Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Daj no pusti sedaj Marx-a, ni časa, veš ki sva že midva s prijateljem. Problemi, Vojko, saj še imaš nekaj na zalogi, a ne?
Bargo, Marx ima pri diskurzu o religijah tako vlogo kot Newton pri mehaniki ali Einstein pri kozmologiji, tako da... :D
Saj, saj argumente na mizo, pozval te je problemi ali pa na hladno. :D

p.s.
Spet me omejuje okolje. :x

roberto11
Prispevkov: 1022
Pridružen: 17.11.2008 9:01
Kraj: Dolenjska

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a roberto11 »

Vojko napisal/-a:Dobro povedano. Posebej nastavek o "notranjem miru", ki si ga želi vsako bitje, je originalen. A propos - zakaj misliš, da je Marx o religijah govoril kot o 'opiju ljudstva'?

Notranji mir (v vzhodnjaških okultnih vedah ji rečejo 'nirvana') namreč lahko dosežemo tudi z uporabo raznih psihotropnih substanc... :D
Tako je. Res se gre za neke vrste opij. Človek si z vero pomaga (vsaj navidezno) razumeti sebe in življenje. Živali, ki nimajo tega orodja, so zato ob neznanih situacijah prestrašene in zmedene. Človek pa z vero manipulira s sabo in z občutki, saj lahko nekemu neznanemu dogodku ali pa svoji prihodnosti poda neke definicije, ki ga pomirijo.
Tipičen primer je strah pred smrtjo, ki se ga kompenzira z vero v posmrtno življenje.

Seveda pa sama vera oziroma neznanje, človeka naredi šibkega in dovzetnega za tuje manipulacije. Več je v človeku strahov, bolj je dovzeten za manipulacije in nadzor s strani organiziranih religij.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

roberto11 napisal/-a:
Vojko napisal/-a:Dobro povedano. Posebej nastavek o "notranjem miru", ki si ga želi vsako bitje, je originalen. A propos - zakaj misliš, da je Marx o religijah govoril kot o 'opiju ljudstva'?

Notranji mir (v vzhodnjaških okultnih vedah ji rečejo 'nirvana') namreč lahko dosežemo tudi z uporabo raznih psihotropnih substanc... :D
Tako je. Res se gre za neke vrste opij. Človek si z vero pomaga (vsaj navidezno) razumeti sebe in življenje. Živali, ki nimajo tega orodja, so zato ob neznanih situacijah prestrašene in zmedene. Človek pa z vero manipulira s sabo in z občutki, saj lahko nekemu neznanemu dogodku ali pa svoji prihodnosti poda neke definicije, ki ga pomirijo.
Tipičen primer je strah pred smrtjo, ki se ga kompenzira z vero v posmrtno življenje.

Seveda pa sama vera oziroma neznanje, človeka naredi šibkega in dovzetnega za tuje manipulacije. Več je v človeku strahov, bolj je dovzeten za manipulacije in nadzor s strani organiziranih religij.
Joj, Roberto11, ni sedaj čas za "šahiranje". Vojko, kak je sedaj, bo kakšen argument ali odstopiš, nimamo časa čakati, poglej koliko je na mizi?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
Daj no pusti sedaj Marx-a, ni časa, veš ki sva že midva s prijateljem. Problemi, Vojko, saj še imaš nekaj na zalogi, a ne?
Bargo, Marx ima pri diskurzu o religijah tako vlogo kot Newton pri mehaniki ali Einstein pri kozmologiji, tako da... :D
Saj, saj argumente na mizo, pozval te je problemi ali pa na hladno.

p.s.
Spet me omejuje okolje. :x
Imaš še vedno težave s percepcijo? Vsi moji argumenti so na mizi. Samo opredeliti se je potrebno do njih... :shock:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

roberto11 napisal/-a:
Vojko napisal/-a:Dobro povedano. Posebej nastavek o "notranjem miru", ki si ga želi vsako bitje, je originalen. A propos - zakaj misliš, da je Marx o religijah govoril kot o 'opiju ljudstva'?

