Nastanek vesolja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Račke na potepu - Romana Kranjčan

Življenje je nadvse zabavno, kot vrtiljak zavrti se
vse je preprosto enostavno,
če se požvižgaš lahko na vse.
(ga, ga, ga, ag) 3x


Lady Gaga - Bad Romance

I want your ugly
I want your disease
I want your everything
As long as it's free
I want your love
Love, love, love I want your love

Danes je petek. :D :lol:

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a Motore »

Še vedno smetiš bargo?
Sprašujem se, kje so administratorji, da to dopuščajo :?.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

NIKKI je napisal:
shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Mogoče bo v kontekstu debate zanimivo tole:

http://www.space.com/19202-einstein-spa ... mooth.html
Razburljivo! Shrink, kakšne so konsekvence tega eksperimenta, če se bodo izkazale za točne? Po moje se slabo piše kvantni mehaniki in teoriji superstrun. Posebej ta zadnja gradi na domnevi kompaktifikacije 6 prostorskih dimenzij v Planckovem režimu in sploh dimenzije strun samih, ki so reda velikosti \(lp\) bi postale vprašljive.
Ta eksperiment naj bi pač nakazoval, da se kvantna pena pri Planckovi dolžini pač ne manifestira oz. vsaj ne tako, kot si je predstavljal idejni oče Wheeler. Ampak to v ničemer ne izpodbija kvantne mehanike ali kvantne teorije polja (ki se niti ne tičeta gravitacije in s tem kvantne pene), pa tudi ne same teorije strun, saj ideja o kvantni peni izhaja iz obravnave delcev kot točk (t.j.točkovnih interakcij - za razliko od strun, ki seveda točke niso).
Sicer ne poznam argumentacije za zgornjo trditev, zdi pa se mi, da že statistično ni tako neverjetno, da bi trije gama fotoni prišli v isti milisekundi. To tudi omenjajo v prispevku.
Morda bi bilo bolje iskati razmazanost GRB-jev zaradi uklona na Planckovi dolžini. Seveda pa je taka kotna ločljivost za gama žarke sedaj nemogoča.
Lažji se mi zdi tale poiskus, glej: http://arxiv.org/abs/1211.3816 .
To, da sem zapisal, da je ta poiskus "lažji", je samo slikovita pripomba! :x

Dokaz

Črvina: LUČ

Čakamo na Shrinka! :mrgreen:

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a so7il »

Motore napisal/-a:Sprašujem se, kje so administratorji, da to dopuščajo :?.
...ali "zakaj bog dopušča zlo?" :idea:

(lahko pa tudi, da administratorji enostavno niso takšne dobričine, kot se jim pripisuje)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rock napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Rock napisal/-a:"Čudeži" dokazano obstajajo in ne spreminjajo naravnih zakonitosti (so izjema od le-teh).
Pustimo čudeže ob strani. Naravnih zakonitosti ni ! So samo pravila narave in še ta se nenehno spreminjajo ! :wink:
V čem je razlika med naravnimi zakonitostmi in pravili narave?
Argument za spreminjanje le-teh?
Tako na hitro.
Če potegnemo analogijo z matematiko, bi rekel, da je zakon neka množica funkcij, ki za natanko določene vhodne spremenljivke, poda točno in natanko določen rezultat. Vse je natanko določeno.

Za spreminjajoča se pravila narave, bi rekel, da glede rezultatov ne moremo biti več povsem prepričani kakšni bodo. Rezultate lahko pričakujemo, kakšni bodo (natančni) rezultati pa je že skoraj nemogoče napovedati !
Govora je torej o statistiki, da ne bo pomote. :wink: Povprečna vrednost v naravi ne obstaja!

Argumentov za spreminjanje pravil je kolikor češ, samo sebe ne smeš vzeti iz narave! :wink:

1. Argument
2. Argument



Izađji iz moje čase

Jednu času držim u ruci
polako je okrečem
iako si otišla od mene
ja gledam te u vinu i plačem

I pijem za tvoje oči
pijem za tvoju ljubav
jer hoču da se smirim

Izadji iz moje čase
izadji iz moje duše
jer hoču da te zaboravim


Cikel

Shrink rabiš vodo? :roll:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a: Rock: Zate velja seveda isto. Vendar nisi doumel. Nisem tebe želel primerjati s seboj. Obstaja drug, zelo primeren kolega.
Shrink: Seveda, seveda, prav kolegialno se strinjava o tvojem (intelektualnem in moralnem) pigmejstvu, ampak glede na to, da se na tem forumu pravzaprav čisto vsem zdiš pigmejski (v omenjenih pogledih), je treba biti natančen: do tebe smo vsi kolegialni razpoloženi.
Rock: Odlično, vesel sem, da se je D. Tom ekspresno oglasil.

