Naloga iz fizike POMOČ

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a derik »

anija napisal/-a:
-6,7 x 10 na 15
Saj je prav za eno silo. Zdaj moraš še obe sili vektorsko sešteti. Ker sta enaki in naboja e1 in e2 ležita simetrično glede na e3, je to enostavno. Nariši si vektorje. Upoštevaš sinus kota 60 stopinj in množiš z 2 ter rezultat zaokrožiš navzgor.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a shrink »

anija napisal/-a:Točkasta naboja (e1 = -5,0 nAs, e2 = 3,0 nAs) sta oddaljena 30 cm.
a)Izračunaj električno poljsko jakost v točki T, ki je na sredini med njima!
Če prav razumem je podobno kot zgoraj in spet ne vem kaj mi tu pove 30 cm.... in sem mislila uporabit enačbo Slika ampak ne vem kaj naj z obema nabojema kr če jih seštejem zgoraj rezultat pride negativen in to ni prav :(

b)Kam bi morali postaviti naboj e3 = 8,0 nAs, da bi bilo električno polje v točki T nič? to pa blage veze nimam

Prooosim če mi pomaga še kdo tole dvoje rešit ker bi še res sam to rabila... pravilna odg sta pri prvem je sila: 1,2 x 10-2 N pri drugem pa 3197,1 V/m
Če bi malo pogledala po forumu, bi ugotovila, da so po identičnih problemih že spraševali:

viewtopic.php?p=58696#p58696

viewtopic.php?p=15594#p15594

Drugače pa se zgolj z rešitvami serviranimi na pladnju ne boš ničesar naučila: poskusi tudi samostojno razmišljati o problemih.

Uporabniški avatar
anija
Prispevkov: 11
Pridružen: 11.11.2014 13:56

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a anija »

anija napisal/-a:
anija napisal/-a:Prosila bi še za pomoč pri teh 2 nalogi, potem pa res končam :oops:

Trije točkasti naboji e1 = 100 nAs, e2 = 100 nAs in e3 = -300 nAs, so v ogliščih enakostraničnega trikotnika s
stranico a = 20 cm=0,2m.
a) S kolikšno silo delujeta naboja e1 in e2 na tretji naboj?
Jaz sem se poskušala tukaj lotit pa prav smešno, mi ni jasno kaj mi pove stranica a=20cm..mislila sem da je potem r=0,1m ampak verjetno ne.za silo sem mislila uporabit
coulombov zakon: Slika ampak potem ne vem kje ima tu kako vezo e3 in kaj vstavim za r IN KAJ SPLOH JE r itd... tu se mi zatakne :oops:


Točkasta naboja (e1 = -5,0 nAs, e2 = 3,0 nAs) sta oddaljena 30 cm.
a)Izračunaj električno poljsko jakost v točki T, ki je na sredini med njima!
Če prav razumem je podobno kot zgoraj in spet ne vem kaj mi tu pove 30 cm.... in sem mislila uporabit enačbo Slika ampak ne vem kaj naj z obema nabojema kr če jih seštejem zgoraj rezultat pride negativen in to ni prav :(

b)Kam bi morali postaviti naboj e3 = 8,0 nAs, da bi bilo električno polje v točki T nič? to pa blage veze nimam

Prooosim če mi pomaga še kdo tole dvoje rešit ker bi še res sam to rabila... pravilna odg sta pri prvem je sila: 1,2 x 10-2 N pri drugem pa 3197,1 V/m


Jaz bi lepo prosila če mi nekdo pomaga pri tem ker sem probala že use ko ste mi napisali in ne znam priti do rezultata...pri prvi zračunam prvo silo za naboja e1 in e3 ter potem za naboja e2 in e3 in ne vem kako bi potem dobila silo ki deluje na e3 ker če ju seštejem pod korenom mi pride nekaj čisto mimo....
pravtako pri drugi nalogi ne razumem kaj anrediti potem ko zračunam poljsko jakost za oboje psoebaj.. ker ena pride negativna in je potem vseskupaj narobe in ne vem kaj bi si risala itd... :cry: prosim jutri bi potrebovala :(

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a skrat »

V točki 1 naj bo naboj e1. v točki 2 naboj 2e in v točki 3 naboj e3.

a)
Naboj e3 se nahaja v električnem polju, ki je sestavljeno iz dveh prispevkov: Električno polje naboja e1 in električno polje e2.

V splošnem je jakost električnega polja, ki ga ustvarja naboj e enaka \(E=\frac{e}{4\pi \varepsilon _0r^2}\) če z \(r\) merimo oddaljenost od naboja.

V najinem konkretnem primeru to pomeni, da bo električno polje naboja e1 na radzalji \(a\) enako \(E_1=\frac{e_1}{4\pi \varepsilon _0a^2}\). In podobno tudi električno polje naboja e2 in sicer \(E_2=\frac{e_2}{4\pi \varepsilon _0a^2}\).

