Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
No mislil sem na to, da ne pijete fermentirane šmarnice...
Huda zmota in napačen stereotip Štajercih. Tisto, kar je prepovedano, pijemo še raje… :lol:
Nisi še nikoli videl trte na kakšnem vogalu vrta ali pa lepo zavite okoli hiše? Govorim o trti, ki ni nujno namenjena za fermentiranje temveč bolj kot namizno grozdje oziroma sadje. Šmarnica je odlična za jest le pešk, ima veliko.
Pa sem te imel za razgledanega!
A, to je pa nekaj drugega, na vogalu ali ob robu vrta pa rastejo brajde, ampak ti si napisal »na mojem vrtu raste«…pa sem mislil, da jih sadite med paradižnik in zeleno…Pri nas skoraj okoli vsake hiše raste brajda, tudi šmarnica... :lol:

Vedno bolj me presenečaš! A pri vas fermentirate trto? Zanimivo, prezanimivo! Kako pa to počnete? Ali fermentirate samo liste, ali tudi lesene dele trte? Na drobno narežete, sladkate in nato fermentirate, ali kako? :lol:

Ha, ne boš verjel, ampak pri nas počnemo to povsem drugače! Mi oberemo grozdje, ga specljamo, zmeljemo, stisnemo, natočimo v sode in nato fermentiramo…pridi enkrat jeseni pogledat, no! :lol:

Pa sem te imel za razgledanega! :lol:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:A tako…jaz pa sem bil naivno prepričan, da so fizična realnost. Daj, stari, pa mi razloži, meni laiku, Casimirov efekt s tvojim modelom, kjer so »virtualni delci samo matematični pripomoček torej so namišljeni in potemtakem ne premorejo energije..!
Ko sem sam prebral tiste GJ-jeve besede glede virtualnih delcev sem tudi sam takoj pomislil na ta pojav, ampak ... moram biti iskren, že naslednji trenutek pa na tebe in tvoje trditve o nič*-u. :wink: Tu pa jaz tebe pozovam, da mi poveš kaj glede nič-a v in Casimirjevega pojava. Pa ne nič-a v filozofskem smislu, temveč fizikalnem, namreč o tem govorimo.

O ostalem pa kasneje, ko najdem malce več časa.

*ta pojav sem mislim uporabiti tudi v pogovoru z Romanom, pa sem smatral, da še niti nismo prišli do točke, ko bi se morali spustiti v fizikalna polja, recimo Higgsovo polje.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:GJ je napisal:
Ej stari... Virtualni delci so matematični pripomoček torej so namišljeni in potemtakem ne premorejo energije...
A tako…jaz pa sem bil naivno prepričan, da so fizična realnost. Daj, stari, pa mi razloži, meni laiku, Casimirov efekt s tvojim modelom, kjer so »virtualni delci samo matematični pripomoček torej so namišljeni in potemtakem ne premorejo energije..!

Pa pokliči na WIKIPEDIJO, kako da objavljajo takele »nesmisle«, ki se niti približno ne skladajo s tvojo hipotezo:«/…the virtual photons which constitute the field, and generate a net force between two plates…/«

Grdo jih oštej za v nebo vpijočo 'šlamparijo', da ne poznajo tvoje hipoteze…
V miru se usedi in spij kozarček rujnega, nato pa akcija...
Kar se tiče šlamparije razumevanja in razlage virtualnih delcev je o tem govoril in odlično razložil že Jure Zupan.
Zato upam, da ti ne bo odveč, če boš prebral njegovo razlago.

Po čem se "virtualni delci" razlikujejo od navadnih, razen po tem, da jih z detektorjem delcev ni moč zaznati?