A ja, sem ti pozabil omeniti, nedeljski pravnik, da smo tudi v drugem smislu kolegialni: namreč, vsi smo bili deležni "životinjskega carstva" s tvoje strani in smo se ti prav kolegialno oglašali. Saj še pomniš: I.A.

Saj, saj Merlin. I need you Rock! :wink:


Poglej, Skrčko, ne Romeno, Mirko, Poštar, skratka All in one. Beri spodaj, ker ko ti bereš više, nastane velika zmeda.

Living With Tigers: Family Share Home With Pet Tigers

viewtopic.php?f=21&t=4973&p=86666&hilit ... ess#p86666]Miki miška :D :D

Črvina: Miško!

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:Poglej, Pingvina, Vero in visoki C:
Barcelona

Lahko vidiš Babilon, slišiš zvončke in .... Miško!

Kar se pa pravilnosti tiče, ti povem, da če gledaš v retrovizor in Loterz odpove, se boš zapleljal iz ceste. Voziš pa hitro tako, da pazi prijatelj, zračni pojštri ne pomagajo. Lahko SHRINK-a vprašaš. Inteligenca ti tudi ni v pomoč tako, da ostane samo še VERA.
Že dalj časa slišiš zvončkljanje zvončkov v glavi? In kakšen je videti Babilon?
Poln življenja in zmede, urejene zmede, ne-gotovosti. :D

Črna mačka z zelenimi očmi. Alice! Ona druga je zelena z _______ očmi. :D

Slišiš, Petra, Higgs Petra: Opera
Spot press

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Dokumentacija:
Zeljko Bebek - Gdje sam bio

Nosiš suze u moj stan
bojiš se da nisam sam
s kim bih bio
kad je moja duša s tobom

Ono što ti kvari san
ružne riječi svaki dan
ne znam kome smeta
moja ljubav s tobom

Briši suze cvijete moj :lol:
zagrli me još sam tvoj
ni u ludilu te ne bih drugom dao :mrgreen: :mrgreen:

Ali sta bi čarsija
da tu nismo TI i JA
zato pusti priče
zagrli me samo

Ref.
Gdje sam bio
s kim sam pio
kog sam ljubio
svi znaju bolje nego ja
pa ti reči draga kome više vjeruješ
il' meni ili drugima

Gdje sam bio
s kim sam pio
kog' sam ljubio
lako mi se pripiše
pa ti reci da l' če ljubav il' ljubomora
sudbinu da napiše

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:Leo Koroški je napisal:
Pesništvo pa začni spoštovati, je zahtevnejše kot tvoje pravljičarstvo in geometrijske definicije - tista tvoja funkcija sinus_shrinkus = asinus. Naredi že popravo, domačo nalogo ti je pa že Bargo naložil. Pridno začni pometati pred svojim pragom, tam je največ smeti. Tak expert smetarstva si, se pa ja ne boš ustrašil. Pomaga ti pa lahko pajdaš in kvakec Vojkosrav Kumrovaški, bo mamici razložil tisto o elektriki, pa še kam teče, ja in kaj teče. Potem se pa vsedita v to vozilo in na potep ob dobri glasbi.
Shrink ne potrebuje nobene strokovne pomoči, tebi bi pa gotovo koristil kakšen zaupni pogovor z gospodi v belih haljah in stetoskopi okoli vratu... :lol:

Ti se kar 'potepaj po dobri glasbi', koristno pa bi bilo, če bi na potep vzel kakšen učbenik iz kozmologije in slovenski pravopis... :lol:

