Matematika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
katarina123
Prispevkov: 8
Pridružen: 2.4.2013 16:53

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a katarina123 »

Problem je v tem, da se mi nikjer ne zatika. Enostavno ne vem kako naj začnem in vse kar naredim je narobe. Če bi vedela kako začeti, bi mogoče lahko tudi povedala kje se mi zatika.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a shrink »

In kako veš, da delaš narobe, če niti začneš ne?

Drugače je prava pot za reševanje tega problem tista, ki je omenjena v drugi temi, kjer se tudi sprašuje v zvezi z njim.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a qg »

katarina123 napisal/-a:Živjo!
Mene pa zanima, če mi lahko kdo pomaga s sledečo nalogo:
Zaradi popravila moramo zvrtati do podzemnega vodovoda. Vrtali bomo iz izhodiščne točke merjenja O(0,0,0), kjer osi: x v smeri vzhod, y v smeri sever, z navpično navzdol. Naprava za merjenje je zaznala dve točki na vodovodu in sicer (20, 20, 30) in (0, 15, 32) z razdaljami v metrih. Poišči najbližjo točko D na vodovodu od izhodiščne točke merjenja.

Ne vem sploh kako naj se naloge lotim. Poskušala sem na različne načine, vendar mi ne uspe.
Podzemni vod ima neko smer, nek vektor, ki ga razberemo iz njegove smeri. Sedaj je pogoj, da najdemo nek vektor, ki je pravokoten na ta vektor. Hkrati še upoštevamo, da gre skozi točki 0,0,0 in da se dotakne podzemnega voda.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a qg »

V
http://valjhun.fmf.uni-lj.si/~mihael/fs ... ktorji.pdf
je enačba 5.3 enačba premice.
Vektor, ki kaže v smeri vodovoda, ima smer (a, b, c) kjer so vse troje neznanke.
Vendar, (a,b,c) se lahko nahaja na vodovodu in lahko zapišemo,
a=20+alfa 20
b=20+alfa 5
c=30- 2 alfa
Velja tudi skalarni produkt (20,5,-2)(a,b,c)=0, ker sta si ta dva vektorja pravokotna.
Tako lahko sestavimo eno enačbo, kjer je le ena neznanka alfa in to izračunamo. S pomočjo tega pa v zgornjih enačbah izračunamo a, b in c.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a qg »

Popravek:
a, b, c je vektor, ki kaže proti vodovodu, (ne v smeri vodovoda)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a shrink »

\(\alpha\) ni potrebno računati, ker se ga lahko takoj znebimo (kanonska enačba premice):

\(\displaystyle\frac{a-20}{20}=\frac{b-20}{5}=\frac{c-30}{-2}\)

kar pomeni dve neodvisni enačbi.

Tretjo dobimo iz skalarnega produkta (kot si ga zapisal), tako da so na razpolago 3 enačbe za 3 neznanke a, b in c (to so iskane koordinate točke oz. krajevni vektor od O do D).

delta
Prispevkov: 422
Pridružen: 19.8.2009 14:16

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a delta »

Zanima me, kdaj velja \((f+g)(x)=f(x)+g(x)\) in \((f \cdot g)(x)=f(x) \cdot g(x)\), vedno? hvala, lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a shrink »

delta napisal/-a:Zanima me, kdaj velja \((f+g)(x)=f(x)+g(x)\) in \((f \cdot g)(x)=f(x) \cdot g(x)\), vedno? hvala, lp
To sta definiciji seštevanja in množenja dveh funkcij.

blabla
Prispevkov: 3
Pridružen: 23.11.2014 11:43

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a blabla »

Pozdravljeni!

