Naloga iz fizike POMOČ

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

shrink napisal/-a:Za začetek povej, kako si se ju lotila in kje se ti zatika.
Lep pozdrav, me veseli, da si mi pripravljen pomagati. Pri prvi sploh ne vem kako se bi lotila naloge, saj ne vem kaj bi storila s presekom cevke...
Pri drugi pa naloge sploh ne razumem saj je nekako smešno zastavljena

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a shrink »

1. Začneš kar lepo z enačbo za prostorninsko raztezanje:

\(\displaystyle\frac{\Delta V}{V}=\beta\Delta T\)

Sedaj pa premisli, kako je sprememba dolžine povezana s spremembo prostornine.

2. a) Sunek sile, ki deluje na klado, je enak spremembi gibalne količine klade.

b) Ohranitev gibalne količine sistema pri trku dveh teles: v tem primeru lahko predpostaviš, da klada trči v mirujočo kepo.

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

prve žal nikakor neznam rešiti.. :?

drugo sem pa rešila :) zanima me še samo ;
Krogla iz plastelina z maso 500 g zadene drugo kroglo, prav tako iz plastelina, z maso 450 g. Prva krogla se pred trkom giblje s hitrostjo 2 m/s, druga pa s hitrostjo 1 m/s v nasprotni smeri.
a) Kolikšna je hitrost obeh krogel po trku, če se krogli ob trku sprimeta..
torej imam 2 masi in 2 hitrosti.. kako naj dobim hitrost po trku ker razumem nalogo ampak ne vem kako bi dobila to hitrost :?

z

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a shrink »

anija napisal/-a:prve žal nikakor neznam rešiti.. :?
Zelo enostavno je: prostornina je seveda zmnožek med presekom (t.j. osnovno ploskvijo) in dolžino in iz tega sledi, da je tudi sprememba prostornine zmnožek med presekom in spremembo dolžine. To upoštevaš v osnovni enačbi in rešitev imaš na dlani.
zanima me še samo ;
Krogla iz plastelina z maso 500 g zadene drugo kroglo, prav tako iz plastelina, z maso 450 g. Prva krogla se pred trkom giblje s hitrostjo 2 m/s, druga pa s hitrostjo 1 m/s v nasprotni smeri.
a) Kolikšna je hitrost obeh krogel po trku, če se krogli ob trku sprimeta..
torej imam 2 masi in 2 hitrosti.. kako naj dobim hitrost po trku ker razumem nalogo ampak ne vem kako bi dobila to hitrost :?
Spet ohranitev gibalne količine: vektorska vsota gibalnih količin krogel pred trkom mora biti enaka vektorski vsoti gibalnih količin krogel po trku. Ker sta hitrosti pred trkom nasprotno predznačeni, sta tudi gibalni količini, zato vektorska vsota pravzaprav pomeni razliko. Po trku pa sta krogli sprimljeni, kar pomeni, da imata enako hitrost, ki jo lahko izpostaviš, tako da vektorska vsota gibalnih količin pravzaprav pomeni vsoto mas pomnoženo s to hitrostjo. Vse navedeno lahko sestaviš v eno enačbo, iz katere izraziš hitrost po trku.

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

Če sem prav razumela, je potrebno v enačbo Slika prvo preoblikovat tako da je:
presek(0,00025)xdolžina/prostornina (170)=beta (prostorninska razteZnost=1,8x10-4) x sprememba temperature (291K-276K=15K).. in potem da dobim dolžino še samo množim s presekom? tako sem zdj jaz to razumela ampak rezultat ne pride niti približno prou (0,0037m)


pr drugi pa če prou razumem je sestavljena enačba takšna: Slika ?
ker ne vem kaj potem ustavit za vo? ker ne dobim prave hitrosti? ali pa sem ga kje drugje polomila?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a derik »

Anja, sprememba temperature med 15°C in 18°C je samo 3 stopinje , ne pa 15.

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

drugo sem glihkar rešila :o , prva me še muči

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a shrink »

anija, enačba za drugo nalogo je napačna (ne more biti pred trkom prisotna samo ena gibalna količina, če pa se obe krogli gibljeta): poskusi na osnovi pomoči, ki ti je bila dana, zapisati ohranitev gibalne količine in od tod izraziti hitrost po trku.

Za prvo ti je že derik navedel napako.

