SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Nande Ninja napisal/-a:Seveda je čudno. Naboj bo v našem primeru letel nazaj? Prosim, vsi tako radi lepite razne strokovne linke. Pa mi za tovrsten primer nalepi en dober link, prosim. Res bi rad videl kje je to dokazano. Da bi v najinem primeru metek res letel vzratno s kar 100 km/h ?
Nekaj podobnega je poskusenega tukaj:
http://www.youtube.com/watch?v=BLuI118nhzc

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Si me prehitel, sem hotel ze sam nekaj podobnega linkat :)

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Raje dvakrat kot nobenkrat! :)

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

ZdravaPamet napisal/-a:Nande Ninja, kaj ti tu nabijaš?
Kaj pa nabijam? Vse skupaj mi ni logično in si dopisujem z Anivillerjem. On ima vsaj normalne komentarje, ti pa same traparije kvasiš.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

NoSee napisal/-a:
Nande Ninja napisal/-a:Seveda je čudno. Naboj bo v našem primeru letel nazaj? Prosim, vsi tako radi lepite razne strokovne linke. Pa mi za tovrsten primer nalepi en dober link, prosim. Res bi rad videl kje je to dokazano. Da bi v najinem primeru metek res letel vzratno s kar 100 km/h ?
Nekaj podobnega je poskusenega tukaj:
http://www.youtube.com/watch?v=BLuI118nhzc
No, a si videl aniviller? Žoga ni šla vzvratno, kot bi morala iti po tvoji teoriji. Ali kaj so tukaj želeli dokazati? Zakaj ne naredijo še istega preizkusa 2X,
v enem bi se peljali 10 km/h hitreje, v drugem pa 10 km/h počasneje, to bi lahko končalo najino temo.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Res me zanimajo natančni podatki tega preizkusa. Kako hitro se je ta avto peljal in s kakšno hitrostjo je bila žoga izstreljena?

NoSee, hvala ua dober link.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To je zato, ker so top nacrtno nastavili na tocno isto hitrost kot jo ima avto (torej, cilj eksperimenta je bil ravno to kar so pokazali, ker je pac to nekdo vprasal - mislim da preden so hitrost dobro nastavili, so dobili potovanje v obe smeri, najdi celo epizodo). Ce hoces, da gre krogla vzvratno, bi samo zmanjsal hitrost avtomobila.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Aniviller napisal/-a: Ce hoces, da gre krogla vzvratno, bi samo zmanjsal hitrost avtomobila.
Zmanjšal ali povečal? Katera smer je po tvojem vzvratna? Mislim, da si se narobe izrazil, nisem pa prepričen, ker me zelo presenečaš.

Dobili so potovanje v obe smeri? Če je tako, si imel pri ostrostrelcih prav, vendar ti ne verjamem na besedo, ker se mi to ne zdi logično.

markich
Prispevkov: 47
Pridružen: 28.5.2008 10:48

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a markich »

To epizodo sem, gledal :P
Skratka, Ninja, mislim, da ti Kari Byron (tista punca) vse odgovori v enem stavku (nekje pri 0:41):
"We did it, we did it, yeeeah, vector addition, wuuuuu..."
Če ne, pa ti predlagam, da si pogledaš ta del (mislim, da ga ne bo problem najti na določenih straneh), pa si poglej o čem govorijo, morda ti bo razjasnilo marsikatero stvar.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Nande Ninja napisal/-a:
Aniviller napisal/-a: Ce hoces, da gre krogla vzvratno, bi samo zmanjsal hitrost avtomobila.
Zmanjšal ali povečal? Katera smer je po tvojem vzvratna? Mislim, da si se narobe izrazil, nisem pa prepričen, ker me zelo presenečaš.