Vojkosrav Kumrovaški!
Slovenski pravopis tebi nič ne pomaga - pišeš o uporabi povratno svojilnega zaimka in v isti izjavi niti ne vidiš, kje bi ga moral uporabljati, o primernih primerih pa ???? To je za bele halje. Tvoja slovenščina je ostala na ravni napiflanega črkovalništva.
Dokaz:
vojko napisal/-a: Seveda, s.toplak, seveda, zelo izvirno; mimogrede, kako pa kaj napreduje tvoja knjiga?
"/...stoplak piše knjigo o "lastni teoriji" in se boji, da mu bo kdo ukradel ideje.../"
Si že dal patentirati tvoje "ideje"? le daj, da ti jih res ne bo "kdo ukradel"... Morda pa dobiš celo vabilo za Stockholm...
smolejleo napisal/-a: Vojko, si že slišal za povratno svojilni zaimek - povej nam kaj o uporabi le-tega!
Kaj konkretnega pa bi rad vedel o njem? En lep primer uporabe je: TVOJE pesmi, TVOJE sanje. Drugi: "TVOJE ideje niso vredne piškavega oreha!"
smolejleo napisal/-a:
...Potem se pa vsedita v to vozilo in na potep ob dobri glasbi.
Poglej klip, potem boš razumel - vsedita se v tisto vozilo, in se odpravita na potep (po vesolju :glej film), ob dobri glasbi.


Tu precej govorite o sporazumevanju in univerzalnem jeziku. Na plošči, kjer se predstavljamo vesolju, je tudi glasba.

Slika

Izbrali smo lepo melodijo z malo vprašljivim besedilom - vseeno, predstavljamo se tudi z glasbo, ki je (tudi) univerzalni jezik.

http://www.youtube.com/watch?v=351aJbkWPok



Vojkosrav - vem, da bi mi prišel prav kakšen učbenik kozmologije, posebno v slovenščini. Zate bi bil pa to drag nakup, bi potreboval še kakšnega več. V bistvu si prištedi denar in jih ne kupuj - kaj bi prebiral stvari, ki jih tako ali tako ne boš razumel.






:lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Leo Koroški je napisal:
Poglej klip, potem boš razumel - vsedita se v tisto vozilo, in se odpravita na potep (po vesolju :glej film), ob dobri glasbi.
Tvojih in bargovih clipov iz principa nikoli ne gledam. :lol:

Kaj pa jecljaš, Leo? Lepo slovensko se reče: "Sedita v vozilo!" Tvoje nakladanje o slovenski skladnji in ostalih tajnah lepe slovenščine (ki so in bodo zate terra incognita) me spominja na strahovito slabo in neokusno oblečeno žensko, ki predava na seminarju 'O poslovni modi'...
Tu precej govorite o sporazumevanju in univerzalnem jeziku. Na plošči, kjer se predstavljamo vesolju, je tudi glasba.
Drži. Zanima me le, kako bodo Tujci ugotovili, da je Voyager Golden Records posneta za gramofon. Že če bi današnji generaciji 'digitalnih' inženirjev dal to ploščo (ki so jo videli samo v starih filmih!), bi imeli težave z reprodukcijo. Da o konceptu pojma' glasba' sploh ne govorim...
Ostali podatki (Hyperfine transition of neutral hydrogen, Relative position of the Sun to the center of the Galaxy and 14 pulsars, Solar System, Silhouette of the spacecraft) ne bodo pretrd oreh za dešifriranje; večji problem bo po moje podoba ženske in moškega!)
Vojkosrav - vem, da bi mi prišel prav kakšen učbenik kozmologije, posebno v slovenščini.
Brž ponj, bi rekel shrink.
Imajo jih tudi v knjižnicah. Leo, veš, to so tiste velike stavbe, v katerih imajo kupe knjig, lepo zloženih na dolge police. Ni ti treba kupiti knjige, lahko si jo samo sposodiš... :lol:

P.S. Kako kaj napreduje tvoja hipoteza o vplivu črnih lukenj na širjenje vesolja? Si jo že podprl z enačbami? :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a:Mislim, da si sposoben boljšega odgovora
Sem v šoku, sem samo preletel. Vendar odgovor je več kot odličen!

Mogoče dodam: Angela
Popolnoma deplasirano.
Veš, šel sem po žogo in jo brcnil tako daleč kot sem lahko. Očitno še ni prišla do terena.
Torej: Razum vidi vsak nesmisel, pamet svetuje, da nekatere spregledamo.

