REŠIMO SLOVENIJO

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a derik »

Ja, državljani vendar! Kdo pa drug?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:Ja, državljani vendar! Kdo pa drug?
Tajkun z nakradenimi milijoni na računih v davčnih oazah, z vilami na morju in v planinah, z dragimi jahtami in odpuščeni delavec VEGRADA alli MLM, ki živi od pomoči RK - sta oba državljana RS...Čigava je 'bolj' ta država? Za enega mati, za drugega mačeha... :wink:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a derik »

Formalno od obeh enako, čeprav odpuščenemu delavcu več pomeni, saj mora zdaj zanj skrbeti. Ampak večino si pa izpustil - tiste, ki niso niti tajkuni, niti odpuščeni.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:...
Dokler bo temeljna maksima družbe maksimalizacija profita, bodo delavci le variabilni kapital, oz. točneje "strošek" variabilnega kapitala, bodo 'doma, kadar bodo zdoma in zdoma, kadar bodo doma' (znamenita in dostikrat slabo razumljena Marxova metafora, ki izraža bistvo alienacije; če hočeš, ti jo bom skušal pojasniti) in družba bo usodno razklana.
Jaz sem kandidat, prosim, razloži omenjeno metaforo. Navedi pa najprej njen vir.

Ali nisi stavka morda samovoljno predrugačil?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:
GJ napisal/-a:
derik napisal/-a:Ne glede na nekoliko provokativen uvod k tej temi, bi jaz čisto konkretno vprašal: Kaj [vse] je v Sloveniji [sploh] narobe?
Seznam problemov je dolg...
Recimo najbolj splošen: vsesplošni problem vidim v tem, da vladajo tuji ali pa čisto materialni interesi, politiki in managerji pa se dajo kupiti za relativno majhen denar, sodstvo ji ne bo obtožilo, če pa že, jih bodo slej ko prej izpustili, zaradi procesnih napak...

Lep dan vsem...
Če bi hotel biti ironičen in provokativen, bi odgovoril: vse je narobe. :wink:
V legislativni veji oblasti (državni zbor) sedijo goljufi, ponarejevalci diplom, plagiatorji, »špiclji«, lažnivci, obtoženci za huda kazniva dejanja… Prepričan sem, da bi v naključnem vzorcu 90 ljudi ne bilo toliko lopovov. In to so ljudje, ki nam krojijo zakone…

V eksekutivni veji oblasti (vladi) imamo (ali bolje: smo imeli) ministre, ki so bili črnograditelji, lažnivci, utajevalci davkov, ki kršijo zakone, ne ukrepajo proti državnim podjetjem, ki si v brk splošni krizi izplačujejo visoke plače in regrese, ne naredijo nič proti stečajem podjetij. V Mariboru, ki je bilo nekoč največje industrijsko mesto v državi, ki je štela več kot 20 milijonov ljudi, ni niti enega podjetja več, ki bi zaposlovalo več kot 1.000 ljudi. Poglejte na lestvico top 100 podjetij: v drugem največjem mestu v državi lahko na prste ene roke prešteješ podjetja, ki so se uvrstila nanj.

Imamo (ali pa smo imeli) župane, ki niso normalni, ki so ponaredili diplomo, ne obvladajo pogovorne materinščine, kaj šele pisane besede, ki so v mestni upravi zaposlili cele soseske, od koder so, ki so javno priznali dajanje podkupnine, itd.
Imamo DURS, ki ne zna ali ne more izterjati skoraj milijardo EUR davčnega dolga; imamo davčne dolžnike – podjetnike, ki dolgujejo več kot 25 milijonov EUR; ti pa samo poskusi ostati dolžan 10.-EUR, pa ti bodo prodali hišo!

