Celostna snov fizike

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
nevtron
Prispevkov: 9
Pridružen: 30.5.2013 21:24

Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a nevtron »

Ker sem nov na forumu najprej lep pozdrav vsem skupaj.
Zanima me, če ve kdo za kako PDF skripto (ali knjigo, bolje skripta) v kateri bi bila zajeta celotna fizika, ki se jo obravnava v SŠ. Ker se nameravam vpisati na FMF, smer fizika mi bo verjetno kar precej koristila, pa tudi malo za veselje bi si zadevo pregledal in znanje obnovil.
Hvala in LP! :wink:

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kot bos na fmf hitro videl, srednjesolske fizike ni veliko, in obsega kaksna dva tedna snovi... ce se imas namen pripravit v naprej, je veliko bolj pametno vzet v roke univerzitetno skripto (Strnadove knjige, pa studenski zapiski - recimo http://zapiski.fmf.si/data/Fizika1.pdf oziroma karkoli iz zapiski.fmf.si ). Fiziko se zacne obravnavat od zacetka - razlika je v tem, da se gre z normalnim tempom (namesto srednjesolskega nacina ene ure nove snovi in 2 tednov vaj pred tablo, imas strnjena predavanja), in z zaresno matematicno podlago. Tako da ce ti fizika vsaj priblizno lezi, ne bo problem sledit predavanjem. Glavno grlo so matematicni predmeti - ker je srednjesolski nivo dokaj nizek, je treba zelo na hitro obdelat veliko kolicino snovi, in to na zelo abstrakten nacin, ki ga v srednji soli nisi bil vajen. Malo si prelistaj zgornje zapiske in knjige, je fino bit pripravljen... ni pa nic hudega.

Ce ti lahko karkoli svetujem, je to, da matematicne predmete dovolj zgodaj resno zgrabis. Ce si malo v naprej pogledas (cisto neobvezno, dokler se ne mudi ucit, je lahko pocasno branje zapiskov dokaj prijetno opravilo) ti bo koristilo - ce nekaj vidis drugic namesto prvic, lahko potem vec odneses od predavanj in dejansko razumes razlago in tako nikoli na zaostanes za snovjo. Samo ne se ustrasit, gledanje snovi v naprej je strasljivo za vsak predmet na kateremkoli faksu, ampak ce to dozivis ze prej, te potem ne more nic presenetit :)

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a skrat »

Ali pa skripte s predavanj na tej povezavi (prijavi se kot gost): http://ucilnica.fmf.uni-lj.si/course/view.php?id=179

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a pilot »

Jaz sem se pripravljal na faks in lahko ti povem naslednje:

-FIZIKA 1,2
Najbolj mi je pomagala knjigica iz DMFA-ja "KOLOKVIJSKE NALOGE ZA FIZIKO". Pri vsaki nalogi ki je nisem razumel ali pa mi je snov bila zelo nejasna sem si jo pogledal v "FIZIKI 1"... Strnad. To je veliko boljše kot učenje teorije saj jo je malce preveč za pripravljanje. Na začetku boš za kako nalogo porabil tudi po 3 dni ali več vendar v enem mesecu stalne prakse se ne boš nobene naloge bal in boš dobil zaupanje v svojo logiko. Glede prisotne matematike pa je pomembno da znaš reševati osnovne diferencijalne enačbe d^2x/dt^2=a naprimer in integralni račun.

-MATEMATIKA 1
Prvi del ti nebi smel biti problem samo pri vajah moraš razumet 100% kaj se dogaja, če ne razumeš vaje takoj odpraviti probleme če ne boš na koncu imel veeeeeeeeeeeliko dela.

-MATEMATIKA 2
Ta predmet je v svojem bistvu še najlažji ko ga pogruntaš. Vendar snov je nova in v povprečju ta predmet predstavlja večino problemov študentov. Tako da bi ti predlagal da zraven fizike porabi še 1/4 časa za MAT2! Na YOUTUBE se da najti predavana iz drugih fakultet ki so dokaj kvalitetna.