Srečna družina je planirana družina, a ne? :roll:

Črvina:
Angela

Leonard Cohen - Hallelujah (Audio)

I've heard there was a secret chord
That David played, and it pleased the Lord
But you don't really care for music, do you?
It goes like this
The fourth, the fifth
The minor fall, the major lift
The baffled king composing Hallelujah

Hallelujah, Hallelujah
Hallelujah, Hallelujah

Your faith was strong but you needed proof
You saw her bathing on the roof
Her beauty in the moonlight overthrew you
She tied you to a kitchen chair :D :D
She broke your throne, and she cut your hair
And from your lips she drew the Hallelujah

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Leo Koroški je napisal:
Poglej klip, potem boš razumel - vsedita se v tisto vozilo, in se odpravita na potep (po vesolju :glej film), ob dobri glasbi.
Tvojih in bargovih clipov iz principa nikoli ne gledam. :lol:
Vojko, samo zate sinteza vseh videov in dogajanja:
Jim Carrey - Death takes a vacation

Vojko, odpri buteljko, sam spet pijem Jacka. :D

Je kdo videl Shrinka? :roll:

Maja Keuc - You're a Tree and I'm a Baloon 8)

Drevesa in pritisk :arrow:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

Bargo: Shrink, veš slučajno, po kakšnem principu voda pride 15 visoko do listov ? Nekaj jo mora "potiskati" gor in pri tem premaguje gravitacijsko silo, a ne ?
Vojko: Ozmoza, bargo. Katero srednjo šolo si končal?
Bargo: Ne tisto, kot ti! So me učili, da ko je vsota sil enaka nič, telo miruje ali pa se enakomerno giblje. Če torej spreminjaš gravitacijski pospešek, cca. 1.1 * 10^-7g (pa četudi na 6 decimalki!), se mora nekaj dogajati, a ne ?
Bargo: Vojko, ti resnično verjameš, da Ozmoza požene vodo 50 metrov in več visoko ! :shock:
Vojko : Ne gre za verjetje, bargo, to so dejstva, ki spadajo k (povprečni) splošni izobrazbi.
Shrink : http://www-f1.ijs.si/~rudi/sola/Transport_vode_v12.pdf
Bargo: Hvala Shrink, zares poučno ! 8)
Vojko: Ozmotski pritisk lahko doseže do 20 barov! Najvišja drevesa na Zemlji dosežejo višino do 115m, ne samo 50, bargo! Kdo pa misliš, da pošilja vodo listom v krošnjah teh dreves?
Bargo: Nikar tako na poskok, Vojko ! Se ti je zapisalo, "Bi moral doseči" ! Ostajajo rastline, ki rastejo iz slane vode proti nebu! To je zate čudež, ki ga z osmozo ne moreš pojasniti. Zakaj? Voda bi morala zaradi osmoze teči iz rastline, in ne pozabi, da vodi pri tem pomaga še gravitacija!
Shrink, je podal seminar kjer piše:
"Tok po rastlinah je pojav, kjer sodeluje veliko fizikalnih procesov. Kapilarni pojav lahko pomaga polniti ksilem, ko pa je ta poln, nima več vloge, saj v cevi, ki je napolnjena z vodo, ne pride do kapilarnega pojava. Potrebna je razlika tlakov med korenino in listi. Tlak v koreninah je posledica osmoze. Korenine z aktivnim transportom prenašajo ione in soli v koreninski ksilem.
S tem se močno poveča njihova koncentracija. Zato zaradi osmoze v korenino vdre voda. Pri visokih rastlinah tlak v koreninah ne zadošča za pogon vode do listov. Izhlapevanje vode v listih ima ključno vlogo."

Drevesa so torej črpalke!
Shrink:
Ja, ampak črpanje se začne z osmozo v koreninah.
Vojko: Na (tvojo) žalost se mi ni zapisalo. Stavek je pravilen takšen kot je "Ozmotski pritisk lahko doseže do 20 barov!"
Bargo: Seveda se začne v koreninah. Vse se zmeraj začne na izvoru, samo obstati ne sme !
So pa tudi težave z rastlinami, ki rastejo iz zelo slane vode. Po neki logiki tam osmoza deluje negativno, kar pomeni, da bi osmoza črpala vodo iz korenin, torej iz rastline ?!
Bargo : Ne vem kje se je izgubil vernik Vojko ? Kako lep primer je tole z "preprostimi" drevesi, ki premagujejo gravitacijo.
Videti je, da par vera v znanost in sprejemanje čudežev, lahko pripeljeta do novih spoznanj, kaj Vojko ?
No, lahko pa ostaneš kar pri dejstvih. Visoka drevesa so in osmoza sodeluje, sledi pritisk, ki ga ustvarja osmoza in ta MORA BITI ..... ! Pa smo lahko hitro pri avtoritetah in dogmah. Stavim, da si imel dobrega učitelja fizike, v srednji šoli, takšnega z močno avtoriteto
Bargo : " Za slana tla so v solinah značilne slanuše. Slanuše (halofiti), kot imenujemo slanoljubne rastline, so predstavniki semenk in prenesejo velike koncentracije soli. Običajno jih najdemo ob izlivih rek in potokov v morje in v solinah, prav tako pa tudi v ozkem obalnem pasu, ki je pod vplivom pršca.
Tu vlada fiziološka suša, saj je koncentracija slanice tako velika, da iz običajnih rastlin voda preide skozi korenine navzven namesto navznoter, in rastlina se posuši. Slanuše so se prilagodile tako, da lahko uravnavajo količino soli v svojih tkivih. Gre za morfološke, anatomske, biokemijske in fiziološke prilagoditve.
V Sloveniji so skoraj vse vrste halofitov uvrščene na Rdeči seznam ogroženih vrst, saj je njihovo uspevanje možno le v ozkem pasu zaslanjenih rastišč v bližini morja
vir: http://www.kpss.si/si/o-parku/narava/rastline
"