Imamo judikaturo (sodno vejo oblasti), ki ji zaupa manj kot 10% ljudi, 90% pa jih je prepričanih, da je učinkovita samo proti kurjim tatovom. Ta judikatura ni zaprla morilca, čeprav je imela dokaze, da je že moril (v Srbiji), dokler ni ubil še tu. Zdaj plačujemo vsi davkoplačevalci odškodnino svojcem umorjene (zadeva Plut). V zadevi Balkanski bojevnik so policisti zbrali gore dokazov, tudi tiste, na podlagi katerih so bili v tujini za iste stvari že obsojeni, pri nas pa so jih enostavno oprostili, da so se nam v brk smejali z ekranov. V normalnih državah pri gospodarskem kriminalu že dolgo velja ti. obrnjeno dokazno breme: obtožen si hudega gospodarskega kriminala, tvoje premoženje daleč presega tisto, ki si ga prijavil in ne znaš pojasniti od kot ga imaš – zaplenili ti ga bomo, ti pa dokaži, da si ga pridobil legalno! Pri nas pa se delamo norca iz prava: storilci, ki so pokradli desetine milijonov imajo leta in leta časa, da poskrijejo nakradeno in ko so (če so) obsojeni, se smejijo sodnikom, ki jim nimajo kaj vzeti.

Poglej zadevo Jaklič – že več kot osem let brije norce iz države in si briše rit s pravnomočnimi odločbami o rušenju črnogradnje. To je paradigma neučinkovite države.

Problemi so dosti globlji, »kot da vladajo tuji ali pa čisto materialni interesi, politiki in managerji pa se dajo kupiti za relativno majhen denar, sodstvo ji ne bo obtožilo, če pa že, jih bodo slej ko prej izpustili, zaradi procesnih napak..«, kot sicer pravilno ugotavljaš.

Problem je sistem, ki to omogoča in dopušča. Ta sistem pa smo ustvarili sami. Rak neoliberalizma razžira še tisto malo socialne države, ki smo jo gradili 60 let. Dobro je rekel Marx o demokraciji: to je folklora za rajo, elita jo ne potrebuje; oni imajo OBLAST.
Jaz se s tem ne bi strinjal.

Glede ideje: Kaj je v Sloveniji sploh narobe?
- to implicira pravilnost, a temu očitno ni tako.

Glede ideje: Da vladajo materialni interesi
- človek je tudi telesno bitje, zato materialni interesi sami po sebi niso nič slabega.

Glede ideje: Problem je sistem, ki to omogoča. Dobro je rekel Marx o demokraciji: to je folklora za rajo, elita jo ne potrebuje
- s tem se ne strinjam iz dveh razlogov:
Najprej, ideja implicira, da demokracija ni dobra, to pa pomeni, da morda zagovarjaš diktaturo proletariata ali pa anarhijo.
Drugo: formalnemu pravnemu sistemu boš težko očital kaj resnejšega. Od ustave (čl. 2, Slovenija je pravna država) do zadnjega podzakonskega akta (kako je treba izdelati sodbo, uvod, izrek, obrazložitev) je solidno napisano.

Kaj bi bilo res narobe?
Tisto, čemur si se izognil.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rock napisal/-a:Kaj bi bilo res narobe?
Tisto, čemur si se izognil.
Aha, torej ciljaš na to, da je kriva desnica, ki je dobila po letu 1991 več/preveč pravic. :lol:

Lep večer....

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a derik »

Slovenija ima najnižji Gini indeks na svetu, kar naj bi pomenilo, da je dohodek zelo enakomerno porazdeljen.
There is considerable variation in income inequality across OECD countries. Inequality as measured by the Gini coefficient is lowest in Slovenia, Denmark and Norway and highest in Chile, Mexico and Turkey. It is above-average in Israel, Portugal and the United States, and below-average in the remaining Nordic and many Continental European countries. The Gini coefficient for the most unequal country (Chile) is double the value of the most equal country (Slovenia). Overall, the different measures of income inequalities provide similar ranking across countries
http://www.oecd-ilibrary.org/sites/fact ... 2011-31-en

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a vojko »

Lili (rock) je napisal:
Jaz se s tem ne bi strinjal.

Glede ideje: Kaj je v Sloveniji sploh narobe?
- to implicira pravilnost, a temu očitno ni tako.

Glede ideje: Da vladajo materialni interesi
- človek je tudi telesno bitje, zato materialni interesi sami po sebi niso nič slabega.