-PROGRAMIRANJE
http://zaversnik.fmf.uni-lj.si/Gradiva/ ... amestitev/ <------ VSE kar rabiš za teorijo
http://projecteuler.net/problems <------ Vaje (če narediš prvih 20 nalog neboš imel problemov SPLOH)
Jaz sem naredil prvih 25 tako da imam vse programe še shranjene, če jih boš rabil. ;)
Zaradi programiranja se je tudi veliko ljudi odločilo da fizika ni za njih. :|

-PRAKTIKUM
Praktikum pa je pač praktikum. Edino kar je problem da je predmet malce siten če ne znaš hitro narediti poročila zato ti predlagam program Mathematica. Profesorjem je všeč če vidijo računalniško izrisane grafe. Program je izjemno enostaven in ima super tutorial in odličen iskalnik ukazov. Poleg tega je odlična naložba za prihodnost!!!

VELIKO SREČE ;)

Uporabniški avatar
nevtron
Prispevkov: 9
Pridružen: 30.5.2013 21:24

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a nevtron »

Hvala vsem za super odgovore :)
Sicer sem konaj 3. letnik, sem pozabil zadevo prej omeniti, ampak sem se odločil, da bom drugo leto delal z malo večjo resnostjo in bolj sproti, zato sem mislil, da bi ko imam čas malo ponovil snov in bi mi bilo drugo leto kar precej lažje. Pravzaprav bom se malo bolj posvetil vsem predmetom, fiziki pa še posebej, ker me pač zanima.

Ja, še eno vprašanje. Kaj bi mi bolj koristilo, če izberem na maturi, kemija ali informatika? Je pa dejstvo da o programiranju nimam pojma.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a pilot »

Definitivno kemijo saj jo boš imel v prvem semestru 1 letnika. Tako boš ubil 2 muhi na en mah. Sama kemija na fiziki je zelo podobna iz gimnazije tako da če boš za maturo vzel kemijo ti nebo delala problemov. :wink:

Kar se tiče programiranja je stvar dokaj enostavna na fiziki. Programira se v C-ju in na tisti strani ki sem ti jo pripel je vse kar rabiš od inštalacije do nalog. Vaje pa euler project.

Če pa kaj ne boš znal pa še vedno obstaja kvarkadabra :wink: Vsi ti bomo z veseljem pomagali.

Aja ker si se odločil kaj si želiš delati v življenju bi si lahko spremenil svoj nick da neboš nevtralen pač pa pozitiven :lol: HEC HEC

Uporabniški avatar
nevtron
Prispevkov: 9
Pridružen: 30.5.2013 21:24

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a nevtron »

Hvala ti! :)
Sicer še nisem 100% odločen, vendar če bi se sedaj vpisal bi se na FMF. Dolgo časa mi je bila interesantna tudi medicina, ampak je pač preprosti preveč, da bi se učil, raje imam predmete, ki jih je treba razumet (z izjemo jezikov :lol: ). Mogoče kaka nuklearna medicina, tisto se sliši še kar zanimivo. No bomo videli. Je pa vsekakor en minus za FMF to, da se iz štajerskega konca. Pa drugače, ja štuij na FMF zelo zahteven? Ja dosti 'piflaskih' predmetov? Kakšen je kaj odnos profesorjev?

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a pilot »

Študi je "piflarski" kolikor si ga želiš imeti. Vse kar se na fmf učiš lahko izpelješ z osnovno logiko. Tako snov znaš za vse življenje. Ravno iz izpeljal se največ naučiš. Če se stvari piflaš se bo poznalo na ocenah in v naslednjih letnikih, ker se snovi izjemno povezujejo.
ja štuij na FMF zelo zahteven?
Če se boš začel pripravljati že zdaj boš zlahka imel 7>, 9 ti ne uide. Jaz sem se pripravljal ob koncu 3 letnika in lahko ti rečem da sem imel ogromno prednost pred kolegi.

Če boš imel dovolj visoko povprečje se še vedno lahko vpišeš na vzporedni študij medicine, tako da to ni tak problem.

Glede profesorjev...http://profesorji.net/ xD pazi vsak vidi profesorja z svojimi očmi.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Profesorji so dostopni in se da tudi naravno in na nivoju razpravljat, in za vecino lahko recem da so zelo fer in objektivni - ce se ravno namenoma ne zameris komu, te obravnavajo nepristransko in objektivno glede na znanje. Edino na izpitih znajo bit neizprosni :) Glede birokracije in uradnih postopkov mislim da je dalec najbolj enostaven - zdaj sicer z univerze malo bolj tezijo glede togih pravil, svoj cas se je pa dalo cisto vse zmenit in prilagodit. Lahko recem, da ce se ti na FMF zatakne, se ti zaradi znanja, ne zaradi pravilnikov in papirjev in kreditnih tock.

