Znanost bolj resnična od vere?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:In drugič, jaz spadam med tiste, ki "brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve," a ne "iščejo Boga z iskrenim srcem in ne skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo,…" (171čl. Katekizma). Bom 'zveličan' ali ne?

Kaj pa je z milijardami Kitajcev, pa Indijcev, pa muslimanov, ki še slišali niso za vse dobrote "Kristusovega evangelija"? Kakšna morala je to, ki dovoljuje, da vse te 'duše' pošilja v večno trpljenje v peklu, samo zato ker "brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve"? Je to obraz usmiljenja, ljubezni do bližnjega, pravičnosti, hoje za človekom, ki ga kaže uradna RKC? To je oduren obraz mizantropije z rahlim priokusom po sadizmu...:wink:
Vojko, si ti dobro prebral ta člen:

"171. Kaj pomeni trditev: "Zunaj Cerkve ni zveličanja"?

846-848

Ta trditev pomeni, da celotno odrešenje in zveličanje prihaja od Kristusa-glave po Cerkvi, ki je njegovo telo. Zato se ne morejo zveličati tisti, ki vedo, da je Kristus ustanovil Cerkev kot potrebno za zveličanje, pa bi vendarle ne hoteli vstopiti vanjo ali v njej vztrajati. Hkrati pa morejo po zaslugi Kristusa in njegove Cerkve doseči večno zveličanje tisti, ki brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve, a iščejo Boga z iskrenim srcem in skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo, kakor jo spoznavajo po glasu vesti." (Katekizma katoliške Cerkve)

"Hkrati pa morejo ... doseči ... ki brez lastne krivde ne poznajo ... "

Indijanci ja, ti ne ... bi prej mislil ... :)

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:In drugič, jaz spadam med tiste, ki "brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve," a ne "iščejo Boga z iskrenim srcem in ne skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo,…" (171čl. Katekizma). Bom 'zveličan' ali ne?

Kaj pa je z milijardami Kitajcev, pa Indijcev, pa muslimanov, ki še slišali niso za vse dobrote "Kristusovega evangelija"? Kakšna morala je to, ki dovoljuje, da vse te 'duše' pošilja v večno trpljenje v peklu, samo zato ker "brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve"? Je to obraz usmiljenja, ljubezni do bližnjega, pravičnosti, hoje za človekom, ki ga kaže uradna RKC? To je oduren obraz mizantropije z rahlim priokusom po sadizmu...:wink:
Vojko, si ti dobro prebral ta člen:

"171. Kaj pomeni trditev: "Zunaj Cerkve ni zveličanja"?

846-848

Ta trditev pomeni, da celotno odrešenje in zveličanje prihaja od Kristusa-glave po Cerkvi, ki je njegovo telo. Zato se ne morejo zveličati tisti, ki vedo, da je Kristus ustanovil Cerkev kot potrebno za zveličanje, pa bi vendarle ne hoteli vstopiti vanjo ali v njej vztrajati. Hkrati pa morejo po zaslugi Kristusa in njegove Cerkve doseči večno zveličanje tisti, ki brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve, a iščejo Boga z iskrenim srcem in skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo, kakor jo spoznavajo po glasu vesti." (Katekizma katoliške Cerkve)

"Hkrati pa morejo ... doseči ... ki brez lastne krivde ne poznajo ... "

Indijanci ja, ti ne ... bi prej mislil ... :)
Lahko se bo zgovarjal na ta člen . . . "brez lastne krivde" . . . ker da je bi zaveden in je mislil, da gre samo za vraževerje :). Ga bo že kakšna sekta not spustila, samo naju s Problemi pa ne bo tam in bo glede polemike bolj dolgočasno . . .

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a derik »

derik napisal/-a:Ga bo že kakšna sekta not spustila, samo naju s Problemi pa ne bo tam in bo glede polemike bolj dolgočasno . .
Mimogrede povedano, jaz se imam zaenkrat namen "upokojiti" po budistični varianti, ker je tam nekaj členov, ki mi omogočajo, da se lahko reaktiviram :)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Mirko je napisal:
Seveda verjamemo v to, da so nadnaravni posegi v naravo mogoči. Kolikor sem do sedaj razbral iz tvojih prispevkov tudi v drugih temah, naj bi bila sodba znanosti v tem, da nadnaravnih posegov ne more biti, ker se jih ne opazi.

