Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:bargo je napisal:

Torej, če ostaneva pri samorazlagalnosti in samozadosnosti, ti povem, da se motiš. To velja za obe temi. :wink:
Zelo samozavestno povedano! Zdaj preostane le še "malenkost", da to tvojo trditev dokažeš... :wink
Pa saj so jo dokazali že drugi, a ne?
Mene to sprašuješ? Trditev si postavil ti! Naštej jih nekaj! :D
No, Kurta si že ti omenil, dodajva še Alfred Tarski THE SEMANTIC CONCEPTION OF TRUTH AND THE FOUNDATIONS OF SEMANTICS
Nekatere najdeš še tukaj : http://lms.uni-mb.si/~meolic/fm/ :wink:
Impresivno, ampak, kje je tu dokaz, da vse to razpravljanje o resnici zanika mojo trditev: "Menim, da se to ne nanaša na "psihološka stanja človeka"… ? :wink:
Prosim, citiraj mi pasus, iz katerega je razvidno, da se to nanaša na "psihološka stanja človeka"… :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Pa saj so jo dokazali že drugi, a ne?
Vojko napisal/-a:Mene to sprašuješ? Trditev si postavil ti! Naštej jih nekaj!
Bargo napisal/-a:No, Kurta si že ti omenil, dodajva še Alfred Tarski THE SEMANTIC CONCEPTION OF TRUTH AND THE FOUNDATIONS OF SEMANTICS
Nekatere najdeš še tukaj : http://lms.uni-mb.si/~meolic/fm/
Impresivno, ampak, kje je tu dokaz, da vse to razpravljanje o resnici zanika mojo trditev: "Menim, da se to ne nanaša na "psihološka stanja človeka"… ?
Prosim, citiraj mi pasus, iz katerega je razvidno, da se to nanaša na "psihološka stanja človeka"…
Takšnega pasus-a žal ni.
Ker gre samo za debato, bom tvegal in recimo ubesedim tako:
1.Ta popolna teorija T bi vsekakor morala biti most med fizikalnimi zakoni ter psihološkimi stanji, torej neke vrsta preslikava življenja na pravila, drži? Rock, se bo verjetno strinjal, da takšna teorija ni mogoča. Kaj praviš Rock? :roll:

Veš problem je, če bi takšna popolna teorija T obstajala, potem mora biti popolnoma razlagalna, vendar mora biti hkrati tudi sprejeta. Razložiti mora tudi lastno sprejemljivost! Komu? :shock:
Torej, če z teorijo T želimo karkoli razložiti jo moramo najprej sprejeti, a ne? Bradonja: "Kdo brije brivca?" :wink:


2. Lahko pa tudi tako:
Torej ta popolna teorija T mora biti zapisana v jeziku S. Teorija T mora vsebovati tudi naše razumevanje tega jezika S, recimo temu delu X, ki je podmožica T. Teorija X mora biti zapisana v jeziku S, ker je celotna teorija formulirana v T. V tem jeziku S mora biti omogočeno tudi izražanje o teoriji sami, še posebej o semantiki S, torej interpretaciji izrazov S. Da bi razumeli teorijo T, moramo razumeti jezik S. Če pa je v jeziku S mogoče formulirati tudi svojo lastno semantiko, potem mora ta jezik S, vsebovati tudi predikat resničnosti, ki ga je mogoče aplicirati na vse stavke jezika S. TARSKI: Stavek je resničen, če in samo če velja to kar trdi! Problem je sedaj stavek: "Teorija T je lažna!", kar pripelje do nasprotja. Rock pa je dokaz! :D

KG: "Ni me mogoče dokazati" :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »


Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Takšnega pasus-a žal ni.
Ker gre samo za debato, bom tvegal in recimo ubesedim tako:
1.Ta popolna teorija T bi vsekakor morala biti most med fizikalnimi zakoni ter psihološkimi stanji, torej neke vrsta preslikava življenja na pravila, drži? Rock, se bo verjetno strinjal, da takšna teorija ni mogoča. Kaj praviš Rock?

Veš problem je, če bi takšna popolna teorija T obstajala, potem mora biti popolnoma razlagalna, vendar mora biti hkrati tudi sprejeta. Razložiti mora tudi lastno sprejemljivost! Komu?
Torej, če z teorijo T želimo karkoli razložiti jo moramo najprej sprejeti, a ne? Bradonja: "Kdo brije brivca?"


