Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a GJ »

bargo napisal/-a:Ah, GJ, mene samo čudi kako materija "ve", kdaj mora biti delec in kdaj val? Kako pri hudiču "ve", da je informacija o trajektoriji dostopna nam? :roll:
A mora materija kaj vedeti...?

Lep dan...

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bianko »

roberto11 napisal/-a:Od tu:
Znanost in fizika se ukvarjata z lastnostmi obstoja, zavest s tem, kaj obstoj sploh je.
Kot, da je znanost in fizika odsev nečesa drugega, ne pa naše zavesti in zavedanja o sebi in obstoju.
Pa ne razumem te, saj se hkrati strinjaš s tem, da ni fizike brez zavesti. :roll:
Mislim, da se bolj kot ne vsi strinjamo, kar se obstoja tice, zavedanje le tega in vlogo znanosti pri odkrivanju lastnosti oz. strukture le tega. Za mrtvega pa obstoja pac ni, kot ga tudi za nas ni bilo 100 let nazaj.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

GJ napisal/-a:
bargo napisal/-a:Ah, GJ, mene samo čudi kako materija "ve", kdaj mora biti delec in kdaj val? Kako pri hudiču "ve", da je informacija o trajektoriji dostopna nam? :roll:
A mora materija kaj vedeti...?

Lep dan...
No, vedeti ravno ni potrebno, mora pa veliko znati, a ne? :roll: Predvsem KAKO se podvoji struktura in še ostalih nekaj malenkosti. :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
To kladivce je že skoraj 100 let v zraku in cca. 30% svetovnega BDP že ustvarja te vrste "mehanika". Med tem je iz delcev napredovala na strukture, fulereni, kjer se strukture obnašajo enako. No, da ne omenjamo, da so voxli postali piksli. Skratka se dogaja. Na tem dejstvu vendar bazira kvantna kriptografija, ki je že delujoča in jo razvijajo v Grazu in na Dunaju.
Ja, 'se dogaja', ni nam pa jasno, kako. Vsak dan skromni zeleni listi iz CO2 in fotonov iz Sonca proizvajajo sladkor; ne vemo pa, kako. Vsak dan gledamo svetlobo; ta nastane, ko elektroni preskočijo z višje na nižjo orbito. Se spomniš, ko sem nekaj mesecev nazaj naše strokovnjake za KM vprašal, kje je elektron med dvema orbitama? Dobil sem odgovor: Nikjer! Haloooooooo!?

Nivo KM je toliko bolj različen od naših vsakdanjih izkušenj, da ga preprosto ne moremo vizualizirati. Spomni se modela atoma! Na sredini majhna kroglica, okoli katere krožijo še manjše – elektroni. Je to prava slika atoma?

Zato je Einstein govoril o 'spooky' efektih, Feynman pa o 'quantum weirdness'.

Res je "to kladivce je že skoraj 100 let v zraku", najboljši umi človeštva z Albertom na čelu so porabili svoja življenja, da bi padlo in bi bila razglašena sodba – pa niso uspeli. Pravda teče naprej... :wink:
Risanka je zakon, v risanki lahko vidiš, kakšne napletajo nekateri in se res lahko od srca nasmejiš. Povsod, nikjer, zlom, itd., vse za ohranitev mehanike. Sem prebiral, da so elektroni baje sestavljeni iz quarkov, nisem mogel verjeti, svojim očem. Vera je res hudič, sploh za ne verne in tiste, ki ne želijo spregledati.
Ja, v risanki je vse lepo jasno in razumljivo. Toda elektroni niso trde kroglice, ki letijo skozi režo, nimamo pojma, kako bi vizualizirali EM valovanje, kaj šele kvantno prepletenost.

Mislim, da v celi tej detektivski zgodbi manjka ključen moment, ključen dokaz ali samo indic. Morda je to kvantna gravitacija, ali teorija strun... Ne vem... Vem pa, da nekaj ključnega manjka na sliki. :D

Kje si prebral, da so elektroni "baje sestavljeni iz quarkov"? Elektroni so leptoni, zato...