No, to je pošten in jasen odgovor vernika. Od tu naprej racionalna diskusija seveda ni več smiselna. :D
Kako naj znanstvena metoda preveri, da se najmanj en nadnaravni poseg iz mitologije v realni svet ni zgodil in se tudi nikoli ne bo zgodil?


Z uporabo logike in Occamove britve… :lol:
Tole bi bilo mogoče lahko nekaj podobnega takemu pravilniku, glej odstavek "Assessing miracles". http://en.wikipedia.org/wiki/Congregati ... _of_Saints
Ampak tukaj izgleda da gre izključno za medicinske zadeve. O rigoroznosti pogojev je nekaj malega v "Current process".
Ja, to bi lahko bilo podobno takemu pravilniku. Mirko, ali ne vidiš, da je že naslov več kot bizaren: "Assessing miracles"? Mirko, gre za pravilnik, ki opisuje, kako dokazati kršitve temeljnih naravnih zakonov, na katerih sloni (in pade) Vesolje…To je mission impossible že v konceptu in je v XXI. stoletju, ridikulna, obžalovanja vredna in patetični ostanek temačnega srednjega veka…Sveta pomagavka, samo izgovori na glas in poslušaj, kako to zveni: dokazovanje čudežev!
Kot sem razbral v zgornjem linku o Kongregaciji za zadeve svetnikov, gre za to, da se verniki v svojih molitvah priporočajo kandidatu za svetnika. Če se potem nekomu, ki je bodisi sam molil, bodisi so drugi molili zanj, zgodi ozdravljenje, ki ga označijo kot čudež z neko stopnjo (prva - vstajenje od mrtvih, druga - rekonstitucija od bolezni uničenih organov, tretja - če se v hipu zgodi ozdravljenje od bolezni, ki sicer zahteva dolgotrajno zdravljenje), je to bolj ali manj zanesljiv znak svetništva kandidata.
Glej spredaj!
Kaj pa tole: recimo, da sem astronom in da molim, da bi letos opazil eksplozijo supernove. In bi jo opazil. Mi znanstvena metoda kakorkoli prepoveduje, da bi imel to za indikacijo, da so nadnaravne sile uslišale mojo prošnjo?
Vsekakor znanstvena metoda takšno sklepanje prepoveduje, oz. ga ima za vraževerje. Occamova britev…Vsak igralec lota moli (tako ali drugače), da bi zadel sedmico. Nihče seveda ne brani dobitniku, da post festum verjame, da je bil glavni dobitek posledica dejstva, "da so nadnaravne sile uslišale njegovo prošnjo". Vsi ostali (ki nismo zadeli) pa dobro vemo, da je imel samo neznansko srečo). :lol:
GERDA je res zanimiva, sem malo pogooglal. Ocenjujejo en razpad na kilogram snovi na leto. Vseeno mislim, da se tudi v tem primeru ne bi škodilo priporočati se nadnaravnim silam. Morda bi tako razpad zaznali že januarja. Če ne, pa bi tudi lahko prosili, da bi bili dovolj pozorni, da razpada ne bi spregledali, pa četudi bi se morebiti zgodil šele decembra.
No, tole razmišljanje bi lahko bil "kratek kurz" bistva verovanja v nadnaravno. Nekje sem prebral, da tudi najbolj zadrti vernik-fizik obesi hkrati s svojim klobukom na obešalnik tudi svojo vero/praznoverje, ko vstopa v laboratorij. Seveda "se tudi v tem primeru ne bi škodilo priporočati se nadnaravnim silam", koristilo pa bi toliko kot 'Blažev žegen'; poleg tega, da bi bil predmet posmeha kolegov fizikov, če bi pred vsakim poskusom prižgal svečo pod Marijinim kipom (upam, da ima tudi ona kakšne zadolžitve v zvezi s fiziko!) ali klečal s sklenjenimi rokami v molitvi v tunelu LHC. Kmalu bi dobil poziv na kakšen specialni pregled… :lol:
Žebranje molitvic ni eksplicitno prepovedano. Gre za to, da tisti ki več in hitreje žebra, nima osnove za sklep, da si s tem povečuje možnosti za uslišanje.
Seveda "ni eksplicitno prepovedano", kolikor vem je celo bogudopadljivo in skrajno zaželjeno! Za drugi stavek pa nisem prepričan, da drži. Vsi farji in svete knjige priporočajo: ora et labora. Mislim, da boš težko zanikal (v kontekstu religijskih dogem) tezo, da obstaja pozitivna korelacija med količino žebranja in možnostmi uslišanja. Namreč, pogosteje kot gnjaviš onega zgoraj s svojimi molitvami/priprošnjami, več možnosti imaš, da te usliši, mar ne? Če ne bi bilo tako, bi bila dovolj ena litanija na leto ob Božiču recimo, kajne? Zakaj se sicer trapiti vsako nedeljo (in morda vsak večer pri najbolj zagnanih) z žebranjem iracionalnih tekstov? :lol:
Navedel si citate iz wikija, primerjave več religij. Nisem prepričan, če je avtor pripadnik našega združenja, nisem pa tudi prepričan, kako je z različnimi tolmačenji glede zveličanja. V principu bi morala veljati zadnja verzija katekizma, kompendij je menda nekakšen povzetek le-tega.
O tem, katera "verzija katekizma" odraža pravo božjo besedo se boste pač morali zmeniti v vašem spoštovanem združenju.
Kako bo s tvojim zveličanjem, jaz ne vem. Morda bi bilo lahko vse skupaj odvisno od tega, kako spolnjuješ tisto, kar z iskrenim srcem spoznavaš po glasu vesti (kar so tudi besede člena 171). Isto velja za Kitajce, Indijce, muslimane. Ne vem, kje vidiš, da se jih pošilja v pekel, in to celo navkljub temu, da so brez lastne krivde.
Glej derikov odgovor! Tisto vprašanje o mojem zveličanju pa je bilo seveda retorično…

