MEMI in Materializem

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:Morda so moje besede izpadle preostro.
Glej, z ostrino nimam niti najmanjšega problema. Tvoje besede pa niso ostre, ampak, kot sem ti že nekajkrat bolj ali manj naravnost povedal, neprimerne in pogosto nepotrebno vzvišene. Izražaš se, kakor da bi ti diktiral vsebino in tempo debate, kakor da bi ti odločal o tem, kaj je treba povedati, kako argumentirati, kaj tebe zadovolji in kaj ne. Na vprašanja ne odgovarjaš. Kakor da bi bili tu mi zaradi tebe. V tem okviru je zelo težko sodelovati. V tvojem zadnjem postu sem prvič zaznal rahlo pripravljenost, da si se morda pripravljen pogovarjati na spodoben način, pa nisem povsem prepričan, da se ne motim.
Vendar ne želim prejudicirati tvojega mnenja.
Nadvse pohvalno, ampak lepo bi bilo tudi, če bi sam izrazil svoje mnenje, in to brez pogojevanja. Saj ni treba, da se z menoj strinjaš. Tudi jaz se ne s teboj.
Želel bi, da točno opredeliš svoje stališče.
Jaz sicer mislim, da je moje stališče jasno, ampak lahko se seveda motim. Kakšno podvprašanje bi bilo koristno.
Potem se bom lahko izjasnil.
Vidiš, to pogojevanje ni potebno.
Zopet kratek stik.
Morda. Ampak ali se sploh zavedaš svojega slovesa na tem in še kakem drugem forumu? Sogovornikom marsikaj očitaš, sam pa počneš isto ali še kaj hujšega. Debata s teboj se izkaže kot zelo težek podvig, pa ne zaradi teže ali resnosti vsebine.
boš moral povedati več.
Prav. Kaj konkretno te zanima?
Gotovo se ti bom oddolžil.
NIčesar mi nisi dolžen, niti jaz tebi. Ampak, če se želiš pogovarjati ...

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Morda so moje besede izpadle preostro.
Glej, z ostrino nimam niti najmanjšega problema. Tvoje besede pa niso ostre, ampak, kot sem ti že nekajkrat bolj ali manj naravnost povedal, neprimerne
* Tudi jaz imam pripombe. (Tudi pohvale, ampak tokrat le problemi.)
* Pripombe se nanašajo splošno na Kv.
* Jih bom naštel v tej temi. Če se vseh ne bom spomnil, jih bom navajal še kasneje.
* Ta forum je (poljud.)zn. forum in vpraševalec pričakuje na vprašanje odgovor - kot ga dobi študent od univ. profesorja, ki dejansko mnogo ve, ki je vesel vprašanja, ki se podvprašanj ne boji, ki se ne boji izraženih pomislekov, ki se ne boji drugačnega pristopa.
Ki se zaveda, da vsega ne ve, da je zmotljiv.
Če Kv. ne pozna odgovora, naj to pove; skorajda pa je dolžna si vzeti čas in ga poiskati.
* Na vljudno vprašanje je potrebno dati prav tako spoštljiv odgovor. Stavki morajo biti nežaljivi, obojestransko. (Dualizem ni dopusten. Niti ni oseba idiot, niti ni stališče idiotsko. Ovrednotenje osebe itak ni stvar Kv. - nepravilno stališče pa je na primer nepravilno, neutemeljeno, netočno, izven konteksta, brezpredmetno. Morda še slabo, nesmiselno. Ni pa trapasto, neumno (kajti to bi pomenilo, da je avtor trap ali neumnež - kar pa je žalitev).
* Dober odgovor je dovolj popoln, pojasni tudi še kako stvar ki ni bila direktno predmet vprašanja, razlaga je jasna, dovolj utemeljena.
Če kdo ne želi odgovoriti, naj to nakaže; izgovori niso dopustni.
* Argumenti so poseben problem. Če so za Kv. vsebinsko nesprejemljivi, so formalno kljub temu seveda legitimni, zato mora biti odgovor temu ustrezen. Kv. nima pravice vsiljevati svojih stališč.



