Časovni stroj?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

mriz napisal/-a:Seveda, saj sploh ni vprašanje če je šport koristen. Saj se tudi sam ukvarjam s športom. Za mene je problem v tem, kakšen posel je šport postal. In cepec, ki zna samo brcati žogo, si ne zasluži takšne plače (desetine miljonov). No, navsezadnje je za to krivo povpraševanje, torej samih ljudi (ljubiteljev športa).

Aja, s športom bi se moral ukvarjati vsak (privat, s kolegi, itd), ne pa samo govoriti da je ljubitelj športa če to pomeni da pije pivo medtem ko gleda tv.
Točno tako!
V zadnjem stavku si perfekno opisal mojega očeta, je vs pametem pred televizijo, vamp pa mu vzhaja od tistga piva bol k kruh...Žalostno je to, da je takih ljudi veliko. Sicer pa se meni te nogometne tekme zdijo kot včasih gladijatorji v Rimskem cesarstvu, arene so zamenjali štadijoni, gladiatorje pa nogometaši. Smo postali novodobno Rimsko cesarstvo, KRUHA IN IGER.

Bomo morali počasi nazaj na topic, ker čene bo moderator brisal...

timj010
Prispevkov: 30
Pridružen: 31.3.2005 19:17
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a timj010 »

Back on topic:

Predstavljajmo si da se je einstein zmotil in da je možno z maso potovati višje od svetlobne hitrosti. So sploh kakšni dokazi da ne moremo potovati višje od c-ja? Samo ne vemo kaj bi se takrat zgodilo jaz bi se pa radf osredotočil na posledice prostora časa. Ja možno da bi se zgodilo ravno obratno torej da bi namesto v prihodnost potovali v preteklost. In da je možen racionalni izračun za potrebno energijo (isto kot so mislili da kvanti proizvajajo neskončno energije in so se motili se motijo tudi v tem primeru) če bi to lahko ugotovili bi lahko dobili tudi ToE saj bi razrešili probleme subatomskih razdalj in razdalj v svetlobnih letih. Pa vzamemo primer teorije strun da je možna in da velja zakon o navitih in odvitih strunah saj bi potem pomenilo da je v matematičnh pomenih isto ali gledami z razdalje 10-33cm ali pa 10+100km in jaz mislim da se prav to zgodi ko prekoračimo c torej se struna zavije in se pomanjšamo na 10-33cm (planckovo razdaljo) zato tudi masnih delov ki so veliko in potujejo z c ne moremo zaznati ker imamo preslabe pospeševalnike

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Kaj pa, če bi imel motor, ki zavrti os s frekvenco 47.77MHz in na to os postavil delec na radiju 1m(da kroži okrog osi), potem bi se ta delec zavrtel s svetlobno hitrostjo?

v=w*r=2*Pi*f*r=3*10^8 m/s

w... kotna hitrost

???????

Uporabniški avatar
sstone
Prispevkov: 180
Pridružen: 30.11.2004 0:05

Odgovor Napisal/-a sstone »

Če bi bil rotor idealno togo telo, bi mogoče kej blo...vendar idealnih togih teles nimamo...informacija se po materialu giblje s hitrostjo zvoka v tistem materialu....sej to je že opisano tu:
http://www.kvarkadabra.net/index.html?/ ... palica.htm

LP

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Rok Osolnik napisal/-a:Kaj pa, če bi imel motor, ki zavrti os s frekvenco 47.77MHz in na to os postavil delec na radiju 1m(da kroži okrog osi), potem bi se ta delec zavrtel s svetlobno hitrostjo?

v=w*r=2*Pi*f*r=3*10^8 m/s

w... kotna hitrost

???????
Pri zelo velikih hitrostih (blizu c) na gibanje ne moremo gledati z očmi Newtonove mehanike, torej tudi zveza v=w*r ne velja. Več o tem:

http://arxiv.org/abs/physics/0304006

http://arxiv.org/abs/gr-qc/0209025

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rok Osolnik napisal/-a:Kaj pa, če bi imel motor, ki zavrti os s frekvenco 47.77MHz in na to os postavil delec na radiju 1m(da kroži okrog osi), potem bi se ta delec zavrtel s svetlobno hitrostjo?

v=w*r=2*Pi*f*r=3*10^8 m/s

w... kotna hitrost

???????
Če že računaš kotno hitrost, izračunaj še centripetalno silo, ki deluje na delec. :oops:

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Moram upoštevat faktor:
y=1/(1-(v0^2/c^2))^1/2

se pravi za vsako hitrost izracunamo ta faktor...
t=y*t' podaljšanje časa.
Podaljšanje časa bo za opazovalca iz drugega sistema.
Lastni čas bo še vedno t.
Kaj, ko je ta hitrost c? y=1/0=neskončno
Po zgornji enačbi sploh ne morem računat za svetlobno hitrost, ker naj jo nebi mogel doseči, kaj šele preseči?????????????????????????

Povej mi, če nebi bilo te teorije, kaj bi si mislil? Jaz osebno verjamem, da se svetlobno hitrost da doseči in tudi preseči. In, če bi na ta princip delal časovni stroj naj bi deloval, glede na teorijo relativnosti. Relativno - meni se zdi tako, nekomu drugemu drugače, zaradi drugačnih pogojev. Če bi jaz potoval z raketo s hitrostjo svetlobe, bi moj čas tekel(lastni čas), nekomu drugemu iz drugega opazovalnega sistema pa bi se zdelo, da meni teče čas počasneje. Jaz nebi potoval skozi čas. Mislim, da rešitev, kako narediti časovni stroj tiči nekje drugje kot na povezanosti s svetlobno hitrostjo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rok Osolnik napisal/-a: Jaz osebno verjamem, da se svetlobno hitrost da doseči in tudi preseči.