Zahtevnost? Odvisno je seveda od tega kaj ti lezi. Ce po dusi nisi za fizika, to opazis zelo zgodaj, ker ne prides dalec (glede na tvoj trenutni interes mislim da ne spadas v to grupo). Ce imas fizikalni obcutek, potem ne bi smel bit problem, in ni tezko dosegat spodobnih ocen. Je pa vedno kak predmet, ki ti vzame veliko casa - ravno zabusaval ne bos. "Piflarskih" predmetov prakticno ni. Za ustne izpite je res da treba marsikdaj znat kup dokazov, ampak v jedru dokaza je se vedno razumevanje, tako da ni tistega tradicionalnega guljenja, ki ga poznamo iz zgodovine :) Ni tega, da bi bilo kolicinsko veliko materiala za predelat, bolj gre za to da ves kaj pocnes. Tako da je sprotno sledenje bolj vazno kot pri kaksnem drugem faksu, in ce sproti ves za kaj se gre, pred izpitom ne rabis kaj dosti ucenja.

Uporabniški avatar
pilot
Prispevkov: 234
Pridružen: 2.7.2009 20:27

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a pilot »

A točno. Če že zdaj približno veš kaj bi rad počel najsi bo to medicina ali fizika. Ukvarjaj se s tistim kar te veseli in kaj bi rad počel vse življenje. Zdaj imaš še čas ko si skoraj brez skrbi. V procesu ukvarjanja s to stvarjo pa boš videl ali je to res to kar bi rad počel. Ko pa nastopi čas faksa takrat pa moraš že biti moški ki točno ve kaj hoče in kaj si želi postati. Mnogi se najdejo ko je prepozno -.-' .
Ce po dusi nisi za fizika, to opazis zelo zgodaj
Se popolnoma strinjam!

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

nevtron mogoče ti bo koristil tale link: http://www2.arnes.si/~jzaloh/Skripta.pdf :)

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a skrat »

Anže98 napisal/-a:nevtron mogoče ti bo koristil tale link: http://www2.arnes.si/~jzaloh/Skripta.pdf :)
No, za FMF tole ni najbolj primerna skripta, medtem ko je lahko mogoče zelo koristna dokler si še v gimnaziji. :)

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

no mislil sem da bi mu koristila, saj je napisal da hoče ponoviti srednješolsko fiziko. :)

Uporabniški avatar
nevtron
Prispevkov: 9
Pridružen: 30.5.2013 21:24

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a nevtron »

Hvala vsem! Včeraj se žal nisem uspel sem :) pilot: na linku sem downloadal prevajlanik in dokumentacijo, urejevalnik pa žal ne dela. Mogoče kak nadomestek?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Celostna snov fizike

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Glede programiranja: poleg c-ja se je v zadnjih letih zelo povecala popularnost pythona, kjer dobis celo zalogo matematicnih knjiznic, za zacetnika se je pa tudi dosti lazje navadit. Sicer je razlika - jezik ni prevajan ampak interpretiran, kar je vcasih problem v hitrosti, ampak to je za solsko rabo redkokdaj pomemben dejavnik. Se posebej ce si na windowsih, je python dosti boljsa varianta, s prevajalniki in lokacijami knjiznic in temi stvarmi so windowsi obup, ker je komandna vrstica neuporabna.

Tudi na nivoju rabe na fmf-ju je python dokaj standardno uporabljan. Sicer je pa itak tako - ko enkrat znas osnove programiranja, je menjava jezika enostavna - prijemi so isti, samo sintaksa se nekoliko spremeni. In za zacetni jezik, za spoznavanje z osnovnimi koncepti, ne da bi se bilo treba ukvarat s prakticno "strojnimi" detajli racunalnika, je python idealen. Pa se objektnega programiranja te navadi.

Ne me narobe razumet, c je se vedno primaren zrel jezik in za resno rabo prakticno nima primerjave - ga redno uporabljam, pythona se na zalost nisem nikoli resnicno privadil, ceprav je eleganten in mocan jezik. Bi pa rekel, da c++ recimo pa ni dobra ideja, posebej ne za zacetnika. Je zmeden, in te priuci slabih razvad. Nekatera podrocja se tradicionalno drzijo tudi fortrana.

Urejevalnik je seveda nepomemben, katerikoli urejevalnik tekstovnih fajlov je v redu - celo notepad :) Na windows platformi je textpad precej pogosta izbira.

Mimogrede: ce se nisi, se splaca pogledat LaTeX.

Odgovori