Gibanje na klancu (vodoravna podlaga)

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
javlo

Gibanje na klancu (vodoravna podlaga)

Odgovor Napisal/-a javlo » 10.10.2018 13:18

Pozdravljeni,

Ali bi mi lahko kdo razložil kako rešiti takšno nalogo, kjer je treba obravnavati vodoravne in navpične sile posebej?

Kvader z maso 5 kg, ki miruje na vodoravni podlagi, vlečemo pod kotom 30° glede na podlago s konstantno silo 4 N. Kolikšen je kot (v radianih) med celotno silo podlage in vzporednico s podlago?

Motore

Re: Gibanje na klancu (vodoravna podlaga)

Odgovor Napisal/-a Motore » 10.10.2018 16:46

Sila je vektor, to pomeni, da ima amplitudo in smer. Vsak vektor se da razstaviti na komponente: x (v tvojem primeru vzoprednica s podlago) in y (pravokotnica na podlago). Komponente raztaviš s pomočjo sinusa in kosinusa in nato amplitudo množiš s temi sinusi in kosinusi in tako dobiš amplitudo v x smeri (\(F_x\)) in amplitudo v y smeri (\(F_y\)). Sila podlage vedno deluje pravokotno na podlago (v tvojem primeru pravokotno na klado), torej v y smeri in je enaka teži (\(m\cdot g\)) v primeru, ko na klado deluje sila pod kotom nič (samo v vodoravni smeri). V tvojem primeru pa deluje sila na klado pod neničelnim kotom in zato klado malce dviguješ in s tem zmanjšuješ silo podlage (\(F_p = m\cdot g - F_y\)). Podobno je s silo trenja in silo vzporednice (\(F_{tr} = k_{tr} \cdot m \cdot g - F_x\)).

V tem primeru pa je vprašanje malce čudno. Tu te namreč sprašuje kolikšen je kot med navpičnico (sila podlage) in vodoravnico (F_x komponenta), kar je seveda 90\(^{\circ}\) oziroma \(\frac{\pi}{2}\) v radianih.
Si prepričan, da ne sprašuje o sili podlage (torej amplitudi)?

javlo

Odgovor Napisal/-a javlo » 10.10.2018 17:25

Če bi spreševalo o amplitudi, kakšen bi pa potem bil odgovor?

Motore

Odgovor Napisal/-a Motore » 11.10.2018 7:34

No, amplituda sile podlage je seveda različna od amplitude sile teže ker imaš še dodatno silo, ki deluje pod določenim kotom glede na podlago. Naj ti bo spodnja slika v pomoč. Z mojim prejšnjim odgovorom in to sliko, lahko izračunaš vse kar potrebuješ (številke boš verjetno znal vstaviti v enačbe).
klada_pomoc_kvarkadabra.jpg
Sile, ki delujejo na klado
klada_pomoc_kvarkadabra.jpg (20.18 KiB) Pogledano 326 krat

smolejleo
Kraj: celovec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a smolejleo » 12.10.2018 10:11

Motore napisal/-a:
10.10.2018 16:46
Sila je vektor, to pomeni, da ima amplitudo in smer. Vsak vektor se da razstaviti na komponente: x (v tvojem primeru vzoprednica s podlago) in y (pravokotnica na podlago). Komponente raztaviš s pomočjo sinusa in kosinusa in nato amplitudo množiš s temi sinusi in kosinusi in tako dobiš amplitudo v x smeri (\(F_x\)) in amplitudo v y smeri (\(F_y\)). Sila podlage vedno deluje pravokotno na podlago (v tvojem primeru pravokotno na klado), torej v y smeri in je enaka teži (\(m\cdot g\)) v primeru, ko na klado deluje sila pod kotom nič (samo v vodoravni smeri). V tvojem primeru pa deluje sila na klado pod neničelnim kotom in zato klado malce dviguješ in s tem zmanjšuješ silo podlage (\(F_p = m\cdot g - F_y\)). Podobno je s silo trenja in silo vzporednice (\(F_{tr} = k_{tr} \cdot m \cdot g - F_x\)).

V tem primeru pa je vprašanje malce čudno. Tu te namreč sprašuje kolikšen je kot med navpičnico (sila podlage) in vodoravnico (F_x komponenta), kar je seveda 90\(^{\circ}\) oziroma \(\frac{\pi}{2}\) v radianih.
Si prepričan, da ne sprašuje o sili podlage (torej amplitudi)?
Tale sila trenja je pa precej čudna! :lol:

:?:

Motore

Odgovor Napisal/-a Motore » 12.10.2018 14:31

smolejleo napisal/-a:
12.10.2018 10:11
Tale sila trenja je pa precej čudna!
Res je sem se zmotil, pač dolgo časa je minilo od študentskih let.
Pravilno je namreč to: \(F_{tr} = k_{tr} F_p\), \(F_v = F_x - F_{tr}\), kjer je \(F_v = m a\) v vodoravni smeri.

P.S.: smolejleo, drugič popravi me, tako da napišeš kakšno enačbo, ne pa s smeškoti.

smolejleo
Kraj: celovec
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a smolejleo » 13.10.2018 18:08

Motore, nekateri samozvani šefi in eksperti ste bili v preteklih postih precej žaljivi do mene in na Kvarkadabro ne napišem nobenega odgovora. Po drugi strani pa ne želim dopustiti nepravlnih odgovorov, posebno v šolskem kotičku ker - nič kriv nov uporabnik, ki misli, da ste tu pravi eksperti se nauči po vaših napotkih, potem pa piše ali dobi v šoli cvek. Malo se zamislite nad tem in pišite samo 100 % korektne odgovore ali pa opozorite uporabnika, da je to samo vaše mišlenje, mnenje, ...ni pa nujno, da je pravilno.

:lol: tistega smeškota si si sam pripel, od mene pa dobiš :evil: , ker sem jezen na vsakogar, ki piše nadobudnim naravoslovcem napačne odgovore in jih prodaja za zlato resnico - v bistvu pa je neumnost!

Odgovori