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:In drugič, jaz spadam med tiste, ki "brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve," a ne "iščejo Boga z iskrenim srcem in ne skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo,…" (171čl. Katekizma). Bom 'zveličan' ali ne?

Kaj pa je z milijardami Kitajcev, pa Indijcev, pa muslimanov, ki še slišali niso za vse dobrote "Kristusovega evangelija"? Kakšna morala je to, ki dovoljuje, da vse te 'duše' pošilja v večno trpljenje v peklu, samo zato ker "brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve"? Je to obraz usmiljenja, ljubezni do bližnjega, pravičnosti, hoje za človekom, ki ga kaže uradna RKC? To je oduren obraz mizantropije z rahlim priokusom po sadizmu...:wink:
Vojko, si ti dobro prebral ta člen:

"171. Kaj pomeni trditev: "Zunaj Cerkve ni zveličanja"?

846-848

Ta trditev pomeni, da celotno odrešenje in zveličanje prihaja od Kristusa-glave po Cerkvi, ki je njegovo telo. Zato se ne morejo zveličati tisti, ki vedo, da je Kristus ustanovil Cerkev kot potrebno za zveličanje, pa bi vendarle ne hoteli vstopiti vanjo ali v njej vztrajati. Hkrati pa morejo po zaslugi Kristusa in njegove Cerkve doseči večno zveličanje tisti, ki brez lastne krivde ne poznajo Kristusovega evangelija in njegove Cerkve, a iščejo Boga z iskrenim srcem in skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo, kakor jo spoznavajo po glasu vesti." (Katekizma katoliške Cerkve)

"Hkrati pa morejo ... doseči ... ki brez lastne krivde ne poznajo ... "

Indijanci ja, ti ne ... bi prej mislil ... :)
Seveda sem ga dobro prebral, kot običajno!
Ali boš trdil, da vsi ti Indijci, pa Kitajci "iščejo Boga z iskrenim srcem in skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo"? Da ne govorim o nas ateistih! Ali morda ti "iščeš Boga z iskrenim srcem in skušaš pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo"? To pa je pogoj po tem členu, da si zveličan!

