Nastanek vesolja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Zaklenjeno
Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 856
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a celica »

Stvari so dokaj enostavne sam razumeti jih je potrebno.
V magnetizmu ni časa - energija se ne spreminja, čas nastane v elektromagnetizmu kjer se
energija spreminja.
Nastanek vesolja je potem samo lahko prehod iz magnetizma v elektromagnetizem in s tem
prostor - čas.
Tole kar sem napisal je blo čist po domače povedan.

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

Preveč po domače, zame.

Kaj je to "prehod iz magnetizma v elektromagnetizem"? Kak primer takšnega prehoda?

Ali ti pojmi izhajajo iz enačb elektromagnetizma?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 856
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a celica »

po definiciji, "nastanek vesolja"? Mislim najbolj tehnična možna definicija
Pa od kje si ti zdej padu da bi rad še formule pa posebej še primer

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bargo »

shrink napisal/-a: viewtopic.php?p=95904#p95904
Veš Shrink, lepo je da si se vrnil. :wink:
shrink napisal/-a:Posebno pojasnilo za pesniško pamet: nikoli nisem odšel, v poetičnem smislu pa je prav vse mogoče, tudi to, da se sploh nisem vrnil. :lol:
Kdo pa pravi, da si odšel? Veš Mirkec, ko si ti zapreš oči, te mi še zmeraj vidimo. Daj snemi si že ta stožec z glave, res smešno izgledaš.
Drugače pa, če tudi imaš odprte oči, ne vidiš ravno pretirano dobro. :wink:

shrink napisal/-a:Povprašaj kakšno drugo pesniško pamet, ki očitno gostuje v tvoji glavi, bargon.
Čuj, sam ne postavljam retoričnih vprašanj, zato ne sodi po vas. :lol:
Vidiš nekdo od vaših je sprožil celo "posebno pojasnilo", čeprav je Mirec samo zaprl oči in ker nisem natanko vedel, kdo bi to lahko bil, pač sprašujem tebe. Upam samo, da ni bil Poštar, kakorkoli že, očitno je, da se ne razumete več najbolje. :wink:

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

celica napisal/-a:po definiciji, "nastanek vesolja"? Mislim najbolj tehnična možna definicija
Pa od kje si ti zdej padu da bi rad še formule pa posebej še primer
Mogoče se nisem jasno izrazil. Ne zadošča mi razlaga v stilu

"Pred začetkom vesolja je vladala velika praznina oziroma bolje, vakuum. Potem, po dolgih letih te praznine, pa se je nekega dne pojavila neskončno gosta točka materije in eksplodirala v strašanski eksploziji. Eksplozija je bila silovita, oglušujoča in zaslepljujoča. Zgodila se je po dolgih letih vakuuma in je bila zelo močna. Če bi pred to eksplozijo postavil kamero, ki bi jo posnela, potem bi kamera verjetno pregorela, saj bi bil udarni val premočan zanjo ..."

Podobno mi tudi ne zadošča razlaga

"Veliki pok je prehod iz magnetizma v elektromagnetizem".

Nisem čisto prepričan, ali sploh poznaš pojem prostor-čas, ki ga omenjaš. Ali ti je poznan pojem Lorentzova mnogoterost? Prostor-čas je namreč definiran kot 4-dim. gladka povezana Lorentzova mnogoterost (link).

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Zajc napisal/-a:
celica napisal/-a:po definiciji, "nastanek vesolja"? Mislim najbolj tehnična možna definicija
Pa od kje si ti zdej padu da bi rad še formule pa posebej še primer
Mogoče se nisem jasno izrazil. Ne zadošča mi razlaga v stilu

"Pred začetkom vesolja je vladala velika praznina oziroma bolje, vakuum. Potem, po dolgih letih te praznine, pa se je nekega dne pojavila neskončno gosta točka materije in eksplodirala v strašanski eksploziji. Eksplozija je bila silovita, oglušujoča in zaslepljujoča. Zgodila se je po dolgih letih vakuuma in je bila zelo močna. Če bi pred to eksplozijo postavil kamero, ki bi jo posnela, potem bi kamera verjetno pregorela, saj bi bil udarni val premočan zanjo ..."

Podobno mi tudi ne zadošča razlaga

"Veliki pok je prehod iz magnetizma v elektromagnetizem".

Nisem čisto prepričan, ali sploh poznaš pojem prostor-čas, ki ga omenjaš. Ali ti je poznan pojem Lorentzova mnogoterost? Prostor-čas je namreč definiran kot 4-dim. gladka povezana Lorentzova mnogoterost (link).
Seveda je takšna razlaga neustrezna. Pred velikim pokom ni bilo ne ČASA (zato ne moremo govoriti o 'dolgih letih'), niti PROSTORA, (zato ne moremo govoriti o 'praznini'). Prav tako je predstava o nekakšni 'eksploziji' zavajajoča, ker predpostavlja prostor, v katerem nekaj eksplodira v okoliški prostor. Tisto o magnetizmu in EM pa sploh ne razumem.