Notranji mir (v vzhodnjaških okultnih vedah ji rečejo 'nirvana') namreč lahko dosežemo tudi z uporabo raznih psihotropnih substanc... :D
Tako je. Res se gre za neke vrste opij. Človek si z vero pomaga (vsaj navidezno) razumeti sebe in življenje. Živali, ki nimajo tega orodja, so zato ob neznanih situacijah prestrašene in zmedene. Človek pa z vero manipulira s sabo in z občutki, saj lahko nekemu neznanemu dogodku ali pa svoji prihodnosti poda neke definicije, ki ga pomirijo.
Tipičen primer je strah pred smrtjo, ki se ga kompenzira z vero v posmrtno življenje.

Seveda pa sama vera oziroma neznanje, človeka naredi šibkega in dovzetnega za tuje manipulacije. Več je v človeku strahov, bolj je dovzeten za manipulacije in nadzor s strani organiziranih religij.
Nimam kaj dodati... :D :!:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
roberto11 napisal/-a:
Vojko napisal/-a:Dobro povedano. Posebej nastavek o "notranjem miru", ki si ga želi vsako bitje, je originalen. A propos - zakaj misliš, da je Marx o religijah govoril kot o 'opiju ljudstva'?

Notranji mir (v vzhodnjaških okultnih vedah ji rečejo 'nirvana') namreč lahko dosežemo tudi z uporabo raznih psihotropnih substanc... :D
Tako je. Res se gre za neke vrste opij. Človek si z vero pomaga (vsaj navidezno) razumeti sebe in življenje. Živali, ki nimajo tega orodja, so zato ob neznanih situacijah prestrašene in zmedene. Človek pa z vero manipulira s sabo in z občutki, saj lahko nekemu neznanemu dogodku ali pa svoji prihodnosti poda neke definicije, ki ga pomirijo.
Tipičen primer je strah pred smrtjo, ki se ga kompenzira z vero v posmrtno življenje.

Seveda pa sama vera oziroma neznanje, človeka naredi šibkega in dovzetnega za tuje manipulacije. Več je v človeku strahov, bolj je dovzeten za manipulacije in nadzor s strani organiziranih religij.
Nimam kaj dodati... :D :!:
Kaj naj rečem, mogoče jih zložiš na kup tako, kot zlagam jaz. Torej PASS ali kako? :D Med tem pa jih zloži na kup tako, da lahko vidimo koliko si te ti sploh stavil? :roll:
Malce si mi sumljiv?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo je napisal:
Kaj naj rečem, mogoče jih zložiš na kup tako, kot zlagam jaz. Torej PASS ali kako? :D Med tem pa jih zloži na kup tako, da lahko vidimo koliko si te ti sploh stavil? :roll:
Malce si mi sumljiv?
Če bi pogledal v ogledalo na stropu, bi videl, da imam zmagovalni hand: v roki držim royal flush...

Dober pokeraš je vedno "malce sumljiv'; iz njegovega 'poker face-a' namreč ni mogoče razbrati nič...Je pa kar nekaj igralcev na Kvarkadabri, ki imajo v roki le 'high card' in spretno blefirajo... :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Kaj naj rečem, mogoče jih zložiš na kup tako, kot zlagam jaz. Torej PASS ali kako? :D Med tem pa jih zloži na kup tako, da lahko vidimo koliko si te ti sploh stavil? :roll:
Malce si mi sumljiv?
Če bi pogledal v ogledalo na stropu, bi videl, da imam zmagovalni hand: v roki držim royal flush...

Dober pokeraš je vedno "malce sumljiv'; iz njegovega 'poker face-a' namreč ni mogoče razbrati nič...Je pa kar nekaj igralcev na Kvarkadabri, ki imajo v roki le 'high card' in spretno blefirajo... :wink:
Ja, bo treba malce videov naložiti, da vidijo o čem je sploh govora. :lol:

Lady Gaga - Poker Face

Mum mum mum mah
Mum mum mum mah
Mum mum mum mah
Mum mum mum mah
Mum mum mum mah


Pogrešam Rocka!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:bargo je napisal:
Kaj naj rečem, mogoče jih zložiš na kup tako, kot zlagam jaz. Torej PASS ali kako? :D Med tem pa jih zloži na kup tako, da lahko vidimo koliko si te ti sploh stavil? :roll:
Malce si mi sumljiv?
Če bi pogledal v ogledalo na stropu, bi videl, da imam zmagovalni hand: v roki držim royal flush...