Dobili so potovanje v obe smeri? Če je tako, si imel pri ostrostrelcih prav, vendar ti ne verjamem na besedo, ker se mi to ne zdi logično.
Seveda imam prav, to so stvari, ki jih stalno vidis v vsakdanjem v zivljenju. Zakaj mislis, da kamen vrzes dlje, ce vzames zalet? Zato, ker hitrosti, ki si jo sposoben pridelat z misicami v roki, pristejes se hitrost telesa. In obratno: ce sedis na zadnji strani tovornjaka in meces kamne v nasprotni smeri voznje, bo imel kamen "zalet" v smeri voznje, in ce nisi dovolj mocan, bos to hitrost malo zmanjsal, ne pa cisto iznicil ali premagal.

Pri tvojih ostrostrelcih ima krogla zalet zaradi hitrosti avtomobila!

V tej epizodi so hitrost streljanja NAZAJ nastavili na enako, kot hitrost voznje NAPREJ. Recimo, ce avto pelje s hitrostjo 40km/h, top pa strelja s hitrostjo -40km/h (minus ker streljas v nasprotni smeri voznje), potem bo opazovalec ob cesti videl 0km/h. Ce gre avto 50km/h, potem bos videl kroglo it v smeri avtomobila s hitrostjo 10km/h. Ce gre avto 30km/h, potem bos videl kroglo potovat v nasprotni smeri avtomobila s hitrostjo 10km/h. Bolj enostavno ne more bit.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Torej, si narobe napisal. Če hočeš, da gre žoga nazaj, moraš povečati hitrost in ne zmanjšati kot si ti napisal.

Vendar vseeno, kje pa so takšni dokazi? Da bi pri hitrosti 50 km/h šla žoga z 10 km/h v isti smeri kot avtomobil? Kje je kakšen tovrsten dokaz.

Ne moreš tega kar trditi, če ni nikjer dokazov.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zmanjsat hitrost avtomobila sem rekel da moras, (ali pa povecat hitrost krogle), kaj zdaj bluzis.

Dokazov? Kaj pa 40000 let opazovanj od zacetka modernega cloveka, in 400 let fizike? In zdrava kmecka pamet, osnove geometrije in ce ze hoces, navadno sestevanje na prste? Kako ti to ne gre v glavo - ce se premaknes 50m naprej in 40m nazaj, se skupaj premaknes za 10m naprej (in ce velja za razdalje, potem po deljenju s casom velja tudi za hitrosti).

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Aniviller napisal/-a:To je zato, ker so top nacrtno nastavili na tocno isto hitrost kot jo ima avto (torej, cilj eksperimenta je bil ravno to kar so pokazali, ker je pac to nekdo vprasal - mislim da preden so hitrost dobro nastavili, so dobili potovanje v obe smeri, najdi celo epizodo). Ce hoces, da gre krogla vzvratno, bi samo zmanjsal hitrost avtomobila.
Ja, rekel si da moramo zmanjšat hitrost avtomobila. Torej, če smo se pri tem poskusu peljali s 40 km/h in izstrelili žogo s 40 km/h bi ti zmanjšal hitrost na 30 mh/h, da bi šla žoga vzvratno? Potem ti zagotavljam, da ne bi šla vzvratno ampak bi šla naprej.

Če hitrost povečal, bi šla pa po tvoji logiki vzvratno, vendar ti si napisal, da bi se to zgodilo, če bi hitrost zmanjšal.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce gre avto pocasneje, prevlada hitrost, ki jo krogla dobi od topa (nasproti smeri voznje), in se torej zoga premika pretezno nazaj. V skrajnem primeru, ko avto miruje, pac dobis 40km/h hitrost krogle v smeri nazaj.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: SVETLOBNA HITROST KONČNO PREMAGANA

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Ja seveda, prevlada hitrost, ki jo ima krogla od topa. Torej ne gre od topa vzvratno ampak od topa naprej. To si napisal ravno obratno.

Še vedno pa mi nisi predložil dokaza, da če gre avto hitreje, da gre krogla vzvratno, torej nazaj proti topu.

Odgovori