Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a:Zanima me vse v zvezi s tehnologijo in fiziko. Zadnjič sem gledal Peltonovo turbino v delovanju.
Ker sem laik na področju tehnologije, se mi ja zastavilo naslednje vprašanje, na katerega ne znam odgovoriti:

Kakšna mora biti obodna hitrosti gonilnika pri dani hitrosti vodnega curka vode, ki je usmerjen tangecialno na lopatice gonilnika, da je izkoristek največji?
Čakam na odgovor. Se bo kdo ojunačil? :D

Uporabniški avatar
shrink

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Zanima me vse v zvezi s tehnologijo in fiziko. Zadnjič sem gledal Peltonovo turbino v delovanju.
Ker sem laik na področju tehnologije, se mi ja zastavilo naslednje vprašanje, na katerega ne znam odgovoriti:

Kakšna mora biti obodna hitrosti gonilnika pri dani hitrosti vodnega curka vode, ki je usmerjen tangecialno na lopatice gonilnika, da je izkoristek največji?
Največji izkoristek je, ko ima obodna hitrost lopatic polovično vrednost hitrosti curka fluida - vode; za detajle glej (str. 20):

http://www-f9.ijs.si/~golob/sola/fiz_en ... predst.pdf

P.S. V dokumentu so problemi s fonti (vsaj v mojem pdf bralniku). Če bo kdo slučajno šel brat:

Na vrhu \(\Box\) pomeni \(\omega\) (t.j. kotno hitrost gredi Peltonove turbine),

nekje na sredini \(\Box\) pomeni \(\rho\) (t.j. gostoto fluida - vode)

in

\(\Box_m\) pomeni \(\phi_m\) (t.j. masni (pre)tok fluida - vode).

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:

Največji izkoristek je, ko ima obodna hitrost lopatic polovično vrednost hitrosti curka fluida - vode; za detajle glej (str. 20):

http://www-f9.ijs.si/~golob/sola/fiz_en ... predst.pdf

P.S. V dokumentu so problemi s fonti (vsaj v mojem pdf bralniku). Če bo kdo slučajno šel brat:

Na vrhu \(\Box\) pomeni \(\omega\) (t.j. kotno hitrost gredi Peltonove turbine),

nekje na sredini \(\Box\) pomeni \(\rho\) (t.j. gostoto fluida - vode)

in

\(\Box_m\) pomeni \(\phi_m\) (t.j. masni (pre)tok fluida - vode).
Hvala! Vedel sem, da boš ti poiskal odgovor. :D

Uporabniški avatar
bargo

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Aja, kako je s tem 'gravitacijskim valovanjem'?
Nekaj se govori, da bomo kmalu uspeli izmeriti, če že niso. Drugače pa, kaj praviš na prof. Smolin-a, ki govori o spreminjajočih se pravilih, torej neke vrste "evoluciji" pravil, napram večnosti in danosti zakonov, naravnih zakonov?
Glede na to, da so izmerili "gravitacijsko valovanje" in je/bo tako mogoče videti v zaodrje velikega poka je tale intervju zelo zanimiv:
Andrei Linde: The beginning of time

Videti je, da s škatlo "težkega niča" lahko dosežeš čudež, ki mu rečemo VESOLJE! :D Vidiš tudi prof. Linde govori o pravilih. :wink:

Tako je videti, če ti prinesejo dokaz za VERO. Dovolj je samo ena poved, ki povzroči olajšanje in zažene nov cikel! :D
Stanford Professor Andrei Linde celebrates physics breakthrough

V spodnjem predavanju lahko vidiš, ZAKAJ je ZAKAJ pravo vprašanje? :wink:
Multiverse or Universe?

Vprašanje:
1. Zakaj je Vesolje veliko?
2. Kdo ali kaj je priskrbel 1mg materije iz katerega je nastalo Vesolje? :roll:

qg

Odgovor Napisal/-a qg »

bargo napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Nekaj se govori, da bomo kmalu uspeli izmeriti, če že niso. Drugače pa, kaj praviš na prof. Smolin-a, ki govori o spreminjajočih se pravilih, torej neke vrste "evoluciji" pravil, napram večnosti in danosti zakonov, naravnih zakonov? :roll:
Glede na to, da so izmerili "gravitacijsko valovanje" in je/bo tako mogoče videti v zaodrje velikega poka je tale intervju zelo zanimiv:

Videti je, da s škatlo "težkega niča" lahko dosežeš čudež, ki mu rečemo VESOLJE! :D Vidiš tudi prof. Linde govori o pravilih. :wink:

Tako je videti, če ti prinesejo dokaz za VERO. Dovolj je samo ena poved, ki povzroči olajšanje in zažene nov cikel! :D

Multiverse or Universe?

Vprašanje: Zakaj je Vesolje veliko?
Glede na to, da ne moremo kmalu poslušati vseh videov, kaj si hotel povedati s tem?

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

bargo napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Nekaj se govori, da bomo kmalu uspeli izmeriti, če že niso. Drugače pa, kaj praviš na prof. Smolin-a, ki govori o spreminjajočih se pravilih, torej neke vrste "evoluciji" pravil, napram večnosti in danosti zakonov, naravnih zakonov?

Videti je, da s škatlo "težkega niča" lahko dosežeš čudež, ki mu rečemo VESOLJE! :D Vidiš tudi prof. Linde govori o pravilih.

Multiverse or Universe?