Želel bi, da točno opredeliš svoje stališče.
-----
Jaz sicer mislim, da je moje stališče jasno, ampak lahko se seveda motim. Kakšno podvprašanje bi bilo koristno.
----------
Potem se bom lahko izjasnil.
------
Vidiš, to pogojevanje ni potebno.
Želel sem, da mi pojasniš, od kod ima mem vsiljevalsko lastnost.
Želel sem razlago, ne napotek na lastno razmišljanje o modi.


boš moral povedati več.
----------
Prav. Kaj konkretno te zanima?
---------
Gotovo se ti bom oddolžil.
----------
NIčesar mi nisi dolžen, niti jaz tebi. Ampak, če se želiš pogovarjati ...
Tvoja kratka omemba o pričakovanju prevare se mi zdi pomembna in blizu.
Toda tvoja posredna in kratka utemeljitev z reklamami se mi zdi nejasna: kot ustavitev na pol poti.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a vojko »

Lili (rock) je napisal):
Na vljudno vprašanje je potrebno dati prav tako spoštljiv odgovor. Stavki morajo biti nežaljivi, obojestransko. (Dualizem ni dopusten. Niti ni oseba idiot, niti ni stališče idiotsko. Ovrednotenje osebe itak ni stvar Kv. - nepravilno stališče pa je na primer nepravilno, neutemeljeno, netočno, izven konteksta, brezpredmetno. Morda še slabo, nesmiselno. Ni pa trapasto, neumno (kajti to bi pomenilo, da je avtor trap ali neumnež - kar pa je žalitev).
(Napisal/-a Rock » 30.12.2013 0:33)
Ne veš, o čem govoriš, idiot.
(Napisal/-a Rock » 29.12.2013 0:03 kot odgovor shrinku) :lol: :lol: :lol: :lol:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Sluzasti Otrob napisal/-a:
Rock napisal/-a: Na vljudno vprašanje je potrebno dati prav tako spoštljiv odgovor. Stavki morajo biti nežaljivi, obojestransko. (Dualizem ni dopusten. Niti ni oseba idiot, niti ni stališče idiotsko. Ovrednotenje osebe itak ni stvar Kv. - nepravilno stališče pa je na primer nepravilno, neutemeljeno, netočno, izven konteksta, brezpredmetno. Morda še slabo, nesmiselno. Ni pa trapasto, neumno (kajti to bi pomenilo, da je avtor trap ali neumnež - kar pa je žalitev).
(Napisal/-a Rock » 30.12.2013 0:33)
Ne veš, o čem govoriš, idiot.
(Napisal/-a Rock » 29.12.2013 0:03 kot odgovor shrinku) :lol: :lol: :lol: :lol:
Si že pozabil na kazensko-pravni institut 'silobran'?

Povsem v skladu s splošno šarlatanskostjo.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
Sluzasti Otrob napisal/-a:
Rock napisal/-a: Na vljudno vprašanje je potrebno dati prav tako spoštljiv odgovor. Stavki morajo biti nežaljivi, obojestransko. (Dualizem ni dopusten. Niti ni oseba idiot, niti ni stališče idiotsko. Ovrednotenje osebe itak ni stvar Kv. - nepravilno stališče pa je na primer nepravilno, neutemeljeno, netočno, izven konteksta, brezpredmetno. Morda še slabo, nesmiselno. Ni pa trapasto, neumno (kajti to bi pomenilo, da je avtor trap ali neumnež - kar pa je žalitev).
(Napisal/-a Rock » 30.12.2013 0:33)
Ne veš, o čem govoriš, idiot.
(Napisal/-a Rock » 29.12.2013 0:03 kot odgovor shrinku) :lol: :lol: :lol: :lol:
Si že pozabil na kazensko-pravni institut 'silobran'?

