Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a shrink »

nedeljski pravnik Rock napisal/-a:
shrink napisal/-a:
nedeljski pravnik Rock napisal/-a:Replika ni potrebna.
To je najboljši način, da se nedeljskopravne traparije nehajo.
Kadar replika ni potrebna - pomeni, da je bil začetni tekst maksimalno neverodostojen.


Ko nedeljski pravnik izjavi, da replika ni potrebna, to pomeni, da večja imbecilnost od nedeljskopravne enovrstičnice ni mogoča. :lol:
nedeljski pravnik Rock napisal/-a:Za takšen tekst se more fingirati, iz nč. ekonomičnosti, da ne obstaja. Ostane pa prezentna njegova absurdnost, kar že zadostuje za sprejem končnega zaključka.
Zgoraj je lepo prezentirano (namenoma uporabljam nedeljskopravno stilsko figuro :lol: ) "načelo ekonomičnosti" pri oglašanju nedeljskega pravnika. :lol:
Zadnjič spremenil shrink, dne 26.8.2014 22:59, skupaj popravljeno 1 krat.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Jaz ti bom odgovarjal le ko boš lagal, da meritev o hitrosti svetlobe ni,
Motore, glede meritev hitrosti svetlobe lahko hitro razčistiva. Navedi mi eno samo meritev hitrosti svetlobe iz gibajočega vira. Dajem pa ti en pogoj, in sicer da ne navedeš ne dveh ali več meritev. Izberi eno samo in to tisto, ki se ti zdi po znanstvenih merilih najbolj prepričljiva in če jo najdeš imava rešeno vprašanje, ali je hitrost svetlobe iz gibajočega vira izmerjena ali ni.
Misliš da se forumašem, da ukvarjat s tvojimi šarlatanskimi idejami?
Ta stavek me spominja na lisico in kislo grozdje in me utrjuje v prepričanju da ne znaš pojasniti skladnosti opisanega gibanja svetlobo skozi gibajoči medij s PTR.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a Rock »

Motore napisal/-a:No razumel sem te, kot da je enkrat vir na tleh (glede na tla miruje), drugič pa na predmetu (glede na tla se giba). V obeh primerih je hitrost svetlobe merjena iz ene ali druge pozicije enaka 300000 km/s (po tvoje 3000).
---------
Beri zgoraj, hitrost svetlobe je enaka.
Težko razumem tvoj način razmišljanja.
Na mojo pripombo o (ne)mirujočem vesolju nisi reagiral, zato predpostavljam, da potrjuješ, da se vse giba. - Kakšna je vrednost v šolskem primeru (300.000 ali 3.000 ali poljubno), je irelevantno.

Problem PTR je pač v tem, da absolutno mirujočega vira ni. Zato sem namerno uporabil besedo 'fiksen'. Ta prilastek je veljaven za vir, ki bi bil absolutno negiben ali pa je le relativno negiben.

Ponavljam svoje vprašanje: kakšen je odgovor?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
Motore napisal/-a:No razumel sem te, kot da je enkrat vir na tleh (glede na tla miruje), drugič pa na predmetu (glede na tla se giba). V obeh primerih je hitrost svetlobe merjena iz ene ali druge pozicije enaka 300000 km/s (po tvoje 3000).
---------
Beri zgoraj, hitrost svetlobe je enaka.
Težko razumem tvoj način razmišljanja.
Na mojo pripombo o (ne)mirujočem vesolju nisi reagiral, zato predpostavljam, da potrjuješ, da se vse giba. - Kakšna je vrednost v šolskem primeru (300.000 ali 3.000 ali poljubno), je irelevantno.

Problem PTR je pač v tem, da absolutno mirujočega vira ni. Zato sem namerno uporabil besedo 'fiksen'. Ta prilastek je veljaven za vir, ki bi bil absolutno negiben ali pa je le relativno negiben.

