Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Organski zato, ker je sestavni del geometrije našega Vesolja. Po tem, kar sem bral o prostoru znotraj črne luknje, nisem prepričan, da tam velja številčna vrednost =3,14….
Nekaj sem povedal že v odgovoru bargu, naj tu zgolj dodam. Če ti uspe v črni luknji narisati krog, bo razmerje med obsegom tega kroga in njegovim premerom enako \(\pi\). To bo veljalo recimo tudi v kakšnem drugem vesolju.
Hitrost svetlobe, ki je tudi konstanta, se mi zdi, da ni tako »organsko« zraščena s samo strukturo Prostora; mislim, da bi lahko bila tudi 0,9 ali 1,1 c, pa ne bi bilo dramatičnih posledic. Za nisem prepričan. Premalo poznam fiziko, da bi imel o tem kvalificirano mnenje. Morda bo kdo od fizikov, recimo shrink ali aniviller rekel kakšno okoli tega.


Meni je pa ravno hitrost širjenja elektromagnetnega valovanja veliko bolj "zraščena" s samo strukturo vesolja, kot pa krog in njega premer, za slednjega celo mislim, da s samo strukturo vesolja nima prav veliko, če sploh kaj. Namreč, ali v naravi sploh obstaja lik za katerega bi lahko rekli, da je "popoln krog"?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Problemi napisal/-a:Če ti uspe v črni luknji narisati krog, bo razmerje med obsegom tega kroga in njegovim premerom enako
Vojko, se spomniš, barva kroga (krožnice ) ? :D Sedaj se mi dozdeva, da vem, zakaj fiziki nosijo kulice in flomastre v žepu ! :shock: Nikoli ne veš, kdaj boš imel priložnost risati v črni lukni !

Se mi zdi, da bi bilo bolj uporabno barvice uporabit, jolly so zakon ! :wink:

Shrink, imaš kulice ali barvice Jolly v levem žepu ? :lol:

Shrink, saj imaš levi žep, ali ne ? :oops:

Srčeva dama, Vojko !
Problemi napisal/-a: Namreč, ali v naravi sploh obstaja lik za katerega bi lahko rekli, da je "popoln krog"?
hm. Mogoče, bi se lahko vprašali tudi o kaosu in matematiki, ter AI ? Bodo kdaj razumeli PI ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Sicer vem kaj želiš reči, amapok te Deleuzove besede so daleč od definicije filozofije. Priporočam ti v branje njegovo in Guattarijevo knjigo: "G. Deleuze, F. Guattari, Kaj je filozofija? Gre za celo knjigo dveh vrhunskih filozofov, pa še ne dobimo neko celostno, dokončno definicijo filozofije.
Ni bil moj namen podati precizno in ekstenzivno definicijo filozofije. Hvala za priporočeno literaturo!
To imaš povsem prav. Filozofija, vendar bom tu malce bolj natančen, ker zgoraj opišeš nekaj, kar recimo rešuje tudi politična ekonomija (konec koncev Marx), politika pa je tudi filozofska disciplina (praktična filozofija), no kakor koli ... strinjam se stabo, da filozofija ne rešuje problemov, v kjmontekstu kot to slikovito nekje opiše Žižek, da v primeru, da bi proti Zemlji letel nek objekt, ki bi lahko povzročil pravo katastrofo, da bi bilo napačno o rešitvi tega spraševati filozofe in da bi bilo smiselno se glede tega vprašanja obrniti recimo na fizike. N aistemn mestu Žižek tudi pove meni zelo dobro "definicijo" filozofije in sicer, da le ta ne ponuja odgovorov, temveč zastavlja prava (pravilna) vprašanja. Torej, da "glavna" naloga filozofije tiči v pravilnem zastvaljanju vprašanj oziroma postavljanju vprašanj na prave probleme. Naj podam primer, ki sem se ga v tem trenutku spomnil, tako da ni nujno, da bo dober, in je ravno iz politike, torej, po meni ni vprašanje ali je ali ni JJ koruptiven ali pa ali so politiki koruptivne barabe, temveč ali ekonomski (neo)liberlani sistem generira korupcijo?
S povedanim se strinjam.