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

hvala lepa za pomoč, malo mi je kalkulator nagajal zato je bil problem, hvala še enkrat :D

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

Prosila bi še za pomoč pri teh 2 nalogi, potem pa res končam :oops:

Trije točkasti naboji e1 = 100 nAs, e2 = 100 nAs in e3 = -300 nAs, so v ogliščih enakostraničnega trikotnika s
stranico a = 20 cm=0,2m.
a) S kolikšno silo delujeta naboja e1 in e2 na tretji naboj?
Jaz sem se poskušala tukaj lotit pa prav smešno, mi ni jasno kaj mi pove stranica a=20cm..mislila sem da je potem r=0,1m ampak verjetno ne.za silo sem mislila uporabit
coulombov zakon: Slika ampak potem ne vem kje ima tu kako vezo e3 in kaj vstavim za r IN KAJ SPLOH JE r itd... tu se mi zatakne :oops:


Točkasta naboja (e1 = -5,0 nAs, e2 = 3,0 nAs) sta oddaljena 30 cm.
a)Izračunaj električno poljsko jakost v točki T, ki je na sredini med njima!
Če prav razumem je podobno kot zgoraj in spet ne vem kaj mi tu pove 30 cm.... in sem mislila uporabit enačbo Slika ampak ne vem kaj naj z obema nabojema kr če jih seštejem zgoraj rezultat pride negativen in to ni prav :(

b)Kam bi morali postaviti naboj e3 = 8,0 nAs, da bi bilo električno polje v točki T nič? to pa blage veze nimam

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a derik »

Prva: r je razdalja med nabojema, v tem primeru enaka a. Najprej izračunaš silo med e1 in e3, potem silo med e2 in e3, nakar ju vektorsko sešteješ. Pa je.

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

derik napisal/-a:Prva: r je razdalja med nabojema, v tem primeru enaka a. Najprej izračunaš silo med e1 in e3, potem silo med e2 in e3, nakar ju vektorsko sešteješ. Pa je.
ja ampak potem pri prvi dobim isti sili in to negativni kar pa je popolnoma narobe saj bi morala dobiti rezultat 1,2x10-2 N :idea:

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a derik »

anija napisal/-a:
derik napisal/-a:Prva: r je razdalja med nabojema, v tem primeru enaka a. Najprej izračunaš silo med e1 in e3, potem silo med e2 in e3, nakar ju vektorsko sešteješ. Pa je.
ja ampak potem pri prvi dobim isti sili in to negativni kar pa je popolnoma narobe saj bi morala dobiti rezultat 1,2x10-2 N :idea:
Kaj ti dobiš za eno silo?

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

derik napisal/-a:
anija napisal/-a:
derik napisal/-a:Prva: r je razdalja med nabojema, v tem primeru enaka a. Najprej izračunaš silo med e1 in e3, potem silo med e2 in e3, nakar ju vektorsko sešteješ. Pa je.
ja ampak potem pri prvi dobim isti sili in to negativni kar pa je popolnoma narobe saj bi morala dobiti rezultat 1,2x10-2 N :idea:
Kaj ti dobiš za eno silo?
-6,7 x 10 na 15

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

anija napisal/-a:Prosila bi še za pomoč pri teh 2 nalogi, potem pa res končam :oops:

Trije točkasti naboji e1 = 100 nAs, e2 = 100 nAs in e3 = -300 nAs, so v ogliščih enakostraničnega trikotnika s
stranico a = 20 cm=0,2m.
a) S kolikšno silo delujeta naboja e1 in e2 na tretji naboj?
Jaz sem se poskušala tukaj lotit pa prav smešno, mi ni jasno kaj mi pove stranica a=20cm..mislila sem da je potem r=0,1m ampak verjetno ne.za silo sem mislila uporabit
coulombov zakon: Slika ampak potem ne vem kje ima tu kako vezo e3 in kaj vstavim za r IN KAJ SPLOH JE r itd... tu se mi zatakne :oops:


Točkasta naboja (e1 = -5,0 nAs, e2 = 3,0 nAs) sta oddaljena 30 cm.
a)Izračunaj električno poljsko jakost v točki T, ki je na sredini med njima!
Če prav razumem je podobno kot zgoraj in spet ne vem kaj mi tu pove 30 cm.... in sem mislila uporabit enačbo Slika ampak ne vem kaj naj z obema nabojema kr če jih seštejem zgoraj rezultat pride negativen in to ni prav :(

b)Kam bi morali postaviti naboj e3 = 8,0 nAs, da bi bilo električno polje v točki T nič? to pa blage veze nimam

Prooosim če mi pomaga še kdo tole dvoje rešit ker bi še res sam to rabila... pravilna odg sta pri prvem je sila: 1,2 x 10-2 N pri drugem pa 3197,1 V/m

Odgovori