Dober pokeraš je vedno "malce sumljiv'; iz njegovega 'poker face-a' namreč ni mogoče razbrati nič...Je pa kar nekaj igralcev na Kvarkadabri, ki imajo v roki le 'high card' in spretno blefirajo... :wink:
Ja, bo treba malce videov naložiti, da vidijo o čem je sploh govora. :lol:

Lady Gaga - Poker Face
Pogrešam Rocka!
I fold! :evil:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

roberto11 napisal/-a:Saj ni človekova svobodna volja nad bogom.


Roberto11, lepo te no prosim, kakšen argument je to? Kdo to sploh trdi? Po svobodni volji sta si enaka, enakovredna, po moči sta si različna, ta je na strani boga. Ti bom karikiral s povedjo iz Biblije:

"15 GOSPOD Bog je vzel človeka in ga postavil v edenski vrt, da bi ga obdeloval in varoval. 16 GOSPOD Bog je človeku zapovedal in rekel: »Z vseh dreves v vrtu smeš jesti, 17 le z drevesa spoznanja dobrega in hudega nikar ne jej! Kajti na dan, ko bi jedel z njega, boš gotovo umrl.«" (Mz 2,15-17)

Iz te povedi je povsem nedvoumno jasno, da je bog človeku dodelil svobodno voljo. Namreč, človek se lahko svobodno odloči ali bo jedel ali ne z drevesa spoznanja, zgolj zavedati se mora, da bo to imelo hude posledice. Torej, lahko se svobodno odloči, da je ali pač ne je. Mogoče kdo poreče, zakaj pa bog sploh ustvari drevo spoznanja. Ja, njegova svobodna volja pač.

Mimo tega: Zgornji citat (»Z vseh dreves v vrtu smeš jesti, 17 le z drevesa spoznanja dobrega in hudega nikar ne jej! Kajti na dan, ko bi jedel z njega, boš gotovo umrl.«) ponuja dobro osnovo za bolj poglobljeno refleksijo oziroma analizo.
Bog bi lahko vesolje uredil tako, da ne bi omogočalo trpljenja (zla) in v tem ne bi v ničemer posegal v človekovo voljo.
Če že greš s takšnim argumentom potem ga pač izpelji do konca in reci bog sploh ne bi rabil ustvariti človeka pa bi bila stvar rešena. Ne povzroča trpljenja bog temveč človek. Ampak, tu je bolj pomembno vprašanje, zakaj bi pa ga bog moral ustvariti takšnega kjer ne bi bilo zla, zakaj bog ne bi smel biti (tudi) hudoben? Kaj mu to preči?
Zadnjič spremenil problemi, dne 10.10.2014 22:36, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Ti je spet padel nivo na raven fijakarskega žargona? Kako pri hudiču ne moreš vsaj enega diskurza pripeljati do konca brez ad hominem ('bebavo krohotanje')?!
Poduči se kaj pomeni ad hominem. "Bebavo krohotanje" ni argument ad hominem.

Ti bom pomagal:

Argument proti človeku (ad hominem).: Pri tem argumentu gre za napad na človeka, ki podaja oziroma zagovarja neko stališče, ne pa za razumno navajanje razlogov. Nasprotnik napade njegov značaj, status, pripadnost neki skupini (rasi, stranki) ali pa zvezo med njim in okoliščinami. (Zmote pri argumentiranju (pomožno študijsko gradivo, povzeto po Uršič, Markič: Osnove logike, 2003))

Ad hominem bi bilo, "bebo, ki se krohota".
Sicer pa pljuvaš v lastno kavo; zdaj že vemo, da je to lakmusov papir, ki nedvoumno pokaže na to, da si pri kraju z dokazi... :lol:
Vojko, ali ponudi protiargumente, ali pač odstopi od debate. Sem obdelal zgolj točko 5), rad bi se premaknil še na ostale tvoje argumente. No, nekaj je že Roman demantiral. Torej protiargumenti, ali pač pojdimo naprej.
Kar se pa new age potegavščin z raznimi 'verskimi' kulti tiče, je res, da sem napisal 'vsake religije', ampak poudarek je na "religije", ne pa na prismuknjenih izmislekih piscev ZF.
Pa saj si smešen. Če je poudarek na bistvo religije, potem pač sledi vprašanje, katere religije? Torej boš moral za vsako posebej napisati bistvo, torej vseh tistih 4000, al koliko si jih naštel.
Scientologijo pa si iz rokava potegnil ti, ne jaz... :wink:
Ja pa seveda, da sem to potegnil iz rokava, če pa je argument v mojo prid. Tvoj argument ("bistvo vsake religije" - verovanje v nadnaravno bitje) ni veljaven, ker obstaja izjema, vsaj ena. Lahko ti omenim še drugo, budizem.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a: I fold! :evil:
Vidiš, si se uscal, saj ni čudno, če ga pa držiš v roki. :lol:
Klemen Slakonja (Parody)
Ja, Rock te pozdravlja. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ti je spet padel nivo na raven fijakarskega žargona? Kako pri hudiču ne moreš vsaj enega diskurza pripeljati do konca brez ad hominem ('bebavo krohotanje')?!
Poduči se kaj pomeni ad hominem. "Bebavo krohotanje" ni argument ad hominem.