Filozofija (in filozofi) svet samo razlaga (in postavljajo relevantna vprašanja), nima pa potenc, da ga spreminja. Žižekov primer zadene bistvo.

Tudi metafora z JJ je ustrezna. Vedno sem trdil (v nekem drugem kontekstu eksplicitno!), da se ljudje v povprečju obnašajo racionalno. Racionalno obnašanje pa pomeni uporabo mini-maks metode, ki sem jo tudi že omenjal: s čim manj truda in sploh inputa doseči kar največje zadovoljstvo, zadovoljitev svojih potreb, skratka – maksimirati output. Če ti sistem (v najširšem smislu) dovoljuje, da nekaznovano (ne mislim samo na kazenski pregon!) kradeš, prejemaš/daješ podkupnino, si prisvajaš sredstva brez dela na nepošten način – potem bodo to ljudje počeli. Sčasoma to postane standard obnašanja. Erozija zaupanja v državo in politiko je kot rak – ko napade telo morale in etike, nezadržno napreduje in ga je izredno težko zaustaviti. Tisti, ki ni oportunist in/ali utilitarist, je kmalu stigmatiziran kot butasti idealist, »loser«, človek, ki se ne zna obnašati in se ne znajde v okolju. To je circulus vitiosus, iz katerega se je zelo težko izviti, kar lahko gledamo vsak dan na TV.
Ali misliš, da je naša oziroma človekova pozicija lahko povsem materialistična (seveda v ontološkem smislu) in se lahko v celotu izognemo idealizmu?
Ne, a še vedno velja: primum vivere, deinde philosophari!
Ja sprašuješ se po nekaj več: "Ali je v razmerju obsega kroga do njegovega polmera, ki ga izraža pi kaj več kot le naključno brezdimenzionalno število 3,14". (Vsak) materialist realist ti bo rekel, nič več, gre pač za razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Nič več in nič manj. Da ne bo pomote, vojko, meni so tvoja vprašanja povsem legitimna in sam smatram, da je prav da se ljudje sprašujemo tudi po čez, po meta fizilkalni realnosti. Seveda razmislek mora biti smiselen in v okviru dognanj znanosti, drugače pa seveda ...
Ne bi se strinjal, da bi »(Vsak) materialist realist rekel, nič več, gre pač za razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Nič več in nič manj.« Navedel ti bom vsem dobro poznani primer namesto argumenta. Pred Einsteinovo PTR je veljalo, da se hitrosti seštevajo: v1+v2= v3, pri čemer je bila v3 vedno vsota v1 in v2. »/…gre pač za seštevek hitrosti v skladu z Newtonovo mehaniko, ki je veljala že 300 let. Nič več in nič manj.« Nato pa je prišel patentni uradnik iz Berna in rekel:«Ne, ne drži! v1+c=c!«, ne glede na velikost v1.

Ali pa primer iz STR! Zakaj bi bila inercialna in gravitacijska masa enaki? Zakaj ne moremo ločiti pospeševanja navzgor, ki ga čutimo v zaprtem dvigalu od gravitacijskega pospeška?

Einsteinov genij je videl v tem »nekaj več« kot ostali. Mislim, da to ni metafizika. To je spraševanje po nečem, kar še ne vemo; lahko se to naše spraševanje po šifri, podpisu civilizacije tipa 3 v stringih transcendentalnega števila π daleč, daleč od decimalne vejice (oktobra 2011 so izračunali številke do 10 bilijonov, se pravi 10* 13 cifer. Do Saganove predpostavke je torej že sedem velikostnih razredov – 10*20!) izkaže za neutemeljeno, lahko pa…

Število je matematična konstanta, in je kot taka lahko zgolj enaka v vseh drugih, takšnih in drugačnih, vesoljih. (http://sl.wikipedia.org/wiki/Pi
)

