Program za pisanje besedil, zlasti super za matematiko....

O matematiki, številih, množicah in računih...
jerneju
Prispevkov: 37
Pridružen: 20.6.2004 13:23

Program za pisanje besedil, zlasti super za matematiko....

Odgovor Napisal/-a jerneju »

Program za pisanje besedil, zlasti super za matematiko.... oz. matematične formule, iščem. Najboljša je zadeva Latex, vendar pojma nimam, kje bi dobil kak program v zvezi s tem.

Marjan
Prispevkov: 320
Pridružen: 25.12.2002 17:01

Odgovor Napisal/-a Marjan »

Tukaj boš dobil vse informacije o LaTeX-u: http://www.latex-project.org/
Naučiti se boš moral jezik, ki je zelo podoben html.

Tudi s programom Mathematica se da pisati besedila in enačbe zelo lepo, vendar ni primarno narejena kot orodje za pisanje. LaTeX seveda je.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tudi tu je nekaj informacij:
http://home.amis.net/trata/trata/LaTeX/index.htm
Drugače pa je equation editor v Wordu tudi uporaben, ali podoben editor v brezplačnem OpenOffice.
Zadnjič spremenil Roman, dne 2.7.2004 18:54, skupaj popravljeno 1 krat.

jerneju
Prispevkov: 37
Pridružen: 20.6.2004 13:23

Odgovor Napisal/-a jerneju »

Ja, Equation jaz uporabljam... Ampak baje je LaTex boljši... bolj razširjen med matematiki...

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Tudi v Wordu lahko sestavljaš formule, vendar je precej zamudno.
Jaz priporočam Math Type.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

O Latexu nekaj zveš tudi na:

http://www.fs.uni-lj.si/ladisk/slo/latex_slo.htm

Tu dobiš tudi nekaj predlog za diplome in seminarje (torej source po katerem se lahko zgleduješ).

Je pa treba o Latexu reči naslednje:

Kodo lahko pišeš tako kot html (npr. pod Winsi v Notepad-u, pod Unix-om pa recimo z vi-jem oz. vim-om), source nato skompajliraš in pretvarjaš v različne berljive formate.

Seveda je dosti laže delati z urejevalniki Latexa kot so WinEdt, TeXnicCenter itd., ki so user-friendly, saj lahko vnašaš matematični tekst preko ikon, ki same generirajo kodo.

Osnovna razlika med Latex-om in Wordom (z Equation Editor-jem ali Math Type-om) je, da je Word urejevalnik besedil tipa WYSIWYG (What You See Is What You Get), Latex pa je seveda daleč od tega. Kaj je za koga boljše, je seveda stvar okusa in kar je najbolj pomembno: navade. Matematiki in fiziki prisegajo na Latex iz preprostega razloga, ker je bil ustvarjen ravno za matematično stavljenje tekstov. Za zahtevnega uporabnika je vsekakor najboljša odločitev Latex, ker omogoča dosti bolj enostavno urejanje (predvsem navezovanje) enačb, slik, citatov in bibliografije, pa tudi kar se tiče samega stavljenja besedila te ne pusti na cedilu tako kot Word (v Latexu tam, kamor postaviš tekst, tudi ostane). Po drugi strani pa je za povprečnega uporabnika boljši Word, ker je vsekakor bolj intuitiven za uporabo in tudi pri njem "dobiš to, kar vidiš" (ne pa vedno). Pri Latexu je še problem vključevanja slik, saj je najbolje, da so te formata eps, kar pa ni slučaj v Wordu, v katerem lahko veselo uporabljaš varianto copy/paste.

Mogoče bi kakšno več o tej temi rekel Maverick, ki je izkušen uporabnik Latexa (in seveda prej Worda). 8)
Zadnjič spremenil shrink, dne 25.10.2007 22:28, skupaj popravljeno 2 krat.

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Najvecja napaka je takrat, ce kdo komentera stvari, ki jih ne pozna in zagovarja samo tisto, ki jo pozna. Vsaka medalija ima dve plati, dokler ne poznas obeh ne smes komentirati druge razen tiste, ki jo poznas. Zato se na povabilo Shrinka z veseljem udelezim te debate:)

1. Moj predlog vsem uporabnikom je takle, ce moras napisati porocilo daljse od (20-40) strani, odvisno od vrste besedila, nimas kaj razmisljati in uporabi LATEX, se posebej ce bos napisal se vec taksnih del. Saj se Latex ne more usuti in javiti blue screena, kakor si naredil tako bo tudi ven prislo in ne kot pri Wordu, ko te vedno kaj preseneti :)

2. Latexa se ni tezko nauciti (kak teden, z dobrim zgledom, (ze napisana zadeva z vkljucenimi slikami in tabelami)) - lahko dobis od mene

3. Latex je ze vkljucen v Linux, tako da imajo ti uporabniki rahlo prednost, ne da ne bi bil zastonj za winse, vendar je potrebno uskladiti se vse paketke in naloziti se dober TXT urejevalnik.

