Kaj je za vas smisel zivljenja?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori

Kaj je za vas smisel zivljenja?

Ohranjanje potomstva
13
18%
Obstoj obstojnejsega
11
15%
Uzivanje na plazi, z mozgani na off in Civavo na strazi
10
14%
Gledati nogomet in piti pivo
2
3%
Drugo
36
50%
 
Skupaj glasov: 72

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Igy, nenaključnost se pojasni z delovanjem naravnih zakonov.
Mogoče.
Vendar jaz mislim, da je naključje eden izmed njih.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Pa še vprašanje za ap-čiha, ki rad analizira dogodke: kako daleč nazaj (časovno) lahko seže analiza vzrokov za nek dogodek?

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Grigorius napisal/-a:No pri ljudeh lahko rečemo da je izbira odvisna od trenutnih vzgibov, psihičnega stanja ...pri računalnikih pa od programa, pojavi pa se vprašanje kaj če bi računalnik metal navidezno kocko pri izbiri odločitve? (to bi zelo verjetno blagodejno vplivalo na končni rezultat, ker lahko tako zmedeš nasprotnika - recimo ko izbiraš med dvema enakovrednima potezama) Torej je možno da računalnik zgenerira naključno številoin se nato na podlagi tega odloči za potezo?
Mislim da pri šahovskih programih ne more priti do problema enakovrednih potez (razen mogoče na koncu, torej pred matom, kjer bi bilo res vseeno če neko figuro postavi sem ali tja). Če sklepam po svoji (švoh) igri...jaz recimo preverim par (3-4 verjetno - pa še to tiste ki so meni očitne) premikov vnaprej za vsako svojo potencialno potezo. Pri tako majhnem številu preverjanj lahko pride do (po svoji oceni) navidezno enakovrednih potez, pri računalniku, ki v samo eni sekundi preveri mnogo mnogo več potez, pa ne.
Pri programu, ki pa bi preverjal enako število potez kot človek (predvidevam da tak program ne bi imel š od šans za zmago), bi do takšnih "dilem" lahko prišlo. Je pa tak da funkcije ki določajo naključnost recimo pri generiranju naključnega števila tudi ne delujejo po strogi naključnosti (torej recimo nepovzročenosti), saj so naključne številke posledica igranja s trenutnimi vrednostmi sistemske ure ali trenutnega naslova v pomnilniku itd. Vprašanje je če bi to dovolj dobro simuliralo trenutne človeške vzgibe ali celo nezavedno strategijo (če kaj takega obstaja). Pa tudi vprašanje kolko bi to blagodejno vplivalo...odvisno od nasprotnika in njegovih sposobnosti preverjanja in samega igranja, a ne :)

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

igy napisal/-a:Vendar jaz mislim, da je naključje eden izmed njih.
Da, a samo v primeru, če naključnost obstaja. Nekaj takega naj bi veljalo za vakuumske fluktuacije.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Kaj, če bi si znanstveniki pustili možnost, da obstajajo neke veličine (za katere še nimamo dokazov, da obstajajo). S temi veličinami (ki jih še ne poznamo) se da popisati nekatere ljudem zelo zanimive zadeve kot so: kaj je življenje, imamo v sebi kaj več kot le kri, vodo, kosti in meso?

Toda nekaj je jasno - naključja ne obstajajo. Kolikokrat bo še potrebno razložit, da bomo vsi razumeli razliko med uporabo besede "oh glej ga sosed, kakšno naključje" in med fizikalnim, če hočete časovno prostorskim naključjem, ki po moje ne obstaja. Vse je urejeno, čeprav nam ni dana možnost to "spregledati ali videti".

Spomnil vas bom na dober film, kjer se meša naša debata o vremenu in o naključjih. Naslov v originalu je bil Groundhog day. Bill Murray je igral vremenarja, Andie Mc Dovell novinarko, pa še kamermana so imeli v ekipi. Da skrajšam: po neurju so ostali ujeti v nekem odročnem ameriškem kraju, kjer se Murray-u nenadoma začne ponavljati določen dan v neskončnost. No, in ko se to dogaja dan za dnem, naš vrli vremenar nekaj časa negoduje nad situacijo, naslednjič pa že kar uživa v njej, saj je zmožen napovedat prav vsak "naključen" dogodek. V enem od stavkov izreče: "Jaz sem Bog". Vse vem.

Poanta je v tem, da ko je vremenar, ki je bil prej zadrti nadutež, skapiral bistvo življenja v trenutkih, ki jih živiš, se čustveno spremenil in začel se je nov dan.

Ne boste verjeli, toda nekatere knjige, zgodbe in tudi filmi marsikaj razkrivajo toda malokdo bere med vrsticami. Le razumeti je potrebno ....