Ponavljam svoje vprašanje: kakšen je odgovor?
Odlično, Rock! :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
Motore napisal/-a:No razumel sem te, kot da je enkrat vir na tleh (glede na tla miruje), drugič pa na predmetu (glede na tla se giba). V obeh primerih je hitrost svetlobe merjena iz ene ali druge pozicije enaka 300000 km/s (po tvoje 3000).
---------
Beri zgoraj, hitrost svetlobe je enaka.
Težko razumem tvoj način razmišljanja.
Na mojo pripombo o (ne)mirujočem vesolju nisi reagiral, zato predpostavljam, da potrjuješ, da se vse giba. - Kakšna je vrednost v šolskem primeru (300.000 ali 3.000 ali poljubno), je irelevantno.

Problem PTR je pač v tem, da absolutno mirujočega vira ni. Zato sem namerno uporabil besedo 'fiksen'. Ta prilastek je veljaven za vir, ki bi bil absolutno negiben ali pa je le relativno negiben.

Ponavljam svoje vprašanje: kakšen je odgovor?
Fiksen... :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a:
Motore napisal/-a:No razumel sem te, kot da je enkrat vir na tleh (glede na tla miruje), drugič pa na predmetu (glede na tla se giba). V obeh primerih je hitrost svetlobe merjena iz ene ali druge pozicije enaka 300000 km/s (po tvoje 3000).
---------
Beri zgoraj, hitrost svetlobe je enaka.
Težko razumem tvoj način razmišljanja.
Na mojo pripombo o (ne)mirujočem vesolju nisi reagiral, zato predpostavljam, da potrjuješ, da se vse giba. - Kakšna je vrednost v šolskem primeru (300.000 ali 3.000 ali poljubno), je irelevantno.

Problem PTR je pač v tem, da absolutno mirujočega vira ni. Zato sem namerno uporabil besedo 'fiksen'. Ta prilastek je veljaven za vir, ki bi bil absolutno negiben ali pa je le relativno negiben.

Ponavljam svoje vprašanje: kakšen je odgovor?
Odlično, Rock! :D
Nezadostno, bargo! :?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a: Problem PTR je pač v tem, da absolutno mirujočega vira ni.
Odlično, Rock! :D
Nezadostno, bargo! :?
No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rock napisal/-a:V tej končni verziji,
zakaj izpostavljaš, da je sv. hitrost 'zelo velika' in da je 'efekt viden pri zelo počasnih predmetih', če naj bi bila sv. hitrost konstantna?
Pri velikih in pri majhnih hitrostih je najbolj pravilna Lorentzova transformacija \(u^{'}=\frac{u+v}{1+\frac{u v}{c_0^2}}\), kjer je \(c_0=300000 km/s\). Torej recimo, da se ta predmet giblje s hitrostjo v=36000 km/h (to je 10 km/s), u=c_0=300000 km/s. Po zgornji formuli je hitrost svetlobe v smeri vožnje enaka \(u^{'}=\frac{300000+10}{1+\frac{300000\cdot10}{300000^2}}=300000 km/s\), ne pa 300010 km/s kot bi bila, če bi uporabili Galilejevo transformacijo \(u'=v+u=10 + 300000=300010 km/s\). Če bi namesto svetlobe iz gibajočega predmeta v smeri vožnje izstrelili kroglo s hitrostjo u=1 km/s bi bilo po L. transf. \(u^{'}=\frac{1+10}{1+\frac{1\cdot10}{300000^2}}=11 km/s\), kar je enako kot po G. transf. \(u'=v+u=10 + 1=11 km/s\). Torej G. transf je uporabna samo pri hitrostih veliko manjših od svetlobne, Rozman pa trdi ravno nasprotno. Na žalost eksperimenti niso na njegovi strani.
Rock napisal/-a:Na mojo pripombo o (ne)mirujočem vesolju nisi reagiral, zato predpostavljam, da potrjuješ, da se vse giba.
Relativno na kaj? Če sem v inercialnem sistemu (nepospešenem) lahko enakovredno trdim, da mirujem ali da se gibam. Glede na Zemljo mirujem, vendar glede na Sonce in zvezde se gibam. Če bi bil sredi vesolja v enakomernem gibanju bi lahko rekel, da mirujem in se vse ostalo giba (glede na mene), pa se ne bi lagal.
Rock napisal/-a:Ta prilastek je veljaven za vir, ki bi bil absolutno negiben ali pa je le relativno negiben.
Absolutne negibnosti ni, torej je lahko le relativno negiben. V našem primeru sem mislil, da je negiben glede na Zemljo.