4. Malo vec dela je s slikami, ker morajo biti v eps formatu zato niso tako dobre kvalitete in jih je kar tezko proizvesti (sploh v Winsih) jst sem s Corelom to pocel.

5. Latex je bol univerzalen tako kot html, ki deluje tudi na mobilnih telefonih in vseh vrstah operacijskih sistemov med tem ko word dela le pod winsi pa se to potrebuje precej podobno verzijo worda:).

Tako sem se za svojo diplomo odlocil za Latex (mnogo grafov) za podiplomski seminar pa za word, ker sem imel mnogo slik iz interneta.

Vsekakor vredno sprobati!

Lp,

jerneju
Prispevkov: 37
Pridružen: 20.6.2004 13:23

Odgovor Napisal/-a jerneju »

Če imaš kak sample, mi ga le pošlji. Zanimajo me namreč tabele, tam sem še šibak.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mene pa zanima, kako naj postavim nad tekst zgornjo črto in naslove poglavij, ki se tičejo trenutne strani (header). Mogoče tudi tole: kako narediti seznam s črkami a, b, c, ... Znam narediti s črnimi pikami in številkami, ne pa s črkami.

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

Ali je tukaj že kdo delal z MathType?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Jaz sem pisal poročila s pomočjo Mathtypa... verjetno premalo da bi znal povedati kaj pametnega.. simpl a tečna zadeva.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mathtype (za dokupit') je v bistvu izboljšana verzija Equation Editor (ta je že vključen v Word-u).

Sicer omogoča boljše urejanje enačb in matematičnega teksta kot Eq. Editor, a vseeno ni imun na Word-ove popadke: npr. če imaš v besedilu veliko enačb, se zna dogoditi, da bo ob shranjevanju Word javil napako: "Disk Full, Cannot Save". Če si nisi privzgojil živčnega tika: CTRL+S vsako minuto, potem moraš zadnje, kar si napisal, shraniti v Clipboard, zapreti Word, ponovno odpreti dokument, potegniti vsebino iz Clipboarda in nazadnje shraniti, sicer je sad dela (po zadnjem shranjevanju) izgubljen. Skratka: Z Wordom in MathType-om lahko zelo hitro izgubiš živce. In to je hrošč, ki ga ima tudi Word iz Office XP in se bo (izgleda) vlekel naprej še v naslednje verzije...

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

MathType se mi zdi stilno grd. Simboli kot je integralski znak ali suma je samo ene velikosti ne glede na integrand ali argument pod njim, medtem ko latex lepo prilagaja vse simbole in ohranja lepo obliko. V Wordu grdo izpade, če hočeš vstaviti medvrstične enačbice. Če narediš z MathTypeom nizko enačbo in jo vstaviš v vrstico med besedilo, se razmak med vsrticami poveča in izpade ful slabo.
Polno je takih. Latex naredi simbole čudovite oblike in zlo fleksibilne.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Na splošno sta Word in MathType nekompatibilna.

Primer: Če npr. spremeniš velikost fonta teksta v besedilu (napisanim z Wordom), se to ne bo zgodilo z enačbami (napisanimi z Math Type-om); treba je ročno spremeniti velikost fonta v Properties od MathTyp-a.

Zgodilo se mi je tudi naslednje: Ko sem inštaliral dodatne makroje za Spell Checking v SLO jeziku (seveda v angleški različici Worda, ki nima SLO Dictionary), mi je Math Type nehal delati.

V glavnem: Z MS proizvodi se da izgubiti živce... :roll:

Uporabniški avatar
Rok Osolnik
Prispevkov: 63
Pridružen: 23.8.2005 13:17
Kraj: Srednja vas
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Rok Osolnik »

MathType je nadgradnja Equation editorja v wordu.
Sam tam v wordu se moraš skoraj ubit, da formulo napišeš. Pa skoz moraš v meni noter hodit.
V MathTypu pa samo klikneš, naprimer na integral in kakšno obliko, naprimer trojni, dvojni... in že pišeš, pol pa to sam v word kopiraš.
Nisem pa še delal z Latexom in ne bom trdil, da je mathtype boljši.
Se pa strinjam s Shrinkom, ki pravi, da človek lahko izgubi živce z MS proizvodi.

Odgovori