osnove fizike...

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
tejakov
Prispevkov: 4
Pridružen: 10.2.2014 20:12

osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a tejakov »

zdravo. malo se mi je zataknilo pri teh nalogicah, bi mi jih kdo znal pomagati rešiti? pri vseh imam nastavke,vendar ne gre naprej. vedno se zaštrikam in nikoli ni isti rezultat

hvala
Priponke
1897770_10201516323929243_794667404_n.jpg

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

1. No tukaj gre le za centripetalno silo, ki kaže navznoter, da ohranja kroženje. Avto pa deluje na cesto z nasprotno enako silo. Pa pazi, pri prvem delu gledaš samo voznika.
2. Silo vzgona poznaš (razlika med navidezno in pravo težo), silo teže pa tudi. Ena govori o teži izpodrinjene tekočine, druga pa o teži "zlata". Iz tega dobiš razmerje gostot in torej tudi gostoto "zlata".
3. Premagat moraš razliko v potencialni energiji. Ta energija pride iz sežiganja bencina, ampak porabiš toliko več, ker izkoristek ni popoln (VEČ porabiš - deliš z 0.3).
4. Poračunaj impedanco in iz nje kompleksno amplitudo toka.

tejakov
Prispevkov: 4
Pridružen: 10.2.2014 20:12

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a tejakov »

mi lahko zadnji dve preračunate prosim,predvsem zadnja me zanima :( prvi dve sem pa prav rešila :)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

3.
\(mgh=\Delta W_p=A=Q\eta=qm\eta=qV\rho \eta\)
kjer sem izrazil delo s toploto (Q) in izkoristkom (dela dobiš manj kot se sprosti toplote), toploto s sežigno toploto (q) in maso (m), maso pa iz gostote in volumna. Izraziš
\(V=\frac{mgh}{q\rho \eta}\)
4.
Zaporedno vežeš impedanco upora R in impedanco tuljave \(i\omega L\). Imaš torej
\(U=ZI=(R+i\omega L)I\)
oziroma
\(I=\frac{U}{R+i\omega L}\)
Za amplitudo rabiš samo absolutno vrednost
\(|I|=\frac{|U|}{\sqrt{R^2+\omega^2 L^2}}=\frac{12{\,\rm V}}{1181{\,\rm \Omega}}\)
Za časovno odvisnost pa zapišeš \(U=|U|e^{i\omega t}\), predelaš impedanco v kompleksno obliko z amplitudo (to že imaš zgoraj v imenovalcu) in faznim kotom, in vzameš realni del obojega.

tati
Prispevkov: 30
Pridružen: 23.7.2013 11:51

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a tati »

Lahko se prvi dve prosim?
Hvala

tati
Prispevkov: 30
Pridružen: 23.7.2013 11:51

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a tati »

No dobro
Prvo znam
Za a vzamem samo njegovo tezo, potem pa skupno
Je tako??
Kaj pa druga?? Ne poznam gostote zlata :-(

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No gostoto zlata nekje poiščeš, saj imaš internet, periodni sistem in vse mogoče. Pri prvi... MASO. Pač pri centripetalni sili nastopa masa telesa, na katerega računaš silo (mv^2/r). No, seveda ta ista masa nastopa tudi v teži kot m*g.

tejakov
Prispevkov: 4
Pridružen: 10.2.2014 20:12

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a tejakov »

kaj bi mi lahko nekdo preračunal drugo? ker mi res ni jasno... mislim,mi je jasno,a ko začnem računat dobim vedno drugače. enkrat,da je, drugič,da ni

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

Štirikilogramska krona ima približno 0,2 kubičnega decimetra prostornine - 4 kg (masa) : 20 kg/ cdm (gostota zlata) - toliko vode tudi izpodrine, kar je 0,2 kg in za prav toliko ima krona ( sila vzgona je nasprotno enaka teži izpodrinjene tekočine) navidezno manj mase, torej 3,8 kg - seveda če je zlata. Ta tu ni.

Ob celi nalogi je pa zelo površno razmejena masa in teža.

tejakov
Prispevkov: 4
Pridružen: 10.2.2014 20:12

Re: osnove fizike...

Odgovor Napisal/-a tejakov »

kaj je pa bistvo četrte? moram znat razložit,a znam samo računsko dokazat :( lahko tu zraven napišem no narišem kak graf?

Odgovori