Kaj je za vas smisel zivljenja?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori

Kaj je za vas smisel zivljenja?

Ohranjanje potomstva
13
18%
Obstoj obstojnejsega
11
15%
Uzivanje na plazi, z mozgani na off in Civavo na strazi
10
14%
Gledati nogomet in piti pivo
2
3%
Drugo
36
50%
 
Skupaj glasov: 72

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Tisti, ki pozna resnico, si jo prav gotovo ne izmišlja. Nisem rekel, da jo jaz poznam . Vem le to, da obstaja in je za vsakogar enaka.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Kako to misliš, tisti ki pozna resnico ali tisti ki samo trdi da pozna resnico? Kako ločiš med tema dvema in kako preveriš dejansko stanje poznavanja resnice?
Vem le to, da obstaja in je za vsakogar enaka.
Če bi "vedel" samo to, torej če bi ostalo pri tej trditvi, se ne bi kregali.

Uporabniški avatar
Grigorius
Prispevkov: 165
Pridružen: 22.5.2005 21:59
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Grigorius »

Vedež napisal/-a:Tisti, ki pozna resnico, si jo prav gotovo ne izmišlja. Nisem rekel, da jo jaz poznam . Vem le to, da obstaja in je za vsakogar enaka.
Vsakogar?
To je že kategoriziranje in izpuščanje velike množice bitij! Če se že želiš spuščati v filozofske vode (filozofija je izjemno veliko in kompleksno polje) potem poskusi uporabit argument (ali princip) nesposobnost izražanja je enaka nevednosti! (brez pristopa je vsaka beseda ničelna in vse kar poveš ničvredno, lahko se ti celo posreči in je to kar poveš pravilno, ker pa tega nemoreš drugim pokazat/povedat/podat je ničvredno)

L.P.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Malo bolj pomisli kakšna je razlika med tistim, ki pozna resnico in tistim, ki trdi da pozna resnico. Tisti, ki jo pozna ti jo morda ne bo niti povedal, saj ga tudi srečal ne boš. Tistih, ki trdijo, da jo poznajo in vsak svojo uveljavljajo ali širijo je pa ogromno.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Tisti, ki jo pozna, ti jo morda ne bo niti povedal
Seveda ne, saj je samo njegova. Ampak ne bo pa se izognil raznih floskul, kot je na primer: "ne moreš me razumeti, ker nisi dovolj razvit (jaz pa sem)".
saj ga tudi srečal ne boš.
Točno to. Ga ni in ga nikoli ni bilo.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Roman napisal/-a:
Vedež napisal/-a:Tisti, ki jo pozna, ti jo morda ne bo niti povedal
Seveda ne, saj je samo njegova. Ampak ne bo pa se izognil raznih floskul, kot je na primer: "ne moreš me razumeti, ker nisi dovolj razvit (jaz pa sem)". Tega ne bo rekel, morda bo rekel: Dovoljeno ti bo vedeti, ko boš pripravljen na to.
saj ga tudi srečal ne boš.
Točno to. Ga ni in ga nikoli ni bilo.
Kako veš? Ker ga nisi srečal? Ko boš imel voljo, ga boš, ker boš pripravljen na kaj takega. Sedaj pa očitno še nisi. Kaj naj ti rečem, škoda pač, pa ... saj bo :D :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Ko boš imel voljo, ga boš, ker boš pripravljen na kaj takega. Sedaj pa očitno še nisi.
No, sem ti rekel. Resnica, ki je odvisna od moje pripravljenosti. Pa taka resnica :cry:

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

No, sem ti rekel. Resnica, ki je odvisna od moje pripravljenosti. Pa taka resnica
Tako pač je. Nepripravljen še na izpit, zagovor, randi, poroko, ... in še milijon drugih opravil ne moreš. :oops:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Prav. Na enak način ti nisi pripravljen na dejstvo, da se motiš. Tako pač je.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Jaz te ne bom prepričeval, ker to ni moj namen. Očitno so te prepričali drugi. Povem pa ti, da bistvo ni takšno kot si (po tvojem pisanju sodeč) ti misliš.

Glej, ljudi prepričujejo tako eni, kot drugi.

