Zaposljivost z diplomo iz fizike

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
nevtron
Prispevkov: 9
Pridružen: 30.5.2013 21:24

Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a nevtron »

Pozdrav,
imam še nekaj časa, da se vpišem na fakulteto in moram dobro premleti vse možnosti in izluščiti najboljšo. Zanima me kakšne so kaj možnosti za zaposlitev z diplomo iz fizike? Recimo da izključimo poklic profesorja.
Hvala in LP!

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Verjetno do tvoje diplome boljše. Če le kriza mine. V tujini ni tak problem, pri nas pač je.
Ampak reciva tako. Nič težje kot če bi imel diplomo iz česa drugega. Tudi elektrotehniki, strojniki ipd. imajo težave.

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a skrat »

pomoje ni bilo vprašanje kdo ima težave, pač pa na kakšnem delovnem mestu se lahko znajde fizik? Kaj lahko počne, poleg tega da uči fiziko v šoli. =) Oziroma par fizikov vas je tufi tu na forumu, kaj je vaša služba?

Vsaj zdi se mi, da je letelo vprašanje bolj v to smer.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

To zna biti problem. Ker večina ljudi tukaj gor ne bo želela povedati, kje/kaj dela. Vsaj tako se mi zdi.
Če povzamem profesorja Kitaigorodskega: "Broad is your road." Fizik, če ga zaposlijo, lahko dela praktično vse. Razen morda prava, medicine in kakšne zelo specifične reči. Vsestranskost je pač v njegovi naravi.
Jaz delam v medicini. Veliko mojih kolegov dela v računalništvu (programirajo), eni so šli v finance (banke, zavarovalnice, celo na študij finančne matematike naprej). Precej jih je mladih raziskovalcev, kar zna biti v teh časih kriza dobit. Pa ne samo mladi raziskovalci iz fizike, so celo variante iz strojništva ali pa finančne matematike.
Ena kolegica je diplomirala iz pedagoške fizike in zdaj dela pri neki privat firmi za inštrukcije. Potem poznam kolege, ki so (bodo) postali državni inšpektorji iz varstva pri delu ipd. Pa poznam enega tipa, ki dela kot forenzik (njegov članek je bil enkrat objavljen v Obzorniku za matematiko in fiziko). SKratka... delaš lahko marsikaj. Temu se kvečjemu lahko samo še štromarji približajo, to je pa to.

Ampak. So tudi kolegi, ki se ne ukvarjajo več s fiziko ali čim podobnim. Iz več razlogov. Eni so razočarani nad študijem po diplomi šli druge reči delat (FMF je relativno slaba fakulteta, če odmisliš Modelsko analizo ... no, vsaj do 2011 je bila slaba). Spet drugi niso našli službe, ki bi jo veselila, in so ubrali drugačne poti v življenju. Meteorologi, na primer, imajo po moje več težav s službo kot diplomanti splošne fizike.

Idealnega faksa ni, za FMF to še posebej velja. Pojdi študirat pač tisto, kar te zanima, bi jaz rekel. Tisto, kar te osrečuje. Če iščeš denar, NE študirati fizike!

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a skrat »

Osebno sicer še nisem zaposlen ampak, če bi bil tudi sam najbrž nebi povedal kje, ne vidim pa konkretnega razloga zakaj nebi povedal kaj delam. Vsaj v grobem seveda - tako kot si napisal ZdravaPamet, za svoje prijatelje/znance.

Samo nekaj bi vprašal. Ogromno ljudi mi je že reklo, da zavarovalnice zaposljujejo veliko fizikov in matematikov. S kakšnim razlogom točno? Zakaj so tako zaželjeni v zavarovalnicah?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a shrink »

skrat napisal/-a:Samo nekaj bi vprašal. Ogromno ljudi mi je že reklo, da zavarovalnice zaposljujejo veliko fizikov in matematikov. S kakšnim razlogom točno? Zakaj so tako zaželjeni v zavarovalnicah?
Ker so najbolj podkovani za izračunavanje rizikov (in posledično premij), t.j. za ukvarjanje z aktuarsko matematiko.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

