IR paneli

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Post Reply
kvarkel

IR paneli

Post by kvarkel » 17.5.2019 11:36

Ali mogoče kdo ve, pod kakšnim kotom (če sploh) sevajo IR paneli. Googel mi ni dal nič pametnega, sem pa zasledil podatek od 90 do 120°, kar pa ne verjamem. Po moje je sevanje pravokotno, kvečjemu mogoče kašen uklon.

kvarkel

Re: IR paneli

Post by kvarkel » 21.5.2019 10:59

Izgleda da tega nihče ne ve. Zato pa nas lahko trgovci farbajo.

kvarkel

Post by kvarkel » 3.11.2019 10:46

Kam ste se izgubili fiziki?
Bom vprašanje postavil drugače, da se izognem zloglasnim IR panelom in sicer, kako se s sevanjem širi toplota iz ploščatega telesa z ravno površino? Lahko tudi v primerjavi s svetlobnim panelom.

qg

Post by qg » 3.11.2019 11:21

Če je plošča črno telo, torej epsilon = 1, seva z enako intenziteto v vse smeri. Če je epsilon = 0, mislim, da seva samo v eno smer. Kakšna pa je še dodatna geometrija panelov in kakšen je epsilon, pa ne vem.

Enaka intenziteta v vse smeri pomeni, da če recimo gledaš ploščo pod kotom 30°od pravokotnice nanjo, se bo obnašala, kot plošča ki ima za cos(30°) zmanjšano površino.

V HOFER-ju se lahko kupi poceni pirometer, s katerim preveriš, kakšne so temperature s kota. Ta pirometer ima najvišjo temperaturo 380 °C, če je dovolj za panel. Sicer piše na njem WORKZONE, ter INFRAROT-THERMO-METER. https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba ... ermometer/
Pa poročaj, kakšno odvisnost od kota boš dobil?

kvarkel

Post by kvarkel » 9.11.2019 22:57

Hvala, ker si se odzval.
Pirometer sicer že imam, vendar ga bolj koristim za ugotavljanje pregrevanja kakšnih kablov.
Glede kota toplotnega sevanja pa si v bistvu potrdil moje razmišljanje, čeprav sem sprva zapisal, da je sevanje samo v pravokotni smeri. Na takšno mišljenje so me v bistvu navedle izkušnje v nekaterih zunanjih gostinskih terasah, kjer so imeli ogrevanje z IR žarilniki. Pod njim ti je bilo prevroče, če pa si se usedel med dva, pa te je zeblo. To samo pomeni, da se takšno ogrevanje postavlja stihijsko.

Post Reply