fizika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

b) zakaj pa kar ne locis spremenljivk in integriras? Ce dovolj dolgo pocakas, sigurno ta priblizek ne bo v redu (ce dobro razmislis, bos namrec pri neki temperaturi dosegel ravnovesje med izgubami in dovajanjem: rezultat je eksponentno priblizevanje tej temperaturi).
c) ko imas T(t), lahko se enkrat pointegriras samo zadnji clen (toplotne izgube). Ni pa treba, saj ves, da se je delo P*t porabilo za segrevanje (m*c*(T(koncna)-T(zacetna)) in za izgube (to pa isces).


Leca: sredinski zarek se ne lomi: najbolj skrajni sredinski zarek (pod kotom 0.25 stopinj - pol zornega kota v vsako smer) mora past ravno na rob plastike, torej
\(\frac{r}{f}=\tan 0.25^\circ\)
kjer lahko uporabis tudi, da je kot majhen in izenacis tangens s kotom.

urban2012
Prispevkov: 305
Pridružen: 2.12.2012 9:44

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Prosil bi, če mi lahko navedete primere z navorom iz vsakdanjega življenja. Hvala

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a skrat »

urban2012 napisal/-a:Prosil bi, če mi lahko navedete primere z navorom iz vsakdanjega življenja. Hvala
Kaj pa če greš ven na zrak s prijateljem na gugalnico, skupaj malo razmislita in nato prideš na forum s svojimi idejami, ki jih mi popravimo, pokomentiramo? Namreč tega je res ogromno in si ravnokar pokazal, da se ti ne ljubi niti malo razmislit.

Slika

ps.: Glede gugalnice mislim povsem resno. ;)

jernejbla
Prispevkov: 4
Pridružen: 15.6.2013 14:31

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a jernejbla »

Imam težavo z nalogo. Naloga se glasi: Avtomobil vozi po vodoravni cesti s hitrostjo v=50 km/h. Nato zavre tako, da kolesa zablokirajo. Koeficient trenja med gumami in cesto je kt=0,6. Kako dolga je zavorna pot avomobila ? Zanimam me kako se naloge lotit. Za odgovore se zahvaljuje. LP

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ce kolesa zablokirajo, je isto kot drsenje klade. Imas konstantno silo trenja (to dobis iz sile teze in koeficienta trenja), in delo trenja mora porabiti vso kineticno energijo:
\(A=W_k\)
\(F_{tr} x=\frac12 mv_0^2\)
\(mg k_{tr}x=\frac12 mv_0^2\)
\(x=\frac{v_0^2}{2gk_{tr}}\)

jernejbla
Prispevkov: 4
Pridružen: 15.6.2013 14:31

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a jernejbla »

Hvala za odgovor. Naloga ima nadaljevanje: Za koliko procentov se podaljša zavorna pot avtomobila pri vožnji po klancu navzdol v primerjavi z vožnjo po vodoravni cesti, če je naklon klanca fi=10°. Torej je enačba (m*g*kt*cos(fi)*x) ali je potrebno upoštevat statično in dinamično komponento ? Če je klanec je sedaj prisotna tudi potencialna enargija ? LP

Uporabniški avatar
nevtron
Prispevkov: 9
Pridružen: 30.5.2013 21:24

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a nevtron »

Pozdrav, nujno bi prosil, če mi bi znal kdo razložiti kaki iz pravilnostne tabele narišem digitalno vezje (3 vhodi, 1 izhod). Vem, da ima tukaj tudi nekaj veze KV-diagarm o katerem pa ravnotako nimam pojma.
Hvala in LP!

Lako kar na tem primeru:
Slika

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

jernejbla napisal/-a:Hvala za odgovor. Naloga ima nadaljevanje: Za koliko procentov se podaljša zavorna pot avtomobila pri vožnji po klancu navzdol v primerjavi z vožnjo po vodoravni cesti, če je naklon klanca fi=10°. Torej je enačba (m*g*kt*cos(fi)*x) ali je potrebno upoštevat statično in dinamično komponento ? Če je klanec je sedaj prisotna tudi potencialna enargija ? LP
Tako je, tudi potencialno energijo imas. Ce ponovis zgodbo, imas
\(A=W_k+\Delta W_p\)
\(F_{tr}x=\frac12 mv_0^2+mgh\)
Zdaj uporabis pravokotni trikotnik in s tem zvezo \(h=x\sin \phi\). In seveda tvoj pravilen izraz za silo trenja:
\(mgk_{tr}x\cos\phi =\frac12 mv_0^2+mgx\sin\phi\)
\(x=\frac{v_0^2}{2g(k_{tr}\cos\phi-\sin\phi)}\)
Rezultat ves, da je smiseln, saj pri znanem kotu za zdrs, ko je \(k_{tr}=\tan\phi\), postane zavorna pot neskoncna.

urban2012
Prispevkov: 305
Pridružen: 2.12.2012 9:44

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Ali mi lahko razložite kako priti do enačbe za naslednjo nalogo?

Okrogla posoda je pri strani priključena na živosrebrni manometer. Višina živega srebra v priključenem kraku je za 26 cm pod središčem krogle, v odprem kraku pa je za 20 cm nad gladino v priključenem kraku. Kolikšen je polmer posode, če je ta zgoraj odprta in napolnjena z vodo? Skice nažalost nimam.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Imas izenacenje hidrostatskega tlaka stolpca zivega srebra (razlika med zgornjo in spodnjo gladino je 20cm), in hidrostatskega tlaka vode, ki pritiska s stolpcem 26cm+R (gladina zivega srebra je 26cm pod sredino krogle, do vrha krogle je pa se en neznani polmer R krogle). Zdaj to samo izenacis, upostevas razlicne gostote, izrazis R.

urban2012
Prispevkov: 305
Pridružen: 2.12.2012 9:44

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Ali moram pri katerih od tlakov upoštevati še zračni tlak?

urban2012
Prispevkov: 305
Pridružen: 2.12.2012 9:44

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Ali mi lahko poveste, če je rešitev 2,456 m pravilna?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Odprto je na obeh straneh, tako da se zunanji tlak pokrajsa.

bedanec
Prispevkov: 31
Pridružen: 4.10.2012 19:54

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a bedanec »

nevtron napisal/-a:Pozdrav, nujno bi prosil, če mi bi znal kdo razložiti kaki iz pravilnostne tabele narišem digitalno vezje (3 vhodi, 1 izhod). Vem, da ima tukaj tudi nekaj veze KV-diagarm o katerem pa ravnotako nimam pojma.
Hvala in LP!

Lako kar na tem primeru:
Slika
Enostavno si zapišeš od česa je izhod odvisen (kdaj mora biti nič).

V tvojem primeru (z |X| označim obratno vrednost |X| ker ne vem kako vi označujete) je:

f = A |B| C + A B C = A C (|B| + B) = A C

Torej rabiš ena AND vrata v katera gresta vhod a in c .. b vhod pa lahko ostane nevezan.

urban2012
Prispevkov: 305
Pridružen: 2.12.2012 9:44

Re: fizika

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Analitična določitev rezultante:
F1= 300N
F2= 300
KOT1= 30°
KOT2= 25°
Žal ne morem naložiti priponke, ker sem dosegel, bom pa poskušal kar se da podrobno opisati.
Na koncu vponke delujeta 2 sili. Obe sta veliki 300. F1 leži pod kotom 30°od vodoravne premice ki gre pravokotno skozi njuno izhodišče (severno od premice), F2 pa leži pod kotom 25°(južno od premice). Kakšna je velikost rezultante in pod kakšnim kotom leži v odnosu s premico?

Odgovori