Glede ideje: Problem je sistem, ki to omogoča. Dobro je rekel Marx o demokraciji: to je folklora za rajo, elita jo ne potrebuje
- s tem se ne strinjam iz dveh razlogov:
Najprej, ideja implicira, da demokracija ni dobra, to pa pomeni, da morda zagovarjaš diktaturo proletariata ali pa anarhijo.
Drugo: formalnemu pravnemu sistemu boš težko očital kaj resnejšega. Od ustave (čl. 2, Slovenija je pravna država) do zadnjega podzakonskega akta (kako je treba izdelati sodbo, uvod, izrek, obrazložitev) je solidno napisano.

Kaj bi bilo res narobe?
Tisto, čemur si se izognil.
Zakaj toliko motoviliš in zapravljaš prostor na forumu in naš čas? Preprosto bi napisal: z ničemer se ne strinjam in bi bila mirna Bosna! :lol: :lol: :lol:

Glede tvojega topoumnega navajanja Ustave RS kot "dokaz", da "formalno" pri nas ni nič narobe, pa zate še enkrat: stalinska ustava iz leta 1936 je bila "formalno" najbolj demokratična ustava na svetu... :lol: :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:...
Dokler bo temeljna maksima družbe maksimalizacija profita, bodo delavci le variabilni kapital, oz. točneje "strošek" variabilnega kapitala, bodo 'doma, kadar bodo zdoma in zdoma, kadar bodo doma' (znamenita in dostikrat slabo razumljena Marxova metafora, ki izraža bistvo alienacije; če hočeš, ti jo bom skušal pojasniti) in družba bo usodno razklana.
Jaz sem kandidat, prosim, razloži omenjeno metaforo. Navedi pa najprej njen vir.

Ali nisi stavka morda samovoljno predrugačil?
Še nekaj časa boš samo »kandidat«, da boš slišal razlago omenjene Marxove metafore. Postavi se na konec vrste. Dokler boš tako pobalinsko in ignorantsko pljuval po njem, nisi vreden, da ti mečem pred noge njegove intelektualne bisere. :lol:
Bom pa to rade volje storil, če me bo prosil recimo bargo ali kdo drug, ki ima vsaj normalen, če že ne spoštljiv odnos do največjega misleca XIX. stoletja…

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:...
Dokler bo temeljna maksima družbe maksimalizacija profita, bodo delavci le variabilni kapital, oz. točneje "strošek" variabilnega kapitala, bodo 'doma, kadar bodo zdoma in zdoma, kadar bodo doma' (znamenita in dostikrat slabo razumljena Marxova metafora, ki izraža bistvo alienacije; če hočeš, ti jo bom skušal pojasniti) in družba bo usodno razklana.
Jaz sem kandidat, prosim, razloži omenjeno metaforo. Navedi pa najprej njen vir.

Ali nisi stavka morda samovoljno predrugačil?
Še nekaj časa boš samo »kandidat«, da boš slišal razlago omenjene Marxove metafore. Postavi se na konec vrste. Dokler boš tako pobalinsko in ignorantsko pljuval po njem, nisi vreden, da ti mečem pred noge njegove intelektualne bisere. :lol:
Bom pa to rade volje storil, če me bo prosil recimo bargo ali kdo drug, ki ima vsaj normalen, če že ne spoštljiv odnos do največjega misleca XIX. stoletja…
No, te prosim Vojko, za tvojo interpretacijo omenjene Marxove misli. Bo kar spoštljiv odnost do misleca tisočletja in ne samo stoletja, kot je videti tako na prvi pogled ! :wink:

Rock, poglej http://news.bbc.co.uk/2/hi/461545.stm

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
No, te prosim Vojko, za tvojo interpretacijo omenjene Marxove misli. Bo kar spoštljiv odnost do misleca tisočletja in ne samo stoletja, kot je videti tako na prvi pogled !

Rock, poglej http://news.bbc.co.uk/2/hi/461545.stm

Rade volje ti ustrežem!

Ta Marxova metafora je v znamenitih OEKONOMISCH-PHILOSOPHISCHE MANUSKRIPTE (»EKONOMSKO-FILOZOFSKI ROKOPISI«), ki jih je Marx sam naslovil ZUR KRITIK DER NATIONALOEKONOMIE (»KRITIKA NACIONALNE EKONOMIJE«) in ker jih je pisal (leta 1844) v Parizu, se jih je prijel tudi vzdevek »Pariški rokopisi«. Pri nas so objavljeni v MEID I, CZ, Lj.1969, Prvi rokopis: Odtujeno delo, str. 305 et passim.

