naše vesolje v eni celici nekega živega bitja?

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
čudak
Prispevkov: 4
Pridružen: 15.9.2005 19:04

naše vesolje v eni celici nekega živega bitja?

Odgovor Napisal/-a čudak »

ali je možno, da je naše vesolje v eni celici nekega živega bitja?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hm... Filozofsko je to lahko res na veliko nacinov. Fizikalno se pa ne sklada z definicijo vesolja. Ce je vesolje "vse kar obstaja" - vsaj v taki obliki kot jo poznamo, potem zunaj ni niti prostora niti casa. Torej je absurd govoriti o cem takem. Verjetno mislis kot nadzor vesolja od zunaj (obstoj boga). Na to vprasanje pa seveda odgovor ne obstaja ker lahko z eksperimenti dokazemo le zadeve znotraj vesolja (znanost obstaja le v obsegu nasega vesolja)

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Pol bi lahko tko razmišlju:
Naše vesolje je v drobtinici kruha, v našem vesolju je v naši dobtinici kruha spet vesolje in tako naprej...to bi se ponavljalo v nedogled.
Mislim, da tako ne gre.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

http://micro.magnet.fsu.edu/primer/java ... index.html

Vesolje v celici po moje ne more obstajati, je pa zanimivo koliko nivojev pravzaprav je...

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Zanimiv tale link.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Aniviller napisal/-a:Hm... Filozofsko je to lahko res na veliko nacinov. Fizikalno se pa ne sklada z definicijo vesolja. Ce je vesolje "vse kar obstaja" - vsaj v taki obliki kot jo poznamo, potem zunaj ni niti prostora niti casa. Torej je absurd govoriti o cem takem. Verjetno mislis kot nadzor vesolja od zunaj (obstoj boga). Na to vprasanje pa seveda odgovor ne obstaja ker lahko z eksperimenti dokazemo le zadeve znotraj vesolja (znanost obstaja le v obsegu nasega vesolja)
Hmm, A je res vesolje "vse kar obstaja"?

Takšne trditve mi delujejo tako kot tiste pred mnogimi leti, ko so trdili, da je Zemlja ravna - danes vemo da temu ni tako in se smejimo nevednosti takratnih ljudi, potem Zemlja v središču vesolja, Sonce se vrti okoli Zemlje, mi smo edina živa bitja v celotnem vesolju, človek se mora nasmejat ....

Kaj pa povezave z drugimi vesolji skozi črne luknje v našem vesolju?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

V spominu imam, da sem nekje prebral nekaj o nekakšnem namišljenem dvigalu, s katerim se peljemo od velikosti celotnega vesolja do velikosti kvarka, tako kot je lepo prikazano na omenjeni strani. Bilo je navedeno celo neko ime in morda je bilo objavljeno na Kvarkadabri (poskušal najti, a brez uspeha). V bistvu gre za igranje z ločljivostjo, ampak padanje iz super makro v suber mikro je osupljivo.

Sicer pa mislim, da z definicijo, da je vesolje vse, kar obstaja, ni nič narobe. Potem je seveda narobe reči, da je poleg našega vesolja še kakšno, ampak da je vesolje pač sestavljeno iz nekakšnih enot, ki so (ali pa niso) med seboj povezane s časom, luknjami, črvi in podobnim. In smo empirično vezani zgolj na tisti del, v katerem živimo. Končno sta izraza VESolje ali VSEmirje zelo nazorno sestavljena. In kako razumeti v tej zvezi naravo? Je ta del vesolja, je vesolje del narave, sta sinonima?

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Kaj pa povezave z drugimi vesolji skozi črne luknje v našem vesolju?
To teorijo je Stephen Hawking v preteklosti zagovarjal nato si je nekaj časa nazaj premislil in dejal, da ni nobenih prehodov skozi črne luknje. Tako, da kar vse ostane v tem edinem vesolju.
Hmm, A je res vesolje "vse kar obstaja"?
Vse tako kaže, da je vesolje vse kar obstaja.

jekosn
Prispevkov: 47
Pridružen: 21.5.2005 18:24
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jekosn »

ko mislimo o velikosti vesolja naša zdrava pamet odpade, saj sklepe o velikosti vesolja ki jih bomo dajali bodo bili neposredno vezano na naše življenje na tem planetu in na tisto kar je človek doživel in kar ve saj drugače to ne gre.Zato se mi zdi ta misel zelo malo verjetna ker je to le neka poteza naših možganov da si bi velikost vesolja poenostavili in jo ne moremo vseti kot fizikalno pravilno

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Slučajno sem našel temo, kjer je par povezav do strani kjer se ubadajo s podobnim: Atlas vesolja

snow
Prispevkov: 12
Pridružen: 22.9.2005 14:21

Odgovor Napisal/-a snow »

> Hmm, A je res vesolje "vse kar obstaja"?

To je definicija vesolja po moje?

Odgovori