogoče dokazati ! ZdraviPameti ne uspeva dokazati fizike, mogoče poskusiš ti. :oops:
Problemi napisal/-a:
da bog potrebuje fiziko, ta ga namreč ustvari
:shock:

hm. Sedaj imamo dva brez dokaza (fiziko,boga), pa stvaritev pred očmi ! Neobstoječe je ustvarilo neobstoječe. To zelo verjetno nima smisla ! 8)

Obrijemo in ne ostane nič, razen vesolje ! :shock:
Zadnjič spremenil bargo, dne 6.1.2013 0:08, skupaj popravljeno 2 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Izgleda, da fizike tudi ! :D
:)

Ampak teologija ne dokazuje fizike.

Al si ciljal na problem fizikalnega dokazovanja fizike? :wink:
Vera je res problem ! :D
Res je, vendar kaj, ko brez tega problema ne gre. Tudi v fiziki!

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
Res je, vendar kaj, ko brez tega problema ne gre. Tudi v fiziki!
Problem je torej vera ! To vsi vemo. Kaj ko modeli razmišljajo mene, si ti povedal. :lol:

Ne morem pa verjeti, da je zdravapamet omejena z vero ! :oops:

Razumem, da smo vsi zmotljivi, to skozi dokazujem. Samo, da smo tako dogmatični, pa nisem verjel. Resnično ne !

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a: :shock:

hm. Sedaj imamo dva brez dokaza (fiziko,boga), pa stvaritev pred očmi ! Neobstoječe je ustvarilo neobstoječe. To zelo verjetno nima smisla ! 8)
Je potrebno brati v kontekstu :wink: , torej v primeru, če s pojmom fizika mislimo na dinamiko materije. Ta pa seveda obstaja, preprosto gre za nenehno gibajočo se materija. ("vse teče, nič ne miruje"; Wikipedija)

Torej ne gre za to, da je neobstoječe ustvarilo neobstoječe, temveč za to, da obstoječe še ni ustavrilo nečesa, kar je potemtakem seveda, neobstoječe, kar pa ne pomeni, da obstoječe nekega dne ne bo storilo tako, da to kar je danes neobstoječe postane obstoječe (Meillassoux ga "imenuje": Bog-ki-bo prišel).

Skratka, če že kdo kaj potrebuje je sklep lahko zgolj takšen, neobstoječe potrebuje obstoječe, če želi postati obstoječe in nikoli, obstoječe potrebuje neobstoječe, če želi postati obstoječe.

Zato tudi, če malce skrenem debato, po moji presoji ne moremo govoriti o ena in nič (ta namreč ne-obstaja), temveč o ena in mnoštvo. Ampak o tem moram še veliko razmisliti, tako da misilim, da tega v tem trenutku nisem sposoben kvalitetno utemeljiti.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Ne. Nasprotno vesel sem tvojih pogledov in hvaležen truda in potrpežljivosti. :wink:
"Moji pogledi" so še nekako v nastajanju in prav nič ni gotovo, da bodo nekega dne tudi nastali,/redukcija/, temveč na mojo sposobnost doseči kaj takega. Za potrpežljivost bi jaz tebe prosil, namreč pri meni se lahko kaj hitro zgodi, da danes zagovarjam eno tezo, že jutri pa lahko povsem drugo.
hm. Močno dvomin, da si sposoben spreminjati temeljna stališča iz danes na jutri.

Spreminjanju ni mogoče ubežati ! :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a: :shock:
hm. Sedaj imamo dva brez dokaza (fiziko,boga), pa stvaritev pred očmi ! Neobstoječe je ustvarilo neobstoječe. To zelo verjetno nima smisla ! 8)
Skratka, če že kdo kaj potrebuje je sklep lahko zgolj takšen, neobstoječe potrebuje obstoječe, če želi postati obstoječe in nikoli, obstoječe potrebuje neobstoječe, če želi postati obstoječe.

