Kaj je za vas smisel zivljenja?

Kaj bi bilo, če bi lahko ... ?
Odgovori

Kaj je za vas smisel zivljenja?

Ohranjanje potomstva
13
18%
Obstoj obstojnejsega
11
15%
Uzivanje na plazi, z mozgani na off in Civavo na strazi
10
14%
Gledati nogomet in piti pivo
2
3%
Drugo
36
50%
 
Skupaj glasov: 72

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Vedež: iz tvoje verige pomembnosti izhaja to, da če ne iščeš smisla je vse nesmiselno. :shock: . Tudi smisel sam je nesmiseln. :shock: .

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Vedež, smisel je subjektivna ideja, s katero si naredimo življenje lažje (sem že hotel napisati: smiselno, pa je seveda tudi ocena smiselnosti enako subjektivna). Objektivno smisel ne obstaja in tega smisla ni smiselno iskati. Če si zadovoljen s smislom, ki si ga zase izdelal, je zgodba pri koncu. Če z njim nisi zadovoljen, moraš kaj ukreniti. Če nisi zadovoljen, da ima kdo o smislu drugačno mnenje, moraš prav tako kaj ukreniti. Če nisi zadovoljen s tem, da je iskanje smisla lov na lastni rep, ti ni pomoči.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Lahko je tudi subjektivna ideja, saj si ga imaš pravico tolmačit kakorkoli hočeš.

Med nama ni bistvenih razlik, oba živiva podobno vsakdanje življenje. Nikakor se ne obremenjujem s tem, da mrzlično iščem smisel, kot si me opisal zgoraj, še zdaaaleeeč ne.

Tudi me prav malo briga drugo mnenje, še manj da bi kaj moral ukrenit glede tega (ali pa morda) forum je konec koncev namenjen temu, da malce predstavimo vsak svoj pogled.

Jaz pač vem, da ima vse, prav vse svoj smisel, ne da mislim, vem. Ti pa kakor hočeš, toda tudi to vem, da boš nekoč vedel isto kot jaz.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Jaz, dragi Vedež, tudi vem, ne mislim, vem, da smisel ne obstaja oziroma si ga je človek izmislil iz praktičnih razlogov. Lahko se sicer zgodi, da boš nekoč vedel isto kot jaz, a tega ne verjamem. Tvoja ideja je dovolj močna, da te lahko drži vse življenje. Moj problem pa je ta, da lahko z leti moč ideje preseže mojo spoznavno moč (pravzaprav slednja zaradi vstrajnih poskusov oslabi) in se zasidra v mojem umu. Verniki v to idejo bodo takrat slavili, jaz pa se bom oddaljil od resnice. Škoda. Ah, pa saj bom takrat že star.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Malce absurdno je to, da oba veva. Toda poskusi se analizirati, povezati in sešteti. Videl boš, da je vsako tvoje dejanje od samega rojstva naprej imelo smisel.

Sila težko boš lahko vedel in dokazal nasprotno. Absurdna je tudi sama trditev, da tvoje življenje nima smisla in da misliš, da tudi življenje ostalih nima smisla.

Kaj naj rečem? Četudi tako misliš, jaz vem, da ti veš, da je res le to kar jaz pravim in da je nasprotovanje mojim besedam le tvoje navidezno kljubovanje brez tehtnega razloga.

Eh, saj vem, da razumeš, le priznati si nočeš.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

No, Vedež, pa sva pristala v peskovniku. Jaz imam prav. Ne, jaz imam prav. Ne, ti se motiš, jaz imam prav. Ti veš, da imam prav, a si preveč trmast, da bi priznal. In tako naprej v nedogled.

Najbrž bi bilo dobro razlikovati med vedeti, dokazati in biti res. To, da za nekaj trdiš, da veš, pa bodi še tak vedež, še ne pomeni, da je tisto resnično. Gre pač za tvoje prepričanje. Lahko sicer rečeš, da veš, in to v smislu enakosti med (spo)znanjem in resničnostjo, a v tem primeru je raba te besede pač napačna, pretirana. Pohvalno je tudi, da se sklicuješ na analizo, a ta analiza tvojih besed ne potrjuje.

