Matematika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No saj limita vsote je vsota limit, če obe obstajata. In lim(1/n)->0.

Planck_Max
Prispevkov: 15
Pridružen: 3.1.2014 16:53

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Planck_Max »

Aha ok, hvala za pomoč :)

urban2012
Prispevkov: 305
Pridružen: 2.12.2012 9:44

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a urban2012 »

Poišči vsa realna števila x in y, ki ustrezajo enačbi.
a) (x-1)/(3+i)+(y-1)/(3-i)= i. Kako naj dobim x in y, prosil bi za celoten postopek, znebiti ulomka se še znam, potem pa ne vem več kako naprej, ko imam xi in yi.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ključna beseda je "realna števila". Imaginarne in realne komponente se morajo oboje ujemat levo in desno. Odpraviš te ogabne ulomke (množiš s (3+i)(3-i)=10):
\((x-1)(3-i)+(y-1)(3+i)=10i\)
\(3x-3-xi+i+3y-3+yi-i=10i\)
Realni del:
\(3x+3y=6\)
Imaginarni del:
\(-x+y=10\)
Enačbi rešiš:
x=-4, y=6.

brglez
Prispevkov: 27
Pridružen: 8.9.2013 8:42

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a brglez »

pri dani funkciji me zanima kakšna je vrednost ko je x=0
ko sem poskušal sam mi je prišla vrednost pri tej funkciji 0/0, kar ni definirano, če pa vstavim v geogebro pa vidim, da ima funkcija pri x=0 vrednost -2
bi mi lahko kdo razložil kaj delam narobe?
\(f(x) =\frac{(x^2 + 4x)}{(2x^3 - 2x)}\)

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja limito potegni. Nedoločen izraz še vedno lahko teži k čisto normalnemu številu, samo točno natanko v točki ni definirano, in tam pa limito poračunaš. V tem primeru
\(\frac{x(x+4)}{x(2x^2-2)}=\frac{x+4}{2x^2-2}\)
še limitiranja ne rabiš.

Dynamo
Prispevkov: 22
Pridružen: 26.12.2013 18:04

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Dynamo »

Pozdravljeni,

tudi jaz imam eno vprašanje.

Poiskat moram \(z\), ki reši tole enačbo \(z^{''}(x)+\frac{x^2}{x^2+9}z(x)=0\). Glede na to da se ukvarjama s Frobeniusovo metodo (pač potenčne vrste) sem se lotil s tem način:

\(z=z^r\sum _{k=0}^{\infty }C_kz^k\) kjer je \(r(r-1)+p_0r+q_0=0\). Očitno sta oba \(p_0\) in \(q_0\) enaka \(0\), zato sta možna dva \(r\): \(r_1=0\), \(r_2=1\).

Seveda velja \(z(x)=\sum _{k=0}^{\infty }C_kz^{k+r}\) in zato \(z^{'}(x)=\sum _{k=0}^{\infty }C_k(k+r)z^{k+r-1}\) in \(z^{''}(x)=\sum _{k=0}^{\infty }C_k(k+r)(k+r-1)z^{k+r-2}\).

Diferencialna enačba bi se morala potem prepisati v \((x^2+9)\sum _{k=0}^{\infty }C_k(k+r)(k+r-1)z^{k+r-2}+x^2\sum _{k=0}^{\infty }C_kz^{k+r}=0\). Če gledam po potencah, ugotovim da mora veljati:

\(9r(r-1)C_0=0\)
\(9(r+1)rC_1=0\)
\(9(2+r)(1+r)C_2+r(r-1)C_0=0\)
\(9(3+r)(2+r)C_3+(r+1)rC_1=0\) in seveda še

\(\sum _{k=4}^{\infty }x^{k+r-2}[(k+r)(k+r-1)9C_k+(k-2+r)(k-3+r)C_{k-2}+C_{k-4}]=0\)

Za r=0:

Seveda velja da sta \(C_0\) in \(C_1\) različna od nič, medtem ko sta \(C_2\) in \(C_3\) enaka 0. V skladu s tem je tudi \(C_k=-\frac{C_{k-2}(k-2)(k-3)+C_{k-4}}{9k(k-1)}\).