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a Motore »

Rozman napisal/-a: Izberi eno samo in to tisto, ki se ti zdi po znanstvenih merilih najbolj prepričljiva in če jo najdeš imava rešeno vprašanje, ali je hitrost svetlobe iz gibajočega vira izmerjena ali ni.
Saj si jo že večkrat dobil: https://docs.google.com/file/d/0B-zPUoA ... sp=sharing
Da niti ne govorim o GPS-u.

Ni problem, da ni meritev, problem je, da jih ne razumeš.
Rozman napisal/-a:Ta stavek me spominja na lisico in kislo grozdje in me utrjuje v prepričanju da ne znaš pojasniti skladnosti opisanega gibanja svetlobo skozi gibajoči medij s PTR.
Od človeka, ki ne razume najenostavnejših osnov, ne morem pričakovati, da bo razumel kako so ljudje naveličani tisočkrat isto razlagati. Misli si kar hočeš.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?
Mikrovalovno sevanje ozadja... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?
Mikrovalovno sevanje ozadja... :wink:
To ni absolutno mirujoči vir, kvečjemu približek. Boljšega se itak nisi mogel spomniti, ker ga ni. :D :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?
Mikrovalovno sevanje ozadja... :wink:
To ni absolutno mirujoči vir, kvečjemu približek. Boljšega se itak nisi mogel spomniti, ker ga ni. :D
Definiraj: "absolutno mirujoči vir"! :lol:
No, torej? :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: Bargo: No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?
Vojko: Mikrovalovno sevanje ozadja...
Bargo: To ni absolutno mirujoči vir, kvečjemu približek. Boljšega se itak nisi mogel spomniti, ker ga ni.

Definiraj: "absolutno mirujoči vir"! :lol:
No, torej? :wink:
Kako torej? Ni absoluten, mirujoč pa itak ne, če pride do naših TV zaslonov.

SIngularnost! Vse izhaja iz nje, lahko je povsod in nikjer, lahko je karkoli in nič, ali bolje karkoli in .:D :D
Wiki napisal/-a: Def: Síngularnost (tudi singulárnost) je v matematiki v splošnem točka, kjer dan matematični objekt ni določen, oziroma je brez »lepih« lastnosti, kot je odvedljivost.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Bargo: No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?
Vojko: Mikrovalovno sevanje ozadja...
Bargo: To ni absolutno mirujoči vir, kvečjemu približek. Boljšega se itak nisi mogel spomniti, ker ga ni.

Definiraj: "absolutno mirujoči vir"! :lol:
No, torej? :wink:
Kako torej? Ni absoluten, mirujoč pa itak ne, če pride do naših TV zaslonov.

SIngularnost! Vse izhaja iz nje, lahko je povsod in nikjer. :D
V kontekstu debate o gibajočih virih sevanja lahko CMB izberemo kot standardni inercialni sistem. Gibanje vsakega telesa v vesolju lahko izmerimo z Dopplerjevim efektom glede na CBM... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Hitrost svetlobe v gibajočem mediju

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Bargo: No, želel bi, da mi poveš primer za vsaj en absolutno mirujoč vir?
Vojko: Mikrovalovno sevanje ozadja...
Bargo: To ni absolutno mirujoči vir, kvečjemu približek. Boljšega se itak nisi mogel spomniti, ker ga ni.

Definiraj: "absolutno mirujoči vir"! :lol:
No, torej?
Kako torej? Ni absoluten, mirujoč pa itak ne, če pride do naših TV zaslonov.

SIngularnost! Vse izhaja iz nje, lahko je povsod in nikjer. :D
V kontekstu debate o gibajočih virih sevanja lahko CMB izberemo kot standardni inercialni sistem. Gibanje vsakega telesa v vesolju lahko izmerimo z Dopplerjevim efektom glede na CBM... :wink:
Ja, vendar domnevam, da lahko itak izmerimo samo relativne hitrosti. :roll:
Za tem ozadjem pa je tudi še ozadje. Kaj veš kaj se dogaja v ozadju ozadja. :wink:

Odgovori