Verjemi v znanost, kajti to je vse kar vemo - (torej smo omejeni, ker ne sprejmemo tistega kar ne vemo - kaj pa če vemo komaj zelo zelo malo ???). Potem pa trdimo kako smo pametni in ponosno stojimo za načelom, da Boga ni. Torej verjemi v znanost.

Drugi pravijo, da Bog pač je in moraš verjeti vanj, pa če kaj veš ali pa ne. Važno je da sprejmeš in potem te drugi vodijo.

Jaz pa pravim, da sta oba pristopa neučinkovita za človeka. Človek je tukaj zato, da spozna smisel. V smislu pa se skriva nekaj več kot ponujajo eni ali drugi. Vsak posameznik je na poti, da iz vsega balasta izlušči tisto pravo. To je pa enako pri vseh.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Tudi moj namen ni prepričevanje, ampak izmenjava mnenj. Moje mnenje pa je, da bivanja in nebivanja (nekateri so občutljivi na besedo obstoj) boga ni mogoče dokazati, verjeti pa je mogoče v karkoli, najsi bo to resnično ali ne. Svet spoznavamo s svojim omejenim spoznavnim aparatom in tisto, česar ne moremo spoznati, lahko je, lahko pa ni.

Obremenilna okoliščina pri vsem tem je domnevna potreba po smislu, iz katere izvira enako domnevna potreba po bogu. Življenje je ves čas ogroženo, začinjeno s trpljenjem in nevednostjo, tega pa človek enostavno ne more mirno gledati in se zato zateka k nekakšni rešitvi. Izmisli si nadnaravno in si to vzame za tolažbo. Tak človek smisla ne išče več in se lahko mirno posveti vsakdanjemu življenju. Ali mu gre bolje kot tistemu, ki ne vidi smisla v nadnaravnem ali smisla celo nima? Po opazovanju različnih ljudi po svetu je odgovor nikalen. Zadovoljstvo v življenju ni odvisno od obstoja vere ali obstoja boga.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

V bistvu si lepo povedal, toda še enkrat pravim: ne delaj razlike na vernike in nevernike. V bistvu gre za delitev na tiste, ki iščejo smisel in na tiste, ki ne iščejo smisla. V eno ali drugo množico pa lahko spadajo verniki (če gledaš na pripadnost religijam, na katere se tako rad zgovarjaš) ali neverniki (tisti, ki zavračajo religiozne nauke).

Torej vprašaj se: Iščeš smisel ali ga ne iščeš? Je zate smiselno živeti ali je zate življenje enako neživljenju?

Kot protiargument mi lahko navedeš materialne smisle, jaz pa ti lahko le povem, da to niso pravi smisli.
Izmisli si nadnaravno in si to vzame za tolažbo. Tak človek smisla ne išče več in se lahko mirno posveti vsakdanjemu življenju.
To ne pravim jaz, ker jaz nočem, da si kdo izmišlja ali pa izmišljeno podaja naprej. Če si me vrgel v nek koš, ki ti je blizu, si se zmotil.

Nisi na isti, si pa na enaki poti kot jaz in na enaki poti kot prvi človek, ki ga boš pravkar zagledal.

Uporabniški avatar
Grigorius
Prispevkov: 165
Pridružen: 22.5.2005 21:59
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Grigorius »

Vedež napisal/-a:Torej vprašaj se: Iščeš smisel ali ga ne iščeš? Je zate smiselno živeti ali je zate življenje enako neživljenju?

Kot protiargument mi lahko navedeš materialne smisle, jaz pa ti lahko le povem, da to niso pravi smisli.
Kako je lahkoživljenje sploh nesmiselno? Če nebi bilo smiselno, ga nebi bilo.