No sedaj bi bilo seveda super če se do tu nisem zmotil. Opaziti je možno, da so vsi sodi C povezani s \(C_0\) in vsi lihi s \(C_1\). Tukaj pa se mi tudi ustavi. Kako naj zdaj kakšno pametno zvezo dobim iz \(C_k\) za k-ti koeficient? :(

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a skrat »

Imam neko polinom p(x), ki je linearna kombinacija prvih treh Legendrovih polinomov z nanimi koeficieni A, B C. Torej \(p(x)=AP_2(x)+BP_1(x)+CP_0(x)\)

Zanima me kako določim minimum integrala \(\int _{-1}^{1}(p(x))^2dx\)?

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Naloga je malo nejasna. Če je treba poiskati koeficiente \(A,B,C\), da bo integral minimalen, potem je odgovor preprost: \(A=B=C=0\).

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a skrat »

citiriam: Določi minimum za \(\int _{-1}^1(p(x))^2dx\) in koeficiente pri katerih je ta minimum dosežen.

Aha, pa še ena napaka je v prejšnjem postu. Tist p(x) je za eno drugo nalogo, pri tej nalogi je \(p(x)=2P_3+(2/3)AP_2+(3+B)P_1+((2/3)A+C)P_0\)

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a Zajc »

To je naloga iz ekstremov funkcij več spremenljivk. Spremenljivke so v tem primeru A, B in C. Odvajati je treba po vsaki od njih in izenačiti z 0:
\(\frac{\partial}{\partial A}\int_{-1}^1p(x)^2dx=\int_{-1}^12p(x)((2/3)P_2+(2/3)P_0)dx=0\)
in podobno za ostali dve spremenljivki. Dobiš sistem 3 enačb za neznanke A,B,C.

1.3.8.
Prispevkov: 3
Pridružen: 16.5.2014 13:01

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a 1.3.8. »

Pozdravljeni.

Nimam osvojenih osnov tega sklopa statistike, poskušam se kar se da naučiti iz rešenih nalog, zato tu in tam obstanem pred kakšno oviro. Torej bil bi zelo vesel, če bi mi kdo priskočil na pomoč, je pa res samo ena oz. dve malenkosti povezani z izračunom s pomočjo kalkulatorja. Laplaceova in Poissonova aproksimacija.

Slika

V števcu obeh enačb sta dve neznanki, ki se predvidevam izračunata s pomočjo kalkulatorja. Obe imam na sliki obkroženi. Ostale vrednosti pa so podane na začetku naloge. Nimam niti najmanjše ideje katera funkcija kalkulatorja je primerna za izračun teh dveh vrednosti, niti kako se lotiti vstavljanja v kalkulator. Hvala za kakršenkoli predlog/pomoč.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Gre za potenciranje z naravno osnovo (seveda tudi osnovo naravnih logaritmov), torej:

\(e^x\)

Na kalkulatorjih je ponavadi funkcija za to 'EXP' ali kaj podobnega (lahko tudi v običajni obliki \(e^x\)).

P.S. Prvi obkroženi izraz ne pomeni potenciranja, ampak očitno nekaj drugega (mogoče kakšno verjetnost ali parameter).

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a derik »

A kdo pozna kakšne učinkovite matematične metode in orodja za proučevanje širjenja vplivnosti po kanalih družbenih medijev na internetu?

V osnovi gre za to, da je na spletu množica akterjev, ki neko idejo (ali pa tržni produkt) bodisi ignorirajo, ali pa širijo naprej. Zanimajo nas tisti, ki imajo velik vpliv na širjenje, tki. vplivneži (influencers). Akterji v družbenih medijih so med seboj povezani tako, da eni druge spremljajo (followers), bodisi enostransko, ali pa obojestransko. Moderno trženje pristopa k medijskim vplivnežem z lobiranjem, pri tem pa je ključnega pomena, s katerim optimalnim naborom vplivnežev se začne tržno kampanjo. Izbrati je treba vplivneže z veliko prepričljivostjo in čim večjim številom vplivnih spremljavalcev.

Obstajajo številne storitve, ki sicer obljubljajo proti plačilu uspešen prodor po kanalih družbenih medijev, vendar pa njihova metodologija ni transparantna in je med njimi veliko neučinkovitih (celo goljufivih) pristopov.

kosho99
Prispevkov: 36
Pridružen: 27.10.2011 16:06

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a kosho99 »

pozdravljeni,

mene pa zanima kako se to interpolira,

pri T=18°C je p=2,064 kPa

pri T=21°C je p=2,487 kPa

koliko je tlak pri T=20°C ?

Odgovori