Pa saj so stvari jasne in enoznačne, ne vem zakaj slepomišimo: vsaka religija trdi, da je edina prava in zveličavna; to spada k bistvu vsakega religijskega nauka. Vsaka drugačna dogma bi bilo jasno žaganje veje, na kateri udobno sedijo…Če ne bi bilo tako, kakšno prednost bi imela recimo RKC pred vsemi ostalimi stotinami religij? Kako bi se sicer lahko sama razglaševala za "vesoljno cerkev"? Kako bi sicer islam lahko zahteval kalifat od Vladivostoka do Lizbone? Problemi, mislim, da so vsaj nama stvari jasne… :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

derik napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ti torej resno misliš, da Indijanci, ko plešejo 'ples dežja', ne verjameno v Velikega Manitouja (njihove različice Jezusa, ali gospoda ali duha)? Da "že sam pravilno izvršen ritual zagotavlja, da se bo recimo neka želja izpolnila"? In da Azteki, ki so 'darovali' svojim bogovom svoje drage, tako da so jim živim izrezali srce, niso verjeli, da bo prav zaradi tega rituala njihov bog Quetzalcoatl milosten do njih in jim bo zagotovil dobro letino?
Konkretni primeri so vedno lahko neka mešanica mnogih faktorjev. Jaz omenjenih dveh ne poznam natančneje. Imaš morda kašen link na študije, ki ples dežja in azteško žrtvovanje s tega vidika natančneje opisujejo? Poanta je v tem, da je med vraževerjem in vero razlika. Lahko pa, da obstaja korelacija med nagnjenostjo k veri in k vraževerju, ni pa sploh nujno, da je vraževerja med verniki več. Zanimivo bi bilo pogledati kakšno študijo na to temo.

Kako bi se ti recimo opredelil do tega, da kot ateist prižgeš svečko na grobu?
Malo pogooglaj, virov na to temo je obilo.

Pa opiši mi že enkrat to differentio specifico med vero in praznoverjem? Kaj je tista specifična razlika, ki ju loči?

Pokopavanje mrtvih, obeleževanje njihovega groba, prižiganje svečk ipd. spadajo med civilizacijske pridobitve in nimajo s praznoverjem nobene (direktne) zveze. Ko jaz prižgem svečo na maminem grobu, nimam pri tem v mislih nobenih aluzij o "večnem plamenu" o "ognju vstajenja" in kar je še podobih verskih ali praznoverskih metafor. Preprosto je to zame del naše kulture in običajev, ki nimajo nobene verske konotacije.

floko2
Prispevkov: 101
Pridružen: 21.10.2010 14:52

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a floko2 »

derik napisal/-a:Običajno vprašanja tipa "zakaj", recimo, zakaj je ravno mene morala doleteti ta nesreča, zakaj moramo vsi umreti, zakaj so ljudje zlobni, kakšen smisel ima življenje ipd. A če si jih ti ne zastavljaš, se ti res ni treba s tem ukvarjati.
OK razumem, da se vprašaš "zakaj", ampak potem je odgovor verjetno en sam in se na vprašanje da dokaj hitro odgovorit, pač v skladu z naukom. Ne razumem pa, zakaj bi se moral to spraševati (se pravi večkrat, na dolgi rok) ali še huje, se s tem ukvarjati..
derik napisal/-a:Odgovor lahko pomirja že zato, ker potem vsaj veš (oz. misliš, da veš), pri čem si. Ni pa nujno, vera te lahko še bolj zbega. Ni samo vera tista, ki ponuja take odgovore, ja pa to morda njena glavna tema.
Skoraj kot droga torej, kot je že omenil Vojko. Hitro vzameš en zavojček in (kruta) realnost je naenkrat lepša oz. bolje, razumljena..

