Pozdravljeni. Nujno bi potrebovala pomoč iz naloge iz fizike glede svetlobe (loma).. res bom ful hvaležna za pomoč!
1 a) Kakšno smer imajo sončni žarki pod vodo, če stoji Sonce 45° visoko? Lomni količnik vode je 1,33.
b) Kakšna pa je smer žarkov v vodi, če plava na vodi 1 cm debela plast olja? Lomni količnik olja je 1,45. Za ta primer
skiciraj potek žarka.
Tekač doseže po 4 s enakomernega pospešenega gibanja hitost 15m/s. od tega trenutka naprej teče enakomerno. v kolikšnem času preteče 150m? ANYONE? POSTOPEK
derik napisal/-a:V prvih 4 sekundah preteče 4*15/2=30 m. Preostalih 120 m teče s hitrostjo 15 m/s. Koliko časa porabi, bo pa najbrž že šlo.
glede na to da je enakomerno pospešeno gibanje bi verjetno moral biti uporabljen pospešek, in ne vem kako ga uporabiti, ker je pravilen odg 12 s ki pa mi nikakor ne uspe dobiti...
Nariši si graf naraščanja hitrosti v odvisnosti od časa. Pot je enaka integralu hitrosti oz. za prve štiri sekunde je to površina trikotnika pod krivuljo. Zato deliš z 2, ker je hitrost enakomerno naraščala.
Za razumevanje derikove rešitve je dobro poznati osnovne kinematične zveze:
\(v=v_0t \pm at\),
\(s=v_0t \pm \frac{1}{2}at^2\),
\(v^2=v_0^2 \pm 2as\).
To so zveze med hitrostjo, potjo in časom pri enakomerno pospešenem (pojemajočem - negativen predznak pred \(a\)) gibanju. Sedaj jih moraš le še uporabiti za tvoj primer, kjer je \(a\) pozitiven (pospeševanje) in začetna hitrost \(v_0\) enaka 0, tako da ti prva in druga zveza dasta:
\(v=at\)
in
\(s=\frac{1}{2}at^2\).
Če iz prve izraziš \(a\) in ga vstaviš v drugo, sledi:
\(s=\frac{1}{2}vt\),
kar je izračun, ki te je zanimal.
V drugi fazi gibanja je \(a=0\), tako da se zveze reducirajo na znano zvezo za enakomerno gibanje \(s=vt\). Seveda, da lahko ločuješ med prvo in drugo fazo, uporabiš indekse, torej:
\(s_1=\frac{1}{2}vt_1\)
in
\(s_2=vt_2\)
kjer je \(s=s_1+s_2\) skupna pot, \(t=t_1+t_2\) pa skupen čas gibanja.
Klado z maso 800 g vlečemo s silo, vzporedno s podlago, tako, da drsi s stalno hitrostjo. Izračunaj vlečno silo, če je koeficient trenja 0,35, sila zračnega upora pa predstavlja 5% sile teže klade.