Prostorčas je nastal z velikim pokom. Kaj je bilo prej in zakaj je nastal so metafizična vprašanja, o katerih sicer lahko (inteligentno) špekuliramo, ni jih pa možno po moje umestiti v znanost, kot jo razumemo (Popperjev kriterij preverljivosti).

Zajc
Prispevkov: 1099
Pridružen: 26.6.2008 19:15

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a Zajc »

vojko napisal/-a:Seveda je takšna razlaga neustrezna. Pred velikim pokom ni bilo ne ČASA (zato ne moremo govoriti o 'dolgih letih'), niti PROSTORA, (zato ne moremo govoriti o 'praznini').
Razumeš poanto.
Prav tako je predstava o nekakšni 'eksploziji' zavajajoča, ker predpostavlja prostor, v katerem nekaj eksplodira v okoliški prostor.
Drži. Jaz pa trdim, da je tudi predstava o "nastanku" vesolja zavajajoča, saj ta predpostavlja čas (in prostor), v katerem nekaj "nastane". Kako si drugače razlagati "nastanek"?

Nastanek jaz razumem kot spremembo stanja. neobstoj --> obstoj.

Kje se lahko zgodi takšna sprememba, če ne v prostoru in času?
Tisto o magnetizmu in EM pa sploh ne razumem.
Dobrodošel v klubu.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a bianko »

Zajc napisal/-a:Mogoče se nisem jasno izrazil. Ne zadošča mi razlaga v stilu

"Pred začetkom vesolja je vladala velika praznina oziroma bolje, vakuum. Potem, po dolgih letih te praznine, pa se je nekega dne pojavila neskončno gosta točka materije in eksplodirala v strašanski eksploziji. Eksplozija je bila silovita, oglušujoča in zaslepljujoča. Zgodila se je po dolgih letih vakuuma in je bila zelo močna. Če bi pred to eksplozijo postavil kamero, ki bi jo posnela, potem bi kamera verjetno pregorela, saj bi bil udarni val premočan zanjo ..."

Podobno mi tudi ne zadošča razlaga
:lol:
Nastanek jaz razumem kot spremembo stanja. neobstoj --> obstoj.

Kje se lahko zgodi takšna sprememba, če ne v prostoru in času?
Prostor-čas ni neobstoj. In neobstoja ni, in vedno nekaj je. In ta nekaj, je prostor-čas.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a derik »

Meni "nastanek" pomeni proces, ki pripelje do nekega novega stanja, nikakor pa ne spremembe "iz nič v nekaj". Poskus "raztezanja" fizikalnega razumevanja v področje pred Velikom pokom je nesmiselno početje.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 856
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a celica »

Zajc
Prvič moraš vedet da pojma nimam o znani fiziki ker je tega preveč in če bi hotel
govoriti v strokovnem smislu fizike, bi moral biti na nivoju shrinka, kar pa je za mene
nedosegljivo.Zato si z učenjem in lastnimi dognanji poskušam razložiti.

Za moje pojme je Prostor-čas koordinatni sistem prostora in v njem tudi koordinatni
sistem časa ki sta ločena sama po sebi zaradi časa kateri je v koordinatnem sistemu
ukrivljen.Čas pa je svetlobna hitrost.

Kot sem dejal da V magnetizmu ni časa - energija se ne spreminja,magnetno polje nima
električnega naboja,zato tu časa ne more biti,izračun je vedno 0. čas nastane v
elektromagnetizmu in s tem prostor-čas,kjer se energija spreminja.Zakaj se energija spreminja - ker je električni naboj.
Pred nastankom vesolja in njegovega razvoja je vsekakor obstajal prostor,in v njem razvijajoča se osnovna magnetna celica, sam z razliko, da se sistem ni mogel širiti, ker za to ni imel osnove zunaj magnetnega polja.
Bolj podrobno nebi pisal ker je težko razložiti brez popolne obrazložitve osnovne magnetne celice, kar pa seveda nebi pisal.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a problemi »

celica napisal/-a:Za moje pojme je Prostor-čas koordinatni sistem prostora in v njem tudi koordinatni
sistem časa ki sta ločena sama po sebi zaradi časa kateri je v koordinatnem sistemu
ukrivljen.Čas pa je svetlobna hitrost.
No, nikar ga ne pribijaj! Koncept prostor-časa ne predpostavlja ločenosti prostorskih koordinat od časovne.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a vojko »

Zajc je napisal:
Drži. Jaz pa trdim, da je tudi predstava o "nastanku" vesolja zavajajoča, saj ta predpostavlja čas (in prostor), v katerem nekaj "nastane". Kako si drugače razlagati "nastanek"?

Nastanek jaz razumem kot spremembo stanja. neobstoj --> obstoj.