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:Kje si prebral, da so elektroni "baje sestavljeni iz quarkov"? Elektroni so leptoni, zato...
Najbrž pri meni, jaz sem zagrešil ta spodrsljaj.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kje si prebral, da so elektroni "baje sestavljeni iz quarkov"? Elektroni so leptoni, zato...
Najbrž pri meni, jaz sem zagrešil ta spodrsljaj.
Pošteno priznanje! Kako drugače od nekaterih, ki jih dobiš s prsti v marmeladi, pa ti začno nakladati, da jim je kozarec z marmelado padel na prst, čisto naključje, zatrjujejo... :D

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Bargo napisal/-a:No, saj informacije so tudi v materiji, a ne?
Seveda. Informacija je vse, razen niča. :)
Kipar ja, tisti ki je izklesal kip z imenom "delayed choice experiment" ta "kip" mi pojasni?
Pri tem eksperimetnu se prav tako gre za interakcijo. In vsaka pridobitev informacije, pomeni interakcijo. Kar pomeni, če smo mi nekaj pridobili iz eksperimenta, je ekperiment nekaj prdobil od nas in zato je rezultat drugačen.
Vsak vzrok je posledica in posledica je hkrati vzrok.
No, če tako, kaj ti meniš je determinirano ali nedeterminirano to naše Vesolje?
Sem napisal, da ne vem. Mogoče se v vesolju "rojevajo" neki novi delci, ki niso determinirani od ostalega dogajanja....Tako v grobem pa zgleda, da je determinirano.
Ah, spet se greš robota. Sem ti povedal, da ne moreš biti robot. Gre za ta konkreten primer, kjer z svojo odločitvijo vplivaš na obnašanje snovi.
Na moje odločitve pa vpliva okolica. Saj ne morem biti ločen od vsega.
Ne, ni na videz, odstopanja so vgrajena v naravo, v temelje narave. Negotovost je vendar dejstvo. :wink:
Če so odstopanja, še to ne pomeni negotovosti. Lahko pomeni le nepoznavanje. :)
Ljudje se tudi razlikujemo med sabo, pa še to ne pomeni, da je vseeno kakšni so naši geni in vplivi okolja.
Občutek negotovosti in izbira pa je le zavedanje različnih (nasprotujočih) si informacij.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:No, saj informacije so tudi v materiji, a ne?
Seveda. Informacija je vse, razen niča.
Dobro. Tudi nič je informacija, stanje 1 bita. :wink: Vojko pravi temu bitu, masa informacije. Materialist pač, kaj češ tako pač je, pozablja pa, da ima ta BIT dejansko 3 stanja, vendar pustimo to.

Informacija je v materiji, vendar govoriva o dostopnosti informacije in takšni strukturi materije, ki lahko vidi oz. dostopa do takšne vrste informacij, ki jih drugačne strukture ne morejo doseči. Ne nazadnje je tudi informacija strukturirana, pri čemer je problem, da povsem identična struktura informacije, lahko ima povsem različne pomene. Sama informacija torej ne zadošča, potrebna je še vsaj interpretacija, a ne?
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Kipar ja, tisti ki je izklesal kip z imenom "delayed choice experiment" ta "kip" mi pojasni?
Pri tem eksperimetnu se prav tako gre za interakcijo. In vsaka pridobitev informacije, pomeni interakcijo. Kar pomeni, če smo mi nekaj pridobili iz eksperimenta, je ekperiment nekaj prdobil od nas in zato je rezultat drugačen.
Ah, malce poenostavljaš. Eksperimenti so ponovljivi in naj bi bili neodvisni od nas. :wink: Tudi vzročno-posledične povezave, vlakovna kompozicija, je samo zaradi številske osi, ki je trivialno urejena. 1,+1. Vidiš, potrebuješ informacijo in pravilo in tako lahko kreiraš proces, recimo naravna števila.
roberto11 napisal/-a: Vsak vzrok je posledica in posledica je hkrati vzrok.
To že vendar, vendar KAJ JE med vzrokom in posledico, je vprašanje, a ne? :D
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: No, če tako, kaj ti meniš je determinirano ali nedeterminirano to naše Vesolje?
Sem napisal, da ne vem. Mogoče se v vesolju "rojevajo" neki novi delci, ki niso determinirani od ostalega dogajanja....Tako v grobem pa zgleda, da je determinirano.
Ja vidiš sedaj, "ne veš in izgleda". :D Skratka se nagibaš, se pa še nisi nagnil.
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Ah, spet se greš robota. Sem ti povedal, da ne moreš biti robot. Gre za ta konkreten primer, kjer z svojo odločitvijo vplivaš na obnašanje snovi.
Na moje odločitve pa vpliva okolica. Saj ne morem biti ločen od vsega.
Ja, celotna zgodovina je v genih, potem pa še kulture, itd. Še ko te ni bilo, ne moreš govoriti o ločenosti, a ne? Vendar, ali to pomeni, da nisi avtonomen pri svojih odločitvah? Ali nimaš občutka, da tudi, če se ne moreš odločiti, si se v bistvu odločil?
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Ne, ni na videz, odstopanja so vgrajena v naravo, v temelje narave. Negotovost je vendar dejstvo.
Če so odstopanja, še to ne pomeni negotovosti. Lahko pomeni le nepoznavanje.
Ja, odvisno s katere strani gledaš. Lahko je tudi nesposobnost, a ne?
roberto11 napisal/-a: Ljudje se tudi razlikujemo med sabo, pa še to ne pomeni, da je vseeno kakšni so naši geni in vplivi okolja.
Seveda se razlikujemo, saj prav informacija v genih je tista, ki nam merjenje teh razlik omogoča. Tako dobimo novo informacijo. Vidiš informacije lahko tudi kreiramo.
Vendar, odgovor na vprašanje , "kakšna je tvoja barva las v realnosti? ", ne dajejo samo geni, danes lahko vpliva na pravilnost odgovora tudi L'oreal , a ne? :D