To preprosto ni res! Že v linku, ki si ga sam citiral, je za besedami: »Število je matematična konstanta…/« (ostalo je tvoj dodatek) naslednji podatek:

»V neevklidski geometriji, geometriji na neravni površini, se razmerja dimenzij kroga določajo drugače. Na krogli je razmerje med obsegom in polmerom kroga manjše od π, na sedlu pa večje.« Kaj šele v črni luknji!
Zadnjič spremenil vojko, dne 15.1.2013 13:49, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

VOJKO ! Kako sem te vesel !

Poglej tole : SUPER SINTEZA http://www.youtube.com/watch?v=MHDV1R9A ... =endscreen. Se spomniš, KUBISTIČNA ŠALA ! :D :D :D :D

Si kje videl mojega medvedka, Vojko ? :cry:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:VOJKO ! Kako sem te vesel !

Poglej tole : SUPER SINTEZA http://www.youtube.com/watch?v=MHDV1R9A ... =endscreen. Se spomniš, KUBISTIČNA ŠALA !
Si kje videl mojega medvedka, Vojko ? :cry:
Nisem. Kaj pa vse tiste bele miši po tvojem stanovanju? :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:VOJKO ! Kako sem te vesel !

Poglej tole : SUPER SINTEZA http://www.youtube.com/watch?v=MHDV1R9A ... =endscreen. Se spomniš, KUBISTIČNA ŠALA !
Si kje videl mojega medvedka, Vojko ?
Nisem. Kaj pa vse tiste bele miši po tvojem stanovanju?
:roll: Te mi moj maček polovi, kot za šalo ! Se spomniš, tisti, ki z mana debatira o času in prostoru ? :wink:

Res pa je, da me vesoljci vznemirjajo ! Sem videl enega v kotu, samo ni bil zelen ? :mrgreen: Izgleda, da so že tukaj. :oops:

JE KDO VIDEL MOJEGA MEDVEDKA ! :twisted:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Nekaj sem povedal že v odgovoru bargu, naj tu zgolj dodam. Če ti uspe v črni luknji narisati krog, bo razmerje med obsegom tega kroga in njegovim premerom enako . To bo veljalo recimo tudi v kakšnem drugem vesolju.
Ne, kot sem ti citiral tvoj wiki link, to ne drži niti v našem vesolju za hiperbolične in konkavne površine. Kakšen pa je videti krog v črni luknji in če ga sploh lahko narišeš (ne mislim fizično, ampak kot Gedankenexpreriment), pe je veliko in netrivialno vprašanje!
Meni je pa ravno hitrost širjenja elektromagnetnega valovanja veliko bolj "zraščena" s samo strukturo vesolja, kot pa krog in njega premer, za slednjega celo mislim, da s samo strukturo vesolja nima prav veliko, če sploh kaj. Namreč, ali v naravi sploh obstaja lik za katerega bi lahko rekli, da je "popoln krog"?
Pojasni glede svetlobe!

Menim, da ima pi krucialen pomen za geometrijo prostora. Obsega kroga ne moremo nikoli z absolutno točnostjo izračunati (ker je pi transcendentalno število in ga nikoli ne bomo poznali do konca!), čeprav vemo, da je obseg končen! Ali se zavedaš implikacije te ugotovitve? (Za vsakdanjo rabo in za matematične utilitariste pa v tolažbo tale podatek: prvih 39 decimalnih mest je dovolj, da izračunamo obseg vidnega vesolja z napako, manjšo od premera vodikovega atoma! Ampak moja propozicija je bila: »z absolutno točnostjo«!)

Tudi ni to numerologija, kot je sugeriral Roman, čeprav bi numerologi skakali do stropa, če bi vedeli, da je vsota prvih 144 številk pi točno 666 (to število pa je zanje »znamenje zveri«). Poleg tega pa je 144 = (6+6) x (6+6)!