Sila na nabit delec je enaka produktu naboja delca in električnega polja v katerem se nahaja, torej \(F=eE\). Ampak pazi, sila je vektor, torej dejansko velja \(\vec F=e\vec E\).

V konkretnem primeru sta dva prispevka, ki delujeta na tretji naboj in velja \(\vec F=\vec{F_1}+\vec{F_2}=e_3(\vec{E_1}+\vec{E_2})\). Zdej pa je skrajni čas da si narišeš skico in upoštevaš tudi predznake nabojev. Obe sili (sila prvega delca na tretji delec in sila drugega delca na tretji delec) ležita na zveznici.

Nariši si skico, da ti bo naslednja enačba jasna: \(\vec F=(F_x,F_y)=(e_3E_1+e_3E_2sin(30^{\circ}),e_3E_2cos(30^{\circ}))\). Velikost sile na tretji naboj je \(F=\sqrt{F_x^2+F_y^2}\)

Druga naloga:

Rešuj podobno. Tisti \(r\) v imenovalcu je razdalja med nabojema. Pazi tudi na predznake nabojev.

DizzyWall
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.6.2014 21:28

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a DizzyWall »

Imam problem pri nalogi z gravitacijo.
Tri zvezde so razvrščene v ogliščih enakostraničnega trikotnika s stranico a = 115000 km. Vsaka od zvezd ima maso M = 5 * 10^24 kg. Kolikšen naj bo obhodni čas kroženja zvezd okoli težišča, da se razdalje med njimi ne bodo spreminjale?
Hvala lepa za vsakršno pomoč :D

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a derik »

Razdalja med zvezdami se ne spreminja, če je orbita stacionarna. To pa je takrat, ko za posamezno zvezdo velja, da je centripetalna sila enaka gravitacijski sili s preostalima zvezdama. Iz te enače se izračuna obhodni čas v odvisnosti od mase in razdalje med zvezdami.

DizzyWall
Prispevkov: 14
Pridružen: 17.6.2014 21:28

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a DizzyWall »

Hvala, nekako razumem problem. Imam pa še problem z eno ''gravitacijsko'' nalogo. Gre pa takole:
Halleyev komet kroži po elipsi, v ketere gorišču je Sonce. Najmanjša razdalja, na katero se komet pri svojem gibanju približa Soncu, je r = 8.7844x10^7 km, pri čemer je takrat njegova hitrost v = 54.52 km/s. Kolikšna je največja razdalja med kometom in Soncem in kakšna je takrat hitrost kometa. Imam pa tukaj podano še maso Sonca. Vpliv ostalih planetov zanemari.
(R: r = 5.3x10^9 km, v = 904 m/s)
http://postimg.org/image/c1dmnghen/

Res je da imam rešitev podano, ampak ne vem niti kako se bi naloge lotil...

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a derik »

Hm, a ni premalo podatkov? Če bi imel podan še obhodni čas T, bi lahko iz T^2=a^3 izračunal a in iz tega potem r2 = 2a - r1, potem pa po enačbi r1*v1 = r2*v2 še v2.

bruc
Prispevkov: 38
Pridružen: 22.4.2013 11:49

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a bruc »

Prosi za pomoč

napišem, da se energija ohranja. kaj pa potem ?

naloga je tale:

Sani z maso M so z lahko vzmetjo pripete k deblu smreke. Koeficient vzmeti pri krčenju
in raztezanju je k. Na sankah leži žoga z maso m. S kolikšno frekvenco zanihajo sani, če jih
izmaknemo iz ravnovesne lege? Žoga se po njih kotali brez spodrsavanja. Kolikšna sme biti
amplituda, da žoga ne bo spodrsavala? Koeficient lepenja med žogo in sanmi je kl, sani pa
drsijo brez trenja.

..

hvala

b.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a shrink »

Če delaš z energijami, pač tvoriš Lagrangeovo energijsko funkcijo (razlika kinetične in potencialne energije sistema) in na njeni osnovi določiš gibalne enačbe (Lagrangeove enačbe 2. vrste): toliko, kolikor ima sistem prostostnih stopenj, toliko ima gibalnih enačb.

bruc
Prispevkov: 38
Pridružen: 22.4.2013 11:49

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a bruc »

ne razumem kaj hočete povedati.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a shrink »

Jah, gibalne enačbe moraš določiti. Pri tem imaš v osnovi na voljo dve poti: po Newtonu ali po Lagrangeu - izbira je odvisna od tvojega znanja.

skrat
Prispevkov: 381
Pridružen: 15.11.2011 15:32

Re: Naloga iz fizike POMOČ

Odgovor Napisal/-a skrat »

Malo čudno se zdi, da maš problem takega tipa pa še nisi slišal za Lagarangeovo mehaniko. Namreč tole z Newtonom reševat.. to bi bla štala.

Odgovori