Če to ni čudež ? Inteligentne so te rastline, če je inteligenca obravnavana, kot prilagajanje okolju. Samo poglej kako so se prilagodile, kako se življenje prilagaja!

Problemi:
Bargo, prijatelj moj, ne vem, če bo to sploh relevantno, ker nisem bral vašega pogovora, ampak slučanjo vidim, da govoriš o rastlinah, ki rastejo iz zelo slane vode, pa sem pomislil na eno rastlino, ki sem jo videl v Egiptu. Zelo zanimiva "reč". Mangrove: http://sl.wikipedia.org/wiki/Mangrove
Bargo: Seveda je relevantno. :wink:
Shrink: Čudež za tiste, ki imajo naravne mehanizme za čudežne.
Problemi: A si lahko prosim bolj natančen, kaj misliš tu z "naravni mehanizmi"?
Shrink : Naravni mehanizem = osnovni procesi odgovorni (ali udeleženi) za (v) nek(em) naravni pojav/naravnem pojavu.
Problemi: Shrink, hvala za odgovor.
Sicer ne želim biti tečen, upam da nisem, vendar bi te vseeno vprašal, kateri naravni mehanizem je odgovoren ali udeležen v naravnem pojavu, ki mu rečemo kratko načelo nedoločenosti. Torej kaj ali pa kateri naravni mehanizem, povzroča (odgovorni) oziroma sopovzroča (udeleženi) naslednje:

"Načelo nedoločenosti navadno formulirajo tako: če pripravimo več identičnih inačic sistema, se bodo meritve lege in gibalne količine pokoravale znani verjetnostni porazdelitvi; to je eden osnovnih postulatov kvantne mehanike. Iz meritev lege lahko izračunamo standardni odklon Δx, enako lahko tudi iz meritev gibalne količine izračunamo standardni odklon Δp." (http://sl.wikipedia.org/wiki/Na%C4%8Del ... Definicija)

Bargo : Točno tako! Tile procesi so tako popolni in (še) nedovršeni, da jih je potrebno občudovati. Potrebno je torej videti in ne samo gledati.
Vojko : Vidiš, kako koristni so poljudnoznastveni forumi, bargo! Na njih izveš neverjetne reči! Da tudi rastline v morju rastejo "proti nebu" (in to celo v Sečovljah!) in da "95% procentov vode izhlapi" iz njih (samo pomisli, kako debela bi bila bukev, če ne bi oddala 95% vode, kajti iz odrasle bukve v sončnem dnevu izhlapi 600 l vode!) in da so "drevesa črpalke" (in to ozmotske, bargo, mejdun!)... Skratka sami čudeži.
Bargo : Z ostalim se pa strinjam, samo si zamolčal kakšno podrobnost, pri velikih rastlinah, je bistven vlek in malce manj potisk !
V posredovanem Shrinkovem seminarju je zapisano:
"Vodni potencial smo definirali kot
ψs – osmotski potencial,
ψg – gravitacijski potencial,
ψp – tlačni potencial, h kateremu spada tudi potencial zaradi površinske napetosti.