2. Lahko pa tudi tako:
Torej ta popolna teorija T mora biti zapisana v jeziku S. Teorija T mora vsebovati tudi naše razumevanje tega jezika S, recimo temu delu X, ki je podmožica T. Teorija X mora biti zapisana v jeziku S, ker je celotna teorija formulirana v T. V tem jeziku S mora biti omogočeno tudi izražanje o teoriji sami, še posebej o semantiki S, torej interpretaciji izrazov S. Da bi razumeli teorijo T, moramo razumeti jezik S. Če pa je v jeziku S mogoče formulirati tudi svojo lastno semantiko, potem mora ta jezik S, vsebovati tudi predikat resničnosti, ki ga je mogoče aplicirati na vse stavke jezika S. TARSKI: Stavek je resničen, če in samo če velja to kar trdi! Problem je sedaj stavek: "Teorija T je lažna!", kar pripelje do nasprotja. Rock pa je dokaz! :D

KG: "Ni me mogoče dokazati."

Še posebej je Goedelove kritike skrbel njegov izrek o ω-nekonsistentni teoriji, ki jo omenjaš na koncu ("Ni me mogoče dokazati"), saj teorija ne ponuja modelov, v katerih predikat dokazljivosti ustreza dejanski dokazljivosti.

Ludwig Wittgestein nam v predzadnji propoziciji (6.54) razodene, da če smo ga razumeli, bomo razumeli, da so propozicije Traktata nesmiselne. Videli jih bomo kot lestev, ki jo lahko zavržemo, potem ko smo jo uporabili. V bistvu nas Wittgenstein napeljuje, naj ponovno pretehtamo vse, ki smo pravkar prebrali. Ne moremo več naravnost sprejeti sveta kot nekaj, kar je vse, kar se primeri, ali prepozicije, da je svet skupek dejstev, ne stvari. Zdaj moramo videti te trditve kot subverzivne delčke neumnosti, ki nas vodi v smeri pravilnega razumevanja logike, jezika in sveta.

6.54. My propositions are elucidatory in this way: he who understands me finally recognizes them as senseless, when he has climbed out through them, on them, over them. (He must so to speak throw away the ladder, after he has climbed up on it.) He must transcend these propositions, and then he will see the world aright.

To lahko razumeš tudi kot kritiko Goedela... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Takšnega pasus-a žal ni.
Ker gre samo za debato, bom tvegal in recimo ubesedim tako:
1.Ta popolna teorija T bi vsekakor morala biti most med fizikalnimi zakoni ter psihološkimi stanji, torej neke vrsta preslikava življenja na pravila, drži? Rock, se bo verjetno strinjal, da takšna teorija ni mogoča. Kaj praviš Rock?

Veš problem je, če bi takšna popolna teorija T obstajala, potem mora biti popolnoma razlagalna, vendar mora biti hkrati tudi sprejeta. Razložiti mora tudi lastno sprejemljivost! Komu?
Torej, če z teorijo T želimo karkoli razložiti jo moramo najprej sprejeti, a ne? Bradonja: "Kdo brije brivca?"


2. Lahko pa tudi tako:
Torej ta popolna teorija T mora biti zapisana v jeziku S. Teorija T mora vsebovati tudi naše razumevanje tega jezika S, recimo temu delu X, ki je podmožica T. Teorija X mora biti zapisana v jeziku S, ker je celotna teorija formulirana v T. V tem jeziku S mora biti omogočeno tudi izražanje o teoriji sami, še posebej o semantiki S, torej interpretaciji izrazov S. Da bi razumeli teorijo T, moramo razumeti jezik S. Če pa je v jeziku S mogoče formulirati tudi svojo lastno semantiko, potem mora ta jezik S, vsebovati tudi predikat resničnosti, ki ga je mogoče aplicirati na vse stavke jezika S. TARSKI: Stavek je resničen, če in samo če velja to kar trdi! Problem je sedaj stavek: "Teorija T je lažna!", kar pripelje do nasprotja. Rock pa je dokaz! :D

KG: "Ni me mogoče dokazati."

Še posebej je Goedelove kritike skrbel njegov izrek o ω-nekonsistentni teoriji, ki jo omenjaš na koncu ("Ni me mogoče dokazati"), saj teorija ne ponuja modelov, v katerih predikat dokazljivosti ustreza dejanski dokazljivosti.

Ludwig Wittgestein nam v predzadnji propoziciji (6.54) razodene, da če smo ga razumeli, bomo razumeli, da so propozicije Traktata nesmiselne. Videli jih bomo kot lestev, ki jo lahko zavržemo, potem ko smo jo uporabili. V bistvu nas Wittgenstein napeljuje, naj ponovno pretehtamo vse, ki smo pravkar prebrali. Ne moremo več naravnost sprejeti sveta kot nekaj, kar je vse, kar se primeri, ali prepozicije, da je svet skupek dejstev, ne stvari. Zdaj moramo videti te trditve kot subverzivne delčke neumnosti, ki nas vodi v smeri pravilnega razumevanja logike, jezika in sveta.