Povsem v skladu s splošno šarlatanskostjo.
Rock, verjetno je sprva ugotovil Jezus, za njim pa Newton, da roka, ki udari je hkrati tudi udarjena, a ne? :roll:
»Če te nekdo udari na desno lice, mu nastavi tudi levo.« (Mt 5, 29)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:Ta forum je (poljud.)zn. forum in vpraševalec pričakuje na vprašanje odgovor - kot ga dobi študent od univ. profesorja, ki dejansko mnogo ve, ki je vesel vprašanja, ki se podvprašanj ne boji, ki se ne boji izraženih pomislekov, ki se ne boji drugačnega pristopa.
Je forum in ne kaka izobraževalna ustanova, kjer so profesorji plačani, da tudi razlagajo. Tu se srečujemo različni ljudje in sploh ni rečeno, da so med nami tudi taki, ki znajo neukemu odgovoriti na vsako vprašanje. Šarlatanom itak ni mogoče primerno odgovoriti. Marsikdo bi se resnično moral poučiti iz učbenikov o stvareh, o katerih postavlja primerna ali neprimerna vprašanja.
Ki se zaveda, da vsega ne ve, da je zmotljiv.
Edini, ki se na tem forumu ne zaveda svoje zmotljivosti, so šarlatani.
Če Kv. ne pozna odgovora, naj to pove; skorajda pa je dolžna si vzeti čas in ga poiskati.
Če se v neki temi pojavi vprašanje, na katerega ne znam odgovoriti (in takih ni malo), to vprašanje pač ni namenjeno meni in se ne trudim z izjavami, da odgovora ne poznam.
Na vljudno vprašanje je potrebno dati prav tako spoštljiv odgovor.
Načelno da, ampak tisti, ki terjajo vljuden odgovor, so pogosto nesramni. Moti me, če ljudje ne živijo po pravilih, ki jih predpisujejo drugim.
Niti ni oseba idiot, niti ni stališče idiotsko.
Načelno da, ampak kadar se spraševalec zmrduje nad odgovorom in postavlja vprašanemu neumne ali žaljive zahteve, pa vprašanemu ni več treba biti potrpežljiv.
Želel sem, da mi pojasniš, od kod ima mem vsiljevalsko lastnost. Želel sem razlago, ne napotek na lastno razmišljanje o modi.
Memi imajo vsebino "moraš!" in "povej naprej!" Ljudje se trudijo z modo, ker želijo ugajati, ker želijo blesteti, biti v središču pozornosti, pa tudi, ker so naivni in resno jemljejo reklame in modne časopise. Če se ne obnašajo po modi, jih je sram, jih okolje, ki mu vestno prisluhnejo, da vedeti, da niso "in". Jaz teh problemov nimam, ampak tudi jaz oblečem pražnja oblačila, ko grem v gledališče. V ozadju takega obnašanja je "moraš!" Nihče ne želi veljati za čudaka, iztirjenca, neprilagojenca.
Tvoja kratka omemba o pričakovanju prevare se mi zdi pomembna in blizu.
Svet je poln naivnih ljudi, takih, ki želijo biti prevarani. In vedno se najdejo ljudje, ki takim pridejo nasproti. Znanost sama se je velikokrat v zgodovini osmodila, ko ni prepoznala prevare. Znanstveniki računajo z dejstvom, da narava ne goljufa, in pri raziskovanju te možnosti ne upoštevajo. Jim tudi ni treba, saj se pojavi v enakih okoliščinah vedno odvijajo enako, predvidljivo, zakonito, vprašanje je samo, ali je znanosti uspelo odkriti zakonitost. Z ljudmi je seveda drugače. Primer Urija Gellerja je šolski primer goljufa, ki mu je nasedlo ogromno ljudi, dokler se ni pojavil enakovreden