Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Problemi napisal/-a:Kaj pa naj bi bil kvant prostoira ali pa kvant časa? (proston in čason? )
Posrečena ta tvoja imena ! Samo se spomniš ? Ne gre deliti ! Nobeno ni pravo ! :wink:

Čisto zares vem.

Tommo
Prispevkov: 109
Pridružen: 24.8.2007 14:06

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a Tommo »

problemi napisal/-a:
Tommo napisal/-a:Nekaj o tem je tukaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_spacetime, čeprav odgovora na tvoje vprašanje (še) ni.
Sem že bral o teh stvareh, tako da ni panike, malce sem se pohecal, pa še posrečeno mi je zvenelo sploh čason. :)
Zame sta prostor in čas samo ustrezni projekciji prostora-časa in jih ne ločim.
Tu bi te pa vendarle prosil, če poveš, kaj tebi sploh pomeni prostor-čas?
Če koga res zanima je tukaj en članek, ki bolj poglobljeno govori o tem (http://arxiv.org/pdf/gr-qc/0406121v1). Pri čemer, da ne bo pomote, nikakor ne trdim, da karkoli od tega res razumem. Je pa notri zanimiv del, ki govori o tem, da bi v bistvu kvant prostora-časa bila točka v prostoru času, ali bolj kvantno mehansko, da bi pričakovana vrednost kvantomehanskega operatorja prostora-časa bila kar točka v prostoru-času. Spotoma je treba privzeti le neskončno dimenzij, pa se teorija prav lepo izide :mrgreen: .

O pomenu prostora-časa pa ti kaj več ne morem povedati. Kot že rečeno, fizikalne razlage ni, saj fizika načeloma manj fundamentalne količine/pojave razlaga z bolj fundamentalnimi, česa bolj fundamentalnega od prostora-časa pa zaenkrat ne poznamo. Če bi ti vseeno nekaj moral odgovoriti, bi bil odgovor pošten "Ne vem".

Edino, k čemur bi se lahko zatekel, bi bila matematika, v smislu, da je prostor-čas pač nabor neodvisnih spremenljivk (prostostnih stopenj), ki določajo vrednosti fizikalnih količin, pri čemer pa ta "razlaga" dejansko ne razloži ničesar.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Tisto, kar sem se jaz pravzparv spraševal, je sledeče: Vemo da je obseg kroga (evklidska geomterija): . Glede na to, da ima število neskončno decimalnih mest, zgoraj sem ga napisal s štiriinšestdesetimi številkami, je očitno, da se z vsakim novim decimalnim mestom spremeni tudi vrednost obsega kroga. Recimo () in pa . Iz tega sledi da je: . Tisto kar me zanima je sledeče: na katerem decimalnem mestu števila se zgodi, da bi bila manjša od Planckove dolžine (), torej da bi bilo (*). Sprašujem pa se zaradi tega, ker mislim, da pri tej decimalki, vsaj kar se obsega tiče, ne bi imelo več nobenega smisla nadeljevati zaporedje števila proti .

Dobili bi "trdno" konstanto.

Upam, da ne sprašujem čistih neumnosti in pa, da sem bil razumljiv?
Sploh niso neumnosti in bil si razumljiv. Zelo zanimivo razmišljanje. Torej: obseg kroga lahko izračunamo le na Planckovo dolžino natančno. Kratka digresija: nekje med viri, ko sem pripravljal poste o pi, sem zasledil zanimivo »alternativno« definicijo kroga: to je mnogokotnik z neskončno stranicami. Tvoje razmišljanje gre pravzaprav v tej smeri, le da ne gre za »neskončnostrani« mnogokotnik ampak za mnogokotnik z obseg/lp stranicami.
No, matematiki se lahko zdaj lotite naloge, ki jo je zastavil problemi: na katerem decimalnem mestu števila pi se zgodi, da bi bila Δδ manjša od Planckove dolžine? Koliko lp meri krog z obsegom 1m?

Ker pa je naslov tega foruma MEDZVEZDNA POTOVANJA, se ponovno ozrimo malo med zvezde!

Lee Smolin v svoji knjigi THE TROUBLE WITH PYSICS razmišlja takole (povzeto, ne citirano) v zvezi s pospešeno akceleracijo Vesolja: kozmološke konstante in pospešenega širjenja Vesolja ne moremo razložiti z znano fiziko. Kozmološka konstanta (temna energija) deluje na ogromnih razdaljah reda velikosti premera vidnega vesolja (R), se pravi 13,7 x10*9 svetlobnih let ali 10*28 cm. Ta skala razdalj je ogromna v primerjavi s skalami, na katerih delujejo druge sile. Ta R je 10*40 večji od premera atomskega jedra in 10*60 krat večji od Planckove skale. Zakaj bi morala standardna fizika delovati tudi na teh razdaljah brez korekcij?

