Ja, saj. Upam, da ti ujameš pojem informacije, kvantne informacije.vojko napisal/-a:Bargo je napisal:Tako je! To je poanta in fil rouge moje argumentacije! Če obrnem tvoj argument, bi lahko rekli: s (skoraj) neomejeno količino energije lahko naredimo VSE "in to dobesedno." To je smisel Kardaševe skale. Bargo, zadel si žebljico na glavico...Nepredstavljivo dosti ENERGIJE" praviš, saj, vendar vprašanje je, če je ta predstava sploh še potrebna v pravi informacijski družbi?
hm.
Brez energije itak ni ničesar in to dobesedno.
vojko napisal/-a:Bargo napisal/-a:Brez informacij verjetno tudi ne, vsaj ne, da bi se "zavedelo" obstoječega. Vendar, če velja, da je energija omejena, ni nujno, da to velja za informacije oz. interpretacijo le teh. Informacije imajo veliko večji potencial, saj je z njimi omogočena različna interpretacija le teh oz. predpisovanje pomenov, kar pa seveda zahteva inteligenco, oz. bolje razvoj inteligence. No, zahtevana je tudi določena mera domišljije, a ne?
Recimo, naj zapis 0110 potrebuje neko minimalno energijo, recimo X, ki bodi X=4, pač glede na dolžino niza. Hkrati ta isti zapis vsebuje veliko različnih možnih interpretacij, glede na pozicijo, dolžine podnizov, kot tudi glede na vrednost, ki jo lahko pripišemo posameznim nizom. Zapis lahko na primer obravnavamo, kot 0;1;1;0 ali pa kot 01;10 ali kot 011;0, itd.
Očitno je torej, da lahko z enako količino energije, pridobimo veliko več pomenskih informacij. Spomni se samo na CD, ki lahko vsebuje omejen niz znakov, torej je potrebna energija za kreiranje CD navzgor omejena, medtem ko je količina pomenskih informacij odvisna od domišljije zapisovalca oz. avtorja.
To vse je res, toda poglej na stvar holistično, iz ptičje perspektive. Res je tudi, da "zapis 0110 potrebuje neko minimalno energijo.../". Toda – in ta 'toda' spremeni vse! – najprej moraš izdelati stroje, ki zapisujejo binarna števila, še prej moraš 'izdelati' in predvsem izšolati 'hardveraše' in programerje, zanje in za računalnike zgraditi zgradbe, itd., ipd. Za to pa potrebujemo ogromno energije. Kaj misliš, koliko energije je vloženo v izdelavo samo enega dobrega računalnika?
Holistično ja, boš moral satelit uporabiti, sokol je tukaj že prenizko.


Ne, prav 2. zakon termodinamike nam to omogoča, saj stvari težijo k izenačitvi in energijski tok teče zmeraj iz toplega v hladno.vojko napisal/-a:Bargo napisal/-a: No, mimogrede naš DNK gre na takšen CD, medtem ko za paradižnikov DNK zmanjka prostora. Spomni se tudi Maxwell-ovega demona, ki samo z dostopnostjo informacij o hitrostih molekul naredi koristen stroj in vse to samo s pomočjo urejanja informacij. Hitrejše skupaj, počasnejše skupaj in tako ustvarjena razlika, v temperaturi, ustvari "pretok", za kar poskrbi narava. Videti je, da lahko nagajamo naravi.
Ne, ne moremo. Na poti nam stoji 2. Zakon termodinamike...


Drugače povedano, ko za nek zaprt termodinamični sistem, spraviš količino potrebnih informacij za opis sistema na minimum, dobiš maksimalno količino uporabne energije.

Evo risanka zate, Maxwell the Demon - 01 "Entropy for Kidz" Dobra ne?