Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Posebna in splošna teorija relativnosti
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:
bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:/.../
:D
A si se morda izpe(sni)l, bargon? :lol:
bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:In kvazifilozof še vedno ne dojame, da nihče ne govori o izginjanju energije (to je le njegova kvazifilozofska interpretacija), ampak o energiji enaki nič in če je energija nič, pač pomeni, da je odsotna, ne pa da je prej bila, potem pa izgine. Bo šlo, ali so potrebni dodatni podnapisi?
Prijatelj problemi nasprotnost ohranja vzporednost rotira. Bojim se, da bo prostor raztrgan.
shrink napisal/-a: Ni konsenza na osnovi teorij kvantne gravitacije. Bo šlo?
Kaj je že to kvantna gravitacija?
Hipoteza in ugibanje vendar ne zadostuje, moraš še vsaj nabrati dokaze. Kakšen fizik pa si. Duhovni? :lol:
Jagoda!
Očitno še ne, ampak tvoje pesnjenje je začelo šepati: pri izvirnosti namreč. :lol:
Kak je sedaj s tem tvojim prostorom, E=0, je prazen povsod ali samo v celoti? :?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hah, bargon, naj tvoja pesniška pamet še malo razmisli: morda ne bo več postavljala takšnih vprašanj, predvsem pa ne bo več bila prepričana, da si karkoli lastim. :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:Hah, bargon, naj tvoja pesniška pamet še malo razmisli: morda ne bo več postavljala takšnih vprašanj, predvsem pa ne bo več bila prepričana, da si karkoli lastim. :lol:
Kak je sedaj s tem praznim prostorom, E=0, je prazen povsod ali samo v celoti? :?

Videti je, da bi ti prostor rad postavil, sredi niča, polnega praznine. :lol: :D

Veš, stari slovenski pregovor pravi, da prazna vreča ne stoji. :wink:

Everything should be as simple as possible, but not simpler.

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Problemi napisal/-a:Čeprav moj razmislek o materiji temelji tudi na drugih vedah znanosti in ne zgolj fiziki. Mislim predvsem na določeno filozofijo, ki na drugačen način, kot recimo fizika, pride do zaključka o temu, da je izvor vsega materija.
Če izhajam iz predpostavke, da smo si pojem "prostor" izmislili mi iz interpretacije čutil in tudi pojem "čas" smo si izmislili mi iz interpretacije čutil, potem je res izvor vsega materija. :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Problemi napisal/-a:Čeprav moj razmislek o materiji temelji tudi na drugih vedah znanosti in ne zgolj fiziki. Mislim predvsem na določeno filozofijo, ki na drugačen način, kot recimo fizika, pride do zaključka o temu, da je izvor vsega materija.
Če izhajam iz predpostavke, da smo si pojem "prostor" izmislili mi iz interpretacije čutil in tudi pojem "čas" smo si izmislili mi iz interpretacije čutil, potem je res izvor vsega materija. :)
Joj, joj, pozabil si na zavest, duha. :wink:

Začelo se je vendar z informacijo in nadaljuje se z nenehno transformacijo informacij v podatke. :roll:
Mi smo neke vrste novodobni rudarji po teh podatkih in pa ... :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Kako lahko temelji na fiziki, če smo pa ravno ugotovili, da je po veljavni teoriji STR prostor nekaj drugega kot materija!


Kaj je prostor še ne vemo. Tudi STR ne pove kaj je prostor. Če bi povedala, Susskind in ostali fiziki ne bi izjavljali, da glede tega ni konsenza oziroma da tega pač še ne vemo. Ni STR celotna fizika in ni STR edina, ki ima kaj povedati na to temo? Si sploh pogledal tisti link, ki sem ti ga objavil? Verjetno ne, no nič ne de, preberi si o tem: http://en.wikipedia.org/wiki/Casimir_effect.
Katere druge vede znanosti poleg fizike imaš še v mislih?
Matematiko, kemijo ... Zdaj pa bi te iskreno prosil, da se začneš pogovarjati in ne zgolj zasliševati.
Od filozofij pa imajo le materializem in njegove inačice za osnovo vsega materijo.
Materializem ni filozofija, v kontekstu da bi lahko rekel, od filozofije imajo zgolj le materializem ... Materializem je ontološka pozicija. Različne filozofske refleksije (šole) temeljijo na tej ontološki poziciji, vsekakor pa ne vse. Poznamo tudi religijske nauke, ki temeljijo na materializmu. Ampak namesto te tvoje ugotovitve bi veliko raje prebral tvojo kritiko te ontološke pozicije, torej materializma.
Zadnjič spremenil problemi, dne 1.10.2014 23:49, skupaj popravljeno 2 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Ja, to da poslušamo, vendar ne slišimo, no recimo drugače, da smo tiho in razmišljamo o strategiji napada, mi je še jasno, da pa selektivno beremo, to mi je povsem novo. :roll:
Bargo, si lahko bolj konkreten? Vem, da sem spregledal nekaj tvojih odgovorov in bom skušal na njih odgovoriti - tisto o determinizmu sva verjetno zaključila? -, če ciljaš na to.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Videti je, da bi ti prostor rad postavil, sredi niča, polnega praznine. :lol: :D]


