Najpametnejši človek

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:Kvantna zavest je še vedno psevdoznanost, pa ne glede na to, ali se z njo ukvarja anestezist Hameroff ali fizik Penrose.
Kolikor razumem, Penrose samo postavlja hipoteze, tipa v temi; ne trdi, da je zavest posledica kvantnih pojavov. Vsakokrat poudari, da veliko stvari okoli zavesti (in kvantne mehanike, če smo že pri tem!) še ne razumemo dovolj. Brez hipotez pa ni napredka znanosti, seveda pa morajo temeljiti na znanstvenih predpostavkah. Mislim, da jih Penrose upošteva, vsaj v tolikšni meri, da mu ne moremo očitati šarlatanstva.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Kvantna zavest je še vedno psevdoznanost, pa ne glede na to, ali se z njo ukvarja anestezist Hameroff ali fizik Penrose.
Kolikor razumem, Penrose samo postavlja hipoteze, tipa v temi; ne trdi, da je zavest posledica kvantnih pojavov. Vsakokrat poudari, da veliko stvari okoli zavesti (in kvantne mehanike, če smo že pri tem!) še ne razumemo dovolj. Brez hipotez pa ni napredka znanosti, seveda pa morajo temeljiti na znanstvenih predpostavkah. Mislim, da jih Penrose upošteva, vsaj v tolikšni meri, da mu ne moremo očitati šarlatanstva.
Penrose in Hameroff svoj model zavesti (Orch-OR) utemeljujeta ravno na kvantnih pojavih znotraj nevronov, seveda pa ga večina znanstvene skupnosti še vedno označuje kot neutemeljenega in neskladnega z realnimi procesi v možganih, skratka: kot psevdoznanost.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Kvantna zavest je še vedno psevdoznanost, pa ne glede na to, ali se z njo ukvarja anestezist Hameroff ali fizik Penrose.
Kolikor razumem, Penrose samo postavlja hipoteze, tipa v temi; ne trdi, da je zavest posledica kvantnih pojavov. Vsakokrat poudari, da veliko stvari okoli zavesti (in kvantne mehanike, če smo že pri tem!) še ne razumemo dovolj. Brez hipotez pa ni napredka znanosti, seveda pa morajo temeljiti na znanstvenih predpostavkah. Mislim, da jih Penrose upošteva, vsaj v tolikšni meri, da mu ne moremo očitati šarlatanstva.
Penrose in Hameroff svoj model zavesti (Orch-OR) utemeljujeta ravno na kvantnih pojavih znotraj nevronov, seveda pa ga večina znanstvene skupnosti še vedno označuje kot neutemeljenega in neskladnega z realnimi procesi v možganih, skratka: kot psevdoznanost.
Ali kakšen zakon fizike prepoveduje takšno razlago, ali pa gre le za zelo malo verjeten scenarij, ki ga znanost ne bo potrdila?

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Ali kakšen zakon fizike prepoveduje takšno razlago, ali pa gre le za zelo malo verjeten scenarij, ki ga znanost ne bo potrdila?
Vsekakor gre za zelo malo verjeten scenarij tako je zmeraj na začetku. Izolirati neko področje, iz naše perspektive, na tako gostem področju, kot so možgani, je itak že zelo malo verjetno. :wink: Samo narava pač dela čudeže in ko ji uspe, samo ponovi kar deluje. :D Samo pomisli, da se nam vsem dogaja sinhronizirano in to zmeraj ZDAJ. :roll: Pogrešam nek sinhronizacijski center, ki ga pa v možganih ni, a ne?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Kolikor razumem, Penrose samo postavlja hipoteze, tipa v temi; ne trdi, da je zavest posledica kvantnih pojavov. Vsakokrat poudari, da veliko stvari okoli zavesti (in kvantne mehanike, če smo že pri tem!) še ne razumemo dovolj. Brez hipotez pa ni napredka znanosti, seveda pa morajo temeljiti na znanstvenih predpostavkah. Mislim, da jih Penrose upošteva, vsaj v tolikšni meri, da mu ne moremo očitati šarlatanstva.
Penrose in Hameroff svoj model zavesti (Orch-OR) utemeljujeta ravno na kvantnih pojavih znotraj nevronov, seveda pa ga večina znanstvene skupnosti še vedno označuje kot neutemeljenega in neskladnega z realnimi procesi v možganih, skratka: kot psevdoznanost.
Ali kakšen zakon fizike prepoveduje takšno razlago, ali pa gre le za zelo malo verjeten scenarij, ki ga znanost ne bo potrdila?
Preberi si malo kritike (opisane recimo na wikipediji), pa ti bo jasno, kaj je narobe s tem modelom.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink je napisal:

Preberi si malo kritike (opisane recimo na wikipediji), pa ti bo jasno, kaj je narobe s tem modelom.
Sem malo pobrskal in res gre za zelo eksotične ideje. Ampak še vedno obstaja možnost... Spomni se, kako so se smejali Einsteinu, ko je trdil, da se v močnem gravitacijskem polju staraš počasneje... :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:shrink je napisal:

Preberi si malo kritike (opisane recimo na wikipediji), pa ti bo jasno, kaj je narobe s tem modelom.
Sem malo pobrskal in res gre za zelo eksotične ideje. Ampak še vedno obstaja možnost... Spomni se, kako so se smejali Einsteinu, ko je trdil, da se v močnem gravitacijskem polju staraš počasneje... :wink:
Med teorijami Einsteina in tem obstaja velika razlika: prve so bile kmalu eksperimentalno potrjene, medtem ko je za slednje že sedaj jasno, da ni v skladu z realnimi procesi/mehanizmi.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:shrink je napisal:

Preberi si malo kritike (opisane recimo na wikipediji), pa ti bo jasno, kaj je narobe s tem modelom.
Sem malo pobrskal in res gre za zelo eksotične ideje. Ampak še vedno obstaja možnost... Spomni se, kako so se smejali Einsteinu, ko je trdil, da se v močnem gravitacijskem polju staraš počasneje... :wink:
Med teorijami Einsteina in tem obstaja velika razlika: prve so bile kmalu eksperimentalno potrjene, medtem ko je za slednje že sedaj jasno, da ni v skladu z realnimi procesi/mehanizmi.
Še enkrat sem pazljivo prebral članek v Wikipediji na to temo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Orchestrat ... _reduction

Ne vem ali mi je ušlo, toda nisem zasledil enoznačnega dokaza, da njuna hipoteza "ni v skladu z realnimi procesi/mehanizmi". Mi pomagaš?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Sem malo pobrskal in res gre za zelo eksotične ideje. Ampak še vedno obstaja možnost... Spomni se, kako so se smejali Einsteinu, ko je trdil, da se v močnem gravitacijskem polju staraš počasneje... :wink:
Med teorijami Einsteina in tem obstaja velika razlika: prve so bile kmalu eksperimentalno potrjene, medtem ko je za slednje že sedaj jasno, da ni v skladu z realnimi procesi/mehanizmi.
Še enkrat sem pazljivo prebral članek v Wikipediji na to temo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Orchestrat ... _reduction

Ne vem ali mi je ušlo, toda nisem zasledil enoznačnega dokaza, da njuna hipoteza "ni v skladu z realnimi procesi/mehanizmi". Mi pomagaš?
http://en.wikipedia.org/wiki/Orchestrat ... #Criticism

KsanTipa
Prispevkov: 119
Pridružen: 5.4.2015 15:27

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a KsanTipa »

Kaj je zdaj to? Tukaj je vse zamrlo. En teden me ni in ??? Nič ne dogaja........ 8)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a vojko »

KsanTipa napisal/-a:Kaj je zdaj to? Tukaj je vse zamrlo. En teden me ni in ??? Nič ne dogaja........ 8)
Dogaja se drugje... :D

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a derik »

KsanTipa napisal/-a:Nič ne dogaja........ 
Kako je zdaj s tem newspeakom?

KsanTipa
Prispevkov: 119
Pridružen: 5.4.2015 15:27

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a KsanTipa »

vojko napisal/-a:
KsanTipa napisal/-a:Kaj je zdaj to? Tukaj je vse zamrlo. En teden me ni in ??? Nič ne dogaja........ 8)
Dogaja se drugje... :D
povej kje ........ :)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a vojko »

KsanTipa napisal/-a:
vojko napisal/-a:
KsanTipa napisal/-a:Kaj je zdaj to? Tukaj je vse zamrlo. En teden me ni in ??? Nič ne dogaja........ 8)
Dogaja se drugje... :D
povej kje ........ :)
Pobrskaj malo po forumih... :wink:

drejic
Prispevkov: 6
Pridružen: 13.5.2015 14:18

Re: Najpametnejši človek

Odgovor Napisal/-a drejic »

Sokrat je dejal: VEM DA NIČ NE VEM, in takrat je postal najpametnejši človek na svetu.

Odgovori