6.54. My propositions are elucidatory in this way: he who understands me finally recognizes them as senseless, when he has climbed out through them, on them, over them. (He must so to speak throw away the ladder, after he has climbed up on it.) He must transcend these propositions, and then he will see the world aright.
Predvidevam, da lahko znanost v zgorji povedi upravičeno povežem z matematiko, ki "služi" vsaj kot orodje za preverjanje in fiziko, ki "dobavlja" objektivne dokaze iz narave. Torej "matematično-fizikalna" znanost.
Če tako, potem je matematika zmožna zapopasti realno in ker je sama abstraktna mišljena, izmišljena in nenazadnje konstruirana. Ima mogoče tudi potencial, da zaobjame dejansko ? :oops:

Drum Solo]
Si videl, so trije! :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Če misliš, da je tisto bobnanje, si oglej tale solo na tabli od Alla Rakha!
http://www.youtube.com/watch?v=ALZpNazAVts

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Če misliš, da je tisto bobnanje, si oglej tale solo na tabli od Alla Rakha!
http://www.youtube.com/watch?v=ALZpNazAVts
hm. Hvala, nisem vedel za tega možaka.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Če misliš, da je tisto bobnanje, si oglej tale solo na tabli od Alla Rakha!
http://www.youtube.com/watch?v=ALZpNazAVts
hm. Hvala, nisem vedel za tega možaka.
Je dober, kaj :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Če misliš, da je tisto bobnanje, si oglej tale solo na tabli od Alla Rakha!
http://www.youtube.com/watch?v=ALZpNazAVts
hm. Hvala, nisem vedel za tega možaka.
Je dober, kaj :D
To je harmonija, narave, duha in uma. Bojim se, da še dež ne uspe padati tako hitro. :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:
To je harmonija, narave, duha in uma. Bojim se, da še dež ne uspe padati tako hitro. :wink:
Dobra primerjava...Dvomim, da bo kdaj kakšen cyborg takole igral na tablo... :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

Večkrat se je na različnih forumih vodila diskusija o kvantni prepletenosti in eksperimentu z dvema režama. Tole je po moje zelo ilustrativna in ne preveč tehnična razlaga, hkrati pa zadovoljuje stroge znanstvene kriterije.

Zanimajo me vaši odzivi!

http://www.youtube.com/watch?v=u6HWbs11zdU

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Večkrat se je na različnih forumih vodila diskusija o kvantni prepletenosti in eksperimentu z dvema režama. Tole je po moje zelo ilustrativna in ne preveč tehnična razlaga, hkrati pa zadovoljuje stroge znanstvene kriterije.

Zanimajo me vaši odzivi!

http://www.youtube.com/watch?v=u6HWbs11zdU
Zanimivo, vendar bolj malo glede prepletenosti.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Večkrat se je na različnih forumih vodila diskusija o kvantni prepletenosti in eksperimentu z dvema režama. Tole je po moje zelo ilustrativna in ne preveč tehnična razlaga, hkrati pa zadovoljuje stroge znanstvene kriterije.

Zanimajo me vaši odzivi!

http://www.youtube.com/watch?v=u6HWbs11zdU
Zanimivo, vendar bolj malo glede prepletenosti.
O vsaki stvari nekaj... :D

Uporabniški avatar
solarsystemfil
Prispevkov: 113
Pridružen: 24.7.2013 17:42

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a solarsystemfil »

Prepis pike ni izvedljiv (če bi bil bi bil le za hip, pika je pogojena s strani sistema, in ker sistema v celoti ne obvladuješ, pike ne moreš eksktno prepisati).

Pri medzvezdnih potovanjih potrebuješ:
- ščite
-zaloge
-prostor
-čas

Vse te štiri količine pogojujejo premagovanje velikih razdalj v zelo ozko izbiro plovil.

.ki pa lahko, da že obstajajo :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

solarsystemfil napisal/-a:Prepis pike ni izvedljiv (če bi bil bi bil le za hip, pika je pogojena s strani sistema, in ker sistema v celoti ne obvladuješ, pike ne moreš eksktno prepisati).

Pri medzvezdnih potovanjih potrebuješ:
- ščite
-zaloge
-prostor
-čas

Vse te štiri količine pogojujejo premagovanje velikih razdalj v zelo ozko izbiro plovil.

.ki pa lahko, da že obstajajo :wink:
Ne bo držalo!

Pri medzvezdnih potovanjih potrebuješ: energijo, energijo in energijo... :wink:

Odgovori