Najprej kontekst.

V čem tedaj obstaja povnanjenje dela?
Prvič v tem, da je delo delavcu vnanje (Marxov poudarek, op. V.) , t.j., da ne spada k njegovemu bistvu, da se zategadelj delavec v svojem delu ne zatrjuje, marveč zanikuje, da se ne počuti dobro, marveč nesrečno, da ne razvija svobodne fizične in duhovne energije, ampak trpinči svojo naravo in ugonablja svojega duha. Delavec se zategadelj počuti šele izven dela pri sebi in v delu izven sebe. DOMA JE, KADAR NE DELA, IN KADAR DELA JE ZDOMA. Njegovo delo zategadelj ni prostovoljno, ampak prisiljeno, prisilno delo (Marxov poudarek, op. V.). Delo zategadelj ni zadostitev potrebi, ampak je zgolj sredstvo (Marxov poudarek, op. V.) za zadovoljitev potreb izven njega. Njegova tujost stopa v čisti obliki v ospredje v tem, da ljudje pred delom beže kot pred kugo, brž ko ni več fizičnega ali drugačnega pritiska. Vnanje delo, delo, v katerem človek povnanjuje (Entäussert) samega sebe, je delo žrtvovanja samega sebe, trpinčenja. Slednjič se kaže vnanjost dela delavca v tem, da delo ni njegova last, marveč last nekoga drugega, da mu ne pripada, da on v njem ne pripada samemu sebi, temveč nekomu drugemu. Kakor učinkuje v religiji samodejavnost človeške fantazije, človeških možganov in človeškega srca neodvisno od individua, t.j., kot tuja, božanska ali hudičevska dejavnost, na ta individuum, tako delavčeva dejavnost ni njegova samodejavnost. Pripada nekomu drugemu, je izguba njega samega.


Mimogrede, iz tega odlomka je prekleto jasno razvidno, kako podla in brez osnove so podtikanja ignoramusa Rocka (Lili) o 'krvavem in nečloveškem' Marxu. Človek, ki je napisal takšne misli, ne more biti zloben, saj bi v filozofiji ali politični ekonomiji težko našli bolj humane misli.

Torej, ključni stavek, metafora, ki sem jo omenjal, se skriva v stavku: DOMA JE, KADAR NE DELA, IN KADAR DELA JE ZDOMA.

Kaj je hotel veliki mislec povedati s temi zagonetnimi besedami?

V stavku se menjavata nepreneseni in preneseni semantični pomen besede »doma«. Ko reče »doma je«, Marx seveda ne misli pravega doma, stanovanja, temveč dom v prenesenem pomenu, se pravi njegovo človeško generično bistvo. To pa je svobodno delo, delo brez zunanje prisile, delo kot igra, delo ki je »ustvarilo« našo vrsto. Torej delavec »razvija svobodno fizično in duhovno energijo«, se »zatrjuje«, kadar dela doma na vrtu, kadar se ukvarja s hobiji, planinari, slika ali se amatersko ukvarja s športom, ali pa se celo ukvarja s hobi "proizvodnjo" v domači delavnici, kjer izumlja čudovite naprave in stroje (ki seveda ne delujejo :wink: ).

Toda, ker nima sredstev za proizvodnjo, je prisiljen delati za denar, za preživetje pri nekom drugem. Izdelki, produkti, ki jih proizvede mu stopijo sovražno in tuje nasproti.
Takšno delo ni zadostitev potrebi, ampak je zgolj sredstvo za zadovoljitev potreb.
To je smisel drugega dela misli: KADAR DELA JE ZDOMA. Torej, ko smo v službi, ko delamo zaradi (ekonomske) prisile, ne uresničujemo svojega generičnega bistva, ne delamo »za svojo dušo«, kot radi rečemo, zato nismo »doma«, smo v prenesenem pomenu »zdoma«, odtujeni, alienirani od svojega bistva.

