Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Ja, če pade levo potem je na levi stani več materije, kot na desni. :wink: Hudič bi bil, če ne pade.
Bargo, zakaj nisi korekten in pač poveš sogovorniku, da se norčuješ iz njega?
Ne, se opravičujem, če si dobil takšen vtis. :oops: :(
problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a: Medij(papir) in informacije na njem (enačbe) so na istem kovancu, a ne?
Pa o čemu ti bargo, prijatelj moj, o kakem istem kovancu, lepo te no prosim.
Informacije in resničnost, torej materija/energija. hm. Iz informacij, ki jih pridobimo, kreiramo našo resničnost in se domnevno približujemo dejanskosti. Tudi nima smisla govoriti o neki resničnosti iz katere ne moremo pridobiti informacije. Torej nima smisla ločiti med informacijo in resničnostjo. Torej sta informacija in resničnost, dve strani istega kovanca. :roll:

Kovanec, kot analogija za materijo in energijo. :wink:

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

bargo napisal/-a:Ne, se opravičujem, če si dobil takšen vtis.
Ne, ne, saj ni panike. Problem je v meni, jednostavno ne dostižem razinu tvoje refleksije. :)
Informacije in resničnost,
Zakaj bi to dvoje ločeval? Informacija je že resničnost (sama po sebi).
Iz informacij, ki jih pridobimo, kreiramo našo resničnost in se domnevno približujemo dejanskosti.
Ma glej, saj vem kaj tebe "matra". Enostavno zanikaš možnost, da bi se iz opisa, ali kot ti praviš naše kreacije, resničnosti izključilo subjekt. In to imaš povsem prav. V popolnosti ga ni moč nikakor izključiti. In to sem ti tudi sam potrdil, ko se ti rekel, da je pri eksperimentih subjektivno zgolj naše odločanje o samem polju raziskave. Tisto kar ta isti subjekt doseže z eksperimentom, na podlagi metode moderne znanosti, pa je, da dobi objektiven odgovor na vprašanje, kako lahko zagotovo vem. Ali če hočeš, koliko je moja "kreacija" resničnosti dejansko skladna z resničnostjo kot tako. E, seveda sledi vprašaje, kako pa sploh subjekt ve, kakšna je resničnost kot taka, ali če se vprašamo v stilu "idealistov" ali objektivno sploh obstaja. Spekulativni realisti presekajo s tem vprašanjem in zaključijo gotovo obstaja objektivna resničnost, ne glede na sodbe/opredeljevanje oziroma "kreiranje" subjekta. Kaj pa jim omogoči tako decidirano trditev? Fizika in matematika. Zgolj dognanja ekzaktnih ved, ravno zaradi rigorozne metode njihovega raziskovanja in podajanja zaključkov na podlagi (objektivnih) eksperimentov jim to omogočijo. To sicer ne pomeni, da omejitve, ki jih subjekt objektivno ima, recimo jezik, ne ostanejo, ampak ima pa subjekt orodje oziroma metodo s pomočjo katere lahko (objektivno) potrditi pravilnost oziroma skladnost svojih sodb o resničnosti. Pri meni se ravno v subjektu zlijeta materializem in idealizem v eno.

Iskreno povedano nimam pojma, ali sem sploh repliciral na tvojo trditev, ampak me je prijelo, da to povem. :)
Tudi nima smisla govoriti o neki resničnosti iz katere ne moremo pridobiti informacije. Torej nima smisla ločiti med informacijo in resničnostjo. Torej sta informacija in resničnost, dve strani istega kovanca.
No, pa sem bebo, ki pozorno bere, saj tu praviš isto, kar sem ti sam napisal zgoraj. :)

Ampak ... ampak, ne moreš povsem nekritično enačiti informacij eno z drugo, rekoč saj gre pri obeh za resničnost. List papirja in enačba napisana na le tem pač nista dve strani istega kovanca. Oboje je informacija, oboje je resničnost (resnica), ampak tu se stvar konča, saj kljub temu, da je oboje resničnost, ni oboje ista informacija. Gre torej za dve različni stvari dveh različnih kovancev.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

problemi napisal/-a:
bargo napisal/-a:Ne, se opravičujem, če si dobil takšen vtis.
Ne, ne, saj ni panike.
Uf, še dobro, da je tako. :P
problemi napisal/-a: Problem je v meni, jednostavno ne dostižem razinu tvoje refleksije. :)
Daj no, ne pretiravaj. :lol:

problemi napisal/-a: Iskreno povedano nimam pojma, ali sem sploh repliciral na tvojo trditev, ampak me je prijelo, da to povem.
Dobro povedano. :D vendar zmeraj je vendar. :?

Time (Inception)

budnost
Prispevkov: 4
Pridružen: 9.4.2015 0:40
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a budnost »

Vse, kar posameznik doživlja na mikro nivoju je del celote in vpliva na vse. Znotraj posameznika je celoten spekter vse kreacije in možnosti. Ko dosežeš spoznanje in samozavedanje imaš vse. Ni potrebe po dokazovanju česarkoli, ker že samo dokazovanje je osnovi dualizem. Če to razumeš si zmagal. Kakor zgoraj, tako spodaj...in obratno...