goljuf (James Randi), ki ga je razkrinkal. YouTube je poln prepetuum mobilov, ničelne energije, votle ali ravne Zemlje, neznanih letečih predmetov, duhov ... Navadni ljudje nimajo nikakršne možnosti prepoznati, kaj je res, ker niso dovolj izobraženi. Novodobniki in podobni dušebrižniki jim prepričljivo razložijo, da znanosti ne smejo verjeti. Kaj še nevednemu preostane? Tu bi sicer Kvarkadabra morala igrati pomembno vlogo, ampak poglej, kaj se na njej dogaja. Nadsvetlobna hitrost, brezčasno vesolje, mešanje končnosti z neskončnostjo, fizike s poezijo. Kako naj se v tem kaosu znajde nevednež, ki mu večina prišepetovalcem svetuje odprtega duha in dvom v razum. Tako, upam, da sem uspel povedati, kar sem se namenil.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:Svet je poln naivnih ljudi, takih, ki želijo biti prevarani. In vedno se najdejo ljudje, ki takim pridejo nasproti. Znanost sama se je velikokrat v zgodovini osmodila, ko ni prepoznala prevare. Znanstveniki računajo z dejstvom, da narava ne goljufa, in pri raziskovanju te možnosti ne upoštevajo. Jim tudi ni treba, saj se pojavi v enakih okoliščinah vedno odvijajo enako, predvidljivo, zakonito, vprašanje je samo, ali je znanosti uspelo odkriti zakonitost. Z ljudmi je seveda drugače. Primer Urija Gellerja je šolski primer goljufa, ki mu je nasedlo ogromno ljudi, dokler se ni pojavil enakovreden goljuf (James Randi), ki ga je razkrinkal. YouTube je poln prepetuum mobilov, ničelne energije, votle ali ravne Zemlje, neznanih letečih predmetov, duhov ... Navadni ljudje nimajo nikakršne možnosti prepoznati, kaj je res, ker niso dovolj izobraženi. Novodobniki in podobni dušebrižniki jim prepričljivo razložijo, da znanosti ne smejo verjeti. Kaj še nevednemu preostane? Tu bi sicer Kvarkadabra morala igrati pomembno vlogo, ampak poglej, kaj se na njej dogaja. Nadsvetlobna hitrost, brezčasno vesolje, mešanje končnosti z neskončnostjo, fizike s poezijo. Kako naj se v tem kaosu znajde nevednež, ki mu večina prišepetovalcem svetuje odprtega duha in dvom v razum. Tako, upam, da sem uspel povedati, kar sem se namenil.
Tole je res dobro napisano. Bravo, Roman. Bilo bi odlično, če ne bi vsebovalo navadnih ljudi, ne dovolj izobraženih. :cry: Včasih je tudi opaziti, da so nekateri preveč pragmatično kompetentni.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
Sluzasti Otrob napisal/-a:
Rock napisal/-a: Na vljudno vprašanje je potrebno dati prav tako spoštljiv odgovor. Stavki morajo biti nežaljivi, obojestransko. (Dualizem ni dopusten. Niti ni oseba idiot, niti ni stališče idiotsko. Ovrednotenje osebe itak ni stvar Kv. - nepravilno stališče pa je na primer nepravilno, neutemeljeno, netočno, izven konteksta, brezpredmetno. Morda še slabo, nesmiselno. Ni pa trapasto, neumno (kajti to bi pomenilo, da je avtor trap ali neumnež - kar pa je žalitev).
(Napisal/-a Rock » 30.12.2013 0:33)
Ne veš, o čem govoriš, idiot.
(Napisal/-a Rock » 29.12.2013 0:03 kot odgovor shrinku)
Si že pozabil na kazensko-pravni institut 'silobran'?