Kako neki lahko rečš da smisel ni materialni? Kaj je nasprotje materialnega duhovno? Torej je smisel duhovni? Praviš pa tudi da nesmemo deliti na virne in ne-virne? A je torej tudi z nevirne smisel duhovni? (a jih ne naredi slednje dejstvo virne?) (tvoje izjave se ničujejo med sabo)

Po tvojem pisanju sem zasledil da je zate smisel življenja platoničen-> torej nekaj kar bi moralo biti nad nami v svetu idej (ne jemat dobesedno) -> nekaj kar vidijo izbranci, tisti, ki se splazijo iz votline ... Preveliko idealiziranje pa prepreči vsem da bi o smislu sploh govorili, govorijo lahko le še o poti ... in ponovno se zapletemo v krog verovanja -> tukaj iztopaš iz platonizma v religijo.
Dobil sem obutek da ne-le da slutiš da smisel obstaja ampak si prepričan da bi ga ubesedinjenje razvrednotilo. (kot da bi idejo prinesel v votlino -> postala bi ponovno navadni predmet -> izgubila bi njen sijaj) S tem pa ko postvaiš idejo tako zelo visoko, se moraš vedno obračat nazaj na človeka in tukaj je tvoja nahujša napaka - ideja je izven človeka in ga presega velja za vse ne le zanj in ni izključno njegova.

(v kolikor nisi seznanjem z Platonom se opravičujem, ker ti bo verjetno zgornji odstavek nesmiselen)

L.P.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:ne delaj razlike na vernike in nevernike. V bistvu gre za delitev na tiste, ki iščejo smisel in na tiste, ki ne iščejo smisla.
Ne vem, če res. Ali tisti, ki verjame v boga, še išče smisel? In če, čemu le? Se strinjam, da delitev na verne in neverne najbrž ni prava, ampak delitev na zaupljivce in dvomljivce, ki pripelje do prejšnje, pa je že.
Torej vprašaj se: Iščeš smisel ali ga ne iščeš?
Če je smisel "živeti dobro in pošteno", potem sem ga že našel. Če je smisel "spoznati (ali razumeti) vse", tudi, čeprav je za ta smisel očitno, da je neuresničljiv. Če pa je smisel "doseči posmrtno življenje", pa je stvar že globoko vprašljiva.
Je zate smiselno živeti ali je zate življenje enako neživljenju?
Tudi življenje z materialnimi smisli je življenje, ki je še kako različno od neživljenja. Pogosto se mi zdi, da imajo ljudje z "višjimi" smisli manj življenja.
Kot protiargument mi lahko navedeš materialne smisle, jaz pa ti lahko le povem, da to niso pravi smisli.
Kako ločiš materialne cilje od nematerialnih?
Če si me vrgel v nek koš, ki ti je blizu, si se zmotil.
Ne bodi užaljen, nikogar ne mečem v koš.
si pa na enaki poti kot jaz
Misliš? Po čem sklepaš?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kako neki lahko rečš da smisel ni materialni? Kaj je nasprotje materialnega duhovno? Torej je smisel duhovni? Praviš pa tudi da nesmemo deliti na virne in ne-virne? A je torej tudi z nevirne smisel duhovni? (a jih ne naredi slednje dejstvo virne?) (tvoje izjave se ničujejo med sabo)
Škoda, ker se ne razumemo. To je zaradi besed, ki niso dovolj za popis stanja in razumevanje v celoti. Ločevanje na verovanje, da obstaja le materialno in verovanje da obstaja materialno + duhovno, je pripeljalo k razlikovanju na verne in neverne.

Ne gre za to, da če boš "verjel, da obstaja višji smisel" boš pa veren. Jaz nočem, da verjameš, hočem da veš.

nekaj kar vidijo izbranci, tisti, ki se splazijo iz votline ... Preveliko idealiziranje pa prepreči vsem da bi o smislu sploh govorili, govorijo lahko le še o poti ... in ponovno se zapletemo v krog verovanja -> tukaj iztopaš iz platonizma v religijo.
Nič ni priviligirano za izbrance. Vsi smo isti. Iskanje smisla je prirojeno vsem ljudem - nekateri to zavestno vedo, drugi pač ne. Smisel je potrebno ugotoviti, dešifrirati, spoznati ali kakorkoli se že izrazimo. Verjeti ni dovolj.
Tudi življenje z materialnimi smisli je življenje, ki je še kako različno od neživljenja. Pogosto se mi zdi, da imajo ljudje z "višjimi" smisli manj življenja.
Nihče nima "višjih smislov". Vsi imamo enakega.

Misliš? Po čem sklepaš?
Sem že odgovoril.

Odgovori