Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roberto11 je napisal:
Bolj se trudiš izgubiti ali uničiti informacije, več informacij ustvariš.
Pojasni!

Recimo vržem trdi disk, poln informacij v ogenj. To ne zahteva posebnega truda, vsaj ne v primerjavi s tistim, s katerim sem jih spravil na HD. Ali ubijem muho. Kakšnih 'več informacij' sem s tem ustvaril? :shock:

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

vojko napisal/-a:Roberto11 je napisal:
Bolj se trudiš izgubiti ali uničiti informacije, več informacij ustvariš.
Pojasni!

Recimo vržem trdi disk, poln informacij v ogenj. To ne zahteva posebnega truda, vsaj ne v primerjavi s tistim, s katerim sem jih spravil na HD. Ali ubijem muho. Kakšnih 'več informacij' sem s tem ustvaril? :shock:
Mislim, da samo uničenje diska predstavlja več informacij, kot tistih nekaj Gb ničel in enk.
Disk zaradi tega ni izginil, ampak še vedno obstaja. Informacija je že samo tvoje dejanje, da si ga skuril. Potem pa še razni plini in vse, kar je nastalo pri gorenju, je prav tako informacija..In ne le ena.
Bargo napisal/-a:Lepo, vendar ne gre z LOČEVANJEM oz. RAZBIJANJEM, ker kot praviš, je od začetnega stanja odvisno ali bo sistem končno kompleksen, ali kako ?
Mislim, da brez ločevanja ne gre. Brez tega, da veš iz česa je sestavljena hiša, sploh ne bi vedel kaj je to hiša in ne razumel samega objekta.
Sebe prav tako lahko razumeš le na podlagi analiziranja. Imaš koščke, katere potem sestaviš v logično celoto, da dobiš širšo sliko in razumevanje.
Na nek način moramo informacije sprejeti po delčkih, da jih potem v svoji glavi spet sestavimo na nam razumljiv način. Neke vrste konvertiranje realnosti.
Kaj pa vem, če je tako enostavno. Informacije se kreirajo in samo nekatere se zapišejo, a ne?
Odvisno kje se zapišejo. Menda se nič ne izgubi.
Sigurno ni nam vse pomembno. A še to ne pomeni, da ne pusti sledi v samem vesolju.
Kdo pa smo mi, da bomo določali kaj je za zapisati in kaj ne. :)
Saj, vendar iz istega mesta, lahko pogledaš iz več zornih kotov, še več, lahko se celo prestaviš v drugega opazovalca. Torej, lahko vidiš zelo raznoliko, čeprav gledaš isto stvar. Kaj potem projeciraš nazaj je pa stvar izbire, a ne?
Ni to stvar izbire, ampak stvar neše pozicije in samih lastnosti, ki nas določajo.
Če bi bilo vse stvar izbire, bi ljudje izbirali le dobro. Pa vemo, da temu ni tako in se nas dotakne in se nam dogaja še marsikaj drugega, kot tisto, kar bi mi želeli izbrati ali opaziti.
Zato tudi ljudje lažemo sebi in se sprenevedamo. :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a:Lepo, vendar ne gre z LOČEVANJEM oz. RAZBIJANJEM, ker kot praviš, je od začetnega stanja odvisno ali bo sistem končno kompleksen, ali kako ?
Mislim, da brez ločevanja ne gre. Brez tega, da veš iz česa je sestavljena hiša, sploh ne bi vedel kaj je to hiša in ne razumel samega objekta.
Ja, saj zato pa znanost, ki išče sestavne dele in opravlja težavno delo v raziskovanju realnosti, vendar kup kamenjev še zdaleč ni hiša, a ne?
roberto11 napisal/-a: Sebe prav tako lahko razumeš le na podlagi analiziranja. Imaš koščke, katere potem sestaviš v logično celoto, da dobiš širšo sliko in razumevanje.
Na nek način moramo informacije sprejeti po delčkih, da jih potem v svoji glavi spet sestavimo na nam razumljiv način. Neke vrste konvertiranje realnosti.
Ne, s sestavljanjem koščkov ne moreš dobiti celote, nazaj. Ničesar mi ne sestavljamo Roberto, sestavlja se samo. :D Nekdo nam pri tem pomaga, a ne?

roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Kaj pa vem, če je tako enostavno. Informacije se kreirajo in samo nekatere se zapišejo, a ne?
Odvisno kje se zapišejo. Menda se nič ne izgubi.
Zapišejo se v materijo.
roberto11 napisal/-a: Sigurno ni nam vse pomembno. A še to ne pomeni, da ne pusti sledi v samem vesolju.
Vse je videti enako, vendar nekaj moramo izbrati. Od kod pomembnost ?
roberto11 napisal/-a: Kdo pa smo mi, da bomo določali kaj je za zapisati in kaj ne. :)
Točno, lahko pa zapisujemo, ker nam je omogočeno. :wink:
roberto11 napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Saj, vendar iz istega mesta, lahko pogledaš iz več zornih kotov, še več, lahko se celo prestaviš v drugega opazovalca. Torej, lahko vidiš zelo raznoliko, čeprav gledaš isto stvar. Kaj potem projeciraš nazaj je pa stvar izbire, a ne?
Ni to stvar izbire, ampak stvar neše pozicije in samih lastnosti, ki nas določajo.
Ah, spet nas postavljaš v stroje. Naša izbira je interpretacija istega, dokaz za misel, so zapisi. Saj se spomniš tvojih predvidevanj mojih namer, velikokrat si zadel. :D Vendar bistvo si zgrešil. Interpretacija seveda ni neodvisna, je pa svobodna.
roberto11 napisal/-a: Če bi bilo vse stvar izbire, bi ljudje izbirali le dobro. Pa vemo, da temu ni tako in se nas dotakne in se nam dogaja še marsikaj drugega, kot tisto, kar bi mi želeli izbrati ali opaziti.
Vendar kaj je dobro, ne dobro, ni določeno. Verjamem, da izberemo zmeraj dobro, vendar šele veliko kasneje se lahko izkaže, da smo v slabem položaju. Kje smo zgrešili izbiro je težavno ugotoviti. Lahko pa nekdo to ugotavlja, analizira in nekako zapiše, zapisuje recepte/napotke za dobro izbiro, a ne?
Vendar so samo recepti, izbira oz. odgovornost je še zmeraj tvoja, naša. Skratka, kreativnost leži v receptih, vendar za kreativnost ni recepta. :lol:
Vidiš Merlina, kako išče recept za izhod iz kota v katerega se je spravil.
roberto11 napisal/-a: Zato tudi ljudje lažemo sebi in se sprenevedamo.
Recimo, da je tako, vendar laže lahko samo tisti, ki dejansko ve, a ne?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roberto11 je napisal:
Mislim, da samo uničenje diska predstavlja več informacij, kot tistih nekaj Gb ničel in enk.
Disk zaradi tega ni izginil, ampak še vedno obstaja. Informacija je že samo tvoje dejanje, da si ga skuril. Potem pa še razni plini in vse, kar je nastalo pri gorenju, je prav tako informacija..In ne le ena.
Hm. Toda ti GB (zdaj že TB!) ničel in enic so zapisani v točno določenem redu. Zamenjaj samo dve, pa gre informacija po zlu. Potem, ko jih vržeš v plavž, pa niso več... :shock:

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

vojko napisal/-a:Roberto11 je napisal:
Mislim, da samo uničenje diska predstavlja več informacij, kot tistih nekaj Gb ničel in enk.
Disk zaradi tega ni izginil, ampak še vedno obstaja. Informacija je že samo tvoje dejanje, da si ga skuril. Potem pa še razni plini in vse, kar je nastalo pri gorenju, je prav tako informacija..In ne le ena.
Hm. Toda ti GB (zdaj že TB!) ničel in enic so zapisani v točno določenem redu. Zamenjaj samo dve, pa gre informacija po zlu. Potem, ko jih vržeš v plavž, pa niso več... :shock:
Če imamo eno jabolko in eno hruško ter ju zamenjamo, imamo še vedno dva sadeža (dve informaciji) :)
A ni informacija vse, kar obstaja. Vsak delček tega vesolja ? Mislim, da informacija ni le tisto, iz česar smo ljudje sposobni dobiti nek pomen.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