Vprašanje:
1. Zakaj je Vesolje veliko?
2. Kdo ali kaj je priskrbel 1mg materije iz katerega je nastalo Vesolje? :roll:
Bargo, hvala za linke! Odlični so. Več jutri! :D

Uporabniški avatar
bargo

vojko napisal/-a: Bargo, hvala za linke! Odlični so. Več jutri! :D
Strune, se spomniš? :roll:
I Know I Played Every Note ali kot je rekel prof. Linde "Ko smo razvili inflacijsko teorijo sem vedel, da je teorija pravilna, vedel sem, da ne bo nikoli preverjena, ker jo ni mogoče preveriti, tehnološko jo je nemogoče preveriti! Naučil sem se, kako ceniti eksperimentaliste. Ti so resnično bistri!" :wink:

qg napisal/-a:Glede na to, da ne moremo kmalu poslušati vseh videov, kaj si hotel povedati s tem?
Da smo lahko srečni, ker živimo v tako razburljivih časih. Mogoče "ugasnemo" Higgsovo polje in potem bo še bolj razburljivo. :wink:

problemi

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Strune, se spomniš? :roll::
Nujnost kontigentnosti, se spomniš? :roll: :)

P.S.
Na determinizem nisem pozabil. Moram najti še enkrat članek, področje fizika, na katerega sem slučajno naletel, in ki govori o nečemu, kar je meni zelo zanimivo, o "dualizmu determinizma in naključnosti (verjetnostne porazdelitve)". Dosti podobno tistemu kar sem tudi sam zagovarjal.

Rock
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Rock »

Roman napisal/-a:
smolejleo napisal/-a:pa upoštevajte, da sem se tu naučil tega obnašanja.
To sicer ni res, izgovor pa potrjuje, da nisi nič boljši.
In zgražaj se nad tistimi, ki začnejo z žaljenjem, do vseh ostalih sem zelo spoštljiv
Izkušnja kaže, da z žaljenjem praviloma začne užaljena veličina, ko postane jasno, da nevedna publika noče in noče ploskati vrhunski strokovnosti in najgloblji modrosti te veličine.
Kaj pa še.
Forum ni gladiatorska arena, kjer si frustrirani 'diskutanti' na napačen način poskušajo popraviti svojo inferiornost - ampak priložnost za resne udeležence.
One kvazidiskutante bi moral administrator že davno izločiti.

In še važna pripomba:
morebitna napaka ali nevednost 'vpraševalca' (včasih pa se hitro pokaže, kdo v resnici ve in kdo ne potrebuje smešne samopromocije) je samo priložnost, da (pravični) diskutant z veseljem posreduje svoje večje znanje.
Razume pa se: kdor odkrito ali prikrito žali, hlepi po tem, da bi vzbudil vtis, pa čeprav le v svoji glavi, da ve več kot v resnici.

Roman

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rock napisal/-a:Forum ni gladiatorska arena, kjer si frustrirani 'diskutanti' na napačen način poskušajo popraviti svojo inferiornost - ampak priložnost za resne udeležence.
Forum bi bil lepši, če bi se ti sam držal svojih besed.
One kvazidiskutante bi moral administrator že davno izločiti.
Ja. In ker se to ne zgodi, sem pač izgubil voljo do diskusije oziroma do hranjenja trolov.
morebitna napaka ali nevednost 'vpraševalca' (včasih pa se hitro pokaže, kdo v resnici ve in kdo ne potrebuje smešne samopromocije) je samo priložnost, da (pravični) diskutant z veseljem posreduje svoje večje znanje.
Ja, ampak nevednost ni opravičilo za nesramnost. In da si ti pravični diskutant, je samo tvoje mnenje.
Razume pa se: kdor odkrito ali prikrito žali, hlepi po tem, da bi vzbudil vtis, pa čeprav le v svoji glavi, da ve več kot v resnici.
Škoda, da ne razumeš nasveta: "Pometaj pred svojim pragom". Res mi je žal, ampak spremeniti ne morem ničesar.

roberto11
Kraj: Dolenjska

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Bargo napisal/-a:1. Zakaj je Vesolje veliko?
Ker smo mi majhni. :D

Uporabniški avatar
bargo

roberto11 napisal/-a:
To že, vendar Zakaj bi se kreiralo tako veliko Vesolje, če ne zmoremo priti niti do prve zvezde izven našega osončja? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a: Bargo, hvala za linke! Odlični so. Več jutri! :D
Strune, se spomniš? :roll:
I Know I Played Every Note ali kot je rekel prof. Linde "Ko smo razvili inflacijsko teorijo sem vedel, da je teorija pravilna, vedel sem, da ne bo nikoli preverjena, ker jo ni mogoče preveriti, tehnološko jo je nemogoče preveriti! Naučil sem se, kako ceniti eksperimentaliste. Ti so resnično bistri!" :wink:

qg napisal/-a:Glede na to, da ne moremo kmalu poslušati vseh videov, kaj si hotel povedati s tem?
Da smo lahko srečni, ker živimo v tako razburljivih časih. Mogoče "ugasnemo" Higgsovo polje in potem bo še bolj razburljivo. :wink:
Kaj konkretno si mislil s tem? :shock:

Uporabniški avatar
vojko
Kontakt:

roberto11 napisal/-a:
Eden boljših... :D

Uporabniški avatar
bargo

vojko napisal/-a: Kaj konkretno si mislil s tem? :shock:
Gravitacija je edina sila, ki je zaenkrat ni mogoče omejiti. Vprašanje je ali je to samo princip ali tudi dejansko ni mogoče? :roll:

Odgovori