Kje se lahko zgodi takšna sprememba, če ne v prostoru in času?
Da bi se izognili tem nerešljivim antinomijam, so se nekateri odločili za Vesolje brez začetka (recimo Hawking). Vendar tudi njihove razlage niso brez antinomij ali vsaj hudo temačnih in zavitih miselnih konstruktov...(Recimo: 'The picture Jim Hartle and I developed of the spontaneous quantum creation of the universe would be a bit like the formation of bubbles of steam in boiling water.

Nevertheless, the way the universe began would have been determined by the laws of physics, if the universe satisfied the no boundary condition. This says that in the imaginary time direction, space-time is finite in extent, but doesn't have any boundary or edge. The predictions of the no boundary proposal seem to agree with observation
.' )

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a vojko »

celica napisal/-a:Zajc
Prvič moraš vedet da pojma nimam o znani fiziki ker je tega preveč in če bi hotel
govoriti v strokovnem smislu fizike, bi moral biti na nivoju shrinka, kar pa je za mene
nedosegljivo.Zato si z učenjem in lastnimi dognanji poskušam razložiti.

Za moje pojme je Prostor-čas koordinatni sistem prostora in v njem tudi koordinatni
sistem časa ki sta ločena sama po sebi zaradi časa kateri je v koordinatnem sistemu
ukrivljen.Čas pa je svetlobna hitrost.

Kot sem dejal da V magnetizmu ni časa - energija se ne spreminja,magnetno polje nima
električnega naboja,zato tu časa ne more biti,izračun je vedno 0. čas nastane v
elektromagnetizmu in s tem prostor-čas,kjer se energija spreminja.Zakaj se energija spreminja - ker je električni naboj.
Pred nastankom vesolja in njegovega razvoja je vsekakor obstajal prostor,in v njem razvijajoča se osnovna magnetna celica, sam z razliko, da se sistem ni mogel širiti, ker za to ni imel osnove zunaj magnetnega polja.
Bolj podrobno nebi pisal ker je težko razložiti brez popolne obrazložitve osnovne magnetne celice, kar pa seveda nebi pisal.
Meni žal popolnoma nerazumljivo.

Kot prvo, težko bi se strinjal s trditvijo, "da je Prostor-čas koordinatni sistem prostora in v njem tudi koordinatni
sistem časa ki sta ločena sama po sebi zaradi časa kateri je v koordinatnem sistemu ukrivljen."

Prostorčas NI koordinatni sistem.

Naprej ne sledim... :?

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 856
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a celica »

problemi
Ok ne oporekam ker kot sem rekel ne poznam zadosti fiziko. To so le moje misli ali zaključki, seveda trenutno do novih spoznanj.
Hkrati bi pa omenil da obstajajo možnosti odkritja nastanka vesolja v Cernu v primeru če jim raznese magnete.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Nastanek vesolja

Odgovor Napisal/-a problemi »

Zajc napisal/-a:Kje se lahko zgodi takšna sprememba, če ne v prostoru in času?
Sam sicer nisem ne fizik ne matematik, tako da ga bom mogoče povsem biksnil. No, kakor koli, me bo že kdo popravil kolikor ga bom biksal ...

Po moje potrebno razlikovati med "prostorom in časom" in "prostor-časom". "Prostor-čas", kot ga obravnava fizika, nastane pač ob nastanku vesolja. Fizika govori, da je vesolje nastalo iz nič (nothing) oziroma verjetno pravilneje v nič-u. Fizika tudi pravi, da nič ni absolutni nič, da vendarle je nekaj. Torej, ne gre za nastanek v smislu ex nihilo. Zdaj, sprašuješ po ambientnem koordinatni sistem, ki bi nam omogočil opazovanje razvoja fizikalnega sistema. Po moje ta pred nastankom opazujočega fizikalnega sistema ne da ni smiseln, je pravzaprav ne-mogoč, saj lahko predpostavimo, da sta se pred nastankom vesolja prostor in čas povsem naključno ukrivljala/spreminjala, kar verjetno onemogoči kakršno koli postavljanje neke izhodiščne točke koordinatnega sistema, ki bi bila na nek način fiksirana in bi omogočala opazovanja razvoja fizikalnega sistema. To postane smiselno šele, ko fizikalni sistem sploh nastane. Poleg tega je vprašanje, vsaj meni se zastavlja, kolikor je vesolje nastalo znotraj določene entitete (vakuum (virtualni delci, energija vakuuma)), ali smemo predpostaviti, da je ta entiteta glede na prostorske koordinate neskončna in glede na časovno večna. Kolikor je, ali je v tem kontekstu sploh smiselno govoriti o prostoru in času? In, ali takšna obravnava ne ponudi, vsaj sam mislim, da povsem legitimno, tudi odgovora zakaj je moč govoriti o nastanku prostor-časa oziroma časa šele z nastankom (našega) vesolja? Znotraj neskončnega nastane nekaj kar je končno?

Zaklenjeno