roberto11 napisal/-a: Občutek negotovosti in izbira pa je le zavedanje različnih (nasprotujočih) si informacij.
Ne vem. Pravzaprav ne razumem, kaj si hotel povedati. Negotovost je stanje, izbira je proces, a ne?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Roman napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kje si prebral, da so elektroni "baje sestavljeni iz quarkov"? Elektroni so leptoni, zato...
Najbrž pri meni, jaz sem zagrešil ta spodrsljaj.
Pošteno priznanje! Kako drugače od nekaterih, ki jih dobiš s prsti v marmeladi, pa ti začno nakladati, da jim je kozarec z marmelado padel na prst, čisto naključje, zatrjujejo... :D
Ja, res je. Takšen je pač Roman, resnicoljuben. No, vendar to nisem prebral samo od njega, da ne bo pomote. :roll:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:To kladivce je že skoraj 100 let v zraku in cca. 30% svetovnega BDP že ustvarja te vrste "mehanika". Med tem je iz delcev napredovala na strukture, fulereni, kjer se strukture obnašajo enako. No, da ne omenjamo, da so voxli postali piksli. Skratka se dogaja. Na tem dejstvu vendar bazira kvantna kriptografija, ki je že delujoča in jo razvijajo v Grazu in na Dunaju.
Ja, 'se dogaja', ni nam pa jasno, kako. Vsak dan skromni zeleni listi iz CO2 in fotonov iz Sonca proizvajajo sladkor; ne vemo pa, kako. Vsak dan gledamo svetlobo; ta nastane, ko elektroni preskočijo z višje na nižjo orbito. Se spomniš, ko sem nekaj mesecev nazaj naše strokovnjake za KM vprašal, kje je elektron med dvema orbitama? Dobil sem odgovor: Nikjer! Haloooooooo!?
Ja, saj ta odgovor, nikjer! lahko, da ni niti tako napačen. :wink:
vojko napisal/-a: Nivo KM je toliko bolj različen od naših vsakdanjih izkušenj, da ga preprosto ne moremo vizualizirati. Spomni se modela atoma! Na sredini majhna kroglica, okoli katere krožijo še manjše – elektroni. Je to prava slika atoma?
Rabiš pač velik FORMAT lista papirja, zelo velik, da prikažeš praznino. Sem prebiral, da bi 1 kavna žlička čiste mase, tehtala 500 milijonov ton. :roll:
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Risanka je zakon, v risanki lahko vidiš, kakšne napletajo nekateri in se res lahko od srca nasmejiš. Povsod, nikjer, zlom, itd., vse za ohranitev mehanike. Sem prebiral, da so elektroni baje sestavljeni iz quarkov, nisem mogel verjeti, svojim očem. Vera je res hudič, sploh za ne verne in tiste, ki ne želijo spregledati.
Ja, v risanki je vse lepo jasno in razumljivo. Toda elektroni niso trde kroglice, ki letijo skozi režo, nimamo pojma, kako bi vizualizirali EM valovanje, kaj šele kvantno prepletenost.