Krivulja fluktuacij frekvenc mikrovalovnega sevanja ozadja spominja na izzvenevaje zvočnih valov telesa z določeno lastno resonanco, npr. bobna. Valovna dolžina, s katero vibrira boben je odvisna od njegove velikosti; podobno velja za vesolje. Zato nam ta valovna dolžina (frekvenca) v trenutku, ko se je pojavila – cca 300.000 let po big bangu – pove veliko o velikosti vesolja v tem trenutku. Ta krivulja napeljuje na sklep, da je pri ekstremno nizkih frekvencah (reda velikosti R) nekakšen cut-off, povezan s kozmološko konstanto.

Če je to res, je to v nasprotju z veljavnimi teorijami o inflaciji v prvih trenutkih po big bangu, saj bi mikrovalovno ozadje moralo biti izotropično v vseh smereh, opazovanja pa kažejo, da obstaja t.i. »hudičeva os« (axis of devil, Kate Land in João Magueijo), kjer sevanje NI izotropično.

S skalo reda velikosti R so povezane še druge zanimive stvari. Razmerje R/c da približno starost našega vesolja, c/R pa da zelo nizko frekvenco, cca eno oscilacijo vesolja na 13,7 milijarde let. Razmerje c*2/R nam da pospešek, strašno majhen, cca 10*-8cm/s. Ali vidimo kje gibanje s tako polževim pospeškom? Da, to je pospešek tipičnih zvezd v tipični galaksiji!

Zdaj pa jagoda na torto: ali vidimo kaj nenavadnega pri gibanju s tako majhnimi pospeški? Ste uganili? Jasno, to je problem temne snovi! Opazovanja kažejo veliko neskladje med Newtonovim zakonom in vidno snovjo, ki sestavlja galaksije, toda le zunaj določene orbite. Kje je ta ločnica, kjer Newtonova mehanika še velja in kje ne več? Je to določena razdalja od središča galaksije? Ne. Je to določena gostota zvezdne populacije? Ne.

Videti je, da je ločnica velikost pospeška samega! Dokler pospešek ne pade pod določeno mejo, zvezde ubogajo Newtona, pod to mejo ne več. Trikrat lahko ugibate, kakšna je ta vrednost pospeška? Seveda: izmerili so 1,2x10*-8cm/s, se pravi okroglo 10*-8cm/s, se pravi c*2/R (Milgromov zakon)!!!

Kaj če za razlago anomalij v kroženju zvezd okoli jedra galaksije ne potrebujemo črne materije in to razložimo z zlomom Newtonovih zakonov pri tako majhnih pospeških? Milgrom je teorijo imenoval MOND (MOdified Newtonian Dinamics).

Kaj pravite o tem, razen, da so stvari zanunive?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »


Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a:Samo, da se vrti ! http://www.youtube.com/watch?v=8QSgNM9yNjo
Črvina:16.1.2013 21:55
viewtopic.php?f=21&t=5070&start=15

Lena je zakon ! :D :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Zdaj je pa že preveč! Naj nekdo opozori administratorje na bargovo spamanje! Ves ta krovni forum je zasul s svojimi shizofreničnimi eskapadami.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Zdaj je pa že preveč! Naj nekdo opozori administratorje na bargovo spamanje! Ves ta krovni forum je zasul s svojimi shizofreničnimi eskapadami.
Vojko, zakaj se ne pogovarjaš z menoj ? Ne morem spati, pa sem malce brskal. Si slišal za Petra Mlakarja, ta je šele nabrit ! Kaj praviš ? :?
Mama je Vera, oče pa Anton ! Tako je bilo ime mojemu očetu ! Kako je ime tvoji mami ? Stavim, da je Vera ?! :?
Zadnjič spremenil bargo, dne 19.1.2013 2:20, skupaj popravljeno 1 krat.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

vojko napisal/-a:Zdaj je pa že preveč! Naj nekdo opozori administratorje na bargovo spamanje! Ves ta krovni forum je zasul s svojimi shizofreničnimi eskapadami.
Se strinjam! :roll:
Se mi pa zdi zanimiva tale možnost merjenja kvantne pene, glej:
http://arxiv.org/abs/1211.3816
in malo daljši povzetek tega članka:
http://www.technologyreview.com/view/50 ... xperiment/ -