Morda zgolj njegov nedvoumni citat...
Jure Zupan napisal/-a:Pravzaprav so virtualni delci le računski pripomoček, ki vzniknejo ob računu procesov v teoriji motenj.
Veš stari moj Wikipediji ni vse za verjeti, no pa se pritoži... :lol:
vojko napisal/-a:
Da nekaj nastane iz NIČa mora ta najprej obstajati. Ker pa NIČ realno ne obstaja iz njega ne more nastati prav nič.
No, kako da ne more »realno obstajati NIČ«, to mi poljudno brez zatekanja v teorijo množic razloži! Ko je tvoja denarnica prazna, kokliko EUR je v njej? Ko spiješ do dna kozarec tvoje šmarnice, koliko je še ostane v njem? Ko poješ jabolko, ki je na mizi, koliko jih še ostane? In še tale (malo kubistični): kaj je to: znotraj je votlo, okrog pa ni nič?
Glej Vojko, mešaš stanja in naravna števila! Tukaj ti jaz ne morem kaj veliko pomagati, matematična logika je povsem egzaktna. Če pogledaš boš videl, da matematika ne obravnava število 0 kot naravno število, zato v realnosti ne obstaja, ampak to sem ti že vse povedal...
Če imaš prazno košaro, potem lahko do konca življenja naštevaš kaj vse ni v njej, daj razmisli malo v tej smeri!
Glej manjkajo ti osnove, pravzaprav temelji, ti pa že zidaš v šestem "štuku"... :lol:
vojko napisal/-a:A Hawkingovo sevanje in evaporacijo črnih lukenj si pa kar 'prešprical'?
Pa saj pravim, da še osnov matematične logike nisva razjasnila, ti bi pa kar že visoko filozofijo, ti ti neučakanec! :D
vojko napisal/-a:Če jaz ne bi bil v nekaj prepričan, bi uporabljal pridevnike kot: morda, lahko da, verjetno, možno… Sicer pa »vsako tele ima svoje vesel'e«, so rekli naši stari...
Dobrodošel v štali stari... (kot bik seveda, da ne bo pomote) :lol:
vojko napisal/-a:Poznaš tistega o pomaranči in klavirju? Ne? Dober je in takole gre: Poznaš razliko med pomarančo in klavirjem? Ne? No, potem moraš biti hudičevo pazljiv, ko boš šel kupovat klavir, da ti ne bodo prodali pomaranč...:lol:
To se vedno dogaja tistim, ki ne vedo kaj kupujejo...

Lep večer...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Huda zmota in napačen stereotip Štajercih. Tisto, kar je prepovedano, pijemo še raje… :lol:
OK, ti že veš... :oops:

vojko napisal/-a:Vedno bolj me presenečaš! A pri vas fermentirate trto? Zanimivo, prezanimivo! Kako pa to počnete? Ali fermentirate samo liste, ali tudi lesene dele trte? Na drobno narežete, sladkate in nato fermentirate, ali kako? :lol: :
Tudi ti me vedno znova presenečaš... :lol:
Glej, lepo sem ti povedal, da mi zgolj uživamo grozne jagode, če pa je letina obilna naredimo tudi vinski sok s sokovnikom.
Fermentacija seveda ni zaželena.
vojko napisal/-a:Pa sem te imel za razgledanega! :lol:
Boli?

Lep večer...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:A tako…jaz pa sem bil naivno prepričan, da so fizična realnost. Daj, stari, pa mi razloži, meni laiku, Casimirov efekt s tvojim modelom, kjer so »virtualni delci samo matematični pripomoček torej so namišljeni in potemtakem ne premorejo energije..!
Ko sem sam prebral tiste GJ-jeve besede glede virtualnih delcev sem tudi sam takoj pomislil na ta pojav, ampak ... moram biti iskren, že naslednji trenutek pa na tebe in tvoje trditve o nič*-u. :wink: Tu pa jaz tebe pozovam, da mi poveš kaj glede nič-a v in Casimirjevega pojava. Pa ne nič-a v filozofskem smislu, temveč fizikalnem, namreč o tem govorimo.

O ostalem pa kasneje, ko najdem malce več časa.