Upam, da sem vsaj malo uspel približati to kompleksno in večplastno Marxovo metaforo, glede katere mi je že ex ante, za vsak slučaj, nevedni ignoramus Lili izrekel sum, da sem jo »samovoljno predrugačil«. To si upa zapisati, kljub temu, da sem prepričan, da pozna Marxa manj kot jaz njegovo zbirko zgodbic pastirskih plemen iz železne dobe… :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko napisal/-a: Upam, da sem vsaj malo uspel približati to kompleksno in večplastno Marxovo metaforo, glede katere mi je že ex ante, za vsak slučaj, nevedni ignoramus Lili izrekel sum, da sem jo »samovoljno predrugačil«. To si upa zapisati, kljub temu, da sem prepričan, da pozna Marxa manj kot jaz njegovo zbirko zgodbic pastirskih plemen iz železne dobe… :lol:
Hvala Vojko, si se res potrudil, ni kaj. Mislim, da je sedaj poteza na Rocku, da vsaj nakaže "to predrugačenje". :wink:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a Rock »

GJ napisal/-a:
Rock napisal/-a:Kaj bi bilo res narobe?
Tisto, čemur si se izognil.
Aha, torej ciljaš na to, da je kriva desnica, ki je dobila po letu 1991 več/preveč pravic. :lol:
Lep večer....
Tudi s tem se ne strinjam.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a Rock »

vojko napisal/-a:Lili (rock) je napisal:
Jaz se s tem ne bi strinjal.

Glede ideje: Kaj je v Sloveniji sploh narobe?
- to implicira pravilnost, a temu očitno ni tako.

Glede ideje: Da vladajo materialni interesi
- človek je tudi telesno bitje, zato materialni interesi sami po sebi niso nič slabega.

Glede ideje: Problem je sistem, ki to omogoča. Dobro je rekel Marx o demokraciji: to je folklora za rajo, elita jo ne potrebuje
- s tem se ne strinjam iz dveh razlogov:
Najprej, ideja implicira, da demokracija ni dobra, to pa pomeni, da morda zagovarjaš diktaturo proletariata ali pa anarhijo.
Drugo: formalnemu pravnemu sistemu boš težko očital kaj resnejšega. Od ustave (čl. 2, Slovenija je pravna država) do zadnjega podzakonskega akta (kako je treba izdelati sodbo, uvod, izrek, obrazložitev) je solidno napisano.

Kaj bi bilo res narobe?
Tisto, čemur si se izognil.
Zakaj toliko motoviliš in zapravljaš prostor na forumu in naš čas? Preprosto bi napisal: z ničemer se ne strinjam in bi bila mirna Bosna! :lol: :lol: :lol:

Glede tvojega topoumnega navajanja Ustave RS kot "dokaz", da "formalno" pri nas ni nič narobe, pa zate še enkrat: stalinska ustava iz leta 1936 je bila "formalno" najbolj demokratična ustava na svetu... :lol: :lol:
Prismojeni otrob:

Nikakor. Potrebno je navesti specificirane ideje - zato, da je možna racionalna in konkretna debata.
Je pa tvoja miselna ustrojenost razumljiva:
"znanstveni marksizem" je temeljil na citatih marksistično dopustih avtorjih,
argumenti so bili nezaželeni,
kakršen koli stvaren odstop od političnega trenda so redoma poskušali kontrirati z negativnimi pavšalnimi brezpredmetnimi vrednostnimi etiketami. (Marsikateri post na tem forumu je topogledno tradicionalen.)

Konkretno:
Pouči se najprej o tem, kaj pomeni formalno-vsebinsko; in kaj pomeni "sistemsko"; potem se oglasi.

Kar zadeva "stalinistično ustavo":
ta sploh ne spada v svet prava; dalje, za (pravno) ustavo ne izpolnjuje ne formalnih, ne vsebinskih kriterijev.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: REŠIMO SLOVENIJO

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rock napisal/-a:Nikakor. Potrebno je navesti specificirane ideje - zato, da je možna racionalna in konkretna debata.
Oprosti ker sem radoveden...
Katere pa so to "specificirane ideje"?
Kje so "specificirane"?
In kdo jih je specificiral?
Kje jih lahko najdemo mi bralci Kvarkadabre?

Lep večer?

Odgovori