Še bolj bi v numerologijo koga lahko zaneslo (skrivnostno?) naključje, da se število 360 pojavlja na 359. mestu za decimalno vejico; krog pa ima 360 °!

Kaj pa tole? V prvih milijon cifrah se string 123456 ne pojavlja; osemkrat pa se ponovi string 12345, string 012345 pa dvakrat, medtem ko se prvih šest številk (314159) pojavi šestkrat v prvih deset milijonov cifrah... :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:VOJKO ! Kako sem te vesel !

Poglej tole : SUPER SINTEZA http://www.youtube.com/watch?v=MHDV1R9A ... =endscreen. Se spomniš, KUBISTIČNA ŠALA !
Si kje videl mojega medvedka, Vojko ?
Nisem. Kaj pa vse tiste bele miši po tvojem stanovanju?
:roll: Te mi moj maček polovi, kot za šalo ! Se spomniš, tisti, ki z mana debatira o času in prostoru ? :wink:

Res pa je, da me vesoljci vznemirjajo ! Sem videl enega v kotu, samo ni bil zelen ? :mrgreen: Izgleda, da so že tukaj.

JE KDO VIDEL MOJEGA MEDVEDKA !
Čas je, da pokličeš može v belem... :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Čas je, da pokličeš može v belem...
Saj bi, samo se izgubl številko ! Jo imaš ti, Vojko ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Čas je, da pokličeš može v belem...
Saj bi, samo se izgubl številko ! Jo imaš ti, Vojko ?
Cela ulica nori..kliči ena-ena-tri! :lol: :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Čas je, da pokličeš može v belem...
Saj bi, samo se izgubl številko ! Jo imaš ti, Vojko ?
Cela ulica nori..kliči ena-ena-tri! :lol: :lol: :lol:
Tota ni prava ! :twisted:

Dokaz:
ČE SI UDELEŽENEC ALI PRIČA V PROMETNI NESREČI,
ČE SI ŽRTEV ALI OČIVIDEC KRIMINALNEGA DEJANJA,
ČE MISLIŠ, DA JE MOTEN TVOJ MIR, ALI
ČE MENIŠ, DA LAHKO POLICIJA NA DRUG NAČIN
POSKRBI ZA TVOJO VARNOST,

POTEM KLIČI 113!

Vir: http://www.policija.si/index.php/interv ... evilka-113

Oni v kotu ima laser, Vojko ! To si ti povedal, se spomniš ? Sigurno imaš ti pravi številko !

Alternativa ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a:Čas je, da pokličeš može v belem...
Saj bi, samo se izgubl številko ! Jo imaš ti, Vojko ?[/quote]

Cela ulica nori..kliči ena-ena-tri! :lol: :lol: :lol:[/quote]
Tota ni prava ! :twisted:

Dokaz:
ČE SI UDELEŽENEC ALI PRIČA V PROMETNI NESREČI,
ČE SI ŽRTEV ALI OČIVIDEC KRIMINALNEGA DEJANJA,
ČE MISLIŠ, DA JE MOTEN TVOJ MIR, ALI
ČE MENIŠ, DA LAHKO POLICIJA NA DRUG NAČIN
POSKRBI ZA TVOJO VARNOST,

POTEM KLIČI 113!

Vir: http://www.policija.si/index.php/interv ... evilka-113

Oni v kotu ima laser, Vojko ! To si ti povedal, se spomniš ? Sigurno imaš ti pravi številko !