*ta pojav sem mislim uporabiti tudi v pogovoru z Romanom, pa sem smatral, da še niti nismo prišli do točke, ko bi se morali spustiti v fizikalna polja, recimo Higgsovo polje.
Problemi, tole je odličen povzetek idej, ki sem jih zastopal v svojih prispevkih! Bliže tudi jaz ne morem... :wink:
http://www.newscientist.com/blogs/nstv/ ... thing.html

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

Pa sem te imel za razgledanega!
Jaz tebe tudi, pa kaj čemo sedaj ? :roll: :?

Črvina :
http://www.youtube.com/watch?v=6te-2Bf470M Geslo je : ? Konačno rešenje ! :twisted: :D

8) Game over !

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
V miru se usedi in spij kozarček rujnega, nato pa akcija...
Kar se tiče šlamparije razumevanja in razlage virtualnih delcev je o tem govoril in odlično razložil že Jure Zupan.
Zato upam, da ti ne bo odveč, če boš prebral njegovo razlago.
-----------------------------------
Po čem se "virtualni delci" razlikujejo od navadnih, razen po tem, da jih z detektorjem delcev ni moč zaznati?

(Jure Zupan)
Za realni delec z maso M velja relativistična zveza med energijo E in gibalno količino p
m*2xc*4 = E*2 – p*2c*2

Takšna zveza pa za virtualni delec ne velja. Le ta ima ob dani gibalni količini lahko poljubno energijo.
(Jure Zupan)
----------------------------------------------------------------------------------
Poleg tega ti delci ne ubogajo formule
m*2xc*4 = E*2 – p*2c*2,

saj je njihova kinetična energija lahko negativna ( s tem pa tudi masa). Gre v bistvu za manifestacijo (časovno-energijskega) principa nedoločenosti v kvantnem vakuumu.
(Vojko)

-----------------------------------

Toliko o tem, kaj je napisal Jure in kaj sem napisal jaz.
Veš stari moj Wikipediji ni vse za verjeti, no pa se pritoži...
Problem je v tem, da bi se moral pritožiti na stotine naslovov, saj tega ne trdi le WIKI…No, četudi se moti samo WIKI, se motim tudi jaz... :lol:
Glej Vojko, mešaš stanja in naravna števila! Tukaj ti jaz ne morem kaj veliko pomagati, matematična logika je povsem egzaktna. Če pogledaš boš videl, da matematika ne obravnava število 0 kot naravno število, zato v realnosti ne obstaja, ampak to sem ti že vse povedal...
Če imaš prazno košaro, potem lahko do konca življenja naštevaš kaj vse ni v njej, daj razmisli malo v tej smeri!
Glej manjkajo ti osnove, pravzaprav temelji, ti pa že zidaš v šestem "štuku"..
Propozicija je bila: »brez zatekanja v teorijo množic« oz. števil! Ti pa že spet jahaš svojega osla. Možno, da meni manjkajo osnove, ti si sicer postavil temelje, a na pesku…Deficit je tudi pri odgovarjanju na vljudno zastavljena vprašanja, recimo: »A Hawkingovo sevanje in evaporacijo črnih lukenj (in Casimirjev efekekt) si pa kar 'prešprical'?« – tretjič. :lol:
Pa saj pravim, da še osnov matematične logike nisva razjasnila, ti bi pa kar že visoko filozofijo, ti ti neučakanec!
A ti bi 'divanil' samo o tem, kar tebi ustreza in kjer si »naj laf u naše selo«, kaj? Centralna tema tu ni matematična logika, če me spomin ne vara.
To se vedno dogaja tistim, ki ne vedo kaj kupujejo...
A, ne! Nisi razumel poante, stari moj, kar je katastrofa glede na tvoje dokazano poznavanje «matematične logike«! To se dogaja tistim, ki ne poznajo razlike med pomarančo in klavirjem (fizikalnim ničem in »številom 0 kot naravnim številom«), so se pa namenili kupiti klavir:lol:

Pa za razumevanje preprostega vica sploh ni potrebna «matematična logika«, ampak čisto vsakdanja... :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Tudi ti me vedno znova presenečaš...
Glej, lepo sem ti povedal, da mi zgolj uživamo grozne jagode, če pa je letina obilna naredimo tudi vinski sok s sokovnikom.
Fermentacija seveda ni zaželena.
Popolnoma ti verjamem, da uživate GROZNE jagode, če »fermentirate trto«. Pa ravno sem te hotel vprašati, kaj potem naredite z vsem grozdjem. Mora biti res grozno…mislim, jesti grozne jagode… :lol:

Ponavljam vabilo; pridi jeseni k nam na Štajersko, boš videl, da pri nas jagode niso tako grozne:lol: prav sladke so… :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

http://www.youtube.com/watch?v=DNeaZz9Vt6Q&NR=1 BRAVE !

Pa sem že tukaj, PAX je blizu zelo blizu. Moje jagode so bolj slabe, žal ni (bilo) časa. Imava pa zagotovo kakšno staro flašo v kleti. Se spomnim, da sem jo jaz osebno pospravil ! Samo ne vem točno kam ? :cry: Slava ti, Vojko !

ERIKA !

http://www.youtube.com/watch?v=3SKP54mBuwE pIRAMIDA ?! ROBI ?


http://www.youtube.com/watch?v=zedPnYN7QTs Vlado Kreslin !

http://www.youtube.com/watch?v=wJjZqJWmjA8 Fortunano KOSOVELI ! Googlič ! G :arrow: :arrow: glej ? JUNO ! :shock:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

Za Vojka drugič...
vojko napisal/-a:A tako…jaz pa sem bil naivno prepričan, da so fizična realnost. Daj, stari, pa mi razloži, meni laiku, Casimirov efekt s tvojim modelom, kjer so »virtualni delci samo matematični pripomoček torej so namišljeni in potemtakem ne premorejo energije..!
Jure Zupan napisal/-a:Pravzaprav so virtualni delci le računski pripomoček, ki vzniknejo ob računu procesov v teoriji motenj.
Ti priporočam, da jutri zjutraj ponovno obremeniš svoj ego in ponovno prebereš to kar sem napisal...
Lahko se prej tudi razjokaš... :lol:
vojko napisal/-a:Problem je v tem, da bi se moral pritožiti na stotine naslovov, saj tega ne trdi le WIKI…No, četudi se moti samo WIKI, se motim tudi jaz... :lol:
Kaj takega... Skoraj se mi smiliš... :lol:
vojko napisal/-a:
Pa saj pravim, da še osnov matematične logike nisva razjasnila, ti bi pa kar že visoko filozofijo, ti ti neučakanec!
A ti bi 'divanil' samo o tem, kar tebi ustreza in kjer si »naj laf u naše selo«, kaj? Centralna tema tu ni matematična logika, če me spomin ne vara.
Ah, pogovor mora biti na nivoju, vsaj za Kvarkadabro to velja...
Ti govoriš, da obstaja NIČ, jaz pa da nič ne obstaja. No in to so osnove, ki ti jih kot otroku niso uspeli razjasniti, ker so ti preveč popuščali...
Vojko, še enkrat, nič je stanje in vsi na forumu se ti smejijo, ker trmoglaviš! 8)
vojko napisal/-a:
To se vedno dogaja tistim, ki ne vedo kaj kupujejo...
A, ne! Nisi razumel poante, stari moj, kar je katastrofa glede na tvoje dokazano poznavanje «matematične logike«! To se dogaja tistim, ki ne poznajo razlike med pomarančo in klavirjem (fizikalnim ničem in »številom 0 kot naravnim številom«), so se pa namenili kupiti klavir
Si se udeležil pogovora in se moram(o) sedaj smejati?

Lep večer vsem, tudi treznim...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Popolnoma ti verjamem, da uživate GROZNE jagode, če »fermentirate trto«. Pa ravno sem te hotel vprašati, kaj potem naredite z vsem grozdjem. Mora biti res grozno…mislim, jesti grozne jagode… :lol:
No pa si le prišel na svoj račun... :D
PODNAPISI: kako malo je potrebno, da so otroci zadovoljni.

