Fizika-izpit

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:Ej, GJ, morda pa je že politik.
HE, he en aktualen vic na temo, oziroma kako nastanejo politiki... :lol:

Slika

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Primer naloge: http://filesave.me/file/26320/kolk-po-v ... -pptx.html lahko mi jo pomagate rešit ;), če vam je prelahka se bom potrudil pa našel kakšen težji primer :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a shrink »

Problem, ki si ga podal, ima toliko zveze s fiziko, kot jo ima npr. gradbeniška trdnostna analiza kake stavbe.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ljubi bog! Noragaza, prosim, naredi nam uslugo. Takoj nemudoma se izpiši z medicinske fakultete. Očitno nimaš tam kaj početi.
Je pa zanimiva ta "naloga". He he, biomehanska analiza. Kaj si bodo še izmislili. Ne, saj je fizika noter (navori, sile), samo ne bomo ti mi zdaj študirali biologijo kosti pa iskali podatke po netu, da bomo sploh zastavili mehansko konstelacijo.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a GJ »

ZdravaPamet napisal/-a:Ljubi bog! Noragaza, prosim, naredi nam uslugo. Takoj nemudoma se izpiši z medicinske fakultete. Očitno nimaš tam kaj početi.
No, bojda imajo sedaj lahko doktorji v operacijskih dvoranah med operacijo lahko svoj laptop... :lol: :lol: :lol:

(Upam da ne spoznam Noragazo takrat ko ga bom rabil.)

Lep dan...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a shrink »

GJ napisal/-a:
ZdravaPamet napisal/-a:Ljubi bog! Noragaza, prosim, naredi nam uslugo. Takoj nemudoma se izpiši z medicinske fakultete. Očitno nimaš tam kaj početi.
No, bojda imajo sedaj lahko doktorji v operacijskih dvoranah med operacijo lahko svoj laptop... :lol: :lol: :lol:

(Upam da ne spoznam Noragazo takrat ko ga bom rabil.)

Lep dan...
No, saj ne bi končal pri njem na operacijski mizi, kajti - kot razumem - študira na zdravstveni fakulteti, ki izobražuje dipl. zdravstvene tehnike in dipl. medicinske sestre (če se prav spomnim nazivov).

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a noragaza »

No malo pozen odgovor na to temo pa vseeno, da se me kdo ne bo ustrašil ko me bo srečal v UKC-ju ali kaki drugi bolnici ;) nalogo sem rešil sam, in moja zamisel je bila med boljšimi v letniku, nalogo so predstavili tudi kirurgu, ki je pacienta operiral, leta pa je nekaj idej iz naloge uporabil pri operaciji, tako da bi se vam sedaj jaz in pacient zahvalila za vašo (ne)pomoč :)

Da pa pri letošnjem izpitu ne bom odpiral nove teme bom vprašal tukaj:

Izračunati moram hitrost doze, iz predavanj imam zapisano naslednjo enačbo: x=\left ( \frac{A*r*t}{d^2} \right )

kar mi ne gre v glavo je to da se mi ne izidejo enote (enačbo sem preveril pri sošolcu, obstaja samo še možnost da je prof. imel napačno enačbo)

x... je hitrost doze in mora imeti enoto \left ( \frac{Sv}{h} \right )
A... aktivnost (Bq)
r... konstanta za vsak izotop drugačna vrednost enote: \left ( \frac{Sv*m^2}{h} \right )
t... čas (s)
d... razdalja od izvora sevanja (m)

Google sem preiskal in nisem našel nič pametnega, že vnaprej hvala za pomoč !

p.s. : zakaj mi ne pokaže enačb ?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a shrink »

No, \(\rm{Bq}\) ima dimenzijo \(\rm{s^{-1}}\):

http://en.wikipedia.org/wiki/Becquerel

tako da se enote ujemajo.

P.S. Drugič moraš za prikaz \(\TeX\) kode uporabiti kodo; tole:

Koda: Izberi vse

[tex]\displaystyle x=\frac{A\cdot r\cdot t}{d^2}[/tex]
zgenerira:

\(\displaystyle x=\frac{A\cdot r\cdot t}{d^2}\)

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Najlepša hvala ! :)

noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Zdravo,

Mi lahko prosim nekdo objasni razliko med enoto Sv in Gy, na wikipediji sta obe definirani kot J/Kg

Najlepša hvala in lep pozdrav

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a skrat »


noragaza
Prispevkov: 79
Pridružen: 5.12.2008 22:56

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a noragaza »

Tu sem gledal ja, vendar edina razlika ki jo uspem razbrati je da se Sv uproablja pri ekvivalentni dozi, Gy pa pri absorbirani .... ali je to pač edina razlika ?

l.p.

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Fizika-izpit

Odgovor Napisal/-a skrat »

No, nisem se preveč poglablal ampak a to ni dovlolj velika razlika?

The equivalent dose is calculated by multiplying the absorbed dose by a radiation weighting factor appropriate to the type and energy of radiation. To obtain the equivalent dose for a mix of radiation types and energies, a sum is taken over all types of radiation energy doses.[1] This takes into account the varying biological effect of different radiation types.
http://en.wikipedia.org/wiki/Absorbed_dose
http://en.wikipedia.org/wiki/Equivalent_dose

Odgovori