Povsem v skladu s splošno šarlatanskostjo.
Oglasi se, ko boš znal pravilno odgovoriti na vprašanje, kaj je pravo (ius)...:lol: :lol: :lol: :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:Bilo bi odlično, če ne bi vsebovalo navadnih ljudi, ne dovolj izobraženih.
Imaš prav, te stvari se dogajajo tudi izobraženim, ki svojega znanja ne jemljejo resno, ali pa želijo samo ugajati.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Rock »

bargo napisal/-a:Rock, verjetno je sprva ugotovil Jezus, za njim pa Newton, da roka, ki udari je hkrati tudi udarjena, a ne? :roll:
»Če te nekdo udari na desno lice, mu nastavi tudi levo.« (Mt 5, 29)
Morda.

Vendar pomen J-ga reka je drugačen.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Želel sem, da mi pojasniš, od kod ima mem vsiljevalsko lastnost. Želel sem razlago, ne napotek na lastno razmišljanje o modi.
Memi imajo vsebino "moraš!" in "povej naprej!" Ljudje se trudijo z modo, ker želijo ugajati, ker želijo blesteti, biti v središču pozornosti, pa tudi, ker so naivni in resno jemljejo reklame in modne časopise. Če se ne obnašajo po modi, jih je sram, jih okolje, ki mu vestno prisluhnejo, da vedeti, da niso "in". Jaz teh problemov nimam, ampak tudi jaz oblečem pražnja oblačila, ko grem v gledališče. V ozadju takega obnašanja je "moraš!" Nihče ne želi veljati za čudaka, iztirjenca, neprilagojenca.
To je za moj okus primerna razlaga.

Mem - je torej odkrita ali prikrita sugestija.(?)

Pravni aspekt:
zloraba monopolnega položaja ni dopustna; zavajajoča reklama ni dopustna; sugestivna vprašanja v kazenski preiskavi niso dopustna.

Nep. aspekt:
da, na vsak agens mojster ostane miren (undisturbedness; tudi če se gora zraven sesede; anybody can do anything any time);
npr. v ZDA je ogromna toleranca (vsak se sme obnašati povsem svobodno; meja je npr. k.d., povzročitev škode; da, Slovenija je žal zatohla provincialnost);
vendar sociologija nas (tudi) uči, da naj vsak človek igra svojo vlogo glede na konkretne okoliščine (razlog: človek živi med drugimi, ne na samotnem otoku; človek ni abs. svoboden).

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:To je za moj okus primerna razlaga.
No, pa se le nisem trudil v prazno. Aleluja.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a:Bilo bi odlično, če ne bi vsebovalo navadnih ljudi, ne dovolj izobraženih.
Imaš prav, te stvari se dogajajo tudi izobraženim, ki svojega znanja ne jemljejo resno, ali pa želijo samo ugajati.
Imaš koga v mislih? Mogoče kakšen primer, očitek je kar hud, a ne?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:To je za moj okus primerna razlaga.
No, pa se le nisem trudil v prazno. Aleluja.
Yep, ti zavidam. No, malo zavidam, če komu lahko uspe, potem bi itak stavil nate. :wink:

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: MEMI in Materializem

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
Rock napisal/-a:Tvoja kratka omemba o pričakovanju prevare se mi zdi pomembna in blizu
Svet je poln naivnih ljudi, takih, ki ...
...
Tako, upam, da sem uspel povedati, kar sem se namenil.
Dobro.
(Sicer rahla pripomba:
"Kako naj se v tem kaosu znajde nevednež, ki mu večina prišepetovalcem svetuje odprtega duha in dvom v razum." ---
* biti odprtega duha, biti fleksibilen - ali ni to vrednota?
* dvomiti v razum: gotovo proti racionalnemu dokazu v nekem smislu ni priziva; toda če bi človek uporabljal zgolj razum, bi bil revček.)



Jaz sem ob tvoji omembi imel drugo asociacijo.
Če koga zanima moja miselna pot:
človek je zmotljiv, zato je napaka običajnost;
na napaki ni mogoče graditi;
toda če človek prizna napako, bo drugi to zlorabil;
še ena premisa, človek mora vedno ravnati v skladu s svojim (tudi, če je to njegovo napačno);
torej, v svet je položeno nekaj negativnosti, in to tako objektivne kot subjektivne (kar je v skladu z Bi.: svet je dober, zelo dober; je torej dober, ni pa odličen). - Tu bom razmišljanje končal.

Odgovori