Mislim, da v celi tej detektivski zgodbi manjka ključen moment, ključen dokaz ali samo indic. Morda je to kvantna gravitacija, ali teorija strun... Ne vem... Vem pa, da nekaj ključnega manjka na sliki. :D
O kvantni gravitaciji, sem slišal nekaj takšnega: "Vsi govorijo o kvantni gravitaciji, nobeden pa ne zna povedati, KAJ NA BI TO SPLOH BILO?" :roll:
Zakaj bi moralo biti, ja na to pa se da nekaj povedati, a en ? :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a:To kladivce je že skoraj 100 let v zraku in cca. 30% svetovnega BDP že ustvarja te vrste "mehanika". Med tem je iz delcev napredovala na strukture, fulereni, kjer se strukture obnašajo enako. No, da ne omenjamo, da so voxli postali piksli. Skratka se dogaja. Na tem dejstvu vendar bazira kvantna kriptografija, ki je že delujoča in jo razvijajo v Grazu in na Dunaju.
Ja, 'se dogaja', ni nam pa jasno, kako. Vsak dan skromni zeleni listi iz CO2 in fotonov iz Sonca proizvajajo sladkor; ne vemo pa, kako. Vsak dan gledamo svetlobo; ta nastane, ko elektroni preskočijo z višje na nižjo orbito. Se spomniš, ko sem nekaj mesecev nazaj naše strokovnjake za KM vprašal, kje je elektron med dvema orbitama? Dobil sem odgovor: Nikjer! Haloooooooo!?
1)Ja, saj ta odgovor, nikjer! lahko, da ni niti tako napačen.
vojko napisal/-a: Nivo KM je toliko bolj različen od naših vsakdanjih izkušenj, da ga preprosto ne moremo vizualizirati. Spomni se modela atoma! Na sredini majhna kroglica, okoli katere krožijo še manjše – elektroni. Je to prava slika atoma?
2) Rabiš pač velik FORMAT lista papirja, zelo velik, da prikažeš praznino. Sem prebiral, da bi 1 kavna žlička čiste mase, tehtala 500 milijonov ton.
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Risanka je zakon, v risanki lahko vidiš, kakšne napletajo nekateri in se res lahko od srca nasmejiš. Povsod, nikjer, zlom, itd., vse za ohranitev mehanike. Sem prebiral, da so elektroni baje sestavljeni iz quarkov, nisem mogel verjeti, svojim očem. Vera je res hudič, sploh za ne verne in tiste, ki ne želijo spregledati.
Ja, v risanki je vse lepo jasno in razumljivo. Toda elektroni niso trde kroglice, ki letijo skozi režo, nimamo pojma, kako bi vizualizirali EM valovanje, kaj šele kvantno prepletenost.

Mislim, da v celi tej detektivski zgodbi manjka ključen moment, ključen dokaz ali samo indic. Morda je to kvantna gravitacija, ali teorija strun... Ne vem... Vem pa, da nekaj ključnega manjka na sliki.
3) O kvantni gravitaciji, sem slišal nekaj takšnega: "Vsi govorijo o kvantni gravitaciji, nobeden pa ne zna povedati, KAJ NA BI TO SPLOH BILO?"
Zakaj bi moralo biti, ja na to pa se da nekaj povedati, a en ? :D

Ad1) Morda res ni napačen, samo razloži mi, kje v našem vsakdanjem vesolju je "nikjer"? Ali ne velja, da je vsak objekt razsežen?

Ad2) Ne gre za razmerja med velikostjo atoma in jedra; topogledno lahko za vsakdanje potrebe rečemo, da je atom 'prazen prostor'. Pa vseeno zelo boli, če ti pade tak 'prazen prostor' (recimo v obliki opeke) na glavo...

Kaj misliš s sintagmo 'čista masa'? Nasprotno od 'umazana', nečista' masa? :D

Če misliš na žličko nevtronov (recimo tam nekje iz plašča nevtronske zvezde), je tvoja ocena dosti, dosti prenizka, bargo! Ena žlička tvoje "čiste mase," (5 mililitrov) bi imela maso preko 5,5×10*12 kg (1.100 ton/nanoliter), kar je 5,5 MILIJARDE ton, približno 900 kratna masa Velike piramide iz Gize.

Ad3) Bom odgovoril v stilu Rozmana: nihče ne ve, razen mene! :D

Kvantna gravitacija je: KG= KM+STR+PTR :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Risanka je zakon, v risanki lahko vidiš, kakšne napletajo nekateri in se res lahko od srca nasmejiš. Povsod, nikjer, zlom, itd., vse za ohranitev mehanike. Sem prebiral, da so elektroni baje sestavljeni iz quarkov, nisem mogel verjeti, svojim očem. Vera je res hudič, sploh za ne verne in tiste, ki ne želijo spregledati.
Ja, v risanki je vse lepo jasno in razumljivo. Toda elektroni niso trde kroglice, ki letijo skozi režo, nimamo pojma, kako bi vizualizirali EM valovanje, kaj šele kvantno prepletenost.

Mislim, da v celi tej detektivski zgodbi manjka ključen moment, ključen dokaz ali samo indic. Morda je to kvantna gravitacija, ali teorija strun... Ne vem... Vem pa, da nekaj ključnega manjka na sliki.

3) O kvantni gravitaciji, sem slišal nekaj takšnega: "Vsi govorijo o kvantni gravitaciji, nobeden pa ne zna povedati, KAJ NA BI TO SPLOH BILO?"
Zakaj bi moralo biti, ja na to pa se da nekaj povedati, a en ?