Alternativa ?[/quote]

Bargo, nisi več smešen, samo nadležen si še. To je poljudnoznanstveni forum, na napačnem forumu si obtičal. Poišči si kakšnega zate primernejšega, recimo takega, ki ga obiskujejo otroci do 10.leta in mentalno rahlo moteni odrasli. Tam se boš lahko po mili volji igral s tvojimi medvedki in kulicami, pa še kakšno boste zapeli...Tu pa za božjo voljo ne smeti več s imbecilnimi domislicami! :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Ne bi se strinjal, da bi »(Vsak) materialist realist rekel, nič več, gre pač za razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Nič več in nič manj.« Navedel ti bom vsem dobro poznani primer namesto argumenta. Pred Einsteinovo PTR je veljalo, da se hitrosti seštevajo: v1+v2= v3, pri čemer je bila v3 vedno vsota v1 in v2. »/…gre pač za seštevek hitrosti v skladu z Newtonovo mehaniko, ki je veljala že 300 let. Nič več in nič manj.« Nato pa je prišel patentni uradnik iz Berna in rekel:«Ne, ne drži! v1+c=c!«, ne glede na velikost v1.
To je tipični argument proti "slamnatemu možu".

Spraševati se v okviru teorij, ki niso dokončne, je seveda smiselno, kakor tudi zaželeno. Sprašavati pa se ali je kaj več za recimo nekim aksiomom ali konstanto, ali slučajno za tem ne tiči nekaj ... kar koli, pa je po moji presoji čista metafizika.
»V neevklidski geometriji, geometriji na neravni površini, se razmerja dimenzij kroga določajo drugače. Na krogli je razmerje med obsegom in polmerom kroga manjše od π, na sedlu pa večje.« Kaj šele v črni luknji!
Vojko, pa daj preberi si, še piše ti, manjše od \(\pi\) in večje od \(\pi\). V neevklidski geometriji razmerje med obsegom in premerom kroga pač ni \(\pi\). To dejastvo pa samo po sebi v ničemer ne vpliva na konstanto \(\pi\).

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: Bargo, nisi več smešen, samo nadležen si še.
A, smešen, ha ! Ti si mi nagnal strah v kosti, v vseh debatah ! Se spomniš ? Sedaj pa me spet odganjaš, kot na začetku ! Ti mojster spreminjanja definicij, ti jegulja, ti. Problemi so s teboj, Vojko !

Prvo si me na ORTOGONALNI forum napotil, potem si me slovenščino učil, potem si začel govoriti o modrosti, potem pa o vesoljcih ! Sem ti povedal, da imam problem s pozabljanjem ! Jaz ne pozabim, VOJKO ! :twisted:

Ti si začel, sedaj pa mi pomagaj ! Ne, da bluziš o otrocih in kaj vem še čem ! Dejstva, to si rekel, dejstva so kruta, to so tvoje besede ! Sedaj pa imava, sranje ! :twisted:

ŠTEVILKE naj govorijo in ne bluzenje ! Kratko in jedernato ! :twisted:

Smešen pa si ti z tvojimi :lol: :twisted:
Zadnjič spremenil bargo, dne 15.1.2013 16:23, skupaj popravljeno 2 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Ne, kot sem ti citiral tvoj wiki link, to ne drži niti v našem vesolju za hiperbolične in konkavne površine. Kakšen pa je videti krog v črni luknji in če ga sploh lahko narišeš (ne mislim fizično, ampak kot Gedankenexpreriment), pe je veliko in netrivialno vprašanje!"
Lahko proisim napišeš enačbo za obseg kroga v neevklidski geometriji? Recimo obseg kroga narisanega na poljubni krogli, pač ali si zamisli, ali pa nariši krog na neko kroglo?
Pojasni glede svetlobe!
Bodi jasen, govoril sem namreč o elektromagnetnem valovanju, pa ne vem, kaj naj ti pojasnim glede svetlobe? Sicer je tudi ta elektromagnetno valovanje (sevanje), ampak ...
Menim, da ima pi krucialen pomen za geometrijo prostora. Obsega kroga ne moremo nikoli z absolutno točnostjo izračunati (ker je pi transcendentalno število in ga nikoli ne bomo poznali do konca!), čeprav vemo, da je obseg končen!
Kaj misliš s formulacijo, da je obseg končen?

Ostalo pa je, z vsem dolžnim spoštovanjem, vsaj meni povsem nepomembno.

Odgovori