Imam nalogo iz kombinatorike, ki mi povzroča težave in prosim za pomoč.
Naloga se glasi: Dve načtovalki poroke želita okrasiti dvorano s 3 vrstami okraskov: baloni, traki, vrtnice, pri čemer imata na voljo največ balonov in najmanj vrtnic.Ne moreta se dogovoriti kak bi si razdelili okraske. Če je razdelitev okraskov (dovoljene so vse razdelitve) med obe načrtovalki natanko 715, koliko okraskov vsake vrste imata na razpolago? (balonov,trakov,vrtnic ne ločimo med seboj)

Hvala za pomoč!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Najprej bi ti priporočal, da ne podvajaš postov, ker to ne bo pospešilo odziva: drugič počakaj, da se kdo oglasi.

Kar se tiče naloge, je to znan problem delitve n enakih objektov med k ljudi, pri čemer mora biti vsota delitve enaka n. Pri tem obstajata dve možnosti:

a) delitev mora biti izvedena z vsaj enim elementom pri vseh ljudeh;
b) dopustna je tudi delitev z nič elementi.

Število vseh možnih delitev za obe možnosti navajata npr. ta dva izreka:

a) \(C_{n-1}^{k-1}\)
(kombinacije n-1 elementov reda k-1)

b)\(C_{n+k-1}^n=C_{n+k-1}^{k-1}\)
(kombinacije n+k-1 elementov reda k-1)

Glede na to, da so v besedilu naloge dopuščene vse delitve, gre za primer b). Ker si načrtovalki (neodvisno) delita tri vrste elementov, je skupno št. delitev vseh elementov zmnožek delitev vsake posamezne vrste elementov (pač po osnovnem izreku kombinatorike), ki mora znašati 715. Rezultat je produkt linearnih členov z \(n_B\), \(n_T\) in \(n_V\) (št. balonov, trakov in vrtnic). Ker je 715 produkt treh različnih praštevil, je ob dodatnem navodilu, da je na razpolago največ balonov in najmanj vrtnic, zelo enostavno določiti posamezno št. elementov.

kosho99
Prispevkov: 36
Pridružen: 27.10.2011 16:06

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a kosho99 »

Zdravo, zanima me, kako bi bilo najboljše ekstrapolirati tole krivuljo, poleg uporabne trendnih linij in napovedovanja v excelu?

LP
Priponke
aa.jpg

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a qg »

kosho99 napisal/-a:Zdravo, zanima me, kako bi bilo najboljše ekstrapolirati tole krivuljo, poleg uporabne trendnih linij in napovedovanja v excelu?

LP
Ali jo moreš izračunati/izmeriti bolj na gosto vsaj v območju 20 do 30?

Verjetno bi se to splačalo aproksimirati z dvema krivuljama, eno z leve in z drugo z desne. Očitno na desni doseže svoj plato.

Obnaša pa se podobno, kot magnetilna krivulja B-H, ki ima na x osi logaritemsko skalo.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a qg »

kosho99 napisal/-a:Zdravo, zanima me, kako bi bilo najboljše ekstrapolirati tole krivuljo, poleg uporabne trendnih linij in napovedovanja v excelu?

LP
Ali jo moreš izračunati/izmeriti bolj na gosto vsaj v območju 20 do 30?

Verjetno bi se to splačalo aproksimirati z dvema krivuljama, eno z leve in z drugo z desne. Očitno na desni doseže svojo plato (končno strmino).

kosho99
Prispevkov: 36
Pridružen: 27.10.2011 16:06

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a kosho99 »

ne ni možno izmeriti ali izračunati, tukaj je pač tak preskok v masi. mene zanima masa v neskoncnosti. ok, ocitno je uporaba napovedovanja in trendnih linij v excelu najbolj optimalna resitev.

lp

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Matematika

Odgovor Napisal/-a derik »

kosho99 napisal/-a:ocitno je uporaba napovedovanja in trendnih linij v excelu najbolj optimalna resitev. 
Ne bo držalo. Poišči na Kvarkadabri aniviller fitting, pa boš našel navodila. On je omenjal Matlab in gnuplot in Mathematico.

Odgovori