Ad1) Morda res ni napačen, samo razloži mi, kje v našem vsakdanjem vesolju je "nikjer"? Ali ne velja, da je vsak objekt razsežen?

Ad2) Ne gre za razmerja med velikostjo atoma in jedra; topogledno lahko za vsakdanje potrebe rečemo, da je atom 'prazen prostor'. Pa vseeno zelo boli, če ti pade tak 'prazen prostor' (recimo v obliki opeke) na glavo...


Kaj misliš s sintagmo 'čista masa'? Nasprotno od 'umazana', nečista' masa?

Če misliš na žličko nevtronov (recimo tam nekje iz plašča nevtronske zvezde), je tvoja ocena dosti, dosti prenizka, bargo! Ena žlička tvoje "čiste mase," (5 mililitrov) bi imela maso preko 5,5×10*12 kg (1.100 ton/nanoliter), kar je 5,5 MILIJARDE ton, približno 900 kratna masa Velike piramide iz Gize.

Ad3) Bom odgovoril v stilu Rozmana: nihče ne ve, razen mene!

Kvantna gravitacija je: KG= KM+STR+PTR
Ad1a) Razsežen ja, koliko razsežen je pa drugo vprašanje. No, danes lahko beremo, da je prostor lahko čisto prazen. Skratka, vse je mogoče. :wink:
Ad2a) Statistično gledano je malo verjetno, če se pa zgodi in se dogaja, da opeka komu pade na glavo, ja potem pa sledi realna buška. :lol:
Čuj, ta buška je posledica povečane ali zmanjšane gostote? :roll:

ad3a) Ja, tale nevtronska, tista brez naboja, čista. :roll: Mater spet sem se zmotil, za kolko že, 10^7. Joj, joj, površnost pa taka. Tole enačbo pošlji Gerardu, mogoče bo potem vedel. :D
Awe Vojko!

Sinteza: Taking Chances

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
Ad1a) Razsežen ja, koliko razsežen je pa drugo vprašanje. No, danes lahko beremo, da je prostor lahko čisto prazen. Skratka, vse je mogoče.


Eskiviraš, bargo! Razloži mi, kje v našem vsakdanjem vesolju je "nikjer"? :D
Ad2a) Statistično gledano je malo verjetno, če se pa zgodi in se dogaja, da opeka komu pade na glavo, ja potem pa sledi realna buška.
Čuj, ta buška je posledica povečane ali zmanjšane gostote?


Posledica 'praznega prostora'! 99,999% volumna atoma je prazen prostor, saj je 99,999% mase zbrane v jedru, ki je kot muha sredi ogromne katedrale, ki predstavlja atom. :D
ad3a) Ja, tale nevtronska, tista brez naboja, čista. Mater spet sem se zmotil, za kolko že, 10^7. Joj, joj, površnost pa taka. Tole enačbo pošlji Gerardu, mogoče bo potem vedel.
Awe Vojko!
Jo bom poslal. Računam na vabilo v Stockholm. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Ad1a) Razsežen ja, koliko razsežen je pa drugo vprašanje. No, danes lahko beremo, da je prostor lahko čisto prazen. Skratka, vse je mogoče.


Eskiviraš, bargo! Razloži mi, kje v našem vsakdanjem vesolju je "nikjer"? :D

Recimo, v nevsakdanjem vesolju, tistem, ki prihaja. Veš, da tolčemo Nemce, sredi Nemčije. 0:1, dajmo Maribor. :D :D
vojko napisal/-a: Posledica 'praznega prostora'! 99,999% volumna atoma je prazen prostor, saj je 99,999% mase zbrane v jedru, ki je kot muha sredi ogromne katedrale, ki predstavlja atom. :D

Bolje je žoga sredi nogometnega stadiona, elektronček pa nekje daleč zunaj. Stari, kaj če zmagamo, sredi Nemčije? 8)
Zadnjič spremenil bargo, dne 30.9.2014 21:38, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Ad1a) Razsežen ja, koliko razsežen je pa drugo vprašanje. No, danes lahko beremo, da je prostor lahko čisto prazen. Skratka, vse je mogoče.


Eskiviraš, bargo! Razloži mi, kje v našem vsakdanjem vesolju je "nikjer"? :D

Recimo, v nevsakdanjem vesolju, tistem, ki prihaja. Veš, da tolčemo Nemce, sredi Nemčije. 0:1, dajmo Maribor. :D :D
Na nogomet se spoznam še manj kot na KM... :D

Odgovori