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a derik »

vojko napisal/-a:
derik napisal/-a:Kako bi se ti recimo opredelil do tega, da kot ateist prižgeš svečko na grobu?
Pokopavanje mrtvih, obeleževanje njihovega groba, prižiganje svečk ipd. spadajo med civilizacijske pridobitve in nimajo s praznoverjem nobene (direktne) zveze. Ko jaz prižgem svečo na maminem grobu, nimam pri tem v mislih nobenih aluzij o "večnem plamenu" o "ognju vstajenja" in kar je še podobih verskih ali praznoverskih metafor. Preprosto je to zame del naše kulture in običajev, ki nimajo nobene verske konotacije.
No, če boš tako tolerantno obravnaval tudi običaje vernikov, jih boš veliko bolje razumel.
Pa opiši mi že enkrat to differentio specifico med vero in praznoverjem? Kaj je tista specifična razlika, ki ju loči?
Kolikokrat še rabiš? Pa še iz vraževerja si spotoma kar preskočil na praznovernost. A misliš, da so vse to sinonimi za vero?

Vraževerje pomeni verjeti v vraže (primer: če ti črna mačka prekriža pot, ti to prinaša nesrečo). Vera pa pomeni verovati v boga (primer: krščanski Credo)
floko2 napisal/-a:
derik napisal/-a:Odgovor lahko pomirja že zato, ker potem vsaj veš (oz. misliš, da veš), pri čem si. Ni pa nujno, vera te lahko še bolj zbega. Ni samo vera tista, ki ponuja take odgovore, ja pa to morda njena glavna tema.
Skoraj kot droga torej, kot je že omenil Vojko. Hitro vzameš en zavojček in (kruta) realnost je naenkrat lepša oz. bolje, razumljena..
A, to pa ne.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Seveda sem ga dobro prebral, kot običajno!
OK, ampak zgleda, da nisi razumel, kot običajno :) ... namreč:
Ali boš trdil, da vsi ti Indijci, pa Kitajci "iščejo Boga z iskrenim srcem in skušajo pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo"? Da ne govorim o nas ateistih! Ali morda ti "iščeš Boga z iskrenim srcem in skušaš pod vplivom milosti spolnjevati njegovo voljo"? To pa je pogoj po tem členu, da si zveličan!
Tam zgolj piše, da kdor koli bo v svojem srcu iskreno iskal Boga, četudi je to v njihovemu primeru recimo Bog Šiva, in ne bodo imeli te milosti, da poslušajo Božjo besedo (Kristusovo besedo), bo ne glede na to, po veliki milosti Kristusa in Cerkve, zveličan. Skrtaka, nek bogaboječ prebivalec neke indijske vasice, ki še ni imel prilike slišati ničesar o Kristusu in njega Cerkvi, je pa v svojem srcu iskren iskalec božje poti (pač Šive), bo zveličan. Četudi se mu niti blisalo ne bo kaj se dogaja, ko tako stopi pred Petra ... zdaj razumeš.

Kar pa se tiče ateistov in mene, kot enega teh, pa se me notranja organiziranost in pravna ureditev določene verske skupnosti v ničemer ne tiče.

Vojko, za razliko od tebe ateista , jaz ateist ne hrepenim po zveličanju. :wink: :)
Pa saj so stvari jasne in enoznačne, ne vem zakaj slepomišimo: vsaka religija trdi, da je edina prava in zveličavna; to spada k bistvu vsakega religijskega nauka.
Ja, tudi Janša In Jankovič trdita, da sta poštena politika, pa ... Spet smo pri tistem, da zgleda kot, da Cerkvi tudi ti sam na nek način verjameš. Namreč, popusti malo, tega o zveličanju danes tudi sami ne verjamejo ... :wink:
Vsaka drugačna dogma bi bilo jasno žaganje veje, na kateri udobno sedijo…Če ne bi bilo tako, kakšno prednost bi imela recimo RKC pred vsemi ostalimi stotinami religij? Kako bi se sicer lahko sama razglaševala za "vesoljno cerkev"? Kako bi sicer islam lahko zahteval kalifat od Vladivostoka do Lizbone?
Vem kaj želiš reči, vendar se moja intervencija ni nanašala na ta vidik problematike religijskih skupnosti, temveč zgolj na branje tistega člena.
Problemi, mislim, da so vsaj nama stvari jasne… :wink:
Al verujeva, da so nama jasne?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Lahko se bo zgovarjal na ta člen . . . "brez lastne krivde" . . . ker da je bi zaveden in je mislil, da gre samo za vraževerje. Ga bo že kakšna sekta not spustila, samo naju s Problemi pa ne bo tam in bo glede polemike bolj dolgočasno . . .
:)