To, da moje življenje (pa tvoje in vseh drugih tudi) nima smisla, ni nič absurdnega. Pravzaprav trdim, da smisel imamo, vkolikor smo ga "podedovali" ali sami izumili. Ta smisel je subjektiven in povsem dobro služi svojemu namenu. Sicer pa, bi mi pojasnil, v čem je absurd?
Vedež napisal/-a:Malce absurdno je to, da oba veva.
Malce res, še bolj pa je absurdno, da ta absurd pripisuješ moji strani. Ti se pač ne moreš motiti, kajne.
Četudi tako misliš, jaz vem, da ti veš, da je res le to kar jaz pravim in da je nasprotovanje mojim besedam le tvoje navidezno kljubovanje brez tehtnega razloga.
Če tole ni višek domišljavosti. Pa brez zamere.
Eh, saj vem, da razumeš, le priznati si nočeš.
Ni problem razumevanje. Čisto dobro te razumem, le strinjam se ne s teboj.

Vedež
Prispevkov: 1051
Pridružen: 19.4.2004 8:33

Odgovor Napisal/-a Vedež »

Le kako si zdaj to razumel kot domišljavost, ravno nasprotno. V tistem stavku sem povedal, da ti veš, morda pa se ne zavedaš. Vsi mi (recimo bazično) vemo ISTO. Nikoli se ne počutim "več", ker to enostavno ni v redu.

Se pa drugi morda tako obnašajo ...

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Pod domišljavostjo sem v tem primeru mislil na domišljanje, da bi ravno ti vedel, kaj jaz mislim, in da naj bi to bilo nekaj drugega kot to, kar govorim. Morda bazično res vemo isto, a kaj zate pomeni bazično? Če v bazično spada bog, potem trditev nikakor ni točna.
Zadnjič spremenil Roman, dne 13.12.2005 16:11, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a:Pohvalno je tudi, da se sklicuješ na analizo, a ta analiza tvojih besed ne potrjuje.
ROTFL
Hudooo..

Lep dan želim še naprej..

igy
Prispevkov: 337
Pridružen: 25.11.2005 1:16
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a igy »

Vedež napisal/-a:Kaj naj rečem? Četudi tako misliš, jaz vem, da ti veš, da je res le to kar jaz pravim in da je nasprotovanje mojim besedam le tvoje navidezno kljubovanje brez tehtnega razloga.
:roll:

Ne vem če ni med nami drugi Jezus....

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ali kar prvi.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Roman napisal/-a: Smisel sedi v glavi, možen je šele tedaj, ko je glava dovolj razvita.
Vsekakor res.
Razumeti nek smisel je stvar posameznika oziroma njegovega razuma. Vsak posameznik pa ima lahko različen pogled glede smisla samega.

Pesniško povedano: Naš razum je polje na katerem se lahko zaseje seme smisla.

Smisel sam po sebi realno ne obstaja, saj je pojem. To o čemer govoriš ti Vedež ni smisel, so vrednote in potrebe.

Glede na to kako ti razumeš ta osnovna dejstva, jih seveda tudi smiselno povežeš. In ta povezava ti daje moč zavedati se smisla samega.

Lep dan želim..

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Smisel sam po sebi realno ne obstaja, saj je pojem."

Hmmm.....kam neki spada naključje?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

ap-čiha napisal/-a:"Smisel sam po sebi realno ne obstaja, saj je pojem."

Hmmm.....kam neki spada naključje?
Velja povsem enako..

Naključje samo po sebi ne obstajaja. Obstaja pa za nas oziroma naš razum.

Naklučij v abstraktnem svetu ne more biti. Pravtako ne more obstajati strogi pomen smisla kajti ta se imenuje v abstraktnem svetu 'logika'.

Smisel (česar koli) časovno ni nujno konstanten v svojem pomenu, temveč se lahko s časoma spremenja. Podobno velja za pomen besede 'vrednota'.

Smisel je produkt človekove zavesti, ki izvira iz evolucijske potrebe razvoja človeškega jaza po vrednotenju.

Lep dan želim..

ap-čiha
Prispevkov: 289
Pridružen: 6.1.2005 11:59

Odgovor Napisal/-a ap-čiha »

"Naključje samo po sebi ne obstajaja. Obstaja pa za nas oziroma naš razum"

O pri Zevsu, pa saj to že ves čas trdim in dokazujem tudi sam.
Sicer pa ni važno.

Odgovori