Iz primerjave med potencialom korenin in potencialom listov vidimo, da je prispevek zaradi korenin zanemarljiv v primerjavi s prispevkom zaradi listov. A kot že omenjeno, imajo korenine ključno vlogo pri nižjih rastlinah, rastlinah v področjih z veliko relativno vlažnostjo zraka in v obdobjih, ko listi niso razviti (pozimi, zgodaj spomladi in pozno jeseni), saj je takrat izhlapevanje iz listov majhno in posledično tudi negativen potencial v listih majhen."


Bargo : Sem mislil, da osmoza poteka pretežno v koreninah.
Vojko: No, vidiš, saj gre. Končno se strinjava o vsem...pa niti ni tako "čudežno", kaj? Sama fizika takorekoč
Bargo: Glede na to, da vzstrajaš pri "Ozmotski pritisk lahko doseže do 20 barov!", me je postalo strah, da raznese kakšno korenino, zdi se mi da je že 10 barov veliko, kaj šele 20 ? Res pa je, da so korenine debele !
Vojko: Debele, debele...Bravo!
Bargo: Ko odžagajo kakšno veliko sekvojo mora voda špricati, da je veselje. 20 barov, si predstavljaš ? No, tudi bukev verjetno ni od muh !
Shrink: Hmmm, v seminarju, ki sem ga zlinkal, je naveden podatek, da je bil izmerjen maksimalen tlak v koreninah 0.6 MPa oz. cca. 6 barov, ki zadostuje (kot je tudi omenjeno) za dvig vode na 60 metrov. Torej?
Bargo : Drži, samo se moramo zavedati, da je to izredno težko izmeriti tako, da ..
Shrink: Je pa res, da je pri nekaterih rastlinah ta tlak enak 0 in so drugi mehanizmi vzrok za potreben vodni potencial.
Bargo : Ja, recimo tiste rastline v Sečovljah naj bi imele celo negativen tlak v koreninah?!
Vojko: "The highest osmotic pressure of 68.3 atm. was attained by Tamarix."
Iz zlinkanih člankov je razvidno, da lahko rastline ustvarijo ne samo do 20 barov, ampak neverjetnih 68,3 bara ozmostskega pritiska!
Bargo : Ah ta vera. Življenje je res zanimivo. Če 0.6MPa (1 bar je 100,000 Pa) zadošča za premagovanje 60m višine, potem bi 68 barov (6.8 MPa) zadoščalo za 600 metrov. Postavi se vsaj nekaj vprašanj: Zakaj ni tako velikih dreves ? Kako drevesa "zadržujejo" vodo pri takih izmerjenih silah? Ne nazadnje je tlak sila na površino, a ne ? Nisem še slišal, da bi kakšno drevo razneslo tako, samo od sebe ! No, razen puščavskega grma, ki se je "vžgal"! :D
No mirno lahko tudi rečemo, da bi to bila neučinkovita raba energije?! Ali bolj prikladno, rešitev iz enega okolja povzroči nove probleme v drugem okolju!
Kako je sedaj s temi tlaki ? Tu mora biti nekaj narobe :?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8301
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a:
Bargo napisal/-a:
shrink napisal/-a:Vidim, da je obstoj življenja zate pravi čudež.
Dobro vidiš. :wink:
Ja, vidim tudi, da je zate vse hipotetično.
Drži. Čakaj, da nisi ti jasnovidec! :mrgreen:

Veš, vem. Veš, shrink, ti veš prej, kot ti drugi povedo. 8)

MAJA

Laibach - The Whistleblowers
We rise, we grow.
We walk and we stand tall,
we never fall,
as big as the sky,
as high as the dawn.

We walk and we do not fall.

We sleep, we dream,
with no time in between.
We never stop,
whistling our chant in the heat of the nights.

SINTEZA^! 01!

Laibach - Life is Life

When we all give the power
We all give the best
Every minute in the hour
We don't think about the rest

And we all get the power
We all get the best
When everyone gives everything
Then everyone everything will get
Life is life!


Sokol :D

Mogoče je videti, da voda teče rikverc! :mrgreen:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Motore napisal/-a:Še vedno smetiš bargo?
Sprašujem se, kje so administratorji, da to dopuščajo :?.
V preteklosti, ko je identično smetil, ga je doletela adminova šiba, pa se je umiril. Bo pač spet potrebna.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pravkar sem si v nadzorni plošči nastavil (z dodajanjem na seznam "sovražnikov"), da so posti uporabnika z nickom "bargo" privzeto ignorirani (niso vidni).

Enako priporočam tudi ostalim forumašem, ki si želijo prihraniti ogled njegovih smeti.

Zaklenjeno