Geometrijsko vprasanje

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
Dijak123
Prispevkov: 4
Pridružen: 20.11.2014 18:58

Geometrijsko vprasanje

Odgovor Napisal/-a Dijak123 »

Nikje nisem zasledil tovrstnih vprašanj. Bil bi zelo vesel kakršenega koli odgovora.

Imam dve premici, ki se sekata v točki P (označim ju s p in q). Ti dve premici omejujeta nek kot . Nato pa narišem še tretjo premico (npr. s), ki kot deli v nekem razmerju (ni nujno, da je simetrala).

Kako narišem premico s, tako da bo za poljubno točko T na premic s veljalo:
|gT| : |pT| = 2: 1 ?

Oz. bolj kot konstrukcija me zanima dokaz za splošen primer. ( |gT| : |pT| = k: 1) ?

Hvala

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Geometrijsko vprasanje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Dijak123 napisal/-a:Nikje nisem zasledil tovrstnih vprašanj. Bil bi zelo vesel kakršenega koli odgovora.

Imam dve premici, ki se sekata v točki P (označim ju s p in q). Ti dve premici omejujeta nek kot . Nato pa narišem še tretjo premico (npr. s), ki kot deli v nekem razmerju (ni nujno, da je simetrala).

Kako narišem premico s, tako da bo za poljubno točko T na premic s veljalo:
|gT| : |pT| = 2: 1 ?
Klasična geometrijska konstrukcija (s šestilom in ravnilom) tretjine kota ni možna.

RekaReka
Prispevkov: 4
Pridružen: 31.10.2014 16:34

Re: Geometrijsko vprasanje

Odgovor Napisal/-a RekaReka »

Moje vprašanje se ne nanaša na zgornje, ampak je tema podobna...
In sicer me zanima:

Podano imamo točki A in B (Načrtamo daljico, ki ju točki omejujejo)

Zanima me, kako lahko narišemo simetralo daljice, če imamo na voljo samo pravokotno desko. Se pravi, ne uporabimo šestila ali geotrikotnika ali kateregakoli orodja, samo leseno(plastično pravokotno desko poljubne velikosti? :-)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Geometrijsko vprasanje

Odgovor Napisal/-a shrink »

Torej sprašuješ, če je možno razpoloviti daljico samo z ravnilom? Odgovor je DA:

http://www.fmf.uni-lj.si/~hladnik/GeKo/ ... 28b%29.pdf

Odgovori