ZdravaPamet napisal/-a:..- eni so šli v finance (banke, zavarovalnice, celo na študij finančne matematike naprej). Precej jih je mladih raziskovalcev, kar zna biti v teh časih kriza dobit. Pa ne samo mladi raziskovalci iz fizike, so celo variante iz strojništva ali pa finančne matematike.
Študij finančne matematike, to govoriš o nadaljevanju na 2. ali 3. stopnji, hvala! Pa MR-ji iz finančne matematike so običajno na EF, ne.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

popotnik napisal/-a:Študij finančne matematike, to govoriš o nadaljevanju na 2. ali 3. stopnji, hvala! Pa MR-ji iz finančne matematike so običajno na EF, ne.
Ja, na tretji stopnji, po novem.

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Tudi jaz se imam še sicer nekaj časa odločiti, vendar bi me prav tako zanimalo vaše mnenje. Zelo me zanimata fizika in kemija in vem, da bi v življenju rad počel nekaj povezanega s tema vedama. Torej kaj mislite, da je bolj študirati: fiziko ali kemijo? Kje je večji potencial za neko solidno službo? :)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Verjetno je lažje z diplomo iz kemije. Če meriš potencial "za službo". Tehtnica se morda zgolj rahlo nagiba na stran kemije. Zakaj? Zaradi farmacije ipd.

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Kaj pa razni inštituti kot IJS? Kakšna je tam situacija glede na fiziko in kemijo?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Tega ne vem. Po moje je na IJS fizika prevladujoča.

Ko sem se jaz vpisoval na faks, sem imel jasno izbiro. Ni moglo biti drugače kot fizika. Fizika je v resnici vse, kar je važno v življenju. Poleg ljubezni. In na kraj pameti mi ni padlo vprašanje o zaposlitvi po diplomi. Študirati sem šel fiziko, ker drugače pač ne bi mogel živeti.
Zdi se mi, da ljudje včasih preveč razmišljajo o "potencialih za zaposlitev", ko se vpisujejo na faks. Vendarle greš študirati zato, da vidiš, kaj drugi mislijo in delajo na določenem področju. Zato, ker te neznosno zanima. Ker hočeš videti nekoga, kako predava reč, ki te tako zanima in vznemirja. Ne pa zato, ker hočeš mastno plačo in ne vem kaj še vse po diplomi.
Diplomanti družboslovnih smeri imajo, kolikor slišim, probleme z zaposlitvami. Ampak meni je čudno to, da krivijo faks za to. Oziroma univerzo. "Ker ni dovolj prilagojena za trg dela." (Se sicer strinjam s tistimi, ki kritizirajo državni aparat). Naj jim že nekdo pove, da študiramo zato, ker hočemo vedeti. Zdaj, če nekaj veš, lahko zaradi tega dobiš službo. Ampak to vendarle ne more biti razlog za študij sam po sebi. To bi študij degradiralo na raven toaletnega papirja. Ki pa je, kot veste, dandanes že potiskan. Kakšna dekadenca!

Če te mika bolj kemija, potem vedi, da moraš imeti dober spomin. Ki ga v fiziki ne rabiš. Pa matematika tudi ni obvezna, medtem ko pri fiziki brez nje ne gre. Ampak kako sploh živeti brez matematike?! Saj narava govori njen jezik!

Rutherford je rekel: "Vsa znanost je fizika. Vse ostalo je zbiranje znamk." Menim, da je imel prav.

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Hvala za res obširen in koristen odgovor. :) Je mogoče skrivnost s čim se ukvarjate ZdravaPamet (s katerim področjem fizike)? Ne zanima me kje delate le s čim se ukvarjate.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sem že napisal. Pa ni me treba vikat. Tu smo običajno "na ti".

Uporabniški avatar
Anže98
Prispevkov: 35
Pridružen: 12.8.2012 14:31

Re: Zaposljivost z diplomo iz fizike

Odgovor Napisal/-a Anže98 »

Uh, moja površnost :oops:

Odgovori