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Biti vernik + biti determinist je zelo zanimivo stanje, ker po determinističnih načelih boga ni! ........."

No vidiš, potem si nekje naredil napako, očitno ne sodim v tvoj predalček z nalepko "vernik + determinist".
Samo problem ki te muči tiči drugje. Ko si pravilno ugotovil da sem vernik, saj sem to tudi sam že nekajkrat napisal, si pri prebiranju mojih odgovorov takoj vkalkuliral svoje (tebi sicer domnevno korektno) zanje o vernikih in veri. Rezultat ki si ga dobil pa je tak, da ni ničemur podoben in leži v tem tvojem predalčku. Če bi v resnici bolj pozorno prebral moje poste ,bi ugotovil ,da se v pojasnitvah svojega stališča o naključju nikjer ne sklicujem na Boga, ali vero. Si pač seštel jabolka in gnile hruške in prišel do neuporabnega kompota. :)

"Pa še vprašanje za ap-čiha, ki rad analizira dogodke: kako daleč nazaj (časovno) lahko seže analiza vzrokov za nek dogodek?"

Na to vprašanje sem v osnovi že nekajkrat odgovoril. Tako daleč do koder seže naše vedenje, ali tebi bolj razumljivo, do koder seže naša znanost, potem začnemo govoriti o naključjih. Glede na čas torej, teoretično vsaj do začetka časa.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Ap-čiha, kako gre to:
Po naključnju ne nastane prav ničesar, vse ima svoj vzrok. S tem nisem hotel trditi da je vse že v naprej nekje zapisano do najmanjše podrobnosti, kar pomeni ,da je potrebno imeti samo še kristalno kroglo in pogledati v prihodnost.
skupaj s tem:
Na to vprašanje sem v osnovi že nekajkrat odgovoril. Tako daleč do koder seže naše vedenje, ali tebi bolj razumljivo, do koder seže naša znanost, potem začnemo govoriti o naključjih. Glede na čas torej, teoretično vsaj do začetka časa.
Če vsak dogodek teče od začetka časa in bi se (ob dovolj informacijah) lahko napovedal, potem je (če ni naključij) vse kar je bilo in vse kar še bo že določeno ob nastanku časa oz. vesolja. To je dejstvo.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež napisal/-a:Kaj, če bi si znanstveniki pustili možnost, da obstajajo neke veličine (za katere še nimamo dokazov, da obstajajo).
Zakaj bi to bilo odvisno od znanstvenikov?
S temi veličinami (ki jih še ne poznamo) se da popisati nekatere ljudem zelo zanimive zadeve kot so: kaj je življenje, imamo v sebi kaj več kot le kri, vodo, kosti in meso?
Ker jih ne poznamo, ne moremo sklepati, da sploh so, pa tudi ne moremo sklepati, da jih kdaj bomo. Res tudi ne moremo sklepati, da jih ni, a na tem mestu govoriti o tem je najmanj povsem prazno in neutemeljeno.
Toda nekaj je jasno - naključja ne obstajajo.
Ne zanesi se na to. Morda jih ni v filozofskem smislu. Fizika jih zaenkrat kar pozna.

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

igy zaključi:" skupaj s tem: ......vse kar je bilo in vse kar še bo že določeno ob nastanku časa oz. vesolja. To je dejstvo"

Tega seveda nisem nikoli trdil. Če bi pozorno prebral mojo prvo izjavo bi ugotovil da sem v njenem drugem delu izključil to možnost. Zato iz teh dveh izjav ni mogoče povleči takšnega zaključka. To je lahko povsem napačen zaključek ,ki pa tudi ni moj.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Tvoja prva in druga izjava se izključujeta. Še enkrat dobro premisli, kaj sledi iz tvoje druge izjave:"... teoretično vsaj do začetka časa."

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

Izključujeta samo takšen napačen zaključek.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Kaj pa potem spreminja tok dogodkov?

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

[/quote]Ne zanesi se na to. Morda jih ni v filozofskem smislu. Fizika jih zaenkrat kar pozna.[/quote]

Ravno to sem hotel povedat. Današnja fizika zelo dobro ve do koder sežejo (ne)naključja, toda, ko gre v najbolj podrobno razčlenitev po moje zaradi (še neosvojenega znanja) "popusti" in pripiše dogodke naključnosti, v resnici pa gre za (naše pojme neurejeno) urejenost.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Kaj pa potem spreminja tok dogodkov?
Kot se ve, se od velikega poka naprej materija skozi spreminja. Življenje pa je samo ena od oblik te spremembe materije in njenih sil in je tudi samo začasna. To spreminja tok dogodkov. Ta sprememba pa je nujna zaradi same narave prostora-časa.

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Ključno vprašanje je, ali je ta sprememba naključna ali ne?

Odgovori