Bomo pri vojku kmalu opazili prve znake nove usmeritve, sicer bo še vedno (vulgarno :wink: ) udrihal po religijah, ampak vedno z mislijo, pa saj Bog šteka in ve kako je, če te marksizem opije. Ni izhoda iz te omame... :)

Mogoče nekega dne, na sličici vojkovega nicka, pod vratom bradatega moža ugledamo manjši križek ... " za svaki slučaj, nek se nađe ...." :wink: :)

Uporabniški avatar
solarsystemfil
Prispevkov: 113
Pridružen: 24.7.2013 17:42

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a solarsystemfil »

Vprašanje Boga in svetih naukov ali spisov
je bistvo vprašanje na kakšnega Boga pristajaš.

Vsak si sam definira lastnosti Boga
vsi se strinjamo v njegovo vsemogočnost a naprej pa se razhajamo.

Jaz osebno pristajam le na neskončno dobrega Boga.

In sem ga iskal skozi mnoge religije
skozi mnoge trenutke stiske in osame
iskal sem ga v radosti
in v upu
skozi enačbe
skozi števila
skozi slike
skozi fotografije
skozi besedo
skozi zvok
skozi detekcijo
in merilno negotovostjo
vmes
in skozi vse preostale moje trenutke

Vmes sem se skoraj vedno izgubil,
ko so hoteli od mene,
da sprejem Božji načrt
kljub trpljenju v premnogih nedolžnih očeh
kljub obstoju zla v njegovih posvečenih Cerkvah
kljub nesmiselnim zapovedim in absurdnim prepovedim
kljub poniževanju žensk
kljub zlorabi mož
kljub suženjstvu otrok
kljub pobojem
kljub mračnjaštvu
kljub poneumljanju


in sem vmes spoznal,
da Bog je
da Bog je ta, ki trpi v vseh teh očeh
da že zdavnaj ni več vsemogočen
in da me skozi milijone miliarde nesrečnih ust kliče
na pomoč

NA POMOČ

Pomagaj mi;

NIČ nisem kriv
le rodil sem se v ta davno obljubljeni svet

Edini zakon mojega boga:

Pomagaj sebi in okolju
AS MUCH AS REASONABLE ACHIEVABLE. amara

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Derik je napisal:
No, če boš tako tolerantno obravnaval tudi običaje vernikov, jih boš veliko bolje razumel.
Saj jih, ampak v podobnem smislu, kot obravnavam običaje zasvojencev z drogo, ali pa ljudi, ki imajo probleme z dojemanjem realnosti. Do ljudi z raznimi motnjami sem vedno toleranten… :D
Kolikokrat še rabiš? Pa še iz vraževerja si spotoma kar preskočil na praznovernost. A misliš, da so vse to sinonimi za vero?
Se opravičujem, se mi je zapisalo. Mislil sem seveda na vraževerje.
Vraževerje pomeni verjeti v vraže (primer: če ti črna mačka prekriža pot, ti to prinaša nesrečo). Vera pa pomeni verovati v boga (primer: krščanski Credo).
Trudim se in trudim, a te logike ne razumem. Kakšna je (bistvena, krucialna) razlika med metaforo s črno mačko in metaforo o tem, da če ne boš molil in verjel v nekakšnega boga, boš "pogubljen", ti bo to "prineslo nesrečo"?
Skoraj kot droga torej, kot je že omenil Vojko. Hitro vzameš en zavojček in (kruta) realnost je naenkrat lepša oz. bolje, razumljena.