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a derik »

budnost napisal/-a:Vse, kar posameznik doživlja na mikro nivoju je del celote in vpliva na vse. Znotraj posameznika je celoten spekter vse kreacije in možnosti. Ko dosežeš spoznanje in samozavedanje imaš vse. Ni potrebe po dokazovanju česarkoli, ker že samo dokazovanje je osnovi dualizem. Če to razumeš si zmagal. Kakor zgoraj, tako spodaj...in obratno...
Zmaga je utvara.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a problemi »

budnost napisal/-a:Vse, kar posameznik doživlja na mikro nivoju


Kaj pa posameznik doživlja na mikro nivoju? In pa, kaj sploh misliš z mikro nivojem? Menda ne ciljaš na doživljanje na kvantnem nivoju? Glede na to, da mi tvoj razmislek zelo diši na "new age", me pravzaprav niti ne bi čudilo,
je del celote
Kaj je celota?
in vpliva na vse.
Mi lahko razložiš, kako tvoje doživljanje vpliva recimo na anihilacijo elektrona in pozitrona v območju Andromede?
Znotraj posameznika je celoten spekter vse kreacije in možnosti.


Takšna izjava je isto kot bi rekel, da znotraj posameznika sploh ni kreacije in možnosti. Skratka, opredeli celoten spekter.
Ko dosežeš spoznanje in samozavedanje imaš vse.
Preden dosežeš pa imaš kaj? 3/4 ali 1/2 ali 7/8 ali 0 vsega?
Ni potrebe po dokazovanju česarkoli, ker že samo dokazovanje je osnovi dualizem.
Lahko prosim utemeljiš to, da je dokazovanje v osnovi dualizem? Ciljaš tu na Lacanovo refleksijo v zvezi z znanostjo? Sploh pa, je ta tvoja trditev dokaz?
Če to razumeš si zmagal. Kakor zgoraj, tako spodaj...in obratno...
Kako pa veš, da razumeš in da si zmagal, saj zavračaš dokazovanje? Je trditev, ali pač občutek, o zmagi arbitraren?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:

https://www.youtube.com/watch?v=RxabLA7UQ9k


Odličen clip! :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
https://www.youtube.com/watch?v=RxabLA7UQ9k
Odličen clip! :D
Primeren k debati, a ne? Zlom prostor-časa ter odličen prikaz kompleksnosti človeškega uma. :wink:
Si gledal film?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:Bargo je napisal:
https://www.youtube.com/watch?v=RxabLA7UQ9k
Odličen clip! :D
Primeren k debati, a ne? Zlom prostor-časa ter odličen prikaz kompleksnosti človeškega uma. :wink:
Si gledal film?
Seveda sem gledal! Kako bi ga sicer lahko komentiral?! :wink:

Čas je vedno bolj zagonetna kategorija...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

LHC is back again! Hura! :D

Kdo sprejme stavo, da bo odkril v 2. rundi fiziko onkraj standardnega modela? Ali pa mislite, da ga bo samo dodatno potrdil? :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a:LHC is back again! Hura! :D

Kdo sprejme stavo, da bo odkril v 2. rundi fiziko onkraj standardnega modela? Ali pa mislite, da ga bo samo dodatno potrdil? :wink:
Se ne bo nihče ojunačil? Kaj bo po vašem odkril LHC v naslednjem letu obratovanja?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

Delim pričakovanje, da bo kaj bolj jasnega v zvezi z naravo temne snovi.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:Delim pričakovanje, da bo kaj bolj jasnega v zvezi z naravo temne snovi.
Kaj pa skrite dimenzije? Pa morda supersimetrija? Ti gotovo bolj poznaš te stvari... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Delim pričakovanje, da bo kaj bolj jasnega v zvezi z naravo temne snovi.
Kaj pa skrite dimenzije? Pa morda supersimetrija? Ti gotovo bolj poznaš te stvari... :D
Verjetno, kar iz prve roke. :lol: Vojko, začni zbirati peneze za Jacka, singel barrel. Božič bo hitro tukaj in verjamem, da ne rad razočaraš. :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Delim pričakovanje, da bo kaj bolj jasnega v zvezi z naravo temne snovi.
Kaj pa skrite dimenzije? Pa morda supersimetrija? Ti gotovo bolj poznaš te stvari... :D
Verjetno, kar iz prve roke. :lol: Vojko, začni zbirati peneze za Jacka, singel barrel. Božič bo hitro tukaj in verjamem, da ne rad razočaraš. :wink:
Poskusi Bunnahabhain 25 Year Old Islay... Seveda Single Malt. Samo ušivih 350 EUR za steklenico... :wink:

Ampak stava je Makov rumeni muškat, se spomniš?

Odgovori