Zato tudi, če malce skrenem debato, po moji presoji ne moremo govoriti o ena in nič
V bistvu teče igra okoli teze, antiteze in sinteze ! Dinamika materije je irelevantna !
Zakaj ne ? Izvaja je pravilna, proti izjava je ne-pravilna, torej 1/0. Se pa strinjam, da lahko rečeva, da ima zaloga vrednosti več elementov. Drugače sinteza ne bi bila mogoča. :?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Problem je torej vera !
Vera* ni nujno teološki pojem. :)

*SSKJ: véra - 5. nav. ekspr. prepričanost o obstoju, možnosti nastopa, uresničitve zlasti česa zaželenega; 6. nav. ekspr., navadno v zvezi z v prepričanost o uspešnosti, učinkovitosti koga ali česa
Kaj ko modeli razmišljajo mene, si ti povedal. :lol:
Ne razumem tvojega smeha.
Ne morem pa verjeti, da je zdravapamet omejena z vero ! :oops:
Mislim, da ni, je svoj čas sicer bil obremenjen z njo, ampak omejen pa mislim da ne. No, razen kolikor smo pač vsi omejeni z njo.
Razumem, da smo vsi zmotljivi, to skozi dokazujem. Samo, da smo tako dogmatični, pa nisem verjel. Resnično ne !
Jah z dogmo je po moje tudi cel hudič. Recimo, da s fizikom začenem igrati bilijard, ampak, da bo zadeva manj zanimiva, mu rečem, da bo pred vsakim udarcem, dobil natančne začetne pogoje, jaz pa le teh ne bom imel - ne pozabi, da me je Rock obtožil da igram boga - in pa seveda, da kdor zgubi plača rundo. Fizik seveda čudno pogleda, ampak pomisli, zlahka zaslužena runda je tudi OK, zakaj pa ne. Vprašanje: Ali fizikova (po)misel o lahki zmagi temelji na vednosti ("vem, da gotovo bo uspeh") ali veri ("verjamem v uspeh")?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:hm. Močno dvomin, da si sposoben spreminjati temeljna stališča iz danes na jutri.
Ne vidim problema zakaj ne. Se spomniš prilike o možu, ki je zjutraj kot Savel krenil na pot v Damask, a je tja prispel kot Pavel*. :wink:

*hudirja, a veš da moram preveriti, ali je po "spremembi temeljnega stališča" sploh nadaljeval v Damask :?
V bistvu teče igra okoli teze, antiteze in sinteze ! Dinamika materije je irelevantna !
Jaz imam s (Heglovo) dialektiko "teze, antiteze in sinteze" nekaj težav, vendar bi o tem kasneje, ker ti želim odgovoriti še na tisto vprašanje o Heraklitu.
Zakaj ne ? Izvaja je pravilna, proti izjava je ne-pravilna, torej 1/0. Se pa strinjam, da lahko rečeva, da ima zaloga vrednosti več elementov. Drugače sinteza ne bi bila mogoča. :?
Ne govoriš o nič-u**. 0 ni nič, 0 je že nekaj, torej ne more biti nič.

** mislim seveda absolutni nič,
Zadnjič spremenil problemi, dne 6.1.2013 1:04, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Problem je torej vera !
Vera* ni nujno teološki pojem.

*SSKJ: véra - 5. nav. ekspr. prepričanost o obstoju, možnosti nastopa, uresničitve zlasti česa zaželenega; 6. nav. ekspr., navadno v zvezi z v prepričanost o uspešnosti, učinkovitosti koga ali česa
Kaj ko modeli razmišljajo mene, si ti povedal. :lol:
Ne razumem tvojega smeha.
:D Pošteno ! Vera je blondinka ! :D




problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Ne morem pa verjeti, da je zdrava pamet omejena z vero ! :oops:
Mislim, da ni, je svoj čas sicer bil obremenjen z njo, ampak omejen pa mislim da ne. No, razen kolikor smo pač vsi omejeni z njo.
Ups. Imaš slovnično napako, ker ne bereš v kontekstu in ne vidiš celote! Pravilno bi bilo : Mislim, da ni, je svoj čas sicer bila ...
Nauk: Ko razbiješ, dobiš povsem drugačen pogled, ki ni najbolj skladen z resničnostjo ! :oops:

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Razumem, da smo vsi zmotljivi, to skozi dokazujem. Samo, da smo tako dogmatični, pa nisem verjel. Resnično ne !
Jah z dogmo je po moje tudi cel hudič. Recimo, da s fizikom začenem igrati bilijard, ampak, da bo zadeva manj zanimiva, mu rečem, da bo pred vsakim udarcem, dobil natančne začetne pogoje, jaz pa le teh ne bom imel - ne pozabi, da me je Rock obtožil da igram boga - in pa seveda, da kdor zgubi plača rundo. Fizik seveda čudno pogleda, ampak pomisli, zlahka zaslužena runda je tudi OK, zakaj pa ne. Vprašanje: Ali fizikova (po)misel o lahki zmagi temelji na vednosti ("vem, da gotovo bo uspeh") ali veri ("verjamem v uspeh")?
Upam, samo, da sem jaz gostilničar v tej zgodbi !

hm. Domišljavosti ! Če si ti "žogice" postaviš pred lukne, potem uspeha ne bo za fizika, kvečjemu začudenje, nasmeh in na zdravje na njegov račun !

Spreminjajoče okolje, mu bo verjetno povzročilo ta manjko v denarnici, tudi če je prvi na vrsti !

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Ups. Imaš slovnično napako, ker ne bereš v kontekstu in ne vidiš celote! Pravilno bi bilo : Mislim, da ni, je svoj čas sicer bila ...
Nauk: Ko razbiješ, dobiš povsem drugačen pogled, ki ni najbolj skladen z resničnostjo ! :oops:
Pošteno! :)

Ha, tu sem se pa dobro izdriblal. Bral sem vajine poste ... ah, resnično sem se cepil ozirom razbil ... :)
Upam, samo, da sem jaz gostilničar v tej zgodbi !
Treba Rocka vprašat, je on scenarist. :)

(Rock iskreno oprosti za nesramnost, omenjanje tebe je bilo nekako v kontekstu "zgodbice", ampak ... sorry)
hm. Domišljavosti ! Če si ti "žogice" postaviš pred lukne, potem uspeha ne bo za fizika, kvečjemu začudenje, nasmeh in na zdravje na njegov račun !
A ne ne, poštena igra mora biti. On "razbija".
Spreminjajoče okolje, mu bo verjetno povzročilo ta manjko v denarnici !
Tudi sam tako menim, ampak kdo mu je kriv kaj pa veruje. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:
hm. Domišljavosti ! Če si ti "žogice" postaviš pred lukne, potem uspeha ne bo za fizika, kvečjemu začudenje, nasmeh in na zdravje na njegov račun !
A ne ne, poštena igra mora biti. On "razbija".
Torej fizik v tvoji zgodbi je vernik. Resničen fizik, bi dvignil obrvi in predlagal kozarec belega. Oboje ga spominja na spreminjajoče se vesolje ! :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Torej fizik v tvoji zgodbi je vernik. Resničen fizik, bi dvignil obrvi in predlagal kozarec belega. Oboje ga spominja na spreminjajoče se vesolje ! :D
Pravi pravcati vernik (SSKJ: 2. ekspr., s prilastkom kdor veruje v kaj sploh). :)

Resnični fiziki ne obstajajo. :wink:

Za kozarec belega dam pa tudi jaz z veslejem. :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: ČAS JE MATEMATIČNA KOLIČINA

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Torej fizik v tvoji zgodbi je vernik. Resničen fizik, bi dvignil obrvi in predlagal kozarec belega. Oboje ga spominja na spreminjajoče se vesolje !
Pravi pravcati vernik (SSKJ: 2. ekspr., s prilastkom kdor veruje v kaj sploh). :)

Resnični fiziki ne obstajajo. :wink:
:shock: Tudi ne-resnični fiziki ne obstajo ! Fiziki ne obstajajo, da ne bo pomote. Smo pa vsi ljudje verni ! :D

Odgovori