Glej, nihče ne trdi, da se ne da preseči hitrosti svetlobe. Vendar pa to ne velja za energijo iz katere je sestavljeno naše vesolje.
Rok Osolnik napisal/-a: Jaz nebi potoval skozi čas. Mislim, da rešitev, kako narediti časovni stroj tiči nekje drugje kot na povezanosti s svetlobno hitrostjo.
Mislim, da narobe razumeš pomen dimenzije časa.
Absolutno gledano nihče ne potuje skozi čas, ker obstaja zgolj sedanjost.
Pa vendar sedanjost ni enaka niti dvema energijskima delcema v tem vesolju. Lahko rečemo, da ima vsaka sedanjost svoj naklon v točki prostora. Pri hitrosti c je naklon sedanjosti enak vrednosti 0, posledica tega je izguba ene izmed prostorskih dimenzij.
Torej naklon sedanjosti v točki prostora posledično določa hitrost poteka časa poljubnega masnega delca.
Zakaj?
Strogo gledano je obstoj realnega časa zgolj posledica gibanja energije. In če to drži, čas ne more delovati v obratni smeri.

Lep večer želim..

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Rok zgleda, da ne bo nič iz tvojega časovnega stroja.

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

GJ:
Kdaj sem rekel, da kdo potuje skozi čas??
Govorim o teoriji relativnosti... in na kakšen princip bi lahko realiziral časovni stroj ali vpogled v prihodnost. Prišel sem do ugotovitve, da časovni stroj nima povezave s svetlobno hitrostjo, po mojih teorijah.
Obstaja samo sedanjost, kaj pa ta isti prostor v času 10min kasneje?
Se pravi to ni prihodnost ampak sedanjost+10min?
Glej, nihče ne trdi, da se ne da preseči hitrosti svetlobe. Vendar pa to ne velja za energijo iz katere je sestavljeno naše vesolje.
Kako je sestavljeno naše vesolje?? Še lastnega planeta ne poznamo dobro potem bomo pa govorili o vesolju.
Kakšna pa je ta energija, če sploh ne poznaš celega vesolja?
Strogo gledano je obstoj realnega časa zgolj posledica gibanja energije. In če to drži, čas ne more delovati v obratni smeri.
Se strinjam. Jaz sem mislil takole:
Zaradi kroženja planetov, njihovih mas, posledično sil med planeti, na splošno zaradi mas, ki potujejo(imajo hitrost) teče čas.

pinc
Prispevkov: 1
Pridružen: 5.9.2006 22:14

Odgovor Napisal/-a pinc »

dve moji teoriji o potovanju skozi čas:
1. potovanje je mozno le v preteklost in do tocke iz katere smo odšli nazaj.
da pojasnim v par stavkih. Predstavljajte si, da obstaja gigantski spominski modul, ki arhivira obstoj vsega. Preko časovnih strojev bi tako lahko dostopali do podatkov, jih podozivljali, spreminjali, brisali...Vsa materija, vse, enostavno vse kar obstaja bi bili podatki naprimer. :)
2. sej potovanje skozi čas je že možno. Zemlja ma ja časovne pasove. Ni to tako potovanje kot si ga predstavljate , je pa eden izmed nacinov. :)

lp :)

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

pinc napisal/-a:sej potovanje skozi čas je že možno. Zemlja ma ja časovne pasove. Ni to tako potovanje kot si ga predstavljate, je pa eden izmed nacinov.
Kje pa pri tem vidiš časovno potovanje? Razen seveda naše vsakdanje časovno potovanje, pri katerem naredimo vsako sekundo za eno sekundo časovne poti.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Jaz pa mislim da če je možno potovati v preteklost, mora ta preteklost obstajati v istem truntku ko potujemo, oz. v vsakem trenutku. Če obstaja preteklost, zakaj nebi mogla obstajati tudi prihodnost?
Preteklosti ali prihodnosti ne moreš spreminjati. Kar se je zgodilo v preteklosti, četudi tvoj obisk iz prihodnosti, se je že vse zgodilo. Vpliv ki si ga imel oz. ga boš imel je že vštet in kot takšen, so njegove posledice v prihodnosti že znane in jih ne moreš spremeniti. So že bile storjene.
Moje mišljenje pač. o drugi stani pa vedno boj verjamem da ne bomo mogli potovati skozi čas. Niti nebi imelo smisla.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ravno v tem grmu je zajec. Časovno potovanje pomeni, da obstajata istočasno dva različna časa, čas potnika in čas okolice. Če naj bi se namreč potnik zavedal svojega gibanja v času, se njegov lastni čas ne sme gibati sinhrono s časom potovanja. Za časovno potovanje morata torej hkrati obstajati dva časa. Je to sploh možno?

Uporabniški avatar
matemusic
Prispevkov: 72
Pridružen: 22.7.2006 19:09

Odgovor Napisal/-a matemusic »

moje mnenje: človek še ni ničesar odkril, kar ni videl v naravi... Poleteli smo, a letijo tudi ptice, šli smo pod vodo, a pod vodo je tudi življenje...
nismo se še teleportirali in ne potujemo po času...

Zaklenjeno