Ti bom pomagal:

Argument proti človeku (ad hominem).: Pri tem argumentu gre za napad na človeka, ki podaja oziroma zagovarja neko stališče, ne pa za razumno navajanje razlogov. Nasprotnik napade njegov značaj, status, pripadnost neki skupini (rasi, stranki) ali pa zvezo med njim in okoliščinami. (Zmote pri argumentiranju (pomožno študijsko gradivo, povzeto po Uršič, Markič: Osnove logike, 2003))

Ad hominem bi bilo, "bebo, ki se krohota".
Sicer pa pljuvaš v lastno kavo; zdaj že vemo, da je to lakmusov papir, ki nedvoumno pokaže na to, da si pri kraju z dokazi... :lol:
Vojko, ali ponudi protiargumente, ali pač odstopi od debate. Sem obdelal zgolj točko 5), rad bi se premaknil še na ostale tvoje argumente. No, nekaj je že Roman demantiral. Torej protiargumenti, ali pač pojdimo naprej.
Kar se pa new age potegavščin z raznimi 'verskimi' kulti tiče, je res, da sem napisal 'vsake religije', ampak poudarek je na "religije", ne pa na prismuknjenih izmislekih piscev ZF.
Pa saj si smešen. Če je poudarek na bistvo religije, potem pač sledi vprašanje, katere religije? Torej boš moral za vsako posebej napisati bistvo, torej vseh tistih 4000, al koliko si jih naštel.
Scientologijo pa si iz rokava potegnil ti, ne jaz... :wink:
Ja pa seveda, da sem to potegnil iz rokava, če pa je argument v mojo prid. Tvoj argument ("bistvo vsake religije" - verovanje v nadnaravno bitje) ni veljaven, ker obstaja izjema, vsaj ena. Lahko ti omenim še drugo, budizem.
Kdaj bom "odstopil od debate" seveda ne boš odločal ti, ampak to prepusti meni.
Ne telovadi no z definicijami ad hominem iz "pomožnega študijskega gradiva"; ti si gotovo kandidat za prvaka med uporabniki tega argumenta na forumu v debatah.

Kar se pa vsebine tiče, morda res ne bi smel zapisati "vseh religij", ampak bi se moral omejiti na najbolj razširjene monoteistične. Ampak v končni konsekvenci ima skoraj vsaka religija nekaj opraviti s transcendenco, posmrtnim življenjem, reinkarnacijo, čudeži in podobnimi ostanki zaostale družbene zavesti.

Okoli poudarka, ki sem ga akcentiral, si zopet napačno povzel. Zapisal sem, da je bil moj poudarek na bistvo RELIGIJE in ne "bistvo religije" in sicer v zvezi s tvojim navajanjem scientologije kot religije, kar je dvomljivo.

Kdo pa je večkrat izpadel smešen na teh forumih ('Pa saj si smešen.'), bodo presodili forumaši. Mislim, da ne bodo imeli težkega dela... :lol:
Zadnjič spremenil vojko, dne 10.10.2014 22:55, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

roberto11 napisal/-a:Tako je.


Evo, pa še pritrjujeta si ... Za vojka vem, da je bral in verjetno tudi razumel tisto Marxovo o "opiju", tebi pa se niti ne bliska kaj je tam Marx želel reči.
Res se gre za neke vrste opij.
Katere vrste?
Živali, ki nimajo tega orodja, so zato ob neznanih situacijah prestrašene in zmedene.