A, to pa ne.
Kako to misliš? :shock:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
OK, ampak zgleda, da nisi razumel, kot običajno :) ... namreč
Skušaš biti sarkastičen?
Tam zgolj piše, da kdor koli bo v svojem srcu iskreno iskal Boga, četudi je to v njihovemu primeru recimo Bog Šiva, in ne bodo imeli te milosti, da poslušajo Božjo besedo (Kristusovo besedo), bo ne glede na to, po veliki milosti Kristusa in Cerkve, zveličan. Skrtaka, nek bogaboječ prebivalec neke indijske vasice, ki še ni imel prilike slišati ničesar o Kristusu in njega Cerkvi, je pa v svojem srcu iskren iskalec božje poti (pač Šive), bo zveličan. Četudi se mu niti blisalo ne bo kaj se dogaja, ko tako stopi pred Petra ... zdaj razumeš.
Ne, ti ne razumeš. Ko je v katekizmu ali Bibliji govora o "iskrenem iskanju boga" je brez dvoma mišljen njihov bog, ne pa Šiva ali Alah. Zakaj bi sicer križarji v krvavih pohodih "osvobajali" Kristusov grob, ki so ga zavzeli "neverniki", če je vseeno v katerega boga verjameš, glavno je, da ga "v svojem srcu iskreno iščeš"?? Bodi resen, problemi! :(
Kar pa se tiče ateistov in mene, kot enega teh, pa se me notranja organiziranost in pravna ureditev določene verske skupnosti v ničemer ne tiče.
Mene tudi ne.
Vojko, za razliko od tebe ateista , jaz ateist ne hrepenim po zveličanju.
Od kod ti pa ta 'šnops' ideja? Jaz da "hrepenim po zveličanju"? Ravno toliko kot po trski v riti… :lol:
Ja, tudi Janša In Jankovič trdita, da sta poštena politika, pa ... Spet smo pri tistem, da zgleda kot, da Cerkvi tudi ti sam na nek način verjameš. Namreč, popusti malo, tega o zveličanju danes tudi sami ne verjamejo ...
Si se lotil podtikanja? Sploh pa ne razumem, zakaj vlačiš v ta kontekst Janša In Jankoviča.
Al verujeva, da so nama jasne?
Hotel sem biti vljuden, nič drugega.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Bomo pri vojku kmalu opazili prve znake nove usmeritve, sicer bo še vedno (vulgarno :wink: ) udrihal po religijah, ampak vedno z mislijo, pa saj Bog šteka in ve kako je, če te marksizem opije. Ni izhoda iz te omame...


Previdno z umazano mokro cunjo, problemi
Mogoče nekega dne, na sličici vojkovega nicka, pod vratom bradatega moža ugledamo manjši križek ... " za svaki slučaj, nek se nađe ...."
Boš moral čakati dlje kot ti je shrink izračunal, da bi molekule zraka v tisti sobi potrebovale, da se zberejo v enem kotu… :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Znanost bolj resnična od vere?

Odgovor Napisal/-a vojko »

solarsystemfil napisal/-a:Vprašanje Boga in svetih naukov ali spisov
je bistvo vprašanje na kakšnega Boga pristajaš.

Vsak si sam definira lastnosti Boga
vsi se strinjamo v njegovo vsemogočnost a naprej pa se razhajamo.

Jaz osebno pristajam le na neskončno dobrega Boga.

In sem ga iskal skozi mnoge religije
skozi mnoge trenutke stiske in osame
iskal sem ga v radosti
in v upu
skozi enačbe
skozi števila
skozi slike
skozi fotografije
skozi besedo
skozi zvok
skozi detekcijo
in merilno negotovostjo
vmes
in skozi vse preostale moje trenutke

Vmes sem se skoraj vedno izgubil,
ko so hoteli od mene,
da sprejem Božji načrt
kljub trpljenju v premnogih nedolžnih očeh
kljub obstoju zla v njegovih posvečenih Cerkvah
kljub nesmiselnim zapovedim in absurdnim prepovedim
kljub poniževanju žensk
kljub zlorabi mož
kljub suženjstvu otrok
kljub pobojem
kljub mračnjaštvu
kljub poneumljanju


in sem vmes spoznal,
da Bog je
da Bog je ta, ki trpi v vseh teh očeh
da že zdavnaj ni več vsemogočen
in da me skozi milijone miliarde nesrečnih ust kliče
na pomoč

NA POMOČ

Pomagaj mi;

NIČ nisem kriv
le rodil sem se v ta davno obljubljeni svet

Edini zakon mojega boga:

Pomagaj sebi in okolju
AS MUCH AS REASONABLE ACHIEVABLE. amara
:?: :shock:

Odgovori