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

NIKKI napisal/-a:
vojko napisal/-a:Zdaj je pa že preveč! Naj nekdo opozori administratorje na bargovo spamanje! Ves ta krovni forum je zasul s svojimi shizofreničnimi eskapadami.
Se strinjam! :roll:
Se mi pa zdi zanimiva tale možnost merjenja kvantne pene, glej:
http://arxiv.org/abs/1211.3816
in malo daljši povzetek tega članka:
http://www.technologyreview.com/view/50 ... xperiment/ -
Nikki prižgi LUČ ! Bo bolj vidno. Čakamo na Shrinka ! 8)

Črvina:
viewtopic.php?f=21&t=3843&start=195

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

NIKKI napisal/-a:
vojko napisal/-a:Zdaj je pa že preveč! Naj nekdo opozori administratorje na bargovo spamanje! Ves ta krovni forum je zasul s svojimi shizofreničnimi eskapadami.
Se strinjam! :roll:
Se mi pa zdi zanimiva tale možnost merjenja kvantne pene, glej:
http://arxiv.org/abs/1211.3816
in malo daljši povzetek tega članka:
http://www.technologyreview.com/view/50 ... xperiment/ -
NIKKI, super link, hvala! Večkrat sem prebral Bekensteinov članek pa tudi povzetek. Izredno originalen pristop k staremu problemu kvantne pene in sploh dogajanju v Planckovem režimu (kar se seveda od znanstvenika Bekensteinove erudicije tudi pričakuje!). Še tole: po moje je članek paradigma dobre, korektne in jasne znanstvene prezentacije hudičevo kompleksne ideje. Zavidam vam vsem, ki ste tako na tekočem o dogajanju na tem cutting-edge področju; sam mu ne sledim vedno kot bi želel.

Dve stvari me begata v tem članku. Prva je tale trditev:
Of course, the failure to find quantum foam would also be interesting. The latest thinking is that gravity is an emergent phenomenon through a kind of thermodynamic process. This does not require quantum foam.

Druga je opazka, da lahko na kvantno peno gledamo pravzaprav kot na virtualno nastajanje/izginjanje mikro črnih lukenj Planckovega volumna v Planckovem času.

Mi lahko kdo pove kaj več o tem?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Mi lahko kdo pove kaj več o tem?
Se ti že zdavnaj povedal, pa ste ne vidiš ! Kaj naj s teboj ? 7 !

Vlaki ja, ti si res faca ! Hvala, Vojko !
http://www.youtube.com/watch?v=7qpDFXPAyXA
QED !

Črvina :
viewtopic.php?f=21&t=5070&p=68069#p68069

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

NIKKI, si prebral moj zadnji post?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Kaj pravite o tem, razen, da so stvari zanunive?
Na tem mestu se meni vedno postavi vprašanje:
Kaj pa če je temna energija starejša od našega vesolja, glede na to da jo je toliko v vesolju?
Naše vesolje (energija vesolja) je lahko bil del te stare temne energije, ki se je pojavila/prešla pred 13.7 miljarde let v obliko prostor-čas.
To potem precej spremeni razmišljanje... :wink:

Lep dan...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kaj pravite o tem, razen, da so stvari zanunive?
Na tem mestu se meni vedno postavi vprašanje:
Kaj pa če je temna energija starejša od našega vesolja, glede na to da jo je toliko v vesolju?
Naše vesolje (energija vesolja) je lahko bil del te stare temne energije, ki se je pojavila/prešla pred 13.7 miljarde let v obliko prostor-čas.
To potem precej spremeni razmišljanje... :wink:

Lep dan...
Zelo zanimiva pomisel! GJ! Vredna drugega tehtnega premisleka. Kaj pa meniš o Smolinovih idejah, ki sem jih navedel spredaj in so v diretni zvezi s tem, kar komentiraš?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kaj pravite o tem, razen, da so stvari zanunive?
Na tem mestu se meni vedno postavi vprašanje:
Kaj pa če je temna energija starejša od našega vesolja, glede na to da jo je toliko v vesolju?
Naše vesolje (energija vesolja) je lahko bil del te stare temne energije, ki se je pojavila/prešla pred 13.7 miljarde let v obliko prostor-čas.
To potem precej spremeni razmišljanje... :wink:

Lep dan...
Zelo zanimiva pomisel! GJ! Vredna drugega tehtnega premisleka. Kaj pa meniš o Smolinovih idejah, ki sem jih navedel spredaj in so v diretni zvezi s tem, kar komentiraš?
Priži LUČ, za božjo voljo VOJKO ! Sem se spomnil, da je bilo govora o rastlinicah. Poznaš tole spojino, DMT ? Google in klik na srečo.http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamine

Odgovori