roberto11 napisal/-a:
vojko napisal/-a:Roberto11 je napisal:
Mislim, da samo uničenje diska predstavlja več informacij, kot tistih nekaj Gb ničel in enk.
Disk zaradi tega ni izginil, ampak še vedno obstaja. Informacija je že samo tvoje dejanje, da si ga skuril. Potem pa še razni plini in vse, kar je nastalo pri gorenju, je prav tako informacija..In ne le ena.
Hm. Toda ti GB (zdaj že TB!) ničel in enic so zapisani v točno določenem redu. Zamenjaj samo dve, pa gre informacija po zlu. Potem, ko jih vržeš v plavž, pa niso več... :shock:
Če imamo eno jabolko in eno hruško ter ju zamenjamo, imamo še vedno dva sadeža (dve informaciji) :)
A ni informacija vse, kar obstaja. Vsak delček tega vesolja ? Mislim, da informacija ni le tisto, iz česar smo ljudje sposobni dobiti nek pomen.
Mislil sem, da se pogovarjava o smiselni informaciji, ne naključni razporeditvi elementov... :shock:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Mislil sem, da se pogovarjava o smiselni informaciji, ne naključni razporeditvi elementov... :shock:
Ja, smiselna je samo informacija, ki jo podaja Romeo. :D Vidiš, smisel je problem, ko si informacijam predpisoval maso. Slika in ne valovanje, se spomniš? :wink:

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Mislil sem, da se pogovarjava o smiselni informaciji, ne naključni razporeditvi elementov... :shock:
Ja, smiselna je samo informacija, ki jo podaja Romeo. Vidiš, smisel je problem, ko si informacijam predpisoval maso. Slika in ne valovanje, se spomniš? :wink:
Si me prehitel. :)
Če govorimo o smiselnih informacijah, se obvezno znajdemo pred subjektivnostjo in s tem hkrati dokazujemo splošno relativnostno resnico.
Bargo napisal/-a:Ja, saj zato pa znanost, ki išče sestavne dele in opravlja težavno delo v raziskovanju realnosti, vendar kup kamenjev še zdaleč ni hiša, a ne?
Kakor za koga. Kup kamenjev je lahko hiša za mravlje. :)
Ne, s sestavljanjem koščkov ne moreš dobiti celote, nazaj. Ničesar mi ne sestavljamo Roberto, sestavlja se samo. :D Nekdo nam pri tem pomaga, a ne?
Zato pa je naše zavedanje realnosti vedno le približek realnosti, saj v svojem umu lahko zaobjamemo le omejeno količino informacij in znanja. S svojim umom sestavljamo koščke po svoji logiki. Pomaga nam zato naš um ali razum....Ali koga imaš ti v mislih ?
Vse je videti enako, vendar nekaj moramo izbrati. Od kod pomembnost ?
Od našega trenutnega stanja. Če smo lačni, nam je pomembna hrana. Če nas zebe, je to obleka....
Ah, spet nas postavljaš v stroje. Naša izbira je interpretacija istega, dokaz za misel, so zapisi. Saj se spomniš tvojih predvidevanj mojih namer, velikokrat si zadel. Vendar bistvo si zgrešil. Interpretacija seveda ni neodvisna, je pa svobodna.
Zame je človek le malo bolj zakompliciran stroj. Vem, da se s tem ne strinjaš. Ampak zaenkrat nimam dokazov za kaj več.
Vendar kaj je dobro, ne dobro, ni določeno. Verjamem, da izberemo zmeraj dobro, vendar šele veliko kasneje se lahko izkaže, da smo v slabem položaju. Kje smo zgrešili izbiro je težavno ugotoviti. Lahko pa nekdo to ugotavlja, analizira in nekako zapiše, zapisuje recepte/napotke za dobro izbiro, a ne?
Res težimo k dobremu in dobremu počutju ter notranjemu miru. Vendar našo izbiro generirajo naša prepričanja, ki pa lahko povzročajo, da izbiramo bolečino in se zato marsikdo znajde v začaranem krogu, ker ne zna izbrati nič dobrega.
Izbiramo na podlagi svojih prepričanj, oziroma programa, ki pa sam po sebi še ni pameten.
Recimo, da je tako, vendar laže lahko samo tisti, ki dejansko ve, a ne?
Ja in ne. Lahko lažem (si izmišljujem, da dosežem nek cilj), pa še to ne pomeni, da poznam resnico.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Mislil sem, da se pogovarjava o smiselni informaciji, ne naključni razporeditvi elementov... :shock:
Ja, smiselna je samo informacija, ki jo podaja Romeo. :D Vidiš, smisel je problem, ko si informacijam predpisoval maso. Slika in ne valovanje, se spomniš? :wink:
Spomnim. Torej ne množica migetajočih pikslov na ekranu, ampak lepotica na plaži... :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roberto11 je napisal:
Zame je človek le malo bolj zakompliciran stroj.
Zame tudi. Stroj za preživetje (genov). Kaj pa naj bi sicer bil? :shock:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Roberto11 je napisal:
Zame je človek le malo bolj zakompliciran stroj.
Zame tudi. Stroj za preživetje (genov). Kaj pa naj bi sicer bil? :shock:
:D :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Mislil sem, da se pogovarjava o smiselni informaciji, ne naključni razporeditvi elementov...
Ja, smiselna je samo informacija, ki jo podaja Romeo. :D Vidiš, smisel je problem, ko si informacijam predpisoval maso. Slika in ne valovanje, se spomniš? :wink:
Spomnim. Torej ne množica migetajočih pikslov na ekranu, ampak lepotica na plaži... :D
Tako ja, celovito! Si lahko pogledaš v Riverdance. Prava odisejada, oder, geni in luna v ozadju. :wink:

Prideta Vera in Mirko plešeta skupaj, kar naenkrat Mirko izgine, ostane samo Vera, vendar šele, ko Vera zapusti oder, se pojavi Mirko in pokaže kaj se je naučil. Videti je, da je zanikal Vero in izbral VERE, vsi mu sledijo. Potem se vrne Vera in šele takrat gre resnično zares. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:
Tako ja, celovito! Si lahko pogledaš v Riverdance. Prava odisejada, oder, geni in luna v ozadju. :wink:

Prideta Vera in Mirko plešeta skupaj, kar naenkrat Mirko izgine, ostane samo Vera, vendar šele, ko Vera zapusti oder, se pojavi Mirko in pokaže kaj se je naučil. Videti je, da je zanikal Vero in izbral VERE, vsi mu sledijo. Potem se vrne Vera in šele takrat gre resnično zares. :D
Ker nimaš dovolj premoženja ni možno izdati Ver­mö­gens­zu­ord­nungs­zu­stän­dig­keits­über­tra­gungs­ver­ord­nung, če bi imel nepremičnino, pa bi ti lahko izdali Grund­stücks­ver­kehrs­ge­neh­mi­gungs­zu­stän­dig­keits­über­tra­gungs­ver­ord­nung ... :lol:

Vidiš, tako se drugim pogosto berejo tvoji posti... :wink:

P.S. Poizkusi izgovoriti obe besedi tekoče, na glas... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Tako ja, celovito! Si lahko pogledaš v Riverdance. Prava odisejada, oder, geni in luna v ozadju.

Prideta Vera in Mirko plešeta skupaj, kar naenkrat Mirko izgine, ostane samo Vera, vendar šele, ko Vera zapusti oder, se pojavi Mirko in pokaže kaj se je naučil. Videti je, da je zanikal Vero in izbral VERE, vsi mu sledijo. Potem se vrne Vera in šele takrat gre resnično zares. :D
Ker nimaš dovolj premoženja ni možno izdati Ver­mö­gens­zu­ord­nungs­zu­stän­dig­keits­über­tra­gungs­ver­ord­nung, če bi imel nepremičnino, pa bi ti lahko izdali Grund­stücks­ver­kehrs­ge­neh­mi­gungs­zu­stän­dig­keits­über­tra­gungs­ver­ord­nung ... :lol:

Vidiš, tako se drugim pogosto berejo tvoji posti... :wink:

P.S. Poizkusi izgovoriti obe besedi tekoče, na glas... :D
Ja, kaj čemo tak pač je. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Tako ja, celovito! Si lahko pogledaš v Riverdance. Prava odisejada, oder, geni in luna v ozadju.

Prideta Vera in Mirko plešeta skupaj, kar naenkrat Mirko izgine, ostane samo Vera, vendar šele, ko Vera zapusti oder, se pojavi Mirko in pokaže kaj se je naučil. Videti je, da je zanikal Vero in izbral VERE, vsi mu sledijo. Potem se vrne Vera in šele takrat gre resnično zares. :D
Ker nimaš dovolj premoženja ni možno izdati Ver­mö­gens­zu­ord­nungs­zu­stän­dig­keits­über­tra­gungs­ver­ord­nung, če bi imel nepremičnino, pa bi ti lahko izdali Grund­stücks­ver­kehrs­ge­neh­mi­gungs­zu­stän­dig­keits­über­tra­gungs­ver­ord­nung ... :lol:

Vidiš, tako se drugim pogosto berejo tvoji posti... :wink:

P.S. Poizkusi izgovoriti obe besedi tekoče, na glas... :D
Ja, kaj čemo tak pač je.
Čisto drugače pa je, če izstopiš na železniški postaji
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch v Walesu... Kje že?! :D
http://llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrn ... tation.jpg

Odgovori