Lep večer še naprej...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Popolnoma ti verjamem, da uživate GROZNE jagode, če »fermentirate trto«. Pa ravno sem te hotel vprašati, kaj potem naredite z vsem grozdjem. Mora biti res grozno…mislim, jesti grozne jagode… :lol:
No pa si le prišel na svoj račun... :D
PODNAPISI: kako malo je potrebno, da so otroci zadovoljni.

Lep večer še naprej...
Kdo je KEKEC ?
http://www.youtube.com/watch?v=eKpMQUiZ6As&NR=1 Malina !

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Ah, pogovor mora biti na nivoju, vsaj za Kvarkadabro to velja...
Ti govoriš, da obstaja NIČ, jaz pa da nič ne obstaja. No in to so osnove, ki ti jih kot otroku niso uspeli razjasniti, ker so ti preveč popuščali...
Vojko, še enkrat, nič je stanje in vsi na forumu se ti smejijo, ker trmoglaviš!
Kaj pa sem jaz trdil? Da je NIČ=0, da je to nekakšno naravno število, kot ti??!! :lol:

Gledam, gledam, pa vidim samo tebe, da se smejiš. Čisto osamljen si. Pa še tvoj nasmeh je bolj grenak… :lol:

Glede tvoje neprijetne in iritantne motnje selektivne retrogradne amneziije pa četrtič:
»A Hawkingovo sevanje in evaporacijo črnih lukenj in Casimirjev efekekt si pa kar 'prešprical'?« Bo šlo? :lol:

A propos, si imel gospodovalno mamo, ki te je našeškala vsakič, ko si se v hlače? :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:»A Hawkingovo sevanje in evaporacijo črnih lukenj in Casimirjev efekekt si pa kar 'prešprical'?« Bo šlo?
No, da ne boš predolgo čakal... 8)
Stephen Hawking je v želji (prosto po Prešernu: največ sveta otrokom sliši slave) rešitve teoretičnega problema, ki govori, da imajo črne luknje temperaturo in ta je višja od absolutne ničle torej oddajajo sevanje (glej: Stefan-Boltzmannov zakonu), izumil teorijo virtualnih delcev, ki pobegnejo iz roba črne luknje.
Zakaj ravno virtualni delci? Virtualni delci morajo biti zato, ker je njihova ubežna hitrost večja od hitrosti c, kajti le delci, ki imajo večjo hitrost od svetlobne in nimajo lastne mase, so sposobni pobegniti gravitaciji črne luknje...
A ni lepa pravljica?

Lep večer...
Zadnjič spremenil GJ, dne 22.1.2013 21:56, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Pa ti res šmarnico piješ?
Bošček moj...
Še malo prej si ponosno razlagal kako trdno verjameš, da se je vesolje pred 13.7 milijarde let pojavilo naravnost iz nič
Bolj poredko…čakaj, mislim, da sem jo pred 40 leti zadnjič poskusil.
Res tako mislim še zdaj, enako kot »malo prej«. Ne vem pa, zakaj bi bil na to znanstveno teorijo posebej ponosen. Sem pa ponosen, da sem v zelo ugledni družbi… :wink:
Najprej osnove... Bo šlo?
Ja, ja, poznam to jeremijado, sem jo že večkrat imel priliko spremljati od diskutantov podobnega profila, kot je tvoj. To je oguljena variacija na temo: ne vem, pa ne upam priznati… :lol:
Ne smeš vse po sebi soditi... Drugače pa smo govorili o tvoji vzgoji, kajne?
Kdo »mi«? Ti si edini v stari maniri ad hominem začel s to vižo…jaz sem ti samo sekundiral. :lol:

»A Hawkingovo sevanje in evaporacijo črnih lukenj in Casimirjev efekekt si pa kar 'prešprical'?«-šestič.

Če ne veš, lepo povej, ne boš tako strogo kaznovan… :lol:

Odgovori