Zakaj pa ne, saj je energija zgolj odsotna. Je šla na pivo i čevape v sosednje vesolje. :lol:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a derik »

problemi napisal/-a:Ampak namesto te tvoje ugotovitve bi veliko raje prebral tvojo kritiko te ontološke pozicije, torej materializma.
O tem smo že veliko govorili. Čisto na kratko: gleda le iz ene perspektive, po nepotrebnem posplošuje in pade ža na tako preprostem testu, kot je prostor.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
derik napisal/-a:Kako lahko temelji na fiziki, če smo pa ravno ugotovili, da je po veljavni teoriji STR prostor nekaj drugega kot materija!


Kaj je prostor še ne vemo. Tudi STR ne pove kaj je prostor.
Seveda STR pove, kaj je prostor, le problem kvazifilozofa je, če tega ne razume oz. če v tem vidi "prazen označevalec". :lol:
Če bi povedala, Susskind in ostali fiziki ne bi izjavljali, da glede tega ni konsenza oziroma da tega pač še ne vemo. Ni STR celotna fizika in ni STR edina, ki ima kaj povedati na to temo?
Kvazifilozofsko nakladanje: fiziki natanko vedo, kaj je prostor v STR, in STR je edina konsistentna teorija na makroskopskem/kozmološkem nivoju, ki daje napovedi v skladu z opažanji, zato lahko (zaenkrat) edina ponudi odgovor, kaj je prostor na tem nivoju.
Si sploh pogledal tisti link, ki sem ti ga objavil? Verjetno ne, no nič ne de, preberi si o tem: http://en.wikipedia.org/wiki/Casimir_effect
Casimirjev pojav je za makroskopsko/kozmološko skalo nerelevanten: le poslušaj Susskinda v predavanju o kozmološki konstanti.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Videti je, da bi ti prostor rad postavil, sredi niča, polnega praznine. :lol: :D]


Zakaj pa ne, saj je energija zgolj odsotna. Je šla na pivo i čevape v sosednje vesolje. :lol:
Ne, ne, je le "prazen označevalec". :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Videti je, da bi ti prostor rad postavil, sredi niča, polnega praznine.]


Zakaj pa ne, saj je energija zgolj odsotna. Je šla na pivo i čevape v sosednje vesolje. :lol:
Zato, ker prazna vreča ne stoji, on pa je še vrečo pokrajšal. :lol:

Se spomniš, ko smo se kot otroci igrali skrivalnice, si zaprl oči in vse je bilo odsotno?
Veš, Shrink se igra skrivalnice, razdvaja energijo pa času, ki ga je ločil od prostora. :wink:

Skratka razbija, pa ne tako, da koščki niso več celi, ne koščki odhajajo, eden za drugim, vse dokler ne ostane prazen oder. Mislim tudi, da mu ne more več dol viseti, ker ni več podlage za konstanto. :lol: :D
Jagoda!

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:
problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Videti je, da bi ti prostor rad postavil, sredi niča, polnega praznine. :lol: :D]


Zakaj pa ne, saj je energija zgolj odsotna. Je šla na pivo i čevape v sosednje vesolje. :lol:
Ne, ne, je le "prazen označevalec". :lol:
Veš, prazno, še ne pomeni niča. Niča ne moreš označiti, ali pač? :roll:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:O tem smo že veliko govorili. Čisto na kratko: gleda le iz ene perspektive, po nepotrebnem posplošuje in pade ža na tako preprostem testu, kot je prostor.
Pade? No moram priznati, da mi je čast govoriti z nekom, ki pa vendarle, brez kančka dvoma, ve kaj je prostor oziroma mu je glede tega vse jasno. Edino kar me bega je, kako to da glede tega med fiziki še ni konsenza. Ampak pustiva to, važno je, da je konsenz med metafiziki.

Mogoče še to, kje smo oziroma ste o tem veliko govorili?
Zadnjič spremenil problemi, dne 2.10.2014 9:54, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali lahko obstaja prazen prostor brez materije?

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
derik napisal/-a:O tem smo že veliko govorili. Čisto na kratko: gleda le iz ene perspektive, po nepotrebnem posplošuje in pade ža na tako preprostem testu, kot je prostor.
Pade? No moram priznati, da mi je čast govoriti z nekom, ki pa vendarle, brez kančka dvoma, ve kaj je prostor oziroma mu je glede tega vse jasno. Edino kar me bega je, kako to da glede tega med fiziki še ni konsenza. Ampak pustiva to, važno je, da je konsenz med metafiziki.
Ne, ne, konsenz je le med kvazifilozofi, ki po kvazifilozofsko interpretirajo fiziko. :lol:

Zaklenjeno