Človek ima pa vero in v neznanih situacijah ni prestrašen in zmeden? Hudiča, pa saj verni ljudje sploh ne vedo kaj je strah in zmedenost?
Človek pa z vero manipulira s sabo in z občutki, saj lahko nekemu neznanemu dogodku ali pa svoji prihodnosti poda neke definicije, ki ga pomirijo.
Koga misliš s človek? Religija nima nobene zveze z občutki ob neznanemu dogodku ali pa definiranju prihodnosti. Ampak počakajmo, bo vojko povedal bistvo religij ...
Tipičen primer je strah pred smrtjo, ki se ga kompenzira z vero v posmrtno življenje.
Strah pred smrtjo ostane, vera ga ne odpravi.
Seveda pa sama vera oziroma neznanje, človeka naredi šibkega in dovzetnega za tuje manipulacije. Več je v človeku strahov, bolj je dovzeten za manipulacije in nadzor s strani organiziranih religij.
Vera je, tako ti, neznanje. OK, ampak kako se to potem sklada s tvojimi predhodnimi argumenti? Namreč, trdiš da neznanje kompenzira strah pred smrtjo (neznanim).

Manipulacije in nadzor nimajo temelja v človekovih strahovih. Preberi si kaj o ideologijah.
Zadnjič spremenil problemi, dne 10.10.2014 23:17, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Kdaj bom "odstopil od debate" seveda ne boš odločal ti, ampak to prepusti meni.


Naj najprej omenim, da ne bodi nervozen, in si vzemi čas ter citiraj posamezne odstavke ali stavke in ne celotnega besedila.

Nisem odločal, pozval sem te ... Vidiš razliko?
Ne telovadi no z definicijami ad hominem iz "pomožnega študijskega gradiva"; ti si gotovo kandidat za prvaka med uporabniki tega argumenta na forumu v debatah.
Argument proti "slamnatemu možu"! Naj ti pomagam s pomožnim študijskim gradivom:

Argument proti »slamnatemu možu«: Gre za argument, v katerem je uporabljena takšna karikatura nasprotnikove pozicije, ki omogoči lažjo zavrnitev nasprotnikovega stališča. Nasprotnikova trditev je zamenjana s šibkejšo ali nerelevantno trditvijo, ki je prvotni le na videz podobna. (Ime »slamnati mož« izvira iz srednjega veka, ko so se vitezi začeli uriti v mečevanju najprej proti lutki, »slamnatemu možu«.) (Ibid.)
Kar se pa vsebine tiče, morda res ne bi smel zapisati "vseh religij", ampak bi se moral omejiti na najbolj razširjene monoteistične. Ampak v končni konsekvenci ima skoraj vsaka religija nekaj opraviti s transcendenco, posmrtnim življenjem, reinkarnacijo, čudeži in podobnimi ostanki zaostale družbene zavesti.
To je lahko vse res, ampak govorila sva o bistvu religij-e. Ampak OK, ugotovila sva, da argument pod številko 5) ni veljaven, pojdiva naprej.
Okoli poudarka, ki sem ga akcentiral, si zopet napačno povzel. Zapisal sem, da je bil moj poudarek na bistvo RELIGIJE in ne "bistvo religije" in sicer v zvezi s tvojim navajanjem scientologije kot religije, kar je dvomljivo.
Zakaj bi bila scientologija dvomljiva, v kontekstu ali je ali pač ni religija? Ima povsem definiran koncept: "Scientologija uči, da so ljudje nesmrtna in božanska bitja, ki so se oddaljila od svoje narave. Njihova najbolj pomembna duhovna dejavnost je tako imenovano »reviziranje« (angleško auditing), merjenje stopnje »tethana« v osebi z napravo »E-metrom,« ki sicer nima znanstveno potrjenih sposobnosti." (vir poznaš, bolj natančno pa si lahko prebereš v angleški verziji)

Kar se tiče religija ja ali ne, naj tu kot informacijo podam, da pripadniki vaišnavizma (npr. Gibanje Hare Krišna) trdijo, da ne gre za religijo temveč nauk, nauk o življenju. Poleg tega, sem ti omenil tudi budizem.
Kdo pa je večkrat izpadel smešen na teh forumih ('Pa saj si smešen.'), bodo presodili forumaši.
Znova pozivaš forumaše, da presojajo. Bodo to že storili, kolikor bodo smatrali za potrebno ... In ja, sem izpadel smešen, nemalokrat, ampak to ni argument, da ti nisi smešen, sploh, ko preberem: "Zapisal sem, da je bil moj poudarek na